ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
11 серпня 2021 року м. Київ № 640/28899/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до ГУ ПФУ в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:
1) визнати протиправними дії ГУ ПФУ в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії згідно з надісланою ФЕУ Служби безпеки України до ГУ ПФУ в м. Києві довідкою № 21/3/2-9/878-226 від 20.07.2020 про розмір грошового забезпечення, встановленого за відповідною (аналогічною) посадою на день звільнення зі служби з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.04.2019 згідно з наданою ФЕУ СБУ довідкою № 21/3/2-9/878-226 від 20.07.2020 про розмір грошового забезпечення, встановленого за відповідною (аналогічною) посадою на день звільнення зі служби з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше проведених виплат і без обмеження максимальним розміром відповідно до вимог ч. 2 ст. 55 Закону № 2262-ХІІ.
Позиція позивача.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що до 24.02.2014 проходив військову службу в ЦУ СБ України, у званні генерал-майор, на посаді Першого заступника начальника Департаменту контррозвідки, а відтак є пенсіонером Служби безпеки України та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві.
Пояснює, що пенсія йому була нарахована відповідно до ст.ст. 13 та 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», у розмірі 80% із сум грошового забезпечення, а саме: посадового окладу; окладу за військове звання; відсоткової надбавки за вислугу років: та додаткових видів ГЗ, а саме: 25% (ПО+ВЗ) як доплата за знання двох і більше західних мов; за роботу з таємними виробами, носіями, документами 20%; доплата за роботу з агентурою на конфіденційній основі 20%: надбавка за оперативно-розшукову діяльність 50%; надбавка та виконання особливо важливих завдань 100%, надбавка за спец, завдання чи державну. охорону 70%; премія 199%. На час звільнення військова вислуга становила 36 календарних років.
Водночас позивач наголошує, що у квітні 2018 року ГУ ПФУ в м. Києві з 01.01.2018 здійснило перерахунок його пенсії у зв'язку зі зміною грошового забезпечення на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 704 та постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02. 2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнених з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» виходячи з наданої довідки Центральним Управлінням СБ України про грошове забезпечення з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років.
Однак, позивач зауважує, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Додає, що вказане рішення залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, а відтак 05.03.2019 рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 набрало законної сили, що і слугувало зверненням позивача до пенсійного органу.
Позивач наголошує, що на його звернення ГУ ПФУ у м. Києві щодо зобов'язання вчинити дії з перерахування йому пенсії відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262 та статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 відповідачем йому було безпідставно відмовлено.
При цьому, за словами позивача, Служба безпеки України, у свою чергу відповідно до його звернення, зважаючи на вказані вище обставини та, відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і стазу суддів», підготувала та надіслала 20.07.2020 до Головного управління ПФУ довідку № 21/3/2-9/878-226 про розмір грошового забезпечення, встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення із служби) Першого заступник начальника Департаменту контррозвідки Служби безпеки України, станом 05.03.2019, згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку його пенсії (супровідний лист від 20.07.2020 № 21/3/2-Б-49/5).
Однак, як наголошує позивач, на його повторне звернення від 14.08.2020 і направлення до ГУ ПФУ в м. Києві нової довідки про розмір грошового забезпечення, встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення із служби), станом на 05.03.2019, згідно із постановою КМУ від 30 серпня 2017 року №704 із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку його пенсії позивачу також було відмовлено.
Зокрема, у своєму листі від 15.09.2020 № 20965-21601/П-02/8-2600/20 пенсійний орган зазначив, що його пенсія перераховується та виплачується відповідно до нормативно-правових актів, а після рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними норми постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 та зміни до Порядку від 13 лютого 2008 року № 45 нових нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів не приймалось.
Позивач вважаючи противоправними дії ГУ ПФУ в м. Києві щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням норм законодавства та довідки СБУ, звернувся до суду з даним позовом, в якому просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Позиція відповідача.
Відповідач просив відмовити у задоволенні позову, з тих підстав, що після визнання нечинними рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/3858/18 пунктів 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсії, Урядом України не приймалися акти, які визначають механізм перерахунку пенсій відповідних категорій військовослужбовців, з огляду на що відсутні підстави для перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Процесуальні дії, вчинені у справі.
Ухвалою судді від 25.11.2020 позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.
Ухвалою від 21.12.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін на підставі п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України.
Встановлені судом обставини.
Так, у даному випадку сторонами не спростовуються та не заперечуються обставини призначення позивачу пенсії, направлення до ГУ ПФУ оновленої довідки про складові грошового забезпечення, її зміст, та обставини листування між позивачем та відповідачем, як зазначено вище.
Однак, зважаючи на не проведення відповідачам перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Служби безпеки України № 21/3/2-9/878-226 від 20.07.2020 про розмір грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх прав.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі за текстом - Закон № 2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За частинами 1, 2, 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 2 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Частина 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до частини 3 статті 51 згаданого Закону перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Поряд з цим пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом першим пункту 5 Порядку № 45 у редакції постанови № 103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Оскільки зміни, внесені постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1.
Відповідно до пункту 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, яка набрала чинності з 01.03.2018, та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, установлено відповідні додаткові види грошового забезпечення
Підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Отже, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
Разом із цим до моменту отримання належної довідки в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Водночас відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно з частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до ст. 10 Закону № 2262-ХІІ обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих документів, відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.
Згідно з п. 9 Порядку № 45 Головне управління має право перевіряти правильність складання довідок щодо формального змісту, однак права самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку не має.
Таким чином, органи Пенсійного фонду здійснюють перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які видані відповідними міністерствами та відомствами.
Беручи до уваги викладене, суд звергає увагу, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють відповідний орган Пенсійного фонду України.
При цьому, перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій військовослужбовців.
Видача оновленої довідки пов'язана із реалізацією постанови № 103 та 704, наслідками подальшого визнання нечинною постанови № 103 у частині, тобто видача оновленої довідки спрямована на поновлення прав позивача, пов'язаних з відповідними рішенням КМ України щодо проведення перерахунку пенсії, а відтак вказана довідка за своєю суттю є формою реалізації рішення Уряду, але у правовому полі України.
У даному випадку, Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України відносно позивача виготовлена довідка про розмір грошового забезпечення від 20.07.2020 № 21/3/2-9/878-226, в якій станом на 05.03.2019 відображено: посадовий оклад 9771,30 грн.; оклад за військовим званням (генерал-майор) 1550,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% - 5660,65 грн.; надбавка за особливості проходження служби 85% - 14434,66 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 20% - 1954,26 грн.; доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співпрацюють з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі 20% 1954,26 грн. та премія 10% - 977,13 грн. Усього 36 302,26 грн.
Відповідно до супровідного листа Фінансово-економічного управління Служби безпеки України віл 20.07.2020 № Б-49/5 (том 1 а.с. 24) вказану довідку було надіслано до ГУ ПФУ в м. Києві.
14.08.2020 позивач звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві з листом, в якому просив провести перерахунок основного розміру його пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки Фінансово-економічного управління Служби безпеки України від 20.07.2020 № 21/3/2-9/878-226, однак листом від 15.09.2020 № 20965-21601/П-02/8-2600/20 пенсійним органом відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку та виплаті позивачу пенсії за вказаною довідкою, оскільки нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, які передбачають проведення перерахунку пенсій, призначених згідно з Законом № 2262-ХІІ, після дати набрання судовим рішенням законної сили, в тому числі з 05.03.2019, не приймалися.
Відтак, на підставі вказаної довідки та заяви позивача, відповідач мав здійснити перерахунок пенсії позивача з першого числа місяця, наступного за місяцем набрання 05.03.2019 законної сили судовим рішенням у справі № 826/3858/18, тобто з 01.04.2019.
Станом на час розгляду справи не надано доказів проведення перерахунку пенсії відповідно до вищенаведеного, а відтак, суд приходить до висновку про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії згідно з надісланою Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України до ГУ ПФУ в м. Києві довідкою № 21/3/2-9/878-226 від 20.07.2020 про розмір грошового забезпечення.
Що стосується вимоги зобов'язального характеру, то суд зазначає про наступне.
Відповідно до частини 4 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
З аналізу статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України випливає, що суд наділений повноваженнями щодо зобов'язання відповідача прийняти рішення на користь позивача.
Тобто, такі повноваження суд реалізує у разі встановленого факту порушення прав свобод чи інтересів позивача і необхідність їх відновлення таким способом, який би гарантував повний захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечував його виконання та унеможливлював необхідність наступних звернень до суду.
Верховний Суд України у своєму рішенні від 16 вересня 2015 року у справі № 21-1465а15 вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
З огляду на викладене суд вважає, що позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню частково, шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити з 01.04.2019 перерахунок ОСОБА_1 пенсії згідно з наданою Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України довідкою № 21/3/2-9/878-226 від 20.07.2020 про розмір грошового забезпечення та здійснити виплату різниці з урахуванням раніше проведених виплат.
Що стосується вимоги позивача про «без обмеження максимальним розміром», то суд зазначає, що вказана вимога задоволенню не підлягає, оскільки позивачем не доведено, а судом не встановлено, що пенсія позивача обмежується певним максимальним розміром.
Що стосується клопотання позивача про те, що у зв'язку із необхідністю ефективного виконання рішення суду, у випадку задоволення вимог позивача, та запобігання неправомірних дій відповідача, в частині зменшення розміру вже перерахованої пенсії з 70% на 80% відповідно до рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.10.2019 за справою № 640/3416/19, при винесенні рішення за поточною справою №640/28899/20 слід врахувати рішення за справою № 640/3416/19, то суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, з огляду на що розгляд даної справи здійснено за позовною заявою позивача на підставі наданих документів. Натомість рішення суду від 08.10.2019, прийняте у справі № 640/3416/19 жодним чином не впливає на відносини у даній справі та у суду відсутні підстави для врахування гіпотетичних припущень щодо можливого порушення прав позивача у майбутньому відносно зменшення основного розміру пенсії з 80% до 70%.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В свою чергу відповідачем не надано суду жодних належних і допустимих у розумінні ст. 73 КАС України доказів, які б підтверджували правомірність дій, які полягають у відмові перерахунку та виплаті пенсії на підставі довідки СБУ № 21/3/2-9/878-226 від 20.07.2020.
У взаємозв'язку з наведеним слід зазначити, що відповідно до п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що і вчинено судом у даній справі.
Отже, позов є таким, що підлягає частковому задоволенню.
При цьому, суд не вбачає підстав для зазначення у резолютивній частині рішення суду нормативно-правове регулювання позову, як то зазначено у прохальній частині позову, оскільки наведене не передбачено ч. 5 ст. 246 КАС України. Також відсутні підстави для перерахування складових грошового забезпечення, оскільки вони містяться у довідці, зміст якої викладений вище, та посилання на яку міститиме резолютивна частина рішення.
У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Враховуючи, що заявлена вимога має немайновий характер, що по суті не дає можливості вирахувати певну частку задоволених вимог та вимог, щодо яких відмовлено у задоволенні, а також враховуючи, що немайнова вимога задоволена лише з певними корективами, судовий збір на користь позивача підлягає відшкодуванню у повному обсязі.
На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії згідно з надісланою Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідкою № 21/3/2-9/878-226 від 20.07.2020 про розмір грошового забезпечення.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368) здійснити з 01.04.2019 перерахунок ОСОБА_1 пенсії згідно з наданою Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України довідкою № 21/3/2-9/878-226 від 20.07.2020 про розмір грошового забезпечення та здійснити виплату різниці з урахуванням раніше проведених виплат.
4. В іншій частині позовних вимог відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДР: 42098368) на користь ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) сплачену суму судового збору у розмірі 840,80 грн.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 КАС України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України з урахуванням положень п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" КАС країни.
Суддя О.А. Кармазін