Постанова від 03.08.2021 по справі 620/4653/20

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 620/4653/20 Суддя (судді) першої інстанції: Соломко І.І.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 серпня 2021 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Безименної Н.В.

суддів Кучми А.Ю. та Файдюка В.В.

за участю секретаря судового засідання Головченко В.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Держпраці у Чернігівській області на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2021 року (повний текст виготовлено 03 березня 2021 року) у справі за адміністративним позовом Управління Держпраці у Чернігівській області до Комунального підприємства «Новозаводське» Чернігівської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до КП «Новозаводське» Чернігівської міської ради, в якому просив зобов'язати відповідача, в зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей, зупинити експлуатацію ліфтів за адресами: м.Чернігів, вул.Хлібопекарська, 11, реєстраційний номер 212; м.Чернігів, вул.І.Мазепи, 60-А, реєстраційний номер 214; м.Чернігів вул.І.Мазепи, 56, реєстраційний номер 235; м.Чернігів, вул. B.Чорновола, 4.1, реєстраційний номер 251; м.Чернігів, вул.В.Чорновола, 4.2, реєстраційний номер 252; м.Чернігів, вул.В.Чорновола, 4.3, реєстраційний номер 253; м.Чернігів, вул.В.Чорновола, 4.4, реєстраційний номер 254; м.Чернігів, вул. Магістрацька, 9, реєстраційний номер 305; м.Чернігів, проспект Перемоги, 75, реєстраційний номер 356; м.Чернігів, проспект Перемоги, 75, реєстраційний номер 357; м.Чернігів, проспект Перемоги, 67, реєстраційний номер 363; м.Чернігів, проспект Перемоги, 71, реєстраційний номер 417; м.Чернігів, проспект Перемоги, 71, реєстраційний номер 418; м.Чернігів, проспект Миру, 52 реєстраційний номер 480; м.Чернігів, проспект Миру, 52 реєстраційний номер 481, м.Чернігів, проспект Миру, 54.1 реєстраційний номер 489; м. Чернігів, проспект Миру, 56, реєстраційний номер 522; м.Чернігів, вул.І.Мазепи, 72-А, 1 крило, реєстраційний номер 1860; м.Чернігів, вул.І.Мазепи, 72-А, 2 крило, реєстраційний номер 1859; м.Чернігів, вул.І.Мазепи, 20.2, реєстраційний номер 563; м.Чернігів, вул.Самострова, 11.1, реєстраційний номер 577; м.Чернігів, вул.Самострова, 11.2, реєстраційний номер 578; м.Чернігів, вул.Самострова, 11.3, реєстраційний номер 579; м.Чернігів, вул.Самострова, 13.1, реєстраційний номер 585; м.Чернігів, вул.Самострова, 13.2, реєстраційний номер 586; м.Чернігів, вул.І.Мазепи, 32.1, реєстраційний номер 647; м.Чернігів, вул.І.Мазепи, 32.2, реєстраційний номер 648; м.Чернігів, вул.В.Чорновола, 11, реєстраційний номер 660; м.Чернігів, вул.І.Богуна, 44.4, реєстраційний номер 715; м.Чернігів, вул.І.Богуна, 44.5, реєстраційний номер 716; м.Чернігів, вул.1-ї Гвардійської Армії, 8.1, реєстраційний номер 795; м.Чернігів, вул.1-ї Гвардійської Армії, 8.2, ресстраційний номер 796; м.Чернігів, вул.Музикальна, 2.1, реєстраційний номер 799; м.Чернігів, вул.Музикальна, 2.2, реєстраційний номер 800; м.Чернігів, вул.І.Богуна, 42.1, реєстраційний номер 829; м.Чернігів, вул. 1-ї Гвардійської Армії, 4.10, реєстраційний номер 842; м.Чернігів, вул.1-ї Гвардійської Армії, 4.9, реєстраційний номер 843, м.Чернігів, вул.1-Гвардійської Армії, 6.1, реєстраційний номер 852; м.Чернігів, вул.1-Гвардійської Армії, 6.2, реєстраційний номер 853; м.Чернігів, вул.1-Гвардійської Армії, 4.8, реєстраційний номер 854, м.Чернігів, вул.1-Гвардійської Армії, 4.7, реєстраційний номер 855; м.Чернігів, вул.1-ї Гвардійської Армії, 4.6, реєстраційний номер 885; м.Чернігів, вул.1-ї Гвардійської Армії, 4.5, реєстраційний номер 886; м.Чернігів, вул.І.Богуна, 42.2, реєстраційний номер 916; м.Чернігів, вул.І.Богуна, 44.3, реєстраційний номер 935; м.Чернігів, вул.Любецька, 7.1, реєстраційний номер 949; м.Чернігів, вул.Любецька, 7.2, реєстраційний номер 950; м.Чернігів, вул.1-ї Гвардійської Армії, 4.4, реєстраційний номер 973; м.Чернігів, вул.1-ї Гвардійської Армії, 4.3, реєстраційний номер 974; м.Чернігів, вул.1-ї Гвардійської Армії, 4.2, реєстраційний номер 975; м.Чернігів, вул. 1-ї Гвардійської Армії, 4.1, реєстраційний номер 976; м.Чернігів, вул.Любецька, 7.3. реєстраційний номер 981; м.Чернігів, вул.Любецька, 7.4, реєстраційний номер 982; м.Чернігів, вул.В.Чорновола, 15.5, реєстраційний номер 1049: м.Чернігів, вул.І.Богуна, 40.3, реєстраційний номер 1092; м.Чернігів, вул.І.Богуна, 40.2, реєстраційний номер 1093; м.Чернігів, вул. І. Богуна, 44,1, реєстраційний номер 1098; м. Чернігів, вул. І. Богуна, 44.2, реєстраційний номер 1099; м. Чернігів, вул. Любецька, 5, реєстраційний номер 1112, м. Чернігів, вул. В.Чорновола, 15.4, реєстраційний номер 1150; м. Чернігів, вул. вул. B. в. Чорновола, 15.3, реєстраційний номер 1149; м. Чернігів, Чорновола, 15.2, реєстраційний номер 1223; м Чернігів, вул. В. Чорновола, 15.1, реєстраційний номер 1224; м. Чернігів, вул. І.Богуна, 40.1, реєстраційний номер 1235; м. Чернігів, вул. Любецька, 11.1, реєстраційний номер 1369; м. Чернігів, вул. Любецька, 11.2, реєстраційний номер 1370; м. Чернігів, вул. І.Мазепи, 12-А.1, реєстраційний номер 1378; м. Чернігів, вул. І.Мазепи, 12-А.2, реєстраційний номер 1379; м. Чернiгiв вул. Любецька, 11.3, реєстраційний номер 1380; м. Чернігів, вул. Любецька, 11.4, реєстраційний номер 1381; м. Чернігів, вул. І.Богуна, 43.1, реєстраційний номер 1489; м. Чернігів, вул. І.Богуна, 43.2, реєстраційний номер 1490; м.Чернігів, вул. І.Мазепи, 36.1, реєстраційний номер 1536; м. Чернігів, вул. I.Мазепи, 36.2, реєстраційний номер 1537; м.Чернігів, вул. Хлібопекарська, 18.1, реєстраційний номер 1545; м.Чернігів, вул. Хлібопекарська, 18.2, реєстраційний номер 1546; м.Чернігів, вул. Хлібопекарська, 18.3, реєстраційний номер 1547; м.Чернігів, вул.В.Чорновола, 8.1, реєстраційний номер 1635; м.Чернігів, вул.В.Чорновола, 8.2, реєстраційний номер 1636; м.Чернігів, вул.Ушинського, 6-А.1, реєстраційний номер 1699; м.Чернігів, вул.Ушинського, 6-А.2, реєстраційний номер 1700; м.Чернігів, вул.Жабинського, 2-Б.1, реєстраційний номер 1713; м.Чернігів, м. вул.Жабинського, 2-Б.2, реєстраційний номер 1714; м.Чернігів, проспект Миру, 80.1, реєстраційний номер 1768; м.Чернігів, проспект Миру, 80.2, реєстраційний номер 1769; м.Чернігів, проспект Миру, 80.3, реєстраційний номер 1770; м.Чернігів, проспект Миру, 80.4, реєстраційний номер 1771; м.Чернігів, проспект Миру, 80.5, реєстраційний номер 1772; м.Чернігів, проспект Миру, 80.6, реєстраційний номер 1773; м.Чернігів, проспект Миру, 80.7, реєстраційний номер 1774; м.Чернігів, вул.В.Чорновола, 6.1, реєстраційний номер 1780; м.Чернігів, вул.Старобілоуська, 14-В.1, реєстраційний номер 1781; м.Чернігів, вул.Жабинського, 2-Б.3, реєстраційний номер 1847; м.Чернігів, вул.Жабинського, 2-Б.4, реєстраційний номер 1848.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2021 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись із вказаним рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове рішення, про задоволення позову. Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані тим, що за наслідками проведення перевірки КП «Новозаводське» ЧМР встановлено наявність порушень ст.13 Закону України «Про охорону праці» внаслідок чого його було зобов'язано негайно зупинити роботи по експлуатації ліфтів за адресами, визначених в акті перевірки від 07.08.2020 №220, однак відповідач, як управитель багатоквартирних будинків, в яких розташовані відповідні ліфти, не усунув виявлені порушення, а ліфти і досі експлуатуються.

Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначив, що він надає послуги з управління багатоквартирним будинком виключно в межах укладених договорів та у відповідності до діючого законодавства, натомість жодних коштів на проведення експертного обстеження (технічне діагностування) ліфтів у кошторисі не передбачено і співвласниками такі кошти не оплачуються.

Заслухавши доповідь судді-доповідача,, пояснення представників сторін, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційних скарг, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів доходить наступних висновків.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, відповідно до наказу Управління Держпраці у Чернігівській області від 21.07.2020 №230-Н (а.с.9 т.1) на підставі направлення від 21.07.2020 №220 (а.с.10 т.1) позивачем проведено перевірку суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) КП «Новозаводське» щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, за результатами якої складено акт від 07.08.2020 №220 (а.с.11-16 т.1), в якому зафіксовано порушення ст.13 Закону України «Про охорону праці», а саме:

1) ліфти пасажирські, реєстраційні номери 363, 357, 481 480, 418, заборонені до експлуатації 08.04.2013 інспектором Хайтовим Д.В. (відповідні записи в паспортах ліфтів), але під час перевірки експлуатуються (п.9.7.15 НПАОП 0.00-1.02-08 Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів (далі - ПББЕЛ);

2) ліфтам, реєстраційні номери 254, 253, 252, 251, 235, 214, 212, 363, 357, 481, 480, 418, 356, 305, 585, 586, 579, 578, 577, 563, 522, 489, 417,, 796, 795, 716, 715, 660, 648, 647, 1547, 1546, 1545, 1537, 1536, 1489, 1490, 1774, 1773, 1772, 1771, 1770, 1769, 1768, 1860, 1859, 1848, 1847, 1781, 1780, 950, 949, 935, 916, 886, 885, 855, 854, 853, 852, 843, 842, 829, 800, 799, 982, 981, 976, 975, 974, 973, 1049, 1092, 1093, 1098, 1099, 1112, 1381, 1380, 1379, 1378, 1370, 1369, 1235, 1224, 1223, 1150, 1149, 1714, 1713, 1700, 1699, 1636, 1635 не проведено експертне обстеження (технічне діагностування), при цьому закінчився граничний строк їх експлуатації (п.9.7.15, п.9.6.1 ПББЕЛ).

У зв'язку з виявленими порушеннями попереджено відповідача про необхідність негайного зупинення робіт (виробництва) по експлуатації ліфтів пасажирських та грузопасажирських за відповідними адресами.

Акт перевірки підписано керівником відповідача без зауважень, із зазначенням про відсутність претензій до перевірки (а.с.16 т.1).

Оскільки подальша експлуатація ліфтів може спричинити шкоду життю чи здоров'ю людей, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог, дійшов висновку, що КП «Новозаводське» не здійснює експлуатацію ліфтів, оскільки не має їх у власності чи користуванні, а згідно умов договору про надання послуг лише забезпечує проведення експертного обстеження ліфтів, яке у свою чергу, відповідно до положень частини четвертої статті 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», відбувається за рішенням співвласників багатоквартирного будинку та в межах виділених коштів.

За наслідками перегляду рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку, колегія суддів доходить наступних висновків.

Основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні визначає Закон України «Про охорону праці» № 2694-XII від 14.10.1992 (далі - Закон № 2694).

Відповідно до ч.1 ст.38 Закону №2694 державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Згідно з п.1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 96 від 11.02.2015, державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Першого віце-прем'єр-міністра України - Міністра економіки, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб

Частиною 1 ст.1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон №877) визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.

Відповідно до ч.5 ст.4 Закону № 877 виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Згідно з ч.7 ст.7 Закону № 877 на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Так, в акті перевірки позивачем встановлено порушення відповідачем вимог п. 9.7.15, 9.6.1 НПАОП 0.00-1.2-08 «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів», що виявилось в експлуатації ліфтів, що були заборонені до експлуатації та не проведенні експертного обстеження (технічного діагностування) ліфтів, строк експлуатації яких завершився.

Відповідно до пункту 9.2.1 Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.08.2008 №190, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 за №937/15628, (далі - Правила №190) у процесі експлуатації ліфти підлягають технічним оглядам і експертним обстеженням, проведення яких здійснюється згідно з НПАОП 0.00-6.18-2004 і цим розділом.

Пунктом 9.6.1 вказаних Правил передбачено, що експертне обстеження проводиться у разі: закінчення граничного строку експлуатації; реконструкції (перебудови) або модернізації, якщо це обумовлено нормативно-правовими актами з охорони праці; аварії або пошкодження, спричиненого надзвичайною ситуацією природного чи техногенного характеру, з метою визначення можливості відновлення; виявлення під час проведення технічного огляду зносу (механічного або корозійного), залишкової деформації, тріщин, інших пошкоджень складових частин, деталей або їх елементів, що перевищують допустимі значення. В інших випадках експертне обстеження устаткування проводять відповідно до вимог нормативно-правових актів з охорони праці або за ініціативою роботодавця.

Згідно з пункту 9.6.2 Правил №190 за висновком експертизи роботодавець приймає рішення про експлуатацію устаткування в межах продовжуваного строку безпечної експлуатації, його заміну, ремонт, реконструкцію (перебудову), модернізацію або зміну параметрів експлуатації.

При цьому, пунктом 9.7.15 вказаних Правил встановлено, що робота ліфта не дозволяється, якщо: відсутній паспорт чи відомості про реєстрацію; не проведено технічний огляд або експертне обстеження ліфта; закінчився зазначений у паспорті термін роботи ліфта; не призначено наказом працівників, відповідальних за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту ліфтів, за організацію експлуатації та за справний стан ліфтів; відсутній атестований обслуговуючий персонал (електромеханіки, ліфтери); не виконані приписи посадових осіб спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охорони праці; знос канатів перевищує встановлені норми; є тріщини, деформації в металоконструкціях ліфта; несправні прилади і пристрої безпеки, а також мають місце інші несправності, які впливають на безпечну експлуатацію ліфта.

Згідно з пункту 9.2.7 Правил у разі виявлення в процесі технічного огляду порушень, вказаних у пункті 9.7.15, робота ліфта повинна бути призупинена до їх усунення і в паспорті ліфта повинен бути зроблений відповідний запис особою, яка його проводила. Дозволяється введення ліфта в експлуатацію, якщо виявлені несправності були усунені в процесі перевірки і технічного огляду.

Відповідно до п.6.1.22 ПББЕЛ після закінчення граничного строку експлуатації ліфта як вітчизняного, так і імпортного виробництва проводиться його експертне обстеження згідно з НПАОП 0.00-6.18-2004.

З наявних в матеріалах справи паспортів ліфтів, зазначених в акті перевірки від 21.07.2020 №220 вбачається наявність в них відмітки про проведення періодичного технічного огляду згідно з вимогами ПББЕЛ та про необхідність проведення експертного обстеження на підставі п.6.1.22 ПББЕЛ для отримання строку подальшої безпечної експлуатації (а.с.1-187 т.5).

Отже, внаслідок завершення строку експлуатації ліфтів, враховуючи не проведення їх експертного обстеження, робота таких ліфтів не дозволяється, а їх експлуатація зупиняється до усунення зафіксованих в акті перевірки від 21.07.2020 №220 порушень, оскільки такі порушення несуть загрозу життю та здоров'ю людей.

Щодо належності визначення відповідача у даній справі, колегія суддів зазначає наступне.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач є комунальним підприємством Чернігівської міської ради та відповідно до рішення Виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 15.02.2019 №58 КП «Новозаводське» ЧМР призначено управителем 450 багатоквартирних будинків в м.Чернігові (а.с.75-82), внаслідок чого 20.02.2019 та 01.04.2019 між КП «Новозаводське» ЧМР та співвласниками багатоквартирних будинків укладено ряд типових договорів про надання послуг з управління багатоквартирними будинками (а.с.83 т.1 - 73 т.3), за умовами яких управитель зобов'язується надавати співвласникам послугу з управління багатоквартирним будинком, а співвласники зобов'язуються оплачувати управителю послугу з управління згідно з вимогами законодавства та умовами цих договорів (п.1 договору). Послуга з управління полягає у забезпеченні управителем належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна будинку та його прибудинкової території (п.3 договору). Послуга з управління включає, зокрема, утримання ліфтів.

Додатками до вказаних договорів були вимоги до якості послуги з управління будинками, в яких, зокрема, відображено цілодобове обслуговування ліфтів та виконання робіт згідно з ПББЕЛ, а кошториси витрат на утримання будинку та прибудинкової території передбачали кошти на технічне обслуговування ліфтів.

Так, рішенням виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 14.11.2019 №458 (а.с.93-97 т.3) надано дозвіл КП «Новозаводське» ЧМР провести списання з балансового обліку житлових будинків та житлових приміщень за відповідними адресами, зазначеними в додатку до цього рішення (в тому числі і за адресами, зазначеними в акті перевірки від 21.07.2020 №220), у порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністірв України від 20.04.2016 №301, які поставити на позабалансовий облік підприємства, що здійснено відповідно до актів про списання багатоквартирних будинків з балансу (а.с.98-192 т.3).

Отже, незважаючи на списання відповідних багатоквартирних будинків з балансу КП «Новозаводське» ЧМР, вони були залишені на його позабалансовому обліку.

З метою виконання своїх обов'язків по утриманню ліфтів, КП «Новозаводське» ЧМР (замовник) уклало ряд типових договорів з ТОВ «Центрліфт» (виконавець) про надання послуг з повного технічного обслуговування ліфтів, обслуговування систем диспетчеризації ліфтів (а.с.232 т.3 - 240 т.4), за умовами п.6.1.11 замовник зобов'язаний забезпечити проведення експертного обстеження ліфтів згідно з вимогами ПББЕЛ та Держпраці щодо ліфтів, які відпрацювали більше ніж 25 років, в межах коштів, які не це передбачені.

Таким чином, незважаючи на зняття відповідних багатоквартирних житлових будівель з балансу відповідача, саме вказане підприємство є уповноваженим управителем, в тому числі щодо забезпечення належних умов з утримання ліфтів.

Колегія суддів відхиляє посилання відповідача, що він здійснює управління багатоквартирними житловими будинками виключно в межах відповідних типових договорів про надання послуг з управління багатоквартирними будинками, оскільки п.1 вказаного договору передбачає обов'язок управителя надавати послуги не лише відповідно до умов договору, а й згідно з вимогами законодавства, в той час, як ПББЕЛ належить до національного законодавства України, та є підзаконним нормативно-правовим актом, що належним чином зареєстрований в Міністерстві юстиції України та розповсюджує свою дію на всю територію України, а тому визначена вказаними Правилами вимога щодо проведення експертного обстеження ліфта після закінчення граничного строку його експлуатації є такою, що підлягає виконанню.

При цьому, законодавчі норми, зокрема щодо дотримання вимог з безпечної експлуатації ліфтів. підлягають обов'язковому виконанню незалежно від фінансового стану, та закладення в кошторис коштів на проведення, в тому числі, експертного дослідження ліфтів, у яких завершися граничних строк експлуатації, враховуючи перелік небезпек, пов'язаних з експлуатацією ліфтів, наведених у розділі V ПББЕЛ, в тому числі внаслідок зносу.

Колегія суддів відхиляє посилання представника відповідача, що саме співвласники багатоквартирних будинків мають ініціювати (організовувати проведення) експертного обстеження ліфтів, та у разі виникнення будь-якої надзвичайної ситуації, що сталась в результаті експлуатації ліфтів після завершення граничного строку експлуатації ліфтів саме вони нестимуть колективну відповідальність за не проведення експертного обстеження, оскільки наведене суперечить законодавчому принципу «індивідуальної відповідальності».

Враховуючи, що саме на позабалансовому обліку КП «Новозаводське» ЧМР перебувають багатоквартирні житлові будинки, що відображені в акті перевірки від 21.07.2020 №220, та вказане комунальне підприємство веде бухгалтерську, статистичну і іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного ремонтів та утримання, забезпечує відповідне утримання, а тому саме відповідач несе відповідальність за безпечну експлуатацію та технічне обслуговування ліфтів згідно з вимогами чинного законодавства та повинен вживати заходи для їх своєчасного ремонту та огляду.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 29 серпня 2019 року у справі №815/7070/15 та від 24 січня 2020 року у справі №815/6104/15, яка підлягає застосуванню до спірних правовідносин.

В той же час, оскільки відповідач є управителем відповідних багатоквартирних будинків, який здійснює утримання ліфтів, зокрема шляхом цілодобового обслуговування і диспетчеризації ліфтів та виконання робіт згідно з ПББЕЛ, уклав договори про надання послуг з повного технічного обслуговування ліфтів із підприємством, яке має відповідну кваліфікацію - ТОВ «Центрліфт», то саме відповідач має забезпечити зупинення експлуатації ліфтів за адресами, що відображені в акті перевірки від 21.07.2020 №220.

Колегія суддів враховує, що захід реагування має тимчасовий характер, період дії якого залежить безпосередньо від факту усунення суб'єктом господарювання виявлених порушень; та спонукаючий характер, направлений на забезпечення вимог законодавства з охорони праці.

Такий захід реагування як зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання - не є санкцією за порушення вимог законодавства з питань охорони праці, а є превентивним заходом, який спрямований на недопущення існування невиправданого ризику виникнення небезпеки життю осіб, що користуються ліфтами.

Суд вважає за необхідне зауважити, що відновлення становища, яке передувало винесенню судового рішення, можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

З огляду на викладені обставини, з урахуванням наведених норм права, враховуючи, що позовні вимоги заявлені без урахування строку, на який підлягають застосуванню заходи реагування, а саме до усунення порушень, що впливають на можливість безпечної експлуатації ліфтів, колегія суддів доходить висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог шляхом зобов'язання відповідача зупинити експлуатацію ліфтів до усунення порушень.

Відповідно до ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

На підставі вищенаведеного, колегія суддів вважає, що невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи та неправильне застосування норм матеріального права, неправильне тлумачення закону, призвели до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню повністю з ухваленням нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.

Відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження).

Керуючись ст.ст.243, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Держпраці у Чернігівській області - задовольнити частково.

Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2021 року скасувати та ухвалити постанову, якою позов Управління Держпраці у Чернігівській області - задовольнити частково.

Зобов'язати Комунальне підприємство «Новозаводське» Чернігівської міської ради (код ЄДРПОУ 05391821, 14017, м.Чернігів, проспект Перемоги, буд.15) зупинити експлуатацію ліфтів за адресами: м.Чернігів, вул.Хлібопекарська, 11, реєстраційний номер 212; м.Чернігів, вул.І.Мазепи, 60-А, реєстраційний номер 214; м.Чернігів вул.І.Мазепи, 56, реєстраційний номер 235; м.Чернігів, вул. B.Чорновола, 4.1, реєстраційний номер 251; м.Чернігів, вул.В.Чорновола, 4.2, реєстраційний номер 252; м.Чернігів, вул.В.Чорновола, 4.3, реєстраційний номер 253; м.Чернігів, вул.В.Чорновола, 4.4, реєстраційний номер 254; м.Чернігів, вул. Магістрацька, 9, реєстраційний номер 305; м.Чернігів, проспект Перемоги, 75, реєстраційний номер 356; м.Чернігів, проспект Перемоги, 75, реєстраційний номер 357; м.Чернігів, проспект Перемоги, 67, реєстраційний номер 363; м.Чернігів, проспект Перемоги, 71, реєстраційний номер 417; м.Чернігів, проспект Перемоги, 71, реєстраційний номер 418; м.Чернігів, проспект Миру, 52 реєстраційний номер 480; м.Чернігів, проспект Миру, 52 реєстраційний номер 481, м.Чернігів, проспект Миру, 54.1 реєстраційний номер 489; м. Чернігів, проспект Миру, 56, реєстраційний номер 522; м.Чернігів, вул.І.Мазепи, 72-А, 1 крило, реєстраційний номер 1860; м.Чернігів, вул.І.Мазепи, 72-А, 2 крило, реєстраційний номер 1859; м.Чернігів, вул.І.Мазепи, 20.2, реєстраційний номер 563; м.Чернігів, вул.Самострова, 11.1, реєстраційний номер 577; м.Чернігів, вул.Самострова, 11.2, реєстраційний номер 578; м.Чернігів, вул.Самострова, 11.3, реєстраційний номер 579; м.Чернігів, вул.Самострова, 13.1, реєстраційний номер 585; м.Чернігів, вул.Самострова, 13.2, реєстраційний номер 586; м.Чернігів, вул.І.Мазепи, 32.1, реєстраційний номер 647; м.Чернігів, вул.І.Мазепи, 32.2, реєстраційний номер 648; м.Чернігів, вул.В.Чорновола, 11, реєстраційний номер 660; м.Чернігів, вул.І.Богуна, 44.4, реєстраційний номер 715; м.Чернігів, вул.І.Богуна, 44.5, реєстраційний номер 716; м.Чернігів, вул.1-ї Гвардійської Армії, 8.1, реєстраційний номер 795; м.Чернігів, вул.1-ї Гвардійської Армії, 8.2, ресстраційний номер 796; м.Чернігів, вул.Музикальна, 2.1, реєстраційний номер 799; м.Чернігів, вул.Музикальна, 2.2, реєстраційний номер 800; м.Чернігів, вул.І.Богуна, 42.1, реєстраційний номер 829; м.Чернігів, вул. 1-ї Гвардійської Армії, 4.10, реєстраційний номер 842; м.Чернігів, вул.1-ї Гвардійської Армії, 4.9, реєстраційний номер 843, м.Чернігів, вул.1-Гвардійської Армії, 6.1, реєстраційний номер 852; м.Чернігів, вул.1-Гвардійської Армії, 6.2, реєстраційний номер 853; м.Чернігів, вул.1-Гвардійської Армії, 4.8, реєстраційний номер 854, м.Чернігів, вул.1-Гвардійської Армії, 4.7, реєстраційний номер 855; м.Чернігів, вул.1-ї Гвардійської Армії, 4.6, реєстраційний номер 885; м.Чернігів, вул.1-ї Гвардійської Армії, 4.5, реєстраційний номер 886; м.Чернігів, вул.І.Богуна, 42.2, реєстраційний номер 916; м.Чернігів, вул.І.Богуна, 44.3, реєстраційний номер 935; м.Чернігів, вул.Любецька, 7.1, реєстраційний номер 949; м.Чернігів, вул.Любецька, 7.2, реєстраційний номер 950; м.Чернігів, вул.1-ї Гвардійської Армії, 4.4, реєстраційний номер 973; м.Чернігів, вул.1-ї Гвардійської Армії, 4.3, реєстраційний номер 974; м.Чернігів, вул.1-ї Гвардійської Армії, 4.2, реєстраційний номер 975; м.Чернігів, вул. 1-ї Гвардійської Армії, 4.1, реєстраційний номер 976; м.Чернігів, вул.Любецька, 7.3. реєстраційний номер 981; м.Чернігів, вул.Любецька, 7.4, реєстраційний номер 982; м.Чернігів, вул.В.Чорновола, 15.5, реєстраційний номер 1049: м.Чернігів, вул.І.Богуна, 40.3, реєстраційний номер 1092; м.Чернігів, вул.І.Богуна, 40.2, реєстраційний номер 1093; м.Чернігів, вул. І. Богуна, 44,1, реєстраційний номер 1098; м. Чернігів, вул. І. Богуна, 44.2, реєстраційний номер 1099; м. Чернігів, вул. Любецька, 5, реєстраційний номер 1112 м. Чернігів, вул. В.Чорновола, 15.4, реєстраційний номер 1150; м. Чернігів, вул. вул. B. в. Чорновола, 15.3, реєстраційний номер 1149; м. Чернігів, Чорновола, 15.2, реєстраційний номер 1223; м Чернігів, вул. В. Чорновола, 15.1, реєстраційний номер 1224; м. Чернігів, вул. І.Богуна, 40.1, реєстраційний номер 1235; м. Чернігів, вул. Любецька, 11.1, реєстраційний номер 1369; м. Чернігів, вул. Любецька, 11.2, реєстраційний номер 1370; м. Чернігів, вул. І.Мазепи, 12-А.1, реєстраційний номер 1378; м. Чернігів, вул. І.Мазепи, 12-А.2, реєстраційний номер 1379; м. Чернiгiв вул. Любецька, 11.3, реєстраційний номер 1380; м. Чернігів, вул. Любецька, 11.4, реєстраційний номер 1381; м. Чернігів, вул. І.Богуна, 43.1, реєстраційний номер 1489; м. Чернігів, вул. І.Богуна, 43.2, реєстраційний номер 1490; м.Чернігів, вул. І.Мазепи, 36.1, реєстраційний номер 1536; м. Чернігів, вул. I.Мазепи, 36.2, реєстраційний номер 1537; м.Чернігів, вул. Хлібопекарська, 18.1, реєстраційний номер 1545; м.Чернігів, вул. Хлібопекарська, 18.2, реєстраційний номер 1546; м.Чернігів, вул. Хлібопекарська, 18.3, реєстраційний номер 1547; м.Чернігів, вул.В.Чорновола, 8.1, реєстраційний номер 1635; м.Чернігів, вул.В.Чорновола, 8.2, реєстраційний номер 1636; м.Чернігів, вул.Ушинського, 6-А.1, реєстраційний номер 1699; м.Чернігів, вул.Ушинського, 6-А.2, реєстраційний номер 1700; м.Чернігів, вул.Жабинського, 2-Б.1, реєстраційний номер 1713; м.Чернігів, м. вул.Жабинського, 2-Б.2, реєстраційний номер 1714; м.Чернігів, проспект Миру, 80.1, реєстраційний номер 1768; м.Чернігів, проспект Миру, 80.2, реєстраційний номер 1769; м.Чернігів, проспект Миру, 80.3, реєстраційний номер 1770; м.Чернігів, проспект Миру, 80.4, реєстраційний номер 1771; м.Чернігів, проспект Миру, 80.5, реєстраційний номер 1772; м.Чернігів, проспект Миру, 80.6, реєстраційний номер 1773; м.Чернігів, проспект Миру, 80.7, реєстраційний номер 1774; м.Чернігів, вул.В.Чорновола, 6.1, реєстраційний номер 1780; м.Чернігів, вул.Старобілоуська, 14-В.1, реєстраційний номер 1781; м.Чернігів, вул.Жабинського, 2-Б.3, реєстраційний номер 1847; м.Чернігів, вул.Жабинського, 2-Б.4, реєстраційний номер 1848, до усунення порушень, зафіксованих в акті перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 07 серпня 2020 року №220.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів, з урахуванням положень ст.329 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Текст постанови виготовлено 09 серпня 2021 року.

Суддя-доповідач Н.В.Безименна

Судді А.Ю.Кучма

В.В.Файдюк