Справа № 285/3053/21
провадження № 3/0285/2077/21
10 серпня 2021 року м. Новоград- Волинський
Суддя Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області Сусловець М.Г., розглянувши матеріали, що надійшли з Новоград-Волинського РВП ГУНП в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого по АДРЕСА_1 , проживаючого по АДРЕСА_2 , пенсіонера,
за ст. 173Кодексу України про адміністративні правопорушення (надалі - КУпАП)
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення 10.05.2021 близько 19 год. ОСОБА_1 по вул. Купріна в м. Новоград-Волинський вчинив дрібне хуліганство, а саме в присутності громадян висловлювався грубою нецензурною лайкою, на зауваження не реагував чим порушив громадській порядок та спокій громадян.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав, вказуючи на те, що він не виражався грубою нецензурною лайкою.
Свідок ОСОБА_2 та свідок ОСОБА_3 в судовому засіданні пояснили, що 10.05.2021 ОСОБА_4 в черговий раз вчинила сварку з ОСОБА_1 , виражалася в його адресу та в адресу інших громадян грубою нецензурною лайко, а ОСОБА_1 намагався уникнути конфлікту.
Повно та всебічно дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх сукупності, вислухавши пояснення ОСОБА_1 та свідка суд вважає встановленими наступні обставини.
Диспозиція ст. 173 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за дрібне хуліганство, тобто нецензурну лайку в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Однак матеріали справи не містять доказів, які б свідчили про те, що ОСОБА_1 вчинив дрібне хуліганство, виражався нецензурною лайкою в громадських місцях, образливо чіпляння до громадян, о бо іншими діями порушував громадський порядок і спокій громадян.
Згідно вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення, зазначаються, зокрема суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, а також інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Суд зазначає, що згідно положень КУпАП, розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться лише в межах обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, при цьому суд не наділений повноваженнями самостійно змінювати фактичні обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення та не може відшукувати докази на користь обвинувачення.
Вказані вимоги закону також узгоджуються з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яку національні суди повинні враховувати при здійсненні правосуддя.
Зокрема, відповідно до рішень Європейського суду з прав людини («Малофеєв проти Росії» та «Карелін проти Росії») у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу. У такому випадку справа про адміністративне правопорушення має бути закрита у зв'язку з відсутністю складу правопорушення.
В матеріалах справи знаходяться пояснення ОСОБА_5 , ОСОБА_4 вказані пояснення не є належними доказами правомірності притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, оскільки ці покази не підтверджені іншими доказами, які вказували б на винуватість ОСОБА_1 , а тому такі покази не можуть бути беззаперечним доказом вчинення адміністративного правопорушення.
Відповідно до вимог ч . 3 ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.
Інші докази які б вказували на винуватість ОСОБА_1 який 10.05.2021 о 19 год. вчинив дрібне хуліганство, виражався нецензурною лайкою в громадських місцях, образливо чіпляння до громадян, або іншими діями порушував громадський порядок і спокій громадян відсутні.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ч.1 ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених Законом.
За таких обставин, враховуючи викладене, суд вважає, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ст. 173 КУпАП.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, враховуючи, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, провадження у справі підлягає закриттю.
Керуючись ст. 9, п. 1 ст. 247, ст.ст.251, 252, 256, 280, 283, 284 КУпАП
Провадження в справі про вчинення ОСОБА_1 , правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, подальшим провадження закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Житомирського апеляційного суду через Новоград-Волинський міськрайонний суд.
Суддя: