12 серпня 2021 року м. Рівне №460/4678/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді К.М.Недашківської, розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Вараської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинення певних дій.
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Виконавчого комітету Вараської міської ради (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність військової відповідача щодо відмови у наданні переліку штатних посад у виконавчому комітеті Вараської міської ради відповідно до рішення Вараської міської ради №110 від 24.02.2021, що не зазначені в попередженнях про наступне вивільнення у зв'язку зі скороченням чисельності або штату працівників виконавчих органів Вараської міської ради, що запитувалися, та зобов'язати відповідача надати запитувану інформацію.
Заяви по суті справи.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що подала запит на отримання публічної інформації від 17.04.2021 щодо переліку штатних посад у виконавчому комітеті Вараської міської ради відповідно до рішення Вараської міської ради №110 від 24.02.2021 що не зазначені в попередженнях про наступне вивільнення у зв'язку зі скороченням чисельності або штату працівників виконавчих органів Вараської міської ради. Однак, відповідач фактично відповіді не надав, чим порушив права позивача та норми Закону України «Про доступ до публічної інформації». Тому, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги.
Відповідач подав відзив на позовну заяву у строк, установлений судом в ухвалі (ухвалу отримано 29.07.2021, відзив надіслано до суду 10.08.2021). У відзиві відповідач проти заявлених позовних вимог заперечує, вказує, що публічною інформацією є інформація, яка зафіксована будь-якими засобами та на будь-яких носіях. У відповідача відсутня запитувана інформація, тобто перелік штатних посад, що не зазначені в попередженням про наступне вивільнення у зв'язку зі скороченням чисельності або штату працівників. Для отримання такої інформації відповідачу необхідно було б створити запитувану інформацію, доклавши для цього значні зусилля. Тому, відповідач вважає, що запитувана позивачем інформація не є публічною в розумінні Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Ухвалою суду від 24.05.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд
ОСОБА_1 17 квітня 2021 року подала до Виконавчого комітету Вараської міської ради запит на отримання публічної інформації щодо переліку штатних посад у виконавчому комітеті Вараської міської ради відповідно до рішення Вараської міської ради №110 від 24.02.2021, що не зазначені в попередженнях про наступне вивільнення у зв'язку зі скороченням чисельності або штату працівників виконавчих органів Вараської міської ради (а.с. 2).
Відповідач 22.04.2021 надав відповідь №89/0/14.3-05/412, де зазначив, що «Інформація про кількість штатних посад у виконавчому комітеті Вараської міської ради відповідно до рішення Вараської міської ради від 24.02.2021 №110, відображена у розпорядженні міського голови від 26.02.2021 №40-р «Про внесення змін до штатного розпису виконавчого комітету Вараської міської ради на 2021 рік», з яким можна ознайомитися за посиланням (зсилка)» (а.с. 3).
Перевіривши правову та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб'єктом владних повноважень в основу своєї бездіяльності, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, яка визначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку; суд зазначає таке.
Статтею 34 Конституції України кожному гарантовано право на отримання, зберігання та поширення інформації. Кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, регулюється Законом України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 № 2939-VI (далі - Закон № 2939-VI).
Статтею 1 цього Закону визначено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Частиною першою та другою статті 2 Закону № 2939-VI регламентовано, що метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб'єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації. Цей Закон не поширюється на відносини щодо отримання інформації суб'єктами владних повноважень при здійсненні ними своїх функцій, а також на відносини у сфері звернень громадян, які регулюються спеціальним законом.
Відповідно до статті 12 Закону № 2939-VI суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є:
1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень;
2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону;
3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Пунктом 1 частини першої статті 13 Закону № 2939-VI установлено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Аналіз наведеного вище свідчить, що публічною інформацією є наявна відображена або задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях: уся інформація, що перебуває у володінні суб'єктів владних повноважень, тобто органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, органів влади Автономної Республіки Крим, інших суб'єктів, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Аналогічні висновки відображені у постанові пленуму Вищого адміністративного суду України від 29.09.2016 № 10 «Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації» де зазначено, що визначальним для публічної інформації є те, що вона заздалегідь зафіксована будь-якими засобами та на будь-яких носіях та знаходилась у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації.
Статтею 14 Закону № 2939-VI визначено, що розпорядники інформації зобов'язані:
1) оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами;
2) систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні;
3) вести облік запитів на інформацію;
4) визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо;
5) мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації;
6) надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
За приписами частин першої-четвертої статті 19 Закону № 2939-VI, запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.
Письмовий запит подається в довільній формі.
Згідно із частиною п'ятою статті 19 Закону, запит на інформацію має містити: 1) ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.
Як вбачається із долучених документів, ОСОБА_1 звернулася 17.04.2021 до відповідача із запитом про надання публічної інформації, в межах Закону № 2939-VI.
Таким чином, запит відповідає вимогам наведеним у частині п'ятій статті 19 Закону № 2939-VI.
Відповідно до частини першої статті 20 Закону №2939-VІ розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту (частина четверта статті 20 Закону №2939-VІ).
Отже, право особи на доступ до публічної інформації включає в себе не тільки право на отримання відповідної інформації, а й право на своєчасність її отримання.
Судом установлено та матеріалами справи підтверджено, що відповідач надав відповідь на запит 22.04.2021, вказавши посилання на інтернет сторінку, де розміщено розпорядження міського голови від 26.02.2021 №40-р «Про внесення змін до штатного розпису виконавчого комітету Вараської міської ради на 2021 рік».
В свою чергу, позивач звернувся з запитом про надання інформації щодо переліку штатних посад у виконавчому комітеті Вараської міської ради відповідно до рішення Вараської міської ради №110 від 24.02.2021, що не зазначені в попередженнях про наступне вивільнення у зв'язку зі скороченням чисельності або штату працівників виконавчих органів Вараської міської ради.
Таким чином, суд дійшов висновку про ненадання відповідачем запитуваної інформації.
При цьому, суд зазначає, що згідно з частинами першою-третьою статті 22 Закону №2939-VІ розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:
1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;
2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону;
3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком;
4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.
Відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.
Розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов'язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником.
Судом установлено, що рішеннями Вараської міської ради від 24.02.2021 № 110 «Про затвердження структури виконавчих органів Вараської міської ради, загальної чисельності працівників апарату управління» від 31 березня 2021 року № 217 «Про внесення змін до рішення Вараської міської ради від 24.02.2021 № 110 «Про затвердження структури виконавчих органів Вараської міської ради, загальної чисельності працівників апрату управління», затверджено структуру виконавчих органів Вараської міської ради, загальну чисельність працівників апарату управління. На виконання зазначених рішень видано розпорядження міського голови від 26.02.2021 №39-р «Про скорочення чисельності працівників виконавчих органів Вараської міської ради».
Відповідач у відзиві вказав, що про майбутнє вивільнення були повідомлені всі працівники виконавчого комітету Вараської міської ради та інших виконавчих органів ради (в загальному понад 200 чоловік, з них 113 у виконавчому комітеті).
Таким чином, відповідач володіє запитуваною позивачем інформацією, що виключає можливість відмови у задоволенні запиту відповідно до пункту 1 частини першої статті 22 Закону №2939-VІ.
Щодо належності запитуваної інформації до категорії інформації з обмеженим доступом, то суд вказує таке.
Відповідно до статті 6 Закону № 2939 обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог:
1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи кримінальним правопорушенням, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя;
2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам;
3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
Відповідно до статті 7 Закону №2939-VI конфіденційна інформація - інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень, та яка може поширюватися у визначеному ними порядку за їхнім бажанням відповідно до передбачених ними умов. Не може бути віднесена до конфіденційної інформація, зазначена в частині першій і другій статті 13 цього Закону. Розпорядники інформації, визначені частиною першою статті 13 цього Закону, які володіють конфіденційною інформацією, можуть поширювати її лише за згодою осіб, які обмежили доступ до інформації, а за відсутності такої згоди - лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Тобто, за загальним правилом публічна інформація є відкритою. Винятки з цього правила встановлюються законом, зокрема, ним встановлено види інформації, до якої може бути обмежено доступ, - конфіденційна, таємна та службова інформація, та сукупність вимог, дотримання яких є обов'язковим для обмеження доступу до таких видів інформації.
Положення частини першої статті 7 Закону № 2939-VI не передбачає можливості для суб'єктів владних повноважень відносити інформацію до конфіденційної. Такі суб'єкти можуть обмежувати доступ до інформації лише шляхом віднесення її до службової або таємної відповідно до закону.
Розпорядники інформації, які володіють конфіденційною інформацією, можуть поширювати її лише за згодою осіб, які обмежили доступ до інформації, а за відсутності такої згоди - лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини (частина друга статті 7 Закону № 2939-VI).
Відповідно до частини першої статті 8 Закону № 2939-VI таємна інформація - інформація, доступ до якої обмежується відповідно до частини другої статті 6 цього Закону, розголошення якої може завдати шкоди особі, суспільству і державі. Таємною визнається інформація, яка містить державну, професійну, банківську таємницю, таємницю досудового розслідування та іншу передбачену законом таємницю.
Належність запитуваної інформації до конфіденційної, таємної або для службового користування на підставі статей 7, 8, 9 Закону № 2939-VI відповідно, не є єдиною достатньою підставою для обмеження доступу до неї. Обмеження доступу до конкретної інформації допускається у разі, якщо за визначенням вона є конфіденційною або таємною або для службового користування та за умови застосування сукупності вимог п. 1-3 ч. 2 ст. 6 Закону № 2939-VI.
З відмови у доступі до публічної інформації повинно вбачатися:
1) якому з перелічених у пункті 1 частини другої статті 6 Закону № 2939 інтересів відповідає обмеження, а також чому обмеження доступу відповідає зазначеному інтересу (інтересам);
2) у чому конкретно полягає шкода інтересу (інтересам); яким є причинно-наслідковий зв'язок між наданням доступу та можливим настанням шкоди; чому ця шкода є істотною; яка ймовірність настання шкоди внаслідок надання доступу до інформації;
3) чому шкода від надання інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
Відсутність висновку розпорядника інформації щодо наявності хоча б однієї зі згаданих трьох підстав означає, що законних підстав для обмеження доступу до інформації немає, а відмова у доступі до публічної інформації є необґрунтованою.
Відповідач, як розпорядник запитуваної інформації, залежно від обставин кожного запиту, та з врахуванням сукупності вимог частини другої статті 6 Закону № 2939-VI, у кожному конкретному випадку приймає рішення про надання чи ненадання інформації.
У своїй відповіді від 21.04.2021 відповідач не надав доводів необхідності обмеження доступу до запитуваної інформації.
Тому, суд вважає, що фактично ненадавши запитувану інформацію, тобто відмовляючи в наданні позивачу певної інформації відповідач у своїй відповіді не обгрунтував свою відмову. Крім того, підстав, передбачених частиною першою статті 22 Закону №2939-VІ, для відмови у наданні публічної інформації на запит ОСОБА_1 у виконавчого комітету Вараської міської ради не було.
Фактично, відповідач у своїй відповіді вказав про можливість доступу до інформації з загальнодоступних джерел, що в силу частини другої статті 22 Закону №2939-VІ є неправомірною відмовою в наданні інформації.
З огляду на викладене, адміністративний позов підлягає до задоволення повністю.
Враховуючи положення частини першої статті 139 КАС України, суд стягує на користь позивача понесені ним судові витрати, які підлягають відшкодуванню, за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Сплачена сума судового збору у розмірі 908 грн 00 коп відповідно до квитанції від 29.04.2021, підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Вараської міської ради (мікрорайон Незалежності, 1, місто Вараш, 34400; код ЄДРПОУ 03315879) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинення певних дій - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Вараської міської ради щодо ненадання ОСОБА_1 на запит від 17.04.2021 інформації про перелік штатних посад у виконавчому комітеті Вараської міської ради відповідно до рішення Вараської міської ради №110 від 24.02.2021, що не зазначені в попередженнях про наступне вивільнення у зв'язку зі скороченням чисельності або штату працівників виконавчих органів Вараської міської ради.
Зобов'язати Виконавчй комітет Вараської міської ради надати ОСОБА_1 інформацію про перелік штатних посад у виконавчому комітеті Вараської міської ради відповідно до рішення Вараської міської ради №110 від 24.02.2021, що не зазначені в попередженнях про наступне вивільнення у зв'язку зі скороченням чисельності або штату працівників виконавчих органів Вараської міської ради.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) суму судового збору у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн 00 (нуль) коп за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Виконавчого комітету Вараської міської ради (код ЄДРПОУ 03315879).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 12 серпня 2021 року
Суддя К.М. Недашківська