Справа № 560/5875/21
іменем України
12 серпня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Миролюбненської сільської ради Хмельницького району про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовом від 20.05.2021, у якому просить: 1) визнати протиправною бездіяльність Миролюбненської сільської ради Хмельницького району з розгляду заяви від 16 лютого 2021 року про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки з кадастровим номером 6824288300:05:025:0375 у власність, що знаходиться в с. Сковородки, Старокостянтинівського району, Хмельницької області для ведення особистого селянського господарства; 2) зобов'язати Миролюбненську сільську раду розглянути на найближчому пленарному засіданні сесії Миролюбненської сільської ради Хмельницького району заяву від 16 лютого 2021 року про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки з кадастровим номером 6824288300:05:025:0375 у власність, що знаходиться в с. Сковородки, Старокостянтинівського району, Хмельницької області для ведення особистого селянського господарства в строки, порядку та у спосіб передбачений Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Земельним кодексом України та прийняти належне, у відповідності до чинного законодавства України, рішення.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що 16.02.2021 звернулась до Миролюбненської сільської ради із клопотанням про затвердження проекту землеустрою та передачі земельної ділянки у приватну власність. Оскільки відповідачем протягом місячного строку не було надано жодного рішення за результатами розгляду вказаного клопотання, 06 квітня 2021 року звернулась до відповідача із заявою про надання відповідного рішення Миролюбненської сільської ради. Відповідач надав відповідь, у якій повідомив, що рішення Миролюбненською сільською радою буде прийняте після надання висновку державною інспекцією у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель ГУ Держгеокадастру в Хмельницькій області в частинні законності та правочинності рішення Сковородківської сільської ради від 14 серпня 2020 року №65. Вважає таку позицію відповідача незаконною та неправомірною, тому звернулась до суду з цим позовом.
Відповідно до ухвали від 25.05.2021 суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи та витребував докази (арк. спр. 14-15).
Відзив на позовну заяву та доказів у встановлений судом строк відповідачем не надано, тому суд вирішує справу за наявними матеріалами з урахуванням ч. 6 ст. 77 КАС України, відповідно до вимог ч. 6 ст. 162 КАС України.
З'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог та оцінивши надані докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Рішенням 55-ї сесії Сковородківської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області 7 скликання №65 від 14.08.2020, ОСОБА_1 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з послідуючою передачею у власність, орієнтовною площею 2-а га, з земель запасу комунальної власності сільськогосподарського призначення, для ведення особистого селянського господарства, яка розташована в с. Сковородки Старокостянтинівського району Хмельницької області (арк. спр. 6).
Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 09.12.2020 немає зареєстрованого права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 682428288300:05:025:0375, площею 1,9703 га (арк. спр.7).
Позивач у заяві від 16.02.2021 просила затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель запасу комунальної власності сільськогосподарського призначення площею 1,9703 га, кадастровий номер 682428288300:05:025:0375 (арк. спр. 11).
06.04.2021 позивач зверталась із заявою в якій просила надати відповідь про затвердження проекту землеустрою або відмову у цьому (арк. спр.10).
Згідно з листом Миролюбенської сільської ради за №16/з/-2021 від 02.04.2021 ОСОБА_1 повідомлено про розгляд її звернення щодо затвердження проекту землеустрою, а також, що рішення Миролюбненською сільською радою буде прийняте після надання висновку державною інспекцією у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель ГУ Держгеокадастру в Хмельницькій області в частинні законності та правочинності рішення Сковородківської сільської ради від 14 серпня 2020 року №65, про що її буде повідомлено додатково (арк. спр. 9).
Отже, відповідач не вирішив по суті заяву позивача від 16.02.2021 в якій вона просила затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель запасу комунальної власності сільськогосподарського призначення площею 1,9703 га, кадастровий номер 682428288300:05:025:0375, що вказує на протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Статтею 30 Закону України від 22.05.2003 № 858-IV "Про землеустрій" визначено, що погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом.
Згідно з ч. 9 - 11 ст.118 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
Відповідно до п.6 ч.3 ст.186 ЗК України, проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Частинами 8 - 10 ст. 118 ЗК України визначено, що підставою для відмови у погодженні та затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.
Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, іншим суб'єктам, визначеним цією статтею, при погодженні та затвердженні документації із землеустрою забороняється вимагати: додаткові матеріали та документи, не включені до складу документації із землеустрою, визначеного Законом України "Про землеустрій"; надання погодження документації із землеустрою будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами чи організаціями, погодження яких не передбачено цією статтею; проведення будь-яких обстежень, експертиз чи робіт. Кожен орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, інший суб'єкт, визначений цією статтею, розглядає та погоджує документацію із землеустрою самостійно та незалежно від погодження такої документації іншими органами.
Висновок (рішення) органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, іншого суб'єкта, визначеного цією статтею, щодо відмови у погодженні або затвердженні документації із землеустрою має містити вичерпний перелік недоліків документації із землеустрою з описом змісту недоліку та посиланням на відповідні норми законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, затверджену документацію із землеустрою або містобудівну документацію. Повторна відмова у погодженні або затвердженні документації із землеустрою допускається лише у разі, якщо розробник не усунув недоліки, зазначені у попередньому висновку (рішенні), а також якщо підстава для відмови виникла після надання попереднього висновку (рішення). Повторна відмова у погодженні або затвердженні не позбавляє розробника документації із землеустрою права усунути недоліки такої документації та подати її на погодження або затвердження.
Отже, при погодженні та затвердженні документації із землеустрою забороняється: 1) вимагати додаткові документи та матеріали не включені до складу документації із землеустрою, визначеного Законом України "Про землеустрій"; 2) вимагати погодження документації із землеустрою будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами чи організаціями, погодження яких не передбачено цією статтею; 3) вимагати проведення будь-яких обстежень, експертиз чи робіт, що вказує на порушення відповідача, який очікує висновок Головного Управління Держгеокастру у Хмельницькій області щодо законності рішення Сковородкіської сільради у порушення вимог ч. 9 ст. 186 ЗК України.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач довела позовні вимоги, так як суб'єкт владних повноважень порушив права ОСОБА_1 та вимоги ЗК України. Адже, при вирішенні заяви позивача від 16.02.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель запасу комунальної власності сільськогосподарського призначення площею 1,9703 га, кадастровий номер 682428288300:05:025:0375, відповідач не прийняв рішення у встановлений ЗК України спосіб, вчинивши протиправну бездіяльність, що підтверджено листом за №16/з/-2021 від 02.04.2021, зміст якого, також протиправний в частині підстави відмови заявнику (очікує висновок Головного Управління Держгеокастру у Хмельницькій області щодо законності рішення Сковородкіської сільради), тому позов задовольняється.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду з позовом сплачено 908,00 грн судового збору, тому ці витрати підлягають стягненню на його користь.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 від 20.05.2021, задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Миролюбненської сільської ради Хмельницького району щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 16 лютого 2021 року про затвердження проекту землеустрою.
Зобов'язати Миролюбненську сільську раду, відповідно до вимог ЗК України, розглянути заяву ОСОБА_1 від 16 лютого 2021 року (вх.№ 105 від 17.02.2021) про затвердження проекту землеустрою із прийняттям рішення відповідно до ст. 26, 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", з урахуванням обставин встановлених у цій адміністративній справі.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 908,00 (дев'ятсот вісім) гривень за рахунок бюджетних асигнувань Миролюбненської сільської ради.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 12 серпня 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Миролюбненська сільська рада Хмельницького району (вул. ім. Володимира Яневича, 18, с. Миролюбне, Старокостянтинівський район, Хмельницька область, 31160 , код ЄДРПОУ - 04405366)
Головуючий суддя А.І. Петричкович