Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про закриття провадження у справі
12 серпня 2021 р. Справа №200/8880/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Загацької Т.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про стягнення нарахованої, але не виплаченої пенсії, -
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження згідно даних з ЄДР: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9, код ЄДРПОУ 21782461) про стягнення нарахованої, але не виплаченої пенсії в розмірі 137701,74 грн.
Обґрунтовуючи вимоги позовної заяви позивач зазначив, що є пенсіонером та як внутрішньо переміщена особа перебуває на обліку відповідача. Зазначає, що відповідач має перед ним заборгованість з пенсії в сумі 137701,74 грн, яка не виплачується у зв'язку з відсутністю відповідного фінансування. Вважаючи свої пенсійні права порушеними просив стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на його користь нараховану, але не виплачену пенсію.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначав, зокрема, що позивач перебуває на обліку у відповідача. 01.07.2019 набрало законної сили рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.04.2019 №200/3957/19-а, яким зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області відновити виплату позивачу пенсії з серпня 2018 року та сплатити заборгованість з пенсії з серпня 2018 року. 11.07.2019 позивач особисто звернувся до управління з заявою про поновлення виплати пенсії. Виплату пенсії поновлено на виплатну відомість серпня 2019 року в місячному розмірі 12502 грн 21 коп. Пенсія за період з 01.08.2018 по 31.07.2019 в сумі 137701 грн 74 коп. нарахована та буде виплачена після затвердження окремого порядку виплат визначеного Кабінетом Міністрів України. Вважає, що судовий контроль - це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає не у вирішенні нового публічно-правового спору, а у перевірці всіх обставин, що перешкоджають виконанню такої постанови суду та відновленню порушених прав особи-позивача. Тобто, не є можливим розгляд питань пов'язаних з виконання судового рішення, як окреме адміністративне провадження, оскільки це є порушенням норм процесуального права.
Ухвалою суду від 21.07.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України про що свідчить паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 . Позивач є пенсіонером та внутрішньо переміщеною особою, про що свідчить довідка про взяття на обік внутрішньо переміщеної особи від 21.08.2018 №0000601205, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за віком.
Відповідач має перед ним заборгованість з пенсії в сумі 137701,74 грн за період з 01.08.2018 по 31.07.2019, яка не виплачується у зв'язку з відсутністю відповідного фінансування територіального органу Пенсійного фонду України.
Вказані обставини підтверджуються листом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 15.06.2021 №1200-0202-8/17082, довідкою від 15.06.2021 №1200-0202-8/17009.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 15.04.2019 у справі №200/3957/19-а позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області (93113, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. В. Сосюри, 347) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області щодо припинення виплати ОСОБА_1 пенсії з серпня 2018 року. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області відновити виплату ОСОБА_1 пенсії з серпня 2018 року та сплатити заборгованість з пенсії з серпня 2018 року.
На виконання рішення суду у справі №200/3957/19-а відповідачем здійснено нарахування пенсії за період з 01.08.2018 по 31.07.2019 в сумі 137701,74 грн.
Таким чином, наявність заборгованості з пенсії в сумі 137701,74 грн відповідач не заперечує.
Відповідно до ст.124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.
Згідно з ч.ч.2 та 3 ст.14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до ст.370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Згідно із положеннями ч.ч.1 та 2 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому ст.287 цього Кодексу (ч.8 ст.382 КАС України).
Відповідно до ч.1 ст.383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Системний аналіз зазначених вище норм дає підстави для висновку, що приписами ст.ст.382, 383 КАС України передбачено декілька видів судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах: зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, накладення штрафу та визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду.
Вказані правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Наявність у КАС України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову.
Судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому КАС (ст.382 КАС України), який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання судового рішення, яке набрало законної сили.
Отже, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень.
Відтак, у разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження, у відповідності до КАС України. Невиконання судового рішення не може бути самостійним предметом окремого судового провадження.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 20.02.2019 у справі №806/2143/15, від 21.12.2020 у справі №440/1810/19.
Аналіз предмету позову у справі №200/8880/21 свідчить, що фактичною підставою для звернення до суду із даними позовними вимогами стала незгода позивача із невиплатою позивач пенсії під час виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.04.2019 у справі №200/3957/19-а.
Суд звертає увагу, що заявлені позовні вимоги стосуються саме порядку виконання судових рішень, а тому позивач, у випадку незгоди із рішеннями, діями чи бездіяльністю відповідача, має встановлене законом право в порядку ст.383 КАС України подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Обраний позивачем у цій справі спосіб захисту - стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області нарахованої, але не виплаченої пенсії в розмірі 137701,74 грн - є одним із способів виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.04.2019 у справі №200/3957/19-а.
Отже, в даному випадку відсутні підстави стверджувати про виникнення між позивачем та відповідачем нового спору. Наразі має місце спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, але на стадії виконання судового рішення.
Наявність спеціальних правових норм КАС України (ст.ст.382, 383), направлених на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Таким чином, суд вбачає наявність підстав для закриття провадження у справі, оскільки спір у даній справі виник між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, що уже були предметом розгляду судів у інших провадженнях, проте, на стадії виконання таких судових рішень.
Вищезазначений висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду викладеною у постановах від 20.02.2019 у справі №806/2143/15, від 03.04.2019 по справі №820/4261/18, від 21.12.2020 по справі №440/1810/19.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Першого апеляційного адміністративного суду по справі №200/1088/21-а від 13.07.2021.
Відповідно до ч.2 ст.239 КАС України у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Оскільки під час розгляду справи суд дійшов висновку про закриття провадження у справі, питання дотримання позивачем строку звернення до адміністративного суду н вирішувалось.
Водночас, згідно з ч.2 ст.132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Ухвалою суду від 21.07.2021 відстрочено позивачу сплату судового збору за подання до адміністративного суду до ухвалення судового рішення у справі. Станом на день розгляду справи позивачем судовий збір не сплачено.
За таких обставин питання щодо розподілу судових витрат не вирішувалось судом.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 238, 241-243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Закрити провадження у справі №200/8880/21 за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження згідно даних з ЄДР: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9, код ЄДРПОУ 21782461) про стягнення нарахованої, але не виплаченої пенсії в розмірі 137701,74 грн.
Роз'яснити позивачу, що у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку. Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали складено 12.08.2021.
Суддя Т.В.Загацька