Рішення від 02.08.2021 по справі 908/1290/21

номер провадження справи 18/79/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.08.2021 справа № 908/1290/21

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі головуючого судді Левкут Вікторії Вікторівни, розглянувши матеріали справи № 908/1290/21

за позовом публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” (69035, м.Запоріжжя, вул. Сталеварів, 14) в особі Токмацького міжрайонного району електричних мереж (71706, Запорізька область, м. Токмак, вул. Чкалова, 1-А)

до відповідача комунального підприємства “Громада Молочанської міської ради” в особі Ліквідаційної комісії комунального підприємства “Громада Молочанської міської ради” (71716, Запорізька область, Пологівський район, м. Молочанськ, вул. Педенко, буд. 17)

про зобов'язання включити до проміжного балансу вимоги ПАТ “Запоріжжяобленерго” у розмірі 83819,50 грн.

Без повідомлення (участі) представників учасників справи

Розглядаються позовні вимоги публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” в особі Токмацького міжрайонного району електричних мереж звернулось до комунального підприємства “Громада Молочанської міської ради” в особі Ліквідаційної комісії комунального підприємства “Громада Молочанської міської ради” про зобов'язання включити до проміжного балансу вимоги ПАТ “Запоріжжяобленерго” у розмірі 83819,50 грн.

Позовні вимоги вмотивовані наступним. На офіційному сайті Міністерства юстиції України 01.02.2021 офіційно оприлюднено відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців про внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення комунального підприємства "Громада Молочанської міської ради" в результаті її припинення шляхом ліквідації. Позивач цінним листом 19.03.2021 направив на адресу відповідача заяву про визнання кредиторських вимог на суму 76887,73 грн., яка задоволена частково. Також позивачем 12.04.2021 на адресу відповідача направлена заява про визнання поточних кредиторських вимог на суму 9145,26 грн. Як стверджує позивач, станом на 12.04.2021 за відповідачем рахується заборгованість за необліковану електричну енергію за складеними актами про порушення ПРРЕЕ в сумі 83819,50 грн., яка на момент прийняття засновниками рішення про припинення юридичної особи шляхом ліквідації погашена не була. За доводами позивача, в порушення вимог цивільного законодавства відповідачем не розглянуті грошові вимоги позивача, що є підставою для звернення до суду з позовом до ліквідаційної комісії на підставі ч. 3 ст. 112 ЦК України. В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на норми ст.ст. 104, 105, 111, 112 ЦК України та ст.ст. 20, 59, 173 ГК України.

Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.05.2021 справу № 908/1290/21 передано на розгляд судді Левкут В.В.

Ухвалою суду від 31.05.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі № 908/1290/21, присвоєно справі номер провадження 18/79/21, на підставі ст. 252 ГПК України ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та без повідомлення учасників справи. В даній ухвалі суду зазначалось, що розгляд справи по суті розпочнеться через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі № 908/1290/21 та також, запропоновано відповідачу надати у строк, що не перевищує 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, але не пізніше 25.06.2021, відзив на позов із урахуванням вимог ст. 165 ГПК України; запропоновано позивачу у строк - протягом 5 днів з дня отримання відзиву (у разі його отримання) надати суду відповідь на відзив.

Сторони повідомлені про розгляд справи у визначеному ГПК України порядку. Згідно рекомендованих повідомлень про вручення поштової кореспонденції копія ухвали суду про відкриття провадження у справі вручена повноважному представнику позивача 10.06.2021 та повноважному представнику відповідача 08.06.2021.

Відзив на адресу суду від відповідача у встановлений в ухвалі суду від 02.06.2021 у справі № 908/1290/21 процесуальний строк не надійшов, як і будь-яких клопотань чи заяв до суду від відповідача у цей строк не надходило.

Згідно ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Щодо строку розгляду справи по суті суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно з ч. 2 ст. 252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

Провадження у даній справі відкрито 02.06.2021. Отже, суд мав розпочати розгляд справи по суті після 02.07.2021 та закінчити 02.08.2021.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2020 №255 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 №211” з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), установлено з 12 березня до 24 квітня 2020 року на всій території України карантин, дія якого неодноразово продовжувалася і наразі не припинена.

З 17.07.2020 набрав чинності Закон України від 18.06.2020 № 731-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)”, яким внесено зміни до пункту 4 розділу X "Прикінцеві положення" ГПК України, відповідно до якого під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином".

За період дії карантину звернень щодо необхідності реалізації своїх прав у більш тривалий строк від учасників справи не надходило.

Оскільки карантинні заходи в Україні не скасовані, з метою недопущення безпідставного затягування строку розгляду справи, враховуючи те, що сторонам надана можливість подати свої процесуальні заяви, навести доводи та заперечення суду з урахуванням строку дії карантину, суд ухвалив розпочати розгляд справи по суті та прийняти рішення у справі 02.08.2021 за наявними в ній матеріалами, яких достатньо для вирішення спору по суті, без повідомлення (участі) у судовому засіданні представників позивача та відповідача.

Розглянувши матеріали справи, суд

ВСТАНОВИВ:

Відкритим акціонерним товариством “Запоріжжяобленерго” (в подальшому перейменовано на публічне акціонерне товариство “Запоріжжяобленерго”, оператор системи) та комунальним підприємством “Громада Молочанської міської ради” (споживач) 04.01.2011 укладений договір № 958 про постачання електричної енергії (надалі - Договір), відповідно до розділу 1 якого постачальник електричної енергії продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю, зазначеною у додатку № 1 “Обсяги постачання електричної енергії споживачу”, а споживач оплачує постачальнику електричної енергії вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору.

Відповідно до Додатку № 2 до Договору («Точки продажу електричної енергії споживачу»), об'єктом постачання є свердловина в м. Молочанськ, вул. Раскова.

З 11.06.2017 набрав чинності Закон України “Про ринок електричної енергії” № 2019- VIII, який визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.

Статтею 4 вказаного Закону визначено, що учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про надання послуг з розподілу.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі - НКРЕКП) від 14.03.2018 № 312 затверджено “Правила роздрібного ринку електричної енергії” (надалі - ПРРЕЕ), які регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. (п. 1.1.1 ПРРЕЕ)

За умовами п. 1.2.1 ПРРЕЕ на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.

Пунктами 2.1.1, 2.1.2 ПРРЕЕ встановлено, що відповідно до договорів про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, що укладаються зі споживачем та електропостачальником відповідно до цих Правил, оператор системи передачі згідно з Кодексом системи передачі та оператори систем розподілу згідно з Кодексом систем розподілу здійснюють, відповідно, передачу та розподіл електричної енергії на роздрібному ринку в точку розподілу до електроустановки споживача на території діяльності відповідного оператора системи. Оператор системи зобов'язаний укласти договори про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності відповідного оператора системи. Не допускається розподіл (передача) електричної енергії до точки розподілу електроустановки споживача за відсутності діючого договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з таким споживачем.

Згідно з п. 2.1.4 ПРРЕЕ договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України за формою договору, що є додатком 3 до цих Правил. Оператор системи розподілу зобов'язаний на головній сторінці свого веб-сайту, а також у друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, та у власних центрах обслуговування споживачів розмістити редакцію договору про надання послуг з розподілу електричної енергії та роз'яснення щодо укладення та приєднання споживача до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії. Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії за ініціативою споживача або оператора системи відповідно до визначених цими Правилами випадків, як правило, укладається шляхом приєднання споживача за заявою-приєднанням до розробленого оператором системи розподілу договору на умовах складеного оператором системи розподілу паспорта точки розподілу.

На виконання зазначених вимог законодавчих актів позивачем на сайті http//www.zoe.com.ua розміщено “Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії”.

У зв'язку з відокремленням ПАТ “Запоріжжяобленерго” від виробництва, передачі і постачання електричної енергії та здійснення останнім ліцензійної господарської діяльності з розподілу електричної енергії (Постанова НКРЕКП № 1415 від 13.11.2018) з 01.01.2019 комунальне підприємство “Громада Молочанської міської ради” приєдналось до публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електроенергії (надалі - Договір про розподіл).

Приєднання відбулося на умовах чинного договору про постачання електричної енергії від 04.01.2011 за № 958 щодо індивідуальних характеристик об'єкта, потужності, класу надійності, ідентифікаційних кодів, особливостей обліку тощо згідно п. 4 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 №312 та на підставі заяви-приєднання від 04.12.2018 підписаної відповідачем.

З матеріалів справи вбачається, що представниками публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” 08.09.2020 при здійсненні контрольного огляду електроустановки, розміщеної на об'єкті - водонасосна КТП-419 за адресою: м. Молочанськ, вул. Раскова, встановлено, що споживач порушив вимоги п. 8.4.2.2, п. 2.3.4, п. 5.5.4.8 ПРРЕЕ, а саме: «порушення цілісності пломби ПАТ "Запоріжжяобленерго" №33010583, матеріал пластик, яка встановлена на клемній кришці розрахункового лічильника електричної енергії відповідно до акту про пломбування від 18.08.2020, а саме - пломба має сліди клею та механічного впливу.». У зв'язку з виявленим порушенням, та відповідно до п.8.2.5 ПРРЕЕ був складений акт про порушення за № 10003198 від 08.09.2020. Споживач ознайомився зі складеним актом та підписав його, на місці складення акта порушення проводилась фото- та відеофіксація порушення. Другий примірник акта з додатками Споживач отримав особисто. Зауваження зі сторони Споживача до складеного акту відсутні.

Протокольним рішенням комісії №36 з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ виконано розрахунок по акту №10003198 згідно вимог п. 2.3.4, п. 5.5.5 та п. 8.4.2.2 визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ, а саме, п.п.2) п.8.4.2, п.п.1) п.8.4.8, п.8.4.9 за 21 календарний день (з дати останнього контрольного огляду засобу обліку по день усунення порушення за період з 18.08.2020 по 08.09.2020). Застосовано нарахування по акту та зменшено суму недоврахованої електроенергії на величину вартості оплаченої електроенергії за період з 18.08.2020 по 08.09.2020 в обсязі 3038 кВт.год на суму 9145,26 грн. (за 21 календарний день), виходячи з суми середньої ціни купівлі однієї кіловат-години (кВт.год) електричної енергії оператором системи розподілу на компенсацію втрат електричної енергії у певному розрахунковому періоді. Комісією підтверджено розрахунок обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ в обсязі 3038 кВт.год. на суму 9145,26 грн. Пакет розрахункових документів вручено особисто представнику, який отримано 02.04.2021 згідно відмітки про особисте отримання. Протокол №36 засідання комісії з розгляду актів про виявлення порушення ПРРЕЕ споживачем не оскаржено.

Також, 17.09.2020 представниками публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” складений акт про порушення № 10001653 на об'єкті - водонасосна КТП-419 за адресою: м. Молочанськ, яким зафіксовано порушення споживачем вимог підпункту 2 пункту 8.4.2. ПРРЕЕ, а саме: «Відсутність пломби ПАТ "Запоріжжяобленерго" №С30486088, яка була встановлена на огородженні, що закриває доступ до облікових кіл згідно акту про пломбування від 05.08.2016. Замість вказаної пломби встановлена пломба іншого зразка: Тип та номер виявленої пломби не відповідає вказаній в акті про пломбування від 05.08.2016, яким підтверджується факт передачі пломб ПАТ “Запоріжжяобленерго” на збереження». Споживач ознайомився зі складеним актом, від підпису відмовився, на місці складення акта порушення проводилась фото- та відеофіксація порушення. Другий примірник акта з додатками Споживач особисто отримав. Зауваження зі сторони Споживача до складеного акту відсутні. Протокольним рішенням комісії №56 з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ виконано розрахунок по акту №10001653 згідно вимог п. 2.3.4, п. 5.5.5 та п. 8.4.2.2 визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ, а саме: п.п. 2) п. 8.4.2, п.п.1) п. 8.4.8, п.8.4.9 за 30 календарних днів (з дати останнього контрольного огляду засобу обліку по день усунення порушення за період з 18.08.2020 по 17.09.2020). Застосовано нарахування по акту та зменшено суму недоврахованої електроенергії на величину вартості оплаченої електроенергії за період з 18.08.2020 по 17.09.2020 в обсязі 2378 кВт.год на суму 5962,57 грн., виходячи з суми середньої ціни купівлі однієї кіловат-години (кВт.год) електричної енергії оператором системи розподілу на компенсацію втрат електричної енергії у певному розрахунковому періоді. Комісією підтверджено розрахунок обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ в обсязі 9285 кВт.год. на суму 27959,87 грн. Пакет розрахункових документів направлено рекомендованим поштовим відправленням супровідним листом від 02.11.2020 №1318, який отримано споживачем 04.11.2020, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення. Протокол №56 засідання комісії з розгляду актів про виявлення порушення ПРРЕЕ споживачем не оскаржено. Згідно п. 8.2.7 ПРРЕЕ, споживач повинен оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка. На адресу боржника направлена претензія №1455 від 10.12.2020, яка залишена останнім без відповіді та задоволення.

Представниками публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” 29.01.2021 при здійсненні контрольного огляду електроустановки, розміщеної на об'єкті - водонасосна КТП-419 за адресою: м. Молочанськ, встановлено, що споживач порушив вимоги п. 8.4.2.2 ПРРЕЕ, а саме: «Відсутність пломби ПАТ "Запоріжжяобленерго" №33252293, яка була встановлена на кришці шафи обліку, згідно акту про пломбування від 23.11.2020, яким підтверджується факт передачі пломб ПАТ "Запоріжжяобленерго" на збереження.». У зв'язку з виявленим порушенням, відповідно до п. 8.2.5 ПРРЕЕ складений акт про порушення №10004121 від 29.01.2021. Споживач ознайомився зі складеним актом, підписав даний акт порушення, надав зауваження до акту, на місці складення акта порушення проводилась фото- та відеофіксація порушення. Другий примірник акта з додатками особисто отримав. Протокольним рішенням комісії № 9 з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ виконано розрахунок по акту №10004121 згідно вимог п.2.3.4, п.5.5.5 та п.8.4.2.2 визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ, а саме, п.п. 2) п. 8.4.2, п.п. 1) п. 8.4.8, п. 8.4.9, за 67 календарних дня (з дати останньої технічної перевірки засобу обліку по день усунення порушення за період з 23.11.2020 по 29.01.2021). Застосовано нарахування по акту, виходячи з суми середньої ціни купівлі однієї кіловат-години (кВт.год) електричної енергії оператором системи розподілу на компенсацію втрат електричної енергії у певному розрахунковому періоді. Комісією підтверджено розрахунок обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ в обсязі 14210 кВт.год. на суму 46714,37 грн. Пакет розрахункових документів направлено на адресу відповідача рекомендованим поштовим відправленням супровідним листом від 02.03.2021 за №220. Протокол № 9 засідання комісії з розгляду актів про виявлення порушення ПРРЕЕ споживач не оскаржував. На адресу відповідача направлена претензія №224 від 05.03.2021, яка залишена останнім без відповіді та задоволення. Згідно п. 8.2.7 ПРРЕЕ, Споживач повинен оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.

За поясненнями позивача, загальна сума недоврахованої електричної енергії по складеним актам про порушення станом на 12.04.2021 становить 83819,50 грн.

На офіційному сайті Міністерства юстиції України 01.02.2021 офіційно оприлюднено відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців про внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення комунального підприємства "Громада Молочанської міської ради" в результаті її припинення шляхом ліквідації.

Відповідно до ч. 5 ст. 105 Цивільного Кодексу України, строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.

Згідно листа повідомлення про ліквідацію від 23.01.2021 за вих. № 5 встановлено строк заявлення кредиторами своїх вимог до боржника КП "Громада Молочанської міської ради" до 31.03.2021 шляхом надсилання письмової вимоги або претензії на адресу: м. Молочанськ, вул. Педенко, 17, або іншим зручним шляхом.

Публічним акціонерним товариством “Запоріжжяобленерго” на адресу відповідача направлено заяву від 19.03.2021 за вих. №277 про визнання кредитором з грошовими вимогами до боржника на суму 76887,73 грн. В цій заяві позивач, посилаючись на чинне законодавство, просив розглянути його грошові вимоги до відповідача на суму 76887,73 грн., письмово повідомити про розгляд заяви та погасити зазначену заборгованість.

Рекомендованим повідомлення про вручення поштового відправлення №7170105751484 підтверджується, що лист з заявою про визнання кредиторських вимог вручено повноважному представнику відповідача 30.03.2021, про що свідчить відмітка в поштовому повідомленні про вручення поштового відправлення.

За поясненнями позивача, заява про визнання кредиторських вимог задоволена відповідачем частково в сумі 2213,49 грн. До складу визнаної суми увійшла заборгованість за послуги із забезпечення перетікань реактивної енергії у січні та лютому 2021 року. Несплачений залишок заборгованості за необліковану електричну енергію за цими вимогами становить 74674,24 грн.

Цінним листом від 12.04.2021 позивачем на адресу відповідача направлена заява про визнання поточних кредиторських вимог на суму 9145,26 грн. Згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення № 7170105785419 лист з заявою про визнання кредиторських вимог вручено 14.04.2021, про що свідчить роздруківка відстеження відправлення з офіційного сайта Укрпошти.

Як стверджує позивач, станом на 12.04.2021 за відповідачем рахується заборгованість за необліковану електричну енергію за складеними актами про порушення ПРРЕЕ в сумі 83819,50 грн., яка на момент прийняття засновниками рішення про припинення юридичної особи шляхом ліквідації погашена не була.

Ухилення відповідача від розгляду направлених на його адресу заяв про визнання кредиторських вимог стало підставою для звернення позивача до суду за захистом своїх порушених прав та інтересів.

Проаналізувавши норми чинного законодавства, оцінивши докази, суд визнав позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Статтею 77 Закону України “Про ринок електричної енергії” встановлено, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.

В пункті 1.1.2 ПРРЕЕ наведено визначення терміну “необлікована електрична енергія”, згідно якого необлікована електрична енергія - це обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно.

Відповідно до вимог п. 5.1.1 ПРРЕЕ оператор системи розподілу має право проводити обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії.

Згідно з пп.8 п. 5.5.5 ПРРЕЕ споживач зобов'язаний забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.

Положеннями п. 8.2.4 ПРРЕЕ встановлено, що у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.

Пунктом 8.2.5 ПРРЕЕ встановлено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.

Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи). У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.

Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Згідно з п. 8.2.6 ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.

Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Відповідно до п. 8.2.7 ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.

Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.

Підпунктом 4) п. 5.5.5 ПРРЕЕ визначено, що споживач електричної енергії зобов'язаний здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору.

Відповідно до пп. 2 п. 8.4.2 ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії).

За змістом пункту 8.4.10 ПРРЕЕ у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (Wдоб, кВт*год) розраховується за формулою: Wдоб.с.п.= Р х tдоб х Кв (кВт*год), де Р - потужність (кВт), визначена як дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи; tдоб - тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (год); Кв - коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0.6).

Розрахунки обсягу недоврахованої електричної енергії проведений позивачем відповідно до правил підпункту 2 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ згідно даних, зафіксованих в Актах про порушення № 10003198 від 08.09.2020, №10001653 від 17.09.2020 та № 10004121 від 29.01.2021. Зауважень до розрахунків до жодного з цих актів відповідач не надав. Протоколи комісій відповідачем не оскаржено.

Згідно з ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також дій, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Статтею 509 ЦК України встановлено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

У відповідності до положень Закону України “Про ринок електричної енергії” та Правил користування електричною енергією споживачі електричної енергії зобов'язані сплачувати обсяги електроенергії, а також здійснювати інші платежі відповідно до умов договору.

Зі змісту п. 26 ст. 1 Закону України “Про ринок електричної енергії” випливає, що електрична енергія - це енергія, що виробляється на об'єктах електроенергетики і є товаром, призначеним для купівлі-продажу.

Згідно зі ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно набуте, згодом відпала. Положення цієї статті застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Факт порушення відповідачем Правил роздрібного ринку електричної енергії підтверджується матеріалами справи та відповідачем не спростований.

Отже, отримана відповідачем від позивача протягом періоду, визначеного в Протоколах засідання комісії з розгляду Актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії по Актам про порушення № 10003198 від 08.09.2020, №10001653 від 17.09.2020 та № 10004121 від 29.01.2021, електрична енергія в силу зазначеної норми закону є безпідставно отриманим майном.

Відповідачем вартість недоврахованої електричної енергії у встановленому законом порядку не сплачена.

На офіційному сайті Міністерства юстиції України 01.02.2021 оприлюднено відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців про внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення комунального підприємства “Громада Молочанської міської ради” в результаті ліквідації.

Згідно зі статтею 105 Цивільного кодексу України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.

Після внесення запису про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації.

Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.

Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи.

До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.

Кожна окрема вимога кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.

Як свідчать матеріали справи, публічним акціонерним товариством “Запоріжжяобленерго” на адресу відповідача направлялись заяви про визнання кредитором з грошовими вимогами до боржника 19.03.2021 на суму 76887,73 грн. та 12.04.2021 на суму 9145,26 грн. В цих заявах позивач, посилаючись на чинне законодавство, просив розглянути його грошові вимоги до відповідача, письмово повідомити про розгляд заяв та погасити зазначену заборгованість.

Строк заявлення кредиторами своїх вимог до боржника встановлено в листі повідомленні комунального підприємства “Громада Молочанської міської ради” від 23.01.2021 - до 30.03.2021.

Отже, публічне акціонерне товариство “Запоріжжяобленерго” звернулось до комунального підприємства “Громада Молочанської міської ради” в особі ліквідаційної комісії з кредиторськими вимогами в межах строку встановленого законодавством з заявою від 19.03.2021. Матеріалами справи підтверджується, що вказана заява позивача про визнання кредиторських вимог отримана відповідачем 30.03.2021. За поясненнями позивача, частково задоволено заяву на суму 2213,49 грн. Залишок необлікованої електричної енергії за цими вимогами становить 74674,24 грн.

Проте, заяву про визнання кредиторських вимог суму 9145,20 грн. від 12.04.2021 направлено позивачем поза межами строку, визначеного для заявлення кредиторами своїх вимог, що виключає підстави для визнання її у судовому порядку.

Таким чином, матеріалами справи підтверджується, що відповідач, прийнявши рішення про ліквідацію та встановивши строк для заявлення кредиторами своїх вимог, ухилявся від належного розгляду заяви позивача від 19.03.2021 та повідомлення кредитора - позивача про прийняте рішення як це передбачено нормами чинного законодавства України.

Згідно з частиною восьмою статті 111 Цивільного кодексу України ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду.

Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

У визначений частиною шостою статті 105 Цивільного кодексу України строк відповідач заяву з кредиторськими вимогами позивача від 19.03.2021 не розглянув.

За частиною третьою статті 112 Цивільного кодексу України у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду з позовом до ліквідаційної комісії. За рішенням суду вимоги кредитора можуть бути задоволені за рахунок майна, що залишилося після ліквідації юридичної особи.

Виходячи із зазначеної норми, право звернення до суду у ПАТ “Запоріжжяобленерго” виникло з 30.03.2021, з дати повернення поштового повідомлення.

Згідно відмітки поштового відділення на конверті позивач з позовом до суду звернувся 29.04.2021, тобто в межах визначеного строку.

При цьому суд визнав доцільним відзначити, що та обставина, що позивач не звертався до суду з позовом про стягнення вартості недорахованої електричної енергії, яка визначена рішеннями комісій за результатами розгляду Актів про порушення, жодним чином не обмежує прав кредитора на звернення до суду за захистом своїх прав та майнових інтересів шляхом пред'явлення позову про зобов'язання включити кредиторські вимоги до проміжного ліквідаційного балансу підприємства. Зазначені обставини впливають лише на порядок задоволення таких вимог.

Заявлений у даній справі позов за обраним способом захисту відповідає приписам ст. 16 ЦК України та ст. 20 ГК України.

З огляду на вищезазначене, враховуючи наявність факту ухилення юридичної особи, що ліквідується - відповідача від розгляду та визнання заявлених у встановлений строк кредиторських вимог позивача, викладених у заяві від 19.03.2021, а також відсутність доказів щодо включення кредиторських вимог позивача до проміжного ліквідаційного балансу відповідача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в цій частині є доведеними, обґрунтованими, підтверджені належними доказами і підлягають задоволенню.

Згідно із ч.ч. 1, 3 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення (справа “Руїс Торіха проти Іспанії”).

Відповідно до ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на не вчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину не вчинення відповідних дій або відсутності події встановленою. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів (ст. 74 ГПК України).

Відповідач не скористався наданим йому законом правом відповідно до ст.ст. 73, 74 ГПК України, не надав до суду доказів розгляду отриманої від позивача заяви про визнання кредиторських вимог від 19.03.2021 та повідомлення кредитора про її розгляд.

Таким чином, дослідивши матеріали справи та надані позивачем докази, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог в частині зобов'язання комунального підприємства “Громада Молочанської міської ради” в особі Ліквідаційної комісії комунального підприємства “Громада Молочанської міської ради включити до проміжного балансу вимоги ПАТ “Запоріжжяобленерго” у розмірі 74674,24 грн. В частині заявлених вимог щодо включення до проміжного балансу вимоги ПАТ “Запоріжжяобленерго” у розмірі 9145,26 грн. суд відмовляє в позові через пропуск строку звернення позивача з цими вимогами до відповідача.

Витрати по сплаті судового збору відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на обидві сторони пропорційно розміру визнаних судом обґрунтованими позовних вимог шляхом стягнення з відповідача на користь позивача 2022,33 грн. судового збору.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 74, 76-80, 129, 233, 236-242, 247-250 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Зобов'язати комунальне підприємство “Громада Молочанської міської ради” в особі Ліквідаційної комісії комунального підприємства “Громада Молочанської міської ради” (71716, Запорізька область, Пологівський район, м. Молочанськ, вул. Педенко, буд. 17; ідентифікаційний код 35796160) включити кредиторські вимоги публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго”, (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 14, ідентифікаційний код 00130926) в розмірі 74674,24 грн. (сімдесят чотири тисячі шістсот сімдесят чотири грн. 24 коп.) до проміжного ліквідаційного балансу.

3. Стягнути з комунального підприємства “Громада Молочанської міської ради” в особі Ліквідаційної комісії комунального підприємства “Громада Молочанської міської ради” (71716, Запорізька область, Пологівський район, м. Молочанськ, вул. Педенко, буд. 17; ідентифікаційний код 35796160) на користь публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго”, (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 14, ідентифікаційний код 00130926) 2022,33 грн. (дві тисяч двадцять дві грн. 33 коп.) судового збору. Видати наказ.

4. В іншій частині позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п. 17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Повне рішення складено, оформлено і підписано у відповідності до вимог ст.ст. 240, 241 ГПК України 10.08.2021.

Суддя В.В. Левкут