Справа № 500/2622/21
12 серпня 2021 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі судді Осташа А. В., розглянувши в письмовому провадженні заяву позивач про роз'яснення ухвали суду про відкриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського районного відділу державної виконавчої служби Південно-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправною та скасування постанови від 11.10.2018 року у ВП № 36266063,
09 серпня 2021 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла заява позивача про роз'яснення ухвали суду від 02.08.2021 про відкриття провадження у справі.
Необхідність в роз'ясненні ухвали суду позивач мотивує тим, що вона є незрозумілою в частині того, якою нормою закону позивач зобов'язаний зберігати документи, які надходять з суду (при умові, що в подальшому ухвала суду про повернення позовної заяви була скасована судом апеляційної інстанції).
Відповідно до ч.3 ст.254 КАС України, суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз'яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
З врахуванням наведеного, суд прийшов до переконання про розгляд заяви про роз'яснення без виклику учасників справи.
Ознайомившись із заявою про роз'яснення ухвали суду, суд прийшов до висновку про відсутність підстав для її задоволення, виходячи із наступного.
Відповідно до частини 1 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
Суд зазначає, що конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим Кодекс адміністративного судочинства України не містить, а зі змісту приписів ст. 254 КАС України вбачається, що їх має навести особа, яка звертається із заявою про роз'яснення судового рішення.
В п. 19 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 7 від 20.05.2013 "Про судове рішення в адміністративній справі" зазначено, що роз'яснення судового рішення можливе тоді, коли воно є незрозумілим. При роз'ясненні свого рішення суд в ухвалі з цього приводу викладає більш повно і ясно ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін у суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.
Суд вказує на те, що необхідність роз'яснення судового рішення зумовлена його нечіткістю за змістом, коли останнє є незрозумілим як для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що повинні здійснювати його виконання.
Згідно п. 6 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про судове рішення в адміністративній справі" №7 від 20.05.2013 зрозумілість судового рішення полягає в логічному, чіткому, переконливому викладенні змісту рішення. Чіткість викладення передбачає, зокрема, що: терміни, вжиті у судовому рішенні, відповідають тому змісту, який вони мають за законодавством України; такі терміни чітко співвідносяться з поняттями, які вони позначають; текст правової норми, застосованої судом, відтворюється без перефразовування і при цьому зрозуміло, де наводиться правова норма, а де суд дає своє тлумачення її змісту. Судове рішення не повинно містити положень, які б суперечили або виключали одне одного, ускладнювали чи унеможливлювали його виконання.
Суд також зазначає, що підставою для роз'яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового акта є його неясність, невизначеність. Фактично роз'ясненням судового рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. Водночас суд, роз'яснюючи рішення не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Відтак, процесуальна процедура роз'яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення.
Суд звертає увагу на те, що ст. 254 КАС України передбачає можливість роз'яснення судом ухваленого ним рішення з метою усунення такого недоліку, як незрозумілість судового рішення (наприклад, можливість неоднакового тлумачення висновків суду), що перешкоджає його належному виконанню.
Незрозумілість судового рішення є оцінним поняттям, а доцільність роз'яснення судового рішення приймається на розсуд суду, який має відштовхуватись від раціональних критеріїв (здоровий глузд, зрозумілість для звичайної розумної людини без юридичної освіти).
Виходячи з системного тлумачення положень статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, роз'яснено може бути постанову чи ухвалу суду у разі, якщо без такого роз'яснення її важко виконати, оскільки високою є ймовірність неправильного виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення. Тому, механізм, визначений цією статтею, не може використовуватися, якщо хтось із осіб, які беруть участь у справі, не розуміє, наприклад, способу і порядку виконання судового рішення.
Водночас, в ухвалі суду про відкриття провадження у справі від 02.08.2021, яку заявник просить роз'яснити, чітко та зрозуміло викладено зміст, ухвала викладена з додержанням норм, передбачених Кодексом адміністративного судочинства.
Також, суд звертає вагу, що заявником взагалі не зазначено в чому полягає незрозумілість ухвали суду, а зі змісту заяви вбачається, що позивачу фактично не зрозуміло чому він має надавати документи.
З даного приводу суд зазначає, що по-перше: позивачем виконані вимоги ухвали суду та надані витребовувані документи, тому абсурдною є заява про роз'яснення ухвали суду.
По-друге: необхідність подання витребовуваних документів зумовлена тим, що саме ці документи стосуються розгляду справи по суті, а у суду вони відсутні, оскільки повернуті позивачу при поверненні позовної заяви.
Порядок і процедура встановлення способу та порядку виконання судового рішення передбачена ст.378 КАС.
Керуючись статтею 254, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Тернопільський окружний адміністративний суд,
Відмовити в задоволенні заяви ОСОБА_1 про роз'яснення ухвали суду про відкриття провадження у справі від 02.08.2021.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Ухвала набирає законної сили в порядку передбаченому ч.2 ст.256 КАС.
Повний текст ухвали складений 12.08.2021.
Головуючий суддя Осташ А.В.