04 серпня 2021 року м. Дніпросправа № 280/6195/19
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Дурасової Ю.В. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Лукманової О.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
на ухвалу Запорізького окружного адміністративного суду від 07.04.2021 року (головуючий суддя Прасов О.О.)
у справі №280/6195/19 за позовом ОСОБА_1 до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся 13.12.2019 до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 15.01.2020, яке залишено без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 13.05.2020, позов задоволено:
- визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо застосування обмежень граничного розміру при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії з 01.03.2016 протиправними;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити нарахування та виплатити ОСОБА_1 пенсію згідно з п.7 «Порядку призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації», затвердженого 21.07.1992 постановою Кабінету Міністрів України № 418, з 01.03.2016 без обмежень граничного розміру пенсії з урахуванням проведених виплат;
- стягнуто на користь ОСОБА_1 з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області судові витрати у сумі 768 грн. 40 коп. (а.с. 61-62,128-129)
16.06.2020 у справі видано виконавчі листи.
26.03.2021 на адресу суду першої інстанції надійшла заява ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності, допущеної суб'єктом владних повноважень - відповідачем при виконанні рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15.01.2020 по справі №280/6195/19 в порядку статей 382-383 КАС України. (а.с. 170-177)
Заява обґрунтована тим, що відповідач не здійснив нарахування пенсії заявнику згідно з п.7 «Порядку призначення і виплати пенсії за вислугу років працівникам льотно-виробничого складу цивільної авіації», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1992 за №418, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09.08.2005 за №713, з 01.03.2016 без обмежень граничного розміру, як того вимагало рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15.01.2020 по справі № 280/6195/19, а збільшив попередню суму пенсії, яка виплачувалась з обмеженням до вступу рішення в законну силу, на 1 процент заробітку, що склало 18299,39 грн. Заявник посилається на документ під назвою «Підсистема призначення та виплати пенсії», з якого вбачається, що: у період з березня 2016 року по квітень 2016 року розмір пенсії складав 18229,39 грн.; у період з травня 2016 року по грудень 2017 року розмір пенсії складав 18229,39 грн.; у період з січня 2018 року і довічно (тобто до сьогоднішнього дня) розмір пенсії також складає 18229,39 грн. На думку заявника, відповідач фактично не виконав рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15.01.2020 по справі №280/6195/19 у визначений спосіб.
З огляду на викладене, заявник просить суд визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, яка полягає у: невиконанні рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15.01.2020 по справі №280/6195/19 в частині зобов'язання здійснити нарахування та виплатити мені, ОСОБА_1 , пенсію згідно з п.7 «Порядку призначення і виплати пенсії за вислугу років працівникам льотно-виробничого складу цивільної авіації», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1992 за №418, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09.08.2005 за №713, з 01.03.2016 без обмежень граничного розміру пенсії з урахуванням проведених виплат; застосуванні при виконанні рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15.01.2020 по справі №280/6195/19 Порядку, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 за №649 «Про питання погашення заборгованості пенсійних виплат за рішенням суду», пункти 1, 2 якої були визнані протиправними та нечинними. Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 07.04.2021 року (а.с. 231-233):
- заяву ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності, допущеної Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області при виконанні рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15.01.2020 по справі №280/6195/19 - задоволено частково.
- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо невиконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15.01.2020 по справі №280/6195/19 в частині виплати ОСОБА_1 суми перерахованої пенсії у розмірі 264458,06 грн. згідно з п.7 «Порядку призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації», затвердженого 21.07.1992 постановою Кабінету Міністрів України №418, з 01.03.2016 без обмежень граничного розміру пенсії з урахуванням проведених виплат.
У задоволенні решти заявлених вимог відмовлено. Свою позицію суд першої інстанції обґрунтував тим, що згідно з даними Індивідуального перерахунку, оформленого Протоколом за період з 01.03.2016 по 30.06.2020, згідно з якими на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15.01.2020 по справі №280/6195/19 відповідач щомісячно, окрім виплачуваної суми пенсії з обмеженням, виплачує позивачу 7489,39 грн. У свою чергу, незгода заявника із загальною сумою призначеної йому пенсії фактично становить окремий предмет спору, який не може бути вирішений у порядку ст.383 КАС України, відтак дійшов висновку, що заява позивача в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача, яка полягає у невиконанні рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15.01.2020 по справі №280/6195/19 про зобов'язання здійснити нарахування та виплатити заявнику пенсію згідно з п.7 «Порядку призначення і виплати пенсії за вислугу років працівникам льотно-виробничого складу цивільної авіації», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1992 за №418, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09.08.2005 за №713, з 01.03.2016 без обмежень граничного розміру пенсії з урахуванням проведених виплат, є необґрунтованою, а тому у її задоволенні у відповідній частині слід відмовити.
Щодо доводів заявника про протиправне застосування відповідачем при виконанні рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15.01.2020 по справі №280/6195/19 Порядку, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 за №649 «Про питання погашення заборгованості пенсійних виплат за рішенням суду», пункти 1, 2 якої були визнані протиправними та нечинними, суд виходив з того, що відсутність фінансових ресурсів не може вважатись обставиною, що виправдовує невиконання судового рішення. Вказав, що невиплата особі коштів з посиланням на їх відсутність без будь-яких належних доказів, які це підтверджують порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод право мирно володіти своїм майном, тому дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо невиконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15.01.2020 по справі №280/6195/19 в частині виплати позивачу суми перерахованої пенсії у розмірі 264458,06 грн. згідно з п.7 «Порядку призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації», затвердженого 21.07.1992 постановою Кабінету Міністрів України №418, з 01.03.2016 без обмежень граничного розміру пенсії з урахуванням проведених виплат.
Не погодившись з ухвалою суду в частині задоволення заяви, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу суду першої інстанції та прийняти нове судове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні заяви в повному обсязі.
Щодо порушення судом першої інстанції норм процесуального права, вказує, що листом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 03,08.2020 № 6721-6480/К-02/8-0800/20 було повідомлено ОСОБА_1 , про виконання рішення суду у справі № 280/6195/19, надано детальний розрахунок пенсії із копіями відповідних розпоряджень. Отже, станом на 03.08.2020 ОСОБА_1 було відомо про виконання відповідачем рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15.01.2020 у справі № 280/6195/19, про проведений перерахунок пенсії та зазначено порядок виплати нарахованої суми. Відповідно до ч. 1 ст. 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду. За вимогами ч. 4 ст. 383 КАС України заяву, зазначену у частині першій цієї статті, може бути подано протягом десяти днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, але не пізніше дня завершення строку пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого за відповідним рішенням суду. Відповідно до ст. 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Вказує, що позивачем доказів, які б підтверджували поважність причин пропуску строку звернення до суду з даною заявою, не надано.
Стосовно порушення норм матеріального права апелянт вказує, що постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 №280 затверджено положення про Пенсійний фонд України. Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України та подає його Міністрові соціальної політики для внесення в установленому порядку на розгляд Кабінетові Міністрів України, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством, складає звіт про виконання бюджету Пенсійного фонду України. Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15.01.2020 по справі №280/6195/19 станом на квітень місяць знаходиться під порядковим номер 61200 що підтверджується витягом з реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, відтак відповідач діє в межах покладених повноважень та виконав рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15.01.2020 по справі №280/6195/19. На виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15.01.2020 у справі № 280/6195/19, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області у добровільному порядку 16.06.2020 було здійснено перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.03.2016 розмір заборгованості скорегована та склала 261475,17 грн. Зазначає, що судом першої інстанції не враховано стосовно виплати донарахованої суми, а саме відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади зобов'язані діяти виключно в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно зі ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058, виплата якої згідно п. 2-1 Прикінцевих положень цього Закону фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України. Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду України не включаються до складу Державного бюджету. Враховуючи це, сума, нарахована за рішенням суду позивачу, не може бути виплачена за рахунок коштів Пенсійного фонду України без відповідного фінансування з Державного бюджету України. Пенсійний фонд України реалізує бюджетну програму КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок і підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду України», згідно із якою Пенсійному фонду України виділяються кошти на виплату пенсій у розмірах, визначених законодавством. Виплата донарахованої суми за рішенням суду, яка перевищує бюджетні призначення на поточний рік, буде здійснена після відповідного фінансування з Державного бюджету України.
В частині відмови у задоволенні заяви ухвала суду не оскаржується.
Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а ухвалу суду - без змін.
У відзиві щодо строку подання заяви зазначає, що відповідно до приписів ч.4 ст.383 КАС України заяву має бути подано протягом 10 днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, але не пізніше дня звернення строку пред'явлення виконання виконавчого листа, виданого за відповідним рішенням суду. У даному випадку строк пред'явлення виконавчих листів по адміністративній справі №280/6195/19 визначений Запорізьким окружним адміністративним судом до 15.05.2023 року. Отже, вимоги ч.4 ст.383 КАС України у відповідній частині дотримані. Зауважує, що вказана обставина встановлена Запорізьким окружним адміністративним судом 29.03.2021 року в ухвалі про призначення заяви до розгляду.
Стосовно посилань відповідача на порушення судом норм матеріального права, то позивач вказує, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2020 у справі №640/5248/19 пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду» були визнані протиправними та нечинними. Отже, до 22.07.2020 Порядок № 649 був чинний і боржник зобов'язаний був ним керуватись, тобто вчиняти певні активні дії з метою виконання рішення суду, зокрема: вести облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, подавати до Пенсійного фонду України документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника та інші документи і розрахунки згідно з Порядком, а комісія ПФУ повинна була розглянути ці документи та провести відповідну перевірку розрахунку. Натомість, відповідач не надав ані позивачу, ані органу державної виконавчої служби доказів, які б свідчили про вчинення ним дій, зокрема, направлення до Пенсійного фонду України звернення щодо виділення коштів на погашення заборгованості на виконання рішення суду, чи роз'яснення процедури здійснення таких виплат враховуючи скасування пунктів 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649. 30.06.2020 року відповідачем на адресу Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно- Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Дніпро) був надісланий лист за № 0800-0802-6/30639 «Про закінчення виконавчого провадження № 62362262, в якому зазначено, що на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15.01.2020 року по справі № 280/6195/19 була розрахована сума заборгованості невиплаченої позивачу пенсії внаслідок протиправного обмеження, яка склала 264458,06 грн. Виплата нарахованої суми за виконавчим документом № 280/6195/19 буде здійснена в порядку черговості та відповідно до «Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 за № 649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду». Аналогічна позиція була зазначена відповідачем в адресованому мені листі від 03.08.2020 року за№ 6721-6480/К-02/8-0800/20. В даному випадку, відповідач не мав жодних правових підстав керуватись нормативно-правовим актом, який втратив чинність.
Звертає увагу, що 24.05.2021року, була подана заява до Державного департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації щодо порушенням ГУ ПФУ в Запорізькій області відносно мене ч. 2 ст. 53 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» та п. 7 Порядку призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації», затвердженого 21.07.1992 року постановою Кабінету міністрів України № 418 щодо нарахування пенсії за вислугою років без обмежень та щодо невиконанням відповідачем рішення Запорізького окружного адміністративного суду по справі №280 /6195/19 від 15.01.2020 року щодо нарахування та виплати мені пенсії без обмежень. 15.06.2021 року я отримав лист з Департаменту соціального захисту населення, де зазначається, що я, на даний час, отримую пенсію, яка нарахована мені ще у 2016 році. Також, наголошується, що розрахунок моєї пенсії з 01.03.2016 року, що міститься в пенсійній справі не відповідає вимогам чинного законодавства. В ході перевірки порушення не усунуто. А отже. Сума загального боргу позивачу нарахована неправильно. Останній звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з листом про надання інформації щодо нарахування мені пенсії в період з 2016 по 2021 рік. 07.07.2021 рок Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області надало відповідь, де зазначено, що без обмеження граничного розміру позивач повинен отримувати:- у 2016 році - 18 229.39 грн; у 2017 році - 22 523, 32 грн; у 2018 році - 30 872. 71 грн; у 2019 році - 22.161.52 грн; у 2020році - 26 242.05 грн; у 2021 році - 38 285.26 грн. Але, на сьогоднішній день отримує пенсію за розрахунками 2016 року, що підтверджено результатами перевірки Державним департаментом соціального захисту населення.
Розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до ст. 311 КАС України.
Досліджуючи правильність прийняття судом першої інстанції ухвали в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне дослідити ряд норм законодавства, що регулюють дані правовідносини та обставини справи.
Так, стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, суб'єкти владних повноважень (до яких відноситься відповідач) мають діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином межі дій відповідача чітко визначені Конституцією та законами України.
Оцінюючи обґрунтованість доводів заявника про протиправне застосування відповідачем при виконанні рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15.01.2020 по справі №280/6195/19 Порядку, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 за №649 «Про питання погашення заборгованості пенсійних виплат за рішенням суду», пункти 1, 2 якої були визнані протиправними та нечинними, колегія суддів апеляційної інстанції виходить із такого.
Механізм погашення заборгованості, що утворилась внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету, визначався «Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 за №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду».
Пунктами 1 та 2 цієї постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 за №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду» було передбачене затвердження «Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», а також те, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних та інших пов'язаних з ними виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до «Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», затвердженого цією постановою.
Згідно з п.3 «Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 за №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України.
Пунктом 4 «Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 за №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», визначено, що черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника.
Відповідно до п.5 «Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 за №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.
Перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (п.6 «Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 за №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду»,).
Пунктом 10 «Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 за №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», було передбачено, що виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.
Разом з тим, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2020 у справі №640/5248/19 апеляційні скарги Кабінету Міністрів України та Пенсійного фонду України залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.11.2019 змінене, зокрема пункт 2 резолютивної частини рішення викладено у наступній редакції: «Визнати протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду"».
Отже, до 22.07.2020 «Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 за №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», був чинний і боржник зобов'язаний був ним керуватись, тобто вчиняти певні активні дії з метою виконання рішення суду, зокрема:
- вести облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою,
- подавати до Пенсійного фонду України документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника та інші документи і розрахунки згідно з Порядком, а комісія ПФУ повинна була розглянути ці документи та провести відповідну перевірку розрахунку.
Матеріалами справи підтверджується, що 30.06.2020 відповідачем на адресу Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Дніпро) був надісланий лист за №0800-0802-6/30639 «Про закінчення виконавчого провадження №62362262», в якому зазначено, що на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15.01.2020 по справі №280/6195/19 була розрахована сума заборгованості невиплаченої позивачу пенсії внаслідок протиправного обмеження, яка склала 264458,06 грн.
Виплата нарахованої суми за виконавчим документом №280/6195/19 буде здійснена в порядку черговості та відповідно до «Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 за №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду».
Аналогічна позиція була зазначена відповідачем в адресованому заявнику листі від 03.08.2020 за №6721-6480/К-02/8-0800/20.
Отже, відповідач не мав жодних правових підстав керуватись нормативно-правовим актом, який втратив чинність.
Крім того, здійснення перерахунку та нарахування пенсії є лише передумовою її виплати, однак не свідчить про повне виконання рішення суду, оскільки рішенням суд зобов'язав орган Пенсійний орган України не лише провести перерахунок, але й виплатити позивачеві повну суму перерахованої пенсії.
Відповідачем не надано доказів, які б свідчили про вчинення відповідачем дій, зокрема, направлення до Пенсійного фонду України звернення щодо виділення коштів на погашення заборгованості на виконання рішення суду, чи роз'яснення процедури здійснення таких виплат, враховуючи скасування пунктів 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 за №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду».
Зважаючи на це, доводи відповідача щодо відсутності фінансових ресурсів не може вважатись обставиною, що виправдовує невиконання судового рішення.
На думку колегії суддів апеляційної інстанції невиплата особі коштів з посиланням на їх відсутність без будь-яких належних доказів, які це підтверджують порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод право мирно володіти своїм майном.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України» (рішення від 08.11.2005) в межах свободи дій держави визначати, які виплати проводити громадянам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити такі виплати, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату коштів, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
У справі «Шмалько проти України» Європейський суд з прав людини констатував, що орган державної влади не має права посилатися на брак коштів, щоб виправдати невиконання судового рішення про виплату боргу. У справі «Півень проти України» Європейський суд констатував порушення ст.6 Конвенції та зазначив, що невиконання судового рішення не може бути виправдане недоліками законодавства, які унеможливлюють його виконання, та відсутністю у законодавстві України нормативної бази щодо завдань, покладених на органи виконавчої влади.
Отже, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що у даному випадку наявні підстави для визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо невиконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15.01.2020 по справі №280/6195/19 в частині виплати позивачу суми перерахованої пенсії у розмірі 264458,06 грн. згідно з п.7 «Порядку призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації», затвердженого 21.07.1992 постановою Кабінету Міністрів України №418, з 01.03.2016 без обмежень граничного розміру пенсії з урахуванням проведених виплат.
При цьому, жодних доказів зворотного матеріали справим не містять.
Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про часткове задоволення заяви ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності, допущеної суб'єктом владних повноважень-відповідачем на виконання рішення суду.
Вищезазначене є мотивом для відхилення судом апеляційної інстанції аргументів, викладених в апеляційній скарзі, оскільки аргументи відповідача спростовуються доводами, викладеними позивачем та нормами законодавства України, що регулює дані правовідносини.
З врахуванням того, що ухвала суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні заяви не оскаржувалася, то в цій частині апеляційний перегляд не здійснювався. Керуючись ст. 243, 244, 250, 311, 312, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області - залишити без задоволення.
Ухвалу Запорізького окружного адміністративного суду від 07.04.2021 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду згідно статті 328 КАС України протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення відповідно до ст. 329 КАС України.
Повний текст постанови складено 10.08.2021.
Головуючий - суддя Ю. В. Дурасова
суддя Л.А. Божко
суддя О.М. Лукманова