10 серпня 2021 року м. Дніпросправа № 280/8391/20
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Головко О.В. (доповідач),
суддів: Суховарова А.В., Ясенової Т.І.,
за участю секретаря судового засідання Цвєткової К.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпрі апеляційну скаргу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15 січня 2021 року (суддя Сацький Р.В., повний текст рішення складено 25.01.2021) в адміністративній справі
за позовом Публічного акціонерного товариства «Запорізький металургійний комбінат «Запоріжсталь»
до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, Головного управління Державної казначейської служби у м. Києві
про стягнення пені, -
Публічне акціонерне товариство «Запорізький металургійний комбінат «Запоріжсталь» звернулося до суду з позовом, в якому просить стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України в м. Києві на користь Товариства пеню, нараховану на суму заборгованості з бюджетного відшкодування податку на додану вартість за лютий 2011 року та червень 2011 року в сумі 4072559,00 грн. на рівні 120% облікової ставки Національного банку України за період з 21.05.2019 по 19.10.2020, яка складає 569983,05 грн.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 15 січня 2021 року позов задоволено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, його висновки не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов таких висновків.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ПАТ товариство «Запорізький металургійний комбінат «Запоріжсталь» було подано до СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі декларації з податку на додану вартість: за лютий 2011 року № 9001275140 від 18.03.2011 із розрахунком суми бюджетного відшкодування в розмірі 3622576 грн.; за червень 2011 року № 9004941467 від 19.07.2011 2011 із розрахунком суми бюджетного відшкодування в розмірі 449983 грн.
В результаті проведених перевірок щодо обґрунтованості сум бюджетного відшкодування податковим органом були прийняті податкові повідомлення-рішення № 0000170801 від 10.05.2011, згідно з яким зменшено суму бюджетного відшкодування ПДВ за лютий 2011 року на суму 3622576 грн. та застосовано фінансові санкції в розмірі 1 грн., а також № 0000680801 від 22.08.2011, згідно з яким зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ за червень 2011 року на суму 449983,00 грн. та застосовано фінансові санкції в розмірі 1 грн.
Проте судовими рішеннями в адміністративних справах № 2а-0870/3668/11 та № 2а-0870/7162/11 вищевказані податкові повідомлення-рішення скасовані.
Після набрання судовими рішеннями законної сили, позивачем було подано до податкового органу заяви про здійснення бюджетного відшкодування: № 08/2011509 від 25.02.2019 та № 08/2011511 від 25.02.2019, проте такі заяви залишилися без їх реального виконання.
Судовими рішеннями в адміністративній справі № 280/2561/19 визнано протиправною бездіяльність Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби щодо не відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування інформації про узгодженість бюджетного відшкодування у сумі 4072559,00 грн., що підлягає відшкодуванню з бюджету на користь ПАТ «Запоріжсталь». Стягнуто з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби у м. Києві на користь ПАТ «Запоріжсталь» заборгованість бюджету із відшкодування податку на додану вартість за лютий 2011 року та червень 2011 року в розмірі 4072559,00 грн. та пеню, нараховану на суму такої заборгованості, в розмірі 212390,75 грн.
Позивач звертає увагу, що у справі № 280/2561/19 було стягнуто пеню за період з моменту виникнення заборгованості по 20.05.2019, проте фактична сплата заборгованості відбулася лише 19.10.2020, отже платник податків має право на нарахування пені за період з 21.05.2019 по день фактичного погашення заборгованості, що і стало підставою для звернення з даним позовом до суду.
Відповідач, в свою чергу, зазначає, що відповідно до п. 200.23 ст. 200 ПК України пеня повинна нараховуватися виключно за період до звернення з позовом до суду з вимогою щодо здійснення бюджетного відшкодування сум ПДВ.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд апеляційної інстанції зазначає, що за приписами пп. ґ) п. 200.12 ст. 200 Податкового кодексу України в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення.
В адміністративній справі № 280/2561/19 суди встановили, що заявлена Товариством сума бюджетного відшкодування у податкових деклараціях з податку на додану вартість: за лютий 2011 року у розмірі 3622576,00 грн. набула статусу узгодженої 04.06.2013, за червень 2011 року у розмірі 449983,00 грн. - 29.12.2016.
Пунктом 200.12 статті 200 Податкового кодексу України передбачено, що у випадках, передбачених підпунктами «а», «г» і «ґ» цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування контролюючим органом на наступний робочий день після виникнення такого випадку.
Відповідно до п. 200.15 названої статті Кодексу у разі коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов'язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника.
У разі неузгодження контролюючим органом суми податку, заявленої до відшкодування, або її частини зобов'язання з бюджетного відшкодування податку в частині неузгодженої суми виникає з дня закінчення процедури адміністративного або судового оскарження, за результатами якої прийнято рішення на користь платника податків.
За правилами, визначеними п. 200.13 ст. 200 ПК України, на підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п'яти операційних днів.
Пунктом 200.23 статті 200 ПК України встановлено, що суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Невиконання податковим органом обов'язку щодо відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування інформації про узгодженість бюджетного відшкодування в сумі 4072559,00 грн. встановлено судовим рішенням у справі № 280/2561/19, яке набрало законної сили.
Грошові кошти у розмірі 4072559,00 грн. за лютий 2011 року та червень 2011 року надійшли на рахунок ПАТ «Запорізький металургійний комбінат «Запоріжсталь» лише 19.10.2020, що підтверджується меморіальним ордером № 8343 від 19.10.2020.
Аналіз пункту 200.23 статті 200 Податкового кодексу України дає можливість дійти висновку, що пеня нараховується на суму заборгованості і включає день погашення заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість.
Таким чином, враховуючи, що відповідно до рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2019 року у справі № 280/2561/19 пеня була розрахована станом на 20.05.2019, тоді як зобов'язання перед ПАТ «Запорізький металургійний комбінат «Запоріжсталь» виконані податковим органом 19.10.2020, підлягає додатковому нарахуванню та стягненню пеня за період з 21.05.2019 по 19.10.2020.
Правильність обрахунку суми пені апелянтом не оскаржується.
Враховуючи сукупність викладених обставин, суд апеляційної інстанції доходить висновку, що рішення суду першої інстанції ухвалене з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 243, 316, 322 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
Апеляційну скаргу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15 січня 2021 року в адміністративній справі № 280/8391/20 залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з 10 серпня 2021 року та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повної постанови.
Повна постанова складена 10 серпня 2021 року.
Головуючий - суддя О.В. Головко
суддя А.В. Суховаров
суддя Т.І. Ясенова