11 серпня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/3640/21-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Брезіна Т.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Чернівецької обласної прокуратури про стягнення середнього заробітку ,-
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд прийняти рішення, яким:
- визнати протиправною відмову Чернівецької обласної прокуратури, оформлену відповіддю №21-218вих-21 від 01.07.2021, щодо невиплати середнього заробітку за увесь період затримки виплати вихідної допомоги при звільненні;
- стягнути з Чернівецької обласної прокуратури на користь ОСОБА_1 середній заробіток за весь час затримки виплати вихідної допомоги при звільненні, а саме: з 30 квітня 2020 року по 25 лютого 2021 року в сумі 238513,80 гривень.
Ухвалою суду від 05.08.2021 р. позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк п'ять днів, з моменту отримання даної ухвали, для усунення недоліків позовної заяви. Зокрема, в ухвалі вказано на необхідність надати обґрунтування та докази щодо дотримання строку звернення до суду з даним позовом.
На виконання вимог ухвали суду від 05.08.2021 р. позивач подав клопотання про поновлення строку звернення до суду з даним позовом та вказав, що про порушення своїх прав та інтересів дізнався лише після отримання відповіді від Чернівецької обласної прокуратури від 01.07.2021 року.
Згідно з ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 3 ст. 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Отже, положення КАС України передбачають можливість встановлення цим Кодексом та іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, які мають перевагу в застосуванні порівняно із загальним шестимісячним строком, визначеним у ч. 2 ст. 122 цього Кодексу. Таким спеціальним строком для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби є місячний строк, установлений ч. 5 ст.122 КАС України.
Натомість строки звернення до суду в порядку адміністративного судочинства визначені у ст. 122 КАС України і частина п'ята цієї статті, яка передбачає місячний строк звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, є спеціальною нормою щодо частини другої цієї статті з установленим у ній загальним строком у шість місяців.
Отже, з огляду на те, що строк звернення до суду за вирішенням цього публічно-правового спору щодо стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні охоплюється спеціальною нормою ч. 5 ст. 122 КАС України.
Дана правова позиція викладена у постанові судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 11 лютого 2021 року у справі № 240/532/20. Судова палата відступила від висновку щодо застосування ч. 1 ст.233 КЗпП України для обчислення строку звернення до адміністративного суду з вимогами про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, викладеному в постановах Верховного Суду від 30 січня 2019 року (справа №806/2164/16), від 11 лютого 2020 (справа №420/2934/19), від 13 березня 2019 року (справа №813/1001/17), одночасно погоджуючись з висновком щодо застосування ч. 5 ст. 122 КАС України у подібних правовідносинах, викладеному в постановах Верховного Суду від 04.12.2019 року (справа №815/2681/17) і від 22 січня 2020 року (справа №620/1982/19).
За загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.
Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Підстави пропуску строку можуть бути визнані поважними, строк поновлено лише у разі, якщо вони пов'язані з непереборними та об'єктивними перешкодами, труднощами, які не залежать від волі особи та унеможливили своєчасне, тобто у встановлений законом процесуальний строк подання скарги.
Таким чином, тільки наявність об'єктивних перешкод для своєчасної реалізації прав щодо оскарження судового рішення у строк, встановлений процесуальним законом, може бути підставою для висновку про пропуск строку оскарження судового рішення з поважних причин.
Аналогічної правової позиції дотримується і Верховний Суд про що останнім зазначається, зокрема, у постанові від 27 лютого 2020 року у справі № 140/965/18, від 06 квітня 2021 року у справі 823/2363/18 та інших.
При цьому, суд зазначає, що чітко визначені та однакові для всіх учасників справи строки звернення до суду, здійснення інших процесуальних дій є гарантією забезпечення рівності сторін та інших учасників справи. А для цього має бути також виконано умову щодо недопустимості безпідставного та необмеженого поновлення судами пропущеного строку.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 14.08.2020 у справі № 536/2248/17.
Строки звернення до адміністративного суду є аналогом інституту позовної давності, який належить до галузей матеріального приватного права. Під строком звернення до адміністративного суду з позовною заявою слід розуміти проміжок часу після виникнення спору у публічно - правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою про захист своїх прав, свобод чи інтересів, а дотримання такого строку звернення є однією з умов для реалізації права на звернення до суду. Після закінчення цього строку особа не втрачає права звернутися з адміністративним позовом, при цьому, законодавцем врегульовано питання щодо необхідності зазначення поважних підстав для поновлення такого строку.
Отже, перебіг строку звернення до суду з позовом, в частині позовних вимог про стягнення середнього заробітку за весь час затримки виплати вихідної допомоги при звільненні, для позивача розпочався 25.02.2021 р. (дата проведення повного розрахунку при звільненні) і закінчився 29.03.2021 року. Водночас, позивач звернувся до суду лише 04.08.2021 р., поза межами встановленого строку, та не надав доказів поважності причин пропущення вказаних строків. При цьому, суд не приймає доводи позивача, що про порушення своїх прав він дізнався лише після отримання відповіді від Чернівецької обласної прокуратури від 01.07.2021 р., оскільки позивач був обізнаний про перерахування 24.02.2021 р. відповідачем на його рахунок вихідної допомоги в сумі 18743,21 грн, що підтверджується платіжним доручення №118.
На підставі вказаного судом встановлено, що позивач 29.03.2021 р. втратив право на звернення до суду з позовними вимогами про стягнення середнього заробітку за весь час затримки виплати вихідної допомоги при звільненні, не навів суду жодних обґрунтувань та не надав доказів поважності причин пропущення строку звернення до суду з вказаною позовною вимогою.
Крім того, суд наголошує увагу позивача, що звернення до відповідача, після закінчення місячного строку, із заявою про виплату середнього заробітку за весь час затримки виплати вихідної допомоги при звільненні, не поновлює строк для звернення до суду з вимогами про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні.
Згідно з до п. 9 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 та ч. 2 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
У зв'язку із зазначеним, позивач не надав суду доказів на підтвердження дотримання строку звернення до суду з даним позовом та доказів поважності пропуску вказаного строку, а тому позовну заяву, в частині вимог про стягнення з Чернівецької обласної прокуратури на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за весь час затримки виплати вихідної допомоги при звільненні, необхідно повернути позивачу.
На підставі наведеного та керуючись статтями 169, 241, 243, 248, 287 КАС України, суддя -
1. Позовну заяву, в частині позовних вимог про стягнення з Чернівецької обласної прокуратури на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за весь час затримки виплати вихідної допомоги при звільненні, повернути позивачу.
3. Копію ухвали про повернення позовної заяви разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами, невідкладно надіслати позивачеві.
Згідно статті 272 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
У відповідності до статей 287, 293, 294 Кодексу адміністративного судочинства України ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково. Апеляційна скарга на ухвалу подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Т.М. Брезіна