Рішення від 12.08.2021 по справі 560/6948/21

Справа № 560/6948/21

РІШЕННЯ

іменем України

12 серпня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом від 07.06.2021, у якому просить: 1) визнати протиправним та скасувати рішення від 27.04.2021 щодо відмови у призначенні позивачу пенсії за віком за нормами та у порядку встановленому Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015р. №889; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати позивачу до стажу державної служби: період роботи 02.02.1983 по 01.01.1986 в Чемеровецькому управлінні сільського господарства з 25.04.2006 по 11.11.2010 на посаді заступника голови Чемеровецької районної ради та з 12.11.2010 по 03.04.2014 - на посаді голови Чемеровецької селищної ради; 3) зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести позивача з 23.04.2021 на пенсію за віком за нормами Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889 та здійснити нарахування й виплату пенсії, врахувавши до розрахунку заробітну плату зазначену у довідці від 23.04.2021 №36.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що 23.04.2021 звернувся до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про перехід з одного виду пенсії на інший, на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-УІІІ та до заяви надав довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за формою затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям». Листом від 14.05.2021 відповідач повідомив, що рішенням від 27.04.2021 відмовлено у задоволенні заяви у зв'язку із тим, що раніше позивачу було призначено пенсію по інвалідності за Законом України ”Про державну службу”. Крім того, зазначає, що відповідач протиправно не зарахував до стажу державної служби позивача період роботи з 25.04.2006 по 11.11.2020 на посаді заступника голови Чемеровецької районної ради та з 12.11.2010 по 03.04.2014 - на посаді голови Чемеровецької селищної ради.

Відповідно до ухвали від 22.06.2021, суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи.

07.07.2021 до суду поступив відзив на позовну заяву, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що з 09.04.2014 позивач отримує пенсію по інвалідності. 23.04.2021 позивач звернувся до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 27.04.2021 №968170107043 позивачу відмовлено у переведенні на пенсію за віком згідно Закону України від 10.12.2015 № 889-УІІІ “Про державну службу” з врахуванням наданої довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 23.04.2021 № 36, оскільки недотримані умови, що визначають право на пенсію згідно Закону № 889 (була призначена пенсія по інвалідності згідно Закону № 3723). Вказує, що згідно п. 3 Порядку право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, при досягненні віку передбаченого ст. 26 Закону № 1058, якщо до набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року № 889- VIII Про державну службу не призначалася пенсія відповідно до Закону України «Про державну службу». Позивач на час набрання чинності Законом України Про державну службу від 10.12.2015 № 889-VIII, отримував пенсію обчислену згідно Закону 3723-ХІІ, тому права на призначення пенсії відповідно до Закону № 889-УІІІ не має. Також зазначає, що довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця станом на 01.04.2021 від 23.04.2021 року № 36 видана позивачу Чемеровецькою селищною радою безпідставно, оскільки посада позивача не відноситься до посад державних службовців визначених ст. 25 Закону № 3723, крім того позивач не має встановленого законодавством України стажу державної служби (20 років). Крім того, безпідставною є вимога позивача щодо зарахування до стажу державної служби періоду з 02.02.1983 по 01.01.1986 в Чемеровецькому управлінні сільського господарства, оскільки зазначений період роботи враховано до стажу державної служби.

Ухвалою від 10.08.2021 залишено без задоволення клопотання відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.

З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень, та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

Довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ №0683948 від 14.12.2015 стверджено, що ОСОБА_1 довічно встановлено ІІ групу інвалідності (арк. спр. 7).

23.04.2021 позивач звернувся до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу”.

Рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 27.04.2021 №968170107043 позивачу відмовлено у переведенні на пенсію за віком згідно Закону України від 10.12.2015 № 889-УІІІ “Про державну службу” оскільки недотримані умови, що визначають право на пенсію згідно зазначеного Закону № 889-УІІІ (була призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону №3723-ХІІ) (арк. спр. 10).

На виконання вимог ухвали суду від 22.06.2021, відповідач в письмовій інформації від 09.07.2021 ствердив, що стаж державної служби позивача становить 2 роки 10 місяців 29 днів (з 02.02.1983 по 01.01.1986 - робота в Чемеровецькому управлінні сільського господарства). З 25.04.2006 по 03.04.2014 ОСОБА_1 працював в органах місцевого самоврядування. Також, станом на 01.05.2016 ОСОБА_1 не працював на посадах, віднесених до державної служби.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначаються Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон №889-VIII).

Відповідно до п. 2 розд. ХІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 889-VIII, з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 28.12.1993 № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.

Зокрема, п. 10, 12 розд. ХІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Частиною 1 ст. 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” № 3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону України “Про державну службу” № 3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про державну службу” № 889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 822/524/18, у постанові Верховного Суду від 02.04.2020 у справі № 687/545/17.

Відповідачем зараховано стаж роботи позивача з 02.02.1983 по 01.01.1986 (робота в Чемеровецькому управлінні сільського господарства), тому відсутні підстави для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати позивачу до стажу державної служби вказаний період.

При цьому, відповідачем не зараховано до стажу державної служби періоди роботи з 25.04.2006 по 11.11.2010 на посаді заступника голови Чемеровецької районної ради та з 12.11.2010 по 03.04.2014 - на посаді голови Чемеровецької селищної ради.

Згідно з ст. 46 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII визначені особливості стажу державної служби, зокрема у частині 2 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.

Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII.

Згідно пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Отже, в даному випадку слід керуватися Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року № 283 (далі - Порядок № 283), відповідно до пункту 1 якого, цим Порядком визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби.

Обставина щодо втрати чинності Порядку №283, у зв'язку із затвердженням 25.03.2016 постановою № 229 Кабінету Міністрів України нового Порядку обчислення стажу державної служби, судом не враховується, оскільки його норми були чинними на час здобуття позивачем стажу державної служби (далі - Порядок № 229).

Порядок № 229 у пункті 6 містить аналогічну норму, як і в пункті 8 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про державну службу” № 889-VIII про те, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Тобто, обчислення стажу державної служби за періоди роботи до 01.05.2016 здійснюється відповідно до Порядку № 283.

Згідно з п. 2 Порядку № 283, до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" №2493-III від 07.06.2001, в органах місцевого самоврядування встановлюються такі категорії посад, зокрема: четверта категорія - посади голів постійних комісій з питань бюджету обласних, Київської та Севастопольської міських рад (у разі коли вони працюють у раді на постійній основі), керівників управлінь і відділів виконавчого апарату обласних, Севастопольської міської та секретаріату Київської міської рад, секретарів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, заступників міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) голів з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів, директорів, перших заступників, заступників директорів департаментів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, міських (міст районного значення) голів, селищних і сільських голів, посади заступників голів районних рад.

Згідно з п. 4 Порядку №229, до стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Враховуючи наведене, періоди роботи позивача з 25.04.2006 по 11.11.2010 на посаді заступника голови Чемеровецької районної ради та з 12.11.2010 по 03.04.2014 - на посаді голови Чемеровецької селищної ради, слід зарахувати до стажу державної служби.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 26 червня 2018 року по справі № 735/939/17 (адміністративне провадження №К/9901/2444/17).

Однак, з врахуванням відсутності у позивача 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, на час досягнення 62-річного віку, та враховуючи, що станом на 01 травня 2016 року позивач не працював на посаді, віднесеній до посад державних службовців, суд приходить до висновку, що позивач не має права на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу”, тому оскаржуване рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про відмову у переведенні з одного виду пенсії на інший є правомірним.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Отже, суд дійшов висновку, що позивач частково довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, також частково довів, що діяв у межах закону при обчислені стажу позивача та розгляді заяви про переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу”, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов задовольняється частково.

Судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає, адже позивач був звільнений від сплати судового збору відповідно до ст. 5 Закону України "Про судовий збір".

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправним незарахування Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до стажу державної служби ОСОБА_1 періоди роботи з 25.04.2006 по 11.11.2010 та з 12.11.2010 по 03.04.2014.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 періоди роботи з 25.04.2006 по 11.11.2010 та з 12.11.2010 по 03.04.2014.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Судові витрати, які визначені ст.132 КАС України і підлягають розподілу, відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 12 серпня 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя А.І. Петричкович