Рішення від 11.08.2021 по справі 620/6233/21

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2021 року Чернігів Справа № 620/6233/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Соломко І.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі також - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області ( далі також - ГУ ПФУ, відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо неврахування позивачу страхового стажу за 2001 рік як працівника, зайнятого повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України;

- зобов'язати відповідача зарахувати позивачу до страхового стажу період роботи на ВАТ «Шахта «Комсомолець Донбасу» за 2001 рік як працівника, зайнятого повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України;

- визнати протиправною відмову відповідача щодо не проведення позивачу перерахунку пенсії відповідно до абз.3 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з дня призначення пенсії - 13.12.2020;

- зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії відповідно до абз.3 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з дня призначення пенсії - 13.12.2020.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, однак йому відмовлено за відсутністю необхідного страхового стажу підтвердженого документами, визначеними законодавством. Позивач вважає, що така відмова пенсійного органу є протиправною, оскільки спірний період роботи підтверджується записом у трудовій книжці та довідками, виданими підприємствами Донецької Народної Республіки.

Ухвалою суду від 11.06.2021 розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач направив до суду відзив, в якому позов не визнає, просить відмовити в його задоволенні, оскільки за інформацією відділу призначення пенсій Управління пенсійного забезпечення Головного управління у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування у відомостях спеціальний стаж 2001 рік відсутній. Щодо перерахунку пенсії позивачу відповідно до абз.3 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», то стаж роботи позивача за Списком № 1 становить 14 років 7 місяців 26 днів, що вказує на відсутність правових підстав для перерахунку пенсії.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Ларцизьким МВ УМВС України в Луганській області 29.03.1996, місце реєстрації, згідно паспортних даних: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами (а.с. 4-6).

Відповідно до довідки Управління соціального захисту населення Ніжинської районної державної адміністрації Чернігівської області від 06.06.2017 № 0000227443 позивач взятий на облік, як внутрішньо переміщена особа (а.с.6).

25.03.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про зарахування до пільгового стажу за Списком №1 період роботи на посаді підземного прохідника з повним робочим днем під землею за 2001рік та проведення перерахунку пенсії відповідно до положень ч. 1 ст. 28, ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідач листом від 30.04.2021 № 4847-6153/К-01/8-2500/21 повідомив позивача про відсутність підстав для зарахування спірного періоду, оскільки за інформацією відділу призначення пенсій Управління пенсійного забезпечення Головного управління у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування у відомостях спеціальний стаж 2001 рік відсутній.

Не погоджуючись з такою відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Умови і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які мають пільговий характер роботи, визначаються Законом України від 05.11.1991 року №1788-XIІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) та Законом України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV).

Відповідно до абзаців 1, 2 пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058 пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону №1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім-тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 22 років у чоловіків і не менше 17 років у жінок.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах (5 років) пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, чоловікам - на 1 рік за кожний рік такої роботи.

Згідно частини третьої статті 114 Закону №1058 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказ Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005 року № 383 (далі - Порядок № 383) передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Тобто, положення вказаного пункту передбачають віднесення періодів роботи до пільгового стажу незалежно від дати внесення посади або професії до Списків, за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року.

За приписами частини третьої статті 114 Закону № 1788-XII право на передбачену пенсію незалежно від віку мають працівники, професії яких містяться у Списку, за умови безпосередньої зайнятості на цих роботах повний робочий день та не менше передбаченого стажу роботи.

Так, відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР «Про затвердження списків виробництв, цехів, професій та посад, праця на яких надає право на державну пенсію на пільгових умовах та пільгових розмірах» від 22.08.1956 року №1173 та постанови Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 року №10, яка застосовується з 01.01.1992 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій посад та показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення», підземні роботи відносилися до Списку № 1.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 року №202 затверджено Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії терміном не менше 25 років, до розділу I якого «Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт» включено «Усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю)» №1.

Положеннями статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 (далі - Порядок №637) визначено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи (абзац перший пункту 3 Порядку №637).

Відповідно до пункту 20 Порядку №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1028 від 09.12.2015 року пункт 20 Порядку № 637 доповнено новим абзацом, яким визнано, що у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 20.02.2018 у справі № 234/13910/17, від 07.03.2018 у справі № 233/2084/17, від 16.05.2019 у справі № 134/1630/16-а.

Позивачем надано належним чином оформлену трудову книжку, в якій містяться записи про відповідний трудовий стаж із відомостями, які відповідають вимогам законодавства на підтвердження права на пенсію на пільгових умовах та довідку ДП «Шахта Комсомолець Донбасу» Міністерства вугілля та енергетики Донецької Народної Республіки (далі - ДП «Шахта Комсомолець Донбасу») від 27.11.2020 №03-5105 про підтвердження трудового стажу в період з 27.03.2000 по 27.01.2008 та копію наказу №376 від 28.03.2000 про атестацію робочих місць.

Отже, у світлі спірних правовідносин та обставин даної справи, наведеного, на переконання суду, цілком достатньо для зарахування спірного періоду до пільгового стажу позивача.

Щодо посилань відповідача як на підставу відмови у зарахуванні спірного періоду на відсутність інформації відділу призначення пенсій Управління пенсійного забезпечення Головного управління у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за 2001 рік, то суд їх відхиляє, оскільки відповідно до наведених норм це необхідно лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення, що до встановлених судом обставин не потрібно.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем безпідставно не зараховано до пільгового трудового стажу позивача період роботи на ДП «Шахта Комсомолець Донбасу» за 2001 рік.

Водночас, позовні вимоги про визнання протиправною відмову відповідача щодо не проведення позивачу перерахунку пенсії відповідно до абз.3 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з дня призначення пенсії - 13.12.2020 та зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії відповідно до вказаних норм, задоволенню не підлягають, з огляду на таке.

Як встановив суд, що листом від 30.04.2021 № 4847-6153/К-01/8-2500/21 відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії з підстав відсутності інформації відділу призначення пенсій Управління пенсійного забезпечення Головного управління у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за 2001 рік.

Рішення з приводу наявності чи відсутності у позивача права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах у відповідності до вимог абз.3 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідачем не приймалось.

Статтею 58 Закону України №1058 визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.

Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч.3 ст.2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Виходячи зі змісту положень КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Враховуючи викладене, суд вважає, що суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам, та на свій розсуд розраховувати пільговий та страховий стаж позивача.

Отже, відповідач зобов'язаний повторно розглянути заяву позивача від 25.03.2021 року та прийняти рішення з урахуванням спірного періоду праці позивача на підставі положень Закону № 1058-IV.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним судом у постанові від 10 квітня 2018 року по справі №348/2160/15-а.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову частково.

У відповідності до вимог частин першої та третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем сплачений судовий збір в розмірі 1816,00 грн, тому з відповідача на користь позивача підлягають відшкодуванню судові витрати в розмірі 908,00 грн, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком №1 періоду роботи на шахті ДП «Шахта Комсомолець Донбасу» з 01.01.2001 по 31.12.2001.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу період роботи на шахті ДП «Шахта Комсомолець Донбасу» з 01.01.2001 по 31.12.2001 за Списком № 1 з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908,00 грн (дев'ятсот вісім грн), сплачений відповідно до квитанції № 25 від 08.06.2021.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Позивач: ОСОБА_1 АДРЕСА_3 , рнокпп НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області вул.П'ятницька, 83-А,м.Чернігів,14005 код ЄДРПОУ 21390940.

Повний текст рішення виготовлено 11 серпня 2021 року.

Суддя І.І. Соломко