Справа № 560/5051/21
іменем України
11 серпня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Міністерства оборони України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулись до суду з позовом до Міністерства оборони України, в якому просять визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо призначення та виплати членам родини загиблого військовослужбовця ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця та зобов'язати відповідача призначити та виплатити для ОСОБА_1 та ОСОБА_4 одноразову грошову допомогу у разі загибелі (смерті) військовослужбовця (сина - ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ) у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала загибель (смерть), а саме 850000,00 грн.
Позов мотивований тим, що Міністерство оборони України не прийняло жодного рішення, передбаченого Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 (у редакції, чинній на момент звернення позивачами з заявами про призначення одноразової грошової допомоги), (далі по тексту - Порядок №975).
У відзиві на позов відповідач зазначив, що позивачі до заяв про призначення одноразової грошової допомоги не надали копію постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку смерті (контузії, травми або каліцтва), захворювання. У зв'язку з відсутністю цієї постанови поданий позивачами пакет документів, відповідно до вимог Порядку №975, повернутий на доопрацювання.
У відповіді на відзив позивачі вказали, що на момент звернення до військового комісаріату з відповідними заявами у Порядку №975 була відсутня вимога щодо подачі копію постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку смерті (контузії, травми або каліцтва), захворювання. Тому вважають, що відповідач протиправно не призначив останнім одноразову грошову допомогу.
Ухвалою від 05.05.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд залишив без руху позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 .
Ухвалою від 17.05.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд звільнив ОСОБА_1 , ОСОБА_2 від сплати судового збору, відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.
Позивачі - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 є батьками ОСОБА_3 , який призваний на військову службу під час мобілізації на особливий період 18.10.2017.
29.07.2018 ОСОБА_3 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 .
Наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 13.08.2018 №883 встановлений факт смерті ОСОБА_3 від гострої кровотечі, вогнепального поранення грудної клітки з пошкодженням печінки та аорти при виконанні обов'язків військової служби в ході виконання завдань операції об'єднаних сил. Причина загибелі, так, пов'язана з проходженням військової служби.
Наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 16.08.2018 №170 ОСОБА_3 , який загинув в результаті гострої крововтрати, вогнепального кульового поранення грудної клітки з ушкодженням легені, аорти, внаслідок використання ручної вогнепальної зброї з метою вбивства чи нанесення ушкодження співслужбовця при виконанні обов'язків військової служби в ході виконання завдань операцій об'єднаних сил, виключений з особового складу військової частини та всіх видів забезпечення.
10.03.2020 позивачі звернулись до Шепетівського об'єднаного міського військового комісаріату з заявами про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю ОСОБА_3 .
Хмельницький обласний військовий комісаріат склав висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги батькам ОСОБА_3 від 18.03.2020 №14/2229 та надіслав вказаний висновок до Міністерства оборони України для прийняття рішення.
Листом від 04.05.2020 №248/533/огд Департамент фінансів Міністерства оборони України повернув Хмельницькому обласному військовому комісаріату документи позивачів на доопрацювання відповідно до листа Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 27.04.2020 №944.
Листом від 25.05.2020 №14/2773/1 ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив ОСОБА_2 про відсутність рішення Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України про встановлення причинного зв'язку травми та причини смерті ОСОБА_3 . Також повідомив, що для прийняття остаточного та обґрунтованого рішення комісією необхідно залучити до розгляду законне рішення суду по факту загибелі військовослужбовця ОСОБА_3 .
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо призначення та виплати членам родини загиблого військовослужбовця ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, позивачі звернулись до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
За змістом статті 16 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (в редакції, чинній на момент звернення позивачів з заявами про призначення одноразової грошової допомоги) (далі по тексту - Закон №2011-ХІІ) одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних з проходженням військової служби;
Відповідно до частини 1 статті 16-1 Закону №2011-ХІІ у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста.
Пунктом "а" частини 1 статті 16-2 Закону №2011-ХІІ передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, зазначених у підпунктах 2-3 пункту 2 статті 16 цього Закону.
Положеннями статті 16-3 Закону №2011-ХІІ визначено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
За змістом пункту 10 Порядку №975 члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи:
заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги;
витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу);
витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
До заяви додаються копії:
документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства;
свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста;
свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого);
свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові);
довідки органу реєстрації або відповідного житлово-експлуатаційного підприємства, організації чи органу місцевого самоврядування про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста;
сторінок паспортів повнолітніх членів сім'ї з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації;
свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині;
документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою);
рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста);
рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні).
Пунктом 13 Порядку №975 передбачено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.
З наведеного слідує, що розгляд заяви і доданих до неї документів, поданих позивачами для призначення і виплати одноразової грошової допомоги, повинен закінчуватись прийняттям відповідного рішення про призначення або про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги або поверненням документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю).
Позивачі до заяв від 10.03.2020 додали копії свідоцтва про народження ОСОБА_3 , паспорта та РНКОПП, свідоцтва про смерть, сповіщення про смерть, лікарського свідоцтва про смерть, витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 13.08.2018 №883 про результати проведення спеціального розслідування по факту смерті прапорщика ОСОБА_3 , витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 16.08.2018 №170 про виключення ОСОБА_3 про виключення зі списків особового складу військової частини, довідку про відкриття рахунку.
Причиною для повернення позивачам документів на доопрацювання слугувала відсутність у поданих документах копії постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку смерті (контузії, травми або каліцтва), захворювання, що на думку відповідача є обов'язковою відповідно до пункту 10 Порядку №975.
Разом з тим, на момент подачі позивачами заяв від 10.03.2020 редакція Порядку №975 не містила обов'язкової вимоги щодо подачі копії постанови ВЛК.
Зміни у вигляді доповнення пункту 10 Порядку №975 абзацом щодо необхідності подання копії постанови ВЛК були внесені постановою Кабінету Міністрів України від 18.11.2020 №1142. Вказана постанова зворотної дії в часі не має.
Тобто, у Міністерства оборони України були відсутні правові підстави для повернення позивачам документів на доопрацювання, оскільки останні подали всі необхідні документи, передбачені чинною станом на 10.03.2020 редакцією Порядку №975. При цьому, відповідач не прийняв рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги, передбачене пунктом 13 Порядку №975, що свідчить про недотримання ним встановленого законодавством порядку вирішення цього питання.
Таким чином, дії відповідача щодо повернення на доопрацювання документів про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 та ОСОБА_4 є протиправними.
Водночас, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивачів, суд враховує, що відповідно до частини 4 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В рішенні від 30.01.2003 №3-рп/2003 Конституційний Суд України зазначив, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах. Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих конституцією або законом (стаття 8). Право на ефективний засіб захисту закріплено також у Міжнародному пакті про громадські та політичні права (стаття 2) і в Конвенції про захист прав людини та основних свобод (стаття 13).
На цій підставі адміністративні суди, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручаються у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
При цьому, дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень.
В Рекомендаціях Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, зазначено, що під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Безпосереднє втручання суду в дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень допускається, як виняток, у випадку, коли обраний позивачем спосіб захисту порушеного права, положення законодавства, що регулюють спірні правовідносини у публічно-правовій сфері, а також зібрані у справі докази дають підстави для висновку про безальтернативність рішення суб'єкта владних повноважень, яке повинно бути прийнято з урахуванням висновків, зроблених судом у цій справі, та за умови, що попереднє рішення чи бездіяльність такого суб'єкта вже визнані судом протиправним.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією, що міститься у постанові Верховного Суду від 29.10.2018 №360/530/17-а.
Міністерство оборони України за результатом розгляду заяв позивачів, у разі відсутності підстав для повернення документів на доопрацювання, повинно було прийняти одне з двох можливих рішень: про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги.
Суд враховує, що відповідач не досліджував висновок Хмельницького обласного військового комісаріату щодо можливості виплати позивачам одноразової грошової допомоги з доданими документами та не прийняв по суті будь-якого рішення.
Тому зобов'язання Міністерства оборони України прийняти відповідне рішення про призначення та виплату позивача одноразової грошової допомоги виходитиме за межі завдань адміністративного судочинства та є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача.
Таким чином, найбільш ефективний спосіб захисту порушеного права позивачів є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяви останніх від 10.03.2020 про призначення одноразової грошової та прийняти рішення відповідно до Порядку №975.
У зв'язку з цим, у задоволенні позовної вимоги про зобов'язання відповідача призначити та виплатити одноразову грошову допомогу слід відмовити.
Враховуючи викладене, позов необхідно задоволити частково.
Оскільки позивачі звільнені від сплати судового збору, тому судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задоволити частково.
Визнати протиправними дії Міністерства оборони України щодо повернення на доопрацювання документів про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 та ОСОБА_4 .
Зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути заяви ОСОБА_1 та ОСОБА_4 від 10.03.2020 про призначення одноразової грошової та прийняти рішення відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_3 ) ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_3 )
Відповідач:Міністерство оборони України (Повітрофлотський проспект, 6,м.Київ,03168 , код ЄДРПОУ - 00034022)
Головуючий суддя О.Л. Польовий