Справа № 545/397/20
Провадження № 6/545/67/21
10.08.2021 року Полтавський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді Шелудякова Л.В.,
при секретарі Розсоха Я.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Полтава заяву представника Департаменту охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації, учасники справи: Комунальне підприємство «Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи Полтавської обласної ради», Полтавське міське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області, Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи, ОСОБА_1 про визнання таким, що не підлягає виконанню виконавчого листа № 545/397/20, виданого Полтавським районним судом Полтавської області про стягнення з Департаменту охорони здоров'я судового збору в сумі 840 гривень 80 копійок,-
встановив:
Представник Департаменту охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації звернувся до суду з вищевказаною заявою, в якій просив зупинити виконання за виконавчим листом № 545/397/20, виданим Полтавським районним судом Полтавської області про стягнення з Департаменту охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації судового збору в сумі 840 гривень 80 копійок та визнати таким, що не підлягає виконанню виконавчий лист № 545/397/20, виданий Полтавським районним судом Полтавської області про стягнення з Департаменту охорони здоров'я 840 грн. 80 коп., як такий, що видано помилково (т.2 а.с.106-108).
Також окремо заявив клопотання про зупинення стягнення за виконавчим листом № 545/397/20, виданим Полтавським районним судом Полтавської області про стягнення з Департаменту охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації судового збору в сумі 840 гривень 80 копійок до розгляду судом заяви про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню (т.2 а.с.111, 112).
В обґрунтування вказав, що заочним рішенням від 03 вересня 2020 року Полтавського районного суду Полтавської області позов ОСОБА_1 до Департаменту охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації про зобов'язання видати направлення на МСЕК - задоволено та відповідача зобов'язано надати ОСОБА_1 направлення на оформлення «Ф-088» лікувально-профілактичним закладом з послідуючим направленням на МСЕК для встановлення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках) у зв'язку з ушкодженням здоров'я в наслідок нещасного випадку, що стався 05 листопада 2007 року в приміщенні обласної медико-соціальної експертної комісії № 1 Полтавського обласного центра медико-соціальної експертизи за адресою: АДРЕСА_1 .
Вирішено стягнути з Департаменту охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації на користь держави судовий збір в сумі 840 гривень 80 копійок.
31 травня 20021 року Департаменту охорони здоров'я стало відомо, що Головним управлінням ДКСУ у Полтавській області проводиться безспірне списання коштів з рахунку боржника в сумі 840 гривень 80 копійок.
На виконання рішення Полтавського районного суду Полтавської області від 08 серпня 2020 року у справі № 545/397/20 районним судом видано виконавчий лист про стягнення з Департаменту охорони здоров'я судового збору в сумі 840 гривень 80 копійок.
Вважає, що вказаний виконавчий лист має бути визнаний судом таким, що не підлягає виконанню у зв'язку з наступним.
Роботодавець ОСОБА_1 - Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи направив ОСОБА_1 на оформлення «Ф-088» лікувально-профілактичний закладом з послідуючим направленням на МСЕК для встановлення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках) у зв'язку з ушкодженням здоров'я в наслідок нещасного випадку, що стався 05 листопада 2007 року в приміщенні обласної медико-соціальної експертної комісії № 1 Полтавського обласного центра медико-соціальної експертизи за адресою: АДРЕСА_1 .
Таким чином, обов'язок боржника відсутній у зв'язку з його добровільним виконанням іншою особою.
Тому і стягнення судового збору необхідно проводити за рахунок Центру МСЕ, а отже вважає, що виконавчий лист у справі № 545/397/20 виданий судом помилково.
В судове засіданні представник Департаменту охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації Новіков Є.С. не прибув, однак перед початком розгляду справи через канцелярію суду звернувся із клопотанням про відкладення розгляду справи у зв'язку з неврученням йому повістки.
Суд вважає, що такі дії представника заявника є зловживанням процесуальними правами і спрямовані на затягування та перешкоджанню розгляду справи, а враховуючи, що відповідно до ч. 3 ст. 432 ЦПК України таку заяву суд розглядає в десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника і неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви, дану заяву вирішено розглянути без участі стягувача та боржника.
При цьому, суд приймає до уваги, що представник боржника належним чином, а саме, електронною поштою повідомлений про місце та час розгляду справи, і таке повідомлення ним отримано, про що свідчить подана ним до суду заява.
Стягувач - ОСОБА_1 про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, направила до суду заяву про розгляд справи без її участі.
Інші учасники справи - представники Комунального підприємства «Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи Полтавської обласної ради», Полтавського міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області, Полтавського обласного центру медико-соціальної експертизи в судове засідання не прибули, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Вивчивши матеріали справи, суд дійшов до наступного.
Судом встановлено, що заявник Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації є боржником у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа № 545/397/20, виданим Полтавським районним судом Полтавської області на виконання рішення від 03 вересня 2020 року про зобов'язання Департаменту охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації надати ОСОБА_1 направлення на оформлення «Ф-088» лікувально-профілактичним закладом з послідуючим направленням на МСЕК для встановлення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках) у зв'язку з ушкодженням здоров'я в наслідок нещасного випадку, що стався 05 листопада 2007 року в приміщенні обласної медико-соціальної експертної комісії № 1 Полтавського обласного центра медико-соціальної експертизи за адресою: АДРЕСА_1 та стягнення з Департаменту охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації на користь держави судового збору в сумі 840 гривень 80 копійок.
За змістом ст. 18 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, підлягають виконанню на всій території України.
Згідно зі ст. 431 ЦПК України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Відповідно до ст. 432 ЦПК України, суд визнає виконавчий лист таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.
Відповідно ч. 1 та ч. 2 ст. 432 ЦПК України, суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.
Отже, закон передбачає можливість визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, якщо він виданий компетентним судом і є належним виконавчим документом, однак наявними є обставини, які виключають необхідність проведення виконавчих дій за цим виконавчим документом.
Заочним рішенням Полтавського районного суду Полтавської області № 545/397/20 від 03 вересня 2020 року позов ОСОБА_1 до Департаменту охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації, треті особи: Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи, Комунальне підприємство «Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи» Полтавської обласної ради, Полтавське міське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області про зобов'язання видати направлення на МСЕК - задоволено.
Зобов'язано Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації надати ОСОБА_1 направлення на оформлення «Ф-088» лікувально-профілактичним закладом з послідуючим направленням на МСЕК для встановлення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках) у зв'язку з ушкодженням здоров'я в наслідок нещасного випадку, що стався 05 листопада 2007 року в приміщенні обласної медико-соціальної експертної комісії № 1 Полтавського обласного центра медико-соціальної експертизи за адресою: АДРЕСА_1 .
Вирішено стягнути з Департаменту охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації на користь держави судовий збір в сумі 840 гривен 80 копійок (т.1 а.с.112-117).
Постановою від 18 січня 2021 року Полтавського апеляційного суду у справі № 545/397/20 апеляційну скаргу Департаменту охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації було задоволено частково.
Рішення Полтавського районного суду Полтавської області від 03 вересня 2020 року у справі № 545/397/20 змінено шляхом виключення з мотивувальної частини рішення посилання на позбавлення відповідачем прав та гарантій позивача, які визначені частиною першою статті 16 Закону України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування». В іншій частині рішення Полтавського районного суду Полтавської області залишено без змін (т.2 а.с.17-24).
Вказаними судовими рішеннями встановлено, що стягувач ОСОБА_1 перебувала в трудових відносинах з роботодавцем - Управлінням охорони здоров'я, правонаступником якого є Департамент охорони здоров'я обласної державної адміністрації.
Таким чином, Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації, як роботодавець потерпілої від нещасного випадку ОСОБА_1 , уповноважений надати відповідне направлення для проведення медико-соціальної експертизи ступеня втрати професійної працездатності потерпілої, а звернення її за видачею такого направлення за наявності факту нещасного випадку на виробництві зобов'язує відповідача видати таке направлення.
Як роз'яснено у Інформаційному листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про практику розгляду судами процесуальних питань, пов'язаних із виконанням судових рішень у цивільних справах» від 25 вересня 2015 року, процесуальними підставами для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, є обставини, що свідчать про помилкову видачу судом виконавчого листа, зокрема: видача виконавчого листа за рішенням, яке не набрало законної сили (крім тих, що підлягають негайному виконанню); коли виконавчий лист виданий помилково за рішенням, яке взагалі не підлягає примусовому виконанню; видача виконавчого листа на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди, яка не передбачала вжиття будь-яких примусових заходів або можливості її примусового виконання і, як наслідок, видачі виконавчого листа; помилкової видачі виконавчого листа, якщо вже після видачі виконавчого листа у справі рішення суду було скасоване; видачі виконавчого листа двічі з одного й того ж питання у разі віднайдення оригіналу виконавчого листа вже після видачі його дубліката; пред'явлення виконавчого листа до виконання вже після закінчення строку на пред'явлення цього листа до виконання
Так, з наданих суду матеріалів вбачається, що згідно листа № 69 від 08 грудня 2020 року Полтавського обласного центру медико-соціальної експертизи Департаменту охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації, підписаного головою ліквідаційної комісії Полтавського обласного Центру МСЕ, наданого заявником, роботодавець - Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи направляє ОСОБА_1 на оформлення «Ф-088» лікувально-профілактичним закладом з послідуючим направленням на МСЕК для встановлення ступеня втрати професійної працездатності (т.2 а.с.110).
В той час, згідно заочного рішення Полтавського районного суду Полтавської області від 03 серпня 2020 року зобов'язано Департамент охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації надати ОСОБА_1 відповідне направлення на оформлення «Ф-088» лікувально-профілактичним закладом з послідуючим направленням на МСЕК для встановлення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках) у зв'язку з ушкодженням здоров'я в наслідок нещасного випадку, що стався 05 листопада 2007 року в приміщенні обласної медико-соціальної експертної комісії № 1 Полтавського обласного центра медико-соціальної експертизи за адресою: м. Полтава, вул. Стрітенська (Комсомольська), 43.
При цьому, суд не зобов'язував голову ліквідаційної комісії Полтавського обласного Центру МСЕ Є. Новікова видавати вищевказаний лист ОСОБА_1 , і до того ж, підтвердження вручення вказаного листа стягувану не надано.
Отже, аналізуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення заяви про визнання таким, що не підлягає виконанню виконавчого листа та клопотання про зупинення стягнення за виконавчим документом.
Керуючись ст. 432 ЦПК України, Законом України «Про виконавче провадження», суд,-
постановив:
У задоволенні заяви представника Департаменту охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації, учасники справи: Комунальне підприємство «Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи Полтавської обласної ради», Полтавське міське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області, Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи, ОСОБА_1 про визнання таким, що не підлягає виконанню виконавчого листа № 545/397/20, виданого Полтавським районним судом Полтавської області про стягнення з Департаменту охорони здоров'я судового збору в сумі 840 гривень 80 копійок відмовити.
У задоволенні клопотання представника Департаменту охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації про зупинення стягнення за виконавчим листом відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Полтавський районний суд Полтавської області протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена в день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення зазначених вище строків, або після перегляду ухвали в апеляційному порядку, якщо її не скасовано.
Суддя: Л. В. Шелудяков