Постанова від 10.08.2021 по справі 280/8648/20

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 серпня 2021 року м. Дніпросправа № 280/8648/20

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Головко О.В. (доповідач),

суддів: Ясенової Т.І., Суховарова А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1

на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15 лютого 2021 року (суддя Кисіль Р.В., повний текст рішення складений 15.02.2021) в адміністративній справі

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

третя особа Запорізький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 у листопаді 2020 року звернувся до суду з позовом, в якому просив: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо не включення до складу грошового забезпечення ОСОБА_1 , з якого призначається пенсія, додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, індексації грошового забезпечення та премії, які були нараховані за 24 місяці перед звільненням та з яких утримувався та був сплачений єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 21.01.2018 (дати призначення пенсії) перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 24.01.2018 № 78/ф про розмір додаткових видів грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 31.12.2017 з включенням до складу грошового забезпечення ОСОБА_1 , з якого призначається пенсія, додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, надбавки за кваліфікацію, надбавки доплати за шифрроботи та премії, які були нараховані за 24 місяці перед звільненням та з яких утримувався та був сплачений єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 15 лютого 2021 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове судове рішення, яким задовольнити адміністративний позов в повному обсязі. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки обставинам справи та нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов таких висновків.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Зі змісту позовної заяви вбачається, що ОСОБА_1 у серпні 2020 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії з урахуванням довідки від 24.01.2018 № 78/ф про розмір додаткових видів грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 31.12.2017, включити до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, додаткові види грошового забезпечення, а саме: надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, надбавки за кваліфікацію, надбавки доплати з шифрроботи та премії, які були нараховані за 24 місяці перед звільненням та з яких утримувався та був сплачений єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, здійснити відповідний перерахунок та виплату пенсії.

Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області листом № 8468-8115/О-02/8-0800/20 від 21.09.2020 повідомило, що детальна відповідь з цього питання була направлена на домашню адресу позивача (вих. 5999-5466/0-02/8-0800/20 від 13.07.2020). Що стосується наведених позивачем питань, то з 21.01.2018 йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням довідки про додаткові види грошового забезпечення від 20.01.2018 № 63/ф та акту перевірки достовірності довідки від 03.03.2018 № 2087/2. З урахуванням повноважень, наданих статтею 63 Закону, Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», згідно якої з 21.01.2018 проведено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки від 16.03.2018 № ТЗ-64827, наданої Запорізьким обласним військовим комісаріатом, в якій у відповідності до вимог п. 1 Постанови 103 були зазначені розмір окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку позивач займав на дату звільнення зі служби. Оскільки пункти 1, 2 Постанови 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва 05.03.2019 визнано протиправними та скасовано, то на теперішній час відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Додатково проінформовано позивача, що зміст наданої ним довідки від 24.01.2018 № 78/ф, яка до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області в оригіналі не надходила, має розбіжності з вищезазначеним актом зустрічної перевірки від 03.03.2018.

Вважаючи протиправними такі дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, ОСОБА_1 звернувся до суду з відповідним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та висновкам суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 від 30.08.2017 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Частина 18 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 вказаного Закону перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 45 від 13.02.2008 визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом першим пункту 5 Порядку № 45 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 в адміністративній справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 (вказані судові рішення також залишені без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019), зокрема, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Таким чином, нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України у відповідній частині втратив чинність і не підлягає застосуванню. У зв'язку з наведеним додаток 2 Порядку № 45 діє в редакції, яка застосовувалась до внесення зазначених змін.

При цьому колегія суддів зазначає, що порядок дій, які повинно вчинити Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області стосовно перерахунку пенсій у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови КМУ № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.

Ухвалюючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції дійшов висновку, що підстави для перерахунку пенсії позивача виникли саме з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18, а тому вимоги щодо зобов'язання здійснити перерахунок з 21.01.2018 є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Проте колегія суддів апеляційної інстанції знаходить помилковими висновки суду першої інстанції щодо строку, з якого має бути здійснено перерахунок та виплату пенсії позивачеві.

Відповідно до частини 3 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Оскільки постанова КМУ № 103, як правовий акт, не відповідає Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд має застосовувати правові акти, які мають вищу юридичну силу, тобто положення зазначених законів.

Виходячи з наведених висновків суду щодо невідповідності постанови КМУ № 103 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та необхідності застосування до цих правовідносин саме приписів законів, які регулюють питання пенсійного забезпечення, а не нормативно-правового акту Кабінету Міністрів України, суд вважає, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 необхідне здійснити саме з 21.01.2018 - дати призначення пенсії.

Разом з тим суд апеляційної інстанції встановив, що відповідачем при розгляді заяви про перерахунок пенсії не було перевірено відомості, зазначені у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 24.01.2018 № 78/ф про розмір додаткових видів грошового забезпечення, при цьому відмова ґрунтувалася на тому, що така довідка суперечить Акту перевірки достовірності довідки від 03.03.2018 № 2087/2.

Натомість судом встановлено, що перевірка була проведено органом ПФУ щодо достовірності відомостей, зазначених у довідці № 63/ф від 20.01.2018, а тому даний акт не може свідчити про недостовірність відомостей, викладених у довідці № 78/ф від 24.01.2018.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що відповідно до частини 3 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Проте судом встановлено, що така перевірка не була проведена органом Пенсійного фонду щодо довідки № 78/ф від 24.01.2018.

З огляду на вказане, суд зазначає, що позовна вимога про перерахунок пенсії на підставі довідки від 24.01.2018 № 78/ф не може бути задоволена в межах розгляду даної адміністративної справи, а належним способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 із порушеного питання.

Враховуючи сукупність викладених обставин, колегія суддів доходить висновку, що судом першої інстанції вірно встановлено обставини справи, проте неправильно застосовано норми матеріального права, у зв'язку з чим судове рішення підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 243, 317, 322 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15 лютого 2021 року в адміністративній справі № 280/8648/20 скасувати.

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо не включення до складу грошового забезпечення ОСОБА_1 , з якого призначається пенсія, додаткових видів грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії з урахуванням довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 24.01.2018 № 78/ф про розмір додаткових видів грошового забезпечення та прийняти рішення у спосіб та строки, визначені чинним законодавством.

Постанова набирає законної сили з 10 серпня 2021 року та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання повної постанови у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Повна постанова складена 10 серпня 2021 року.

Головуючий - суддя О.В. Головко

суддя Т.І. Ясенова

суддя А.В. Суховаров