пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
12 серпня 2021 року Справа № 903/359/21
Господарський суд Волинської області у складі судді Якушевої І.О., за участю секретаря судового засідання Хомич О.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження справу № 903/359/21
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Брендборд”, м. Луцьк
до Комунального підприємства “Луцькреклама”, м. Луцьк
третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Луцької міської ради
про стягнення 310 579,12 грн.,
за участю представників:
від позивача: Матвіюк Н.Р. - адвокат (ордер серії ВЛ №000,078277 від 04.08.2021),
від відповідача: Пилипчук І.Л. - адвокат (дов. №02-17/133/1 від 14.06.2021),
від третьої особи на стороні відповідача: Іщик В.А. - представник,
24.05.2021 на адресу Господарського суду Волинської області надійшла позовна заява б/н від 21.05.2021 Товариства з обмеженою відповідальністю “Брендборд” про стягнення з Комунального підприємства “Луцькреклама” 310 579,12 грн. безпідставно набутих коштів.
На обгрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 18.12.2018 виконавчим комітетом Луцької міської ради було прийнято рішення №854-1 “Про збільшення базового тарифу в розрахунку плати за тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів, що перебуває у комунальній власності територіальної громади міста Луцька”, яким збільшено на 48% величину базового тарифу плати за користування місцем розташування ЗЗР. 02.01.2019 між Товариством з обмеженою відповідальністю “Брендборд” та Комунальним підприємством “Луцькреклама” було укладено договір тимчасового користування місцем розміщення засобу зовнішньої реклами №01-02/95ТК. За період з 01.01.2019 по 31.12.2019 позивач оплачував послуги за договором №01-02/95ТК від 02.01.2019 на підставі рахунків КП “Луцькреклама”, які були складені із врахуванням рішення виконавчого комітету Луцької міської ради №854-1 від 18.12.2018. Проте, постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.01.2021 рішення виконавчого комітету Луцької міської ради №854-1 від 18.12.2021 “Про збільшення базового тарифу в розрахунку плати за тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів, що перебуває у комунальній власності територіальної громади міста Луцька” визнано протиправним та нечинним. У зв'язку з цим, позивач надмірно сплатив у 2019 році кошти відповідачу в розмірі 310 579,12 грн.
Ухвалою суду від 31.05.2021 було прийнято позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “Брендборд” до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 16.06.2021; встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов із урахуванням вимог ст.165 ГПК України до 15.06.2021 року.
04.06.2021 на адресу суду надійшло клопотання КП "Луцькреклама" №01-05/2/128 від 04.06.2021 про продовження строку для подання відзиву на позовну заяву.
На обгрунтування клопотання відповідач посилається на те, що згідно з договором №1 від 05.01.2021 про надання послуг правничої (правової) допомоги юридичний супровід господарської діяльності КП "Луцькреклама" проводиться адвокатом Пилипчук І.Л. На момент відкриття провадження у справі та отримання ухвали суду вона перебувала за кордоном і 01.06.2021 повернулась. На даний час перебуває на самоізоляції і не має можливості належним чином ознайомитись із матеріалами позовної заяви, додатками і підготувати відзив до 15.06.2021.
В судовому засіданні 16.06.2021 представник відповідача підтримала клопотання №01-05/2/128 від 04.06.2021 та просила продовжити строк для подання відзиву на позовну заяву.
Згідно з ч. 2 ст. 119 ГПК України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Відповідно до п.п. 7, 9 постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 року № 1236 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" самоізоляції підлягають особи, що перетинають державний кордон та прибули з держави або є громадянами (підданими) держав із значним поширенням COVID-19. Строк самоізоляції становить 14 днів.
З огляду на перебування представника відповідача на самоізоляції, відповідачу було продовжено процесуальний строк для подання відзиву на позов, надано йому можливість скористатися правами, передбаченими ст. 165 Господарського процесуального кодексу України.
В судовому засіданні 16.06.2021 представник позивача звернувся з клопотанням про приєднання до матеріалів справи копії додатку №4 від 19.07.2021 до договору №01-02/95ТК тимчасового користування місцем розміщення засобу зовнішньої реклами від 02.01.2019, копії рахунку КП “Луцькреклама” від 07.03.2019, копії рахунку КП “Луцькреклама” від 05.06.2019.
Клопотання представника позивача судом залишено без задоволення з огляду на таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 80 ГПК України позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви.
Позовну заяву позивач подав до суду 24.05.2021.
За змістом ч. 4 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України, якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об'єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу.
Відповідно до ч. 8 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.
Оскільки докази подані позивачем після закінчення процесуального строку для їх подачі, поважних причин пропуску для їх подачі позивач не навів, письмового повідомлення про неможливість подати докази у строк не подав, такі докази не приймаються судом до розгляду.
Частина 8 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України не передбачає повернення доказів, а тому копії додатку №4 від 19.07.2021 до договору №01-02/95ТК тимчасового користування місцем розміщення засобу зовнішньої реклами від 02.01.2019, копії рахунку КП “Луцькреклама” від 07.03.2019, копії рахунку КП “Луцькреклама” від 05.06.2019 приєднуються судом до матеріалів справи, але не приймаються судом до уваги як докази по справі.
Клопотання про поновлення строку позивач не заявляв.
У відповідності до п. 3 ч. 2 ст. 183 Господарського процесуального кодексу України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
З метою забезпечення відповідачу права на захист, підготовче засідання було відкладено на 30.06.2021.
23.06.2021 на адресу суду від КП "Луцькреклама" надійшов відзив на позовну заяву №23/18 від 23.06.2021, в якому відповідач позов вважає безпідставним та таким що не підлягає до задоволення.
29.06.2021 представник позивача подав до суду відповідь на відзив від 29.06.2021.
30.06.2021 на адресу суду від представника відповідача надійшло клопотання №24/18 від 29.06.2021, в якому представник позивача просить залучити до участі у розгляді справи третьою особою Луцьку міську раду.
В судовому засіданні 30.06.2021 представник відповідача заявила усне клопотання про залишення без розгляду клопотання №24/18 від 29.06.2021, яке судом задоволено.
В судовому засіданні 30.06.2021 представник відповідача заявила клопотання №24/18-1 від 30.06.2021 про залучення третіх осіб, яке судом було відхилено.
Також в судовому засіданні 30.06.2021 представник відповідача звернулася до суду з клопотанням про продовження строку підготовчого провадження на 30 днів для можливості ознайомлення з відповіддю на відзив та подання заперечень.
Ухвалою суду від 30.06.2021 строк проведення підготовчого провадження продовжено на 30 днів - до 30.08.2021 включно; відкладено підготовче засідання на 04.08.2021 на 11:30 год; запропоновано відповідачу в строк до 02.08.2021 подати суду заперечення на відповідь на відзив.
07.07.2021 на адресу суду надійшло клопотання Луцької міської ради № 1.1-8/3581/2021 від 06.07.2021 про залучення її на підставі ст. 50 ГПК України до участі у розгляді справи третьою особою на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
На обґрунтування клопотання Луцька міська рада посилається на таке:
- статею 1 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” передбачено, що територіальна громада - це жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об'єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр;
- право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.
У відповідності до норм ч. 1 ст. 10 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Ст. 37 р. 4 Статуту територіальної громади міста Луцька, затвердженого рішенням Луцької міської ради від 23.08.2007 №3, (надалі - Статут територіальної громади) також передбачено, що міська рада є органом, що представляє міську громаду та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження міського самоврядування, визначені Конституцією та законами України.
Таким чином, Луцька міська рада, як представник Луцької міської територіальної громади, зобов'язана реагувати на будь-які ситуації, дії чи рішення, які можуть завдати шкоди правам та інтересам територіальної громади.
Відповідачем по справі є комунальне підприємство “Луцькреклама”.
У відповідності до п. 1.2. р. 1 Статуту КП “Луцькреклама” засновником (власником) Підприємства є територіальна громада міста Луцька, в особі Луцької міської ради.
Майно КП “Луцькреклама” перебуває у комунальній власності територіальної громади міста Луцька та закріплюється за Підприємством на праві господарського відання, що передбачено п. 4.1. р. 4 Статуту КП “Луцькреклама”. Майно Підприємства складають виробничі та невиробничі фонди і оборотні кошти, статутний капітал, а також інші цінності, вартість яких відображаються в самому балансі Підприємства. Власник майна, закріпленого за Підприємством на праві господарського відання, здійснює контроль за належним використанням та збереженням майна безпосередньо або через уповноважений ним орган відповідно до цього Статуту та законодавчих актів України.
П. а) ч. 1 ст. 60 р. 5 Статуту територіальної громади передбачено також, що до майна міської громади належить майно комунальних підприємств, установ, організацій, закріплене за ними (знаходиться на балансі) на основі права повного господарського відання або оперативного управління.
У відповідності до норм ст. 17 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” відносини органів місцевого самоврядування з
підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.
Ч. 1 ст. 49 р. 5 Статуту територіальної громади передбачено, що міська громада має право комунальної власності - право на свій розсуд і на підставі закону безпосередньо і через органи міського самоврядування володіти, користуватися та розпоряджатися нею.
Разом з тим, кошти за тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів, що перебуває у комунальній власності, перераховуються до місцевого бюджету, та в подальшому у відповідності до Бюджетного кодексу України розподіляються для фінансування заходів щодо задоволення соціально-економічних та інших потреб Луцької міської територіальної громади.
У разі прийняття судом рішення на користь позивача, видаткова частина місцевого бюджету зменшиться на суму стягнутих коштів, внаслідок чого не усі заходи, передбачені бюджетом на поточний рік, будуть реалізовані, що негативно вплине на життєдіяльність мешканців Луцької міської територіальної громади. Разом з тим, примусове виконання рішення суду може призвести до арешту грошових коштів та майна підприємства, власником яких є Луцька міська територіальна громада.
Вважає, що рішення суду може вплинути на права та інтереси Луцької міської територіальної громади і, відповідно, Луцької міської ради, як її представника.
30.07.2021 на електронну адресу суду від представника відповідача надійшли заперечення №25/19 від 29.07.2021 на вимоги позивача про стягнення коштів за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Брендборд” до Комунальним підприємством “Луцькреклама”.
В судовому засіданні 04.08.2021 представники позивача висловили усні заперечення проти залучення Луцької міської ради третьою особою на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.
Представник відповідача в судовому засіданні 04.08.2021 просила задовольнити клопотання Луцької міської ради та залучити її третьою особою на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.
В судовому засіданні 04.08.2021 було розглянуто клопотання Луцької міської ради про залучення її третьою особою на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору та задоволено його з огляду на таке.
Відповідно до ст. 50 Господарського процесуального кодексу України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Враховуючи те, що засновником КП “Луцькреклама” є Луцька міська рада, згідно з п. 3.5 договору №01-02/95ТК від 02.01.2019 усі кошти за тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів, що перебувають у комунальній власності, перераховуються до місцевого бюджету, рішення у справі може вплинути на права та обов'язки Луцької міської ради, оскільки у разі задоволення позову видаткова частина місцевого бюджету зменшиться на суму стягнутих коштів, а відтак підлягає до задоволення клопотання Луцької міської ради про залучення її до участі у справі третьою особою на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Ухвалою суду від 04.08.2021 підготовче засідання було відкладено на 11.08.2021, залучено до участі у розгляді справи третьою особою на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Луцьку міську раду; зобов'язано позивача надіслати третій особі на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, копію позовної заяви з додатками, докази надіслання подати суду; встановлено третій особі на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Луцькій міській раді строк до 10.08 .2021 для подачі письмових пояснень на заявлений позов.
10.08.2021 від третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Луцької міської ради надійшли пояснення №1.1-8/4199/2021 від 06.08.2021, в яких Луцька міська рада просить в задоволенні позову ТзОВ “Брендборд” відмовити.
В судовому засіданні 11.08.2021 представник позивача просила оголосити перерву для ознайомлення з поясненнями Луцької міської ради.
В судовому засіданні 11.08.2021 було оголошено перерву до 12.08.2021.
12.08.2021 представник позивача подала до суду додаткові пояснення на пояснення третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.
В судовому засіданні 12.08.2021 представники сторін, третьої особи висловили думку про можливість закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Станом на 12.08.2021 інших заяв та клопотань від представників сторін, третьої особи не надходило.
Відповідно до ст. 185 Господарського процесуального кодексу України у підготовчому засіданні суд постановляє ухвалу (ухвали) про процесуальні дії, що необхідно вчинити до закінчення підготовчого провадження та початку судового розгляду справи по суті.
За результатами підготовчого засідання суд постановляє, зокрема, ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Враховуючи відсутність від сторін, третьої особи станом на 12.08.2021 заяв та клопотань, суд дійшов висновку про можливість закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Керуючись ст.ст. 183, 185, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Закрити підготовче провадження.
2. Призначити справу до судового розгляду по суті на "01" вересня 2021 р. на 16:00 год.
3. Довести до відома учасників справи, що явка їх представників в судове засідання не є обов'язковою.
4. Учасники справи можуть подавати документи засобами поштового зв'язку, електронною поштою або через підсистему “Електронний суд”.
5. Рекомендувати учасникам справи ознайомлення з матеріалами справи, за наявності такої технічної можливості, здійснювати в дистанційному режимі, шляхом надсилання сканкопій матеріалів судової справи на електронну адресу, зазначену у відповідній заяві, яку подавати через дистанційні засоби зв'язку.
Згідно із ст. 207 ГПК України учасники справи можуть подати заяви чи клопотання, пов'язані з розглядом справи, які не були заявлені у підготовчому провадженні до моменту розгляду справи по суті із обґрунтуванням поважності причин їх неподання у визначений строк.
Попередити сторони, що відповідно до ч. 8 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України, докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обгрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://vl.arbitr.gov.ua
Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення і оскарженню не підлягає.
Суддя І. О. Якушева