Ухвала від 10.08.2021 по справі 815/2306/18

Справа № 815/2306/18

УХВАЛА

10 серпня 2021 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Бутенко А.В., розглянувши у порядку письмового провадження заяву позивача ОСОБА_1 в порядку статті 382 КАС України по справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області про скасування рішення № 907-VII від 28.03.2018 року та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2018 року позов задоволено у повному обсязі.

Визнано протиправними та скасовано рішення №№ 905-VII, 906-VII, 907-VII від 28.03.2018 року 27 сесії VII скликання Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області.

Серед іншого зобов'язано Таїровську селищну раду Овідіопольського району Одеської області надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд у розмірі 0,1 га в межах села Лиманка на території Таїровської сільської ради Овідіопольського району Одеської області згідно ідентифікаторів Публічної кадастрової карти - КОАТУУ 5123755800, зона 02, квартал 005.

Вказане рішення суду набрало законної сили 12.10.2018 року.

30.03.2021 року на адресу суду надійшла заява позивача ОСОБА_1 в порядку ст. 382 КАС України, в якій просить:

Зобов'язати Таїровську сільську раду Овідіопольського району Одеської області подати у встановлений судом строк, звіт про виконання Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.09.2018 року по справі № 815/2306/18.

За неподання Таїровською селищною радою звіту у встановлений судом строк, накласти на Голову Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області штраф у сумі від 20 до 40 р.п.м. для працездатних осіб.

В обґрунтування заяви зазначено, що судове рішення не виконано. Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.12.2020 року зобов'язано Таїровську селищну раду Овідіопольського району Одеської області протягом двадцяти днів з дня набрання даним судовим рішенням законної сили, подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.09.2018 року по справі № 815/2306/18 в частині, що стосується зобов'язання Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд у розмірі 0,1 га в межах села Лиманка на території Таїровської сільської ради Овідіопольського району Одеської області згідно ідентифікаторів Публічної кадастрової карти - КОАТУУ 5123755800, зона 02, квартал 005.

В Єдиному державному реєстрі судових рішень відсутні будь-які рішення щодо виконання рішення суду, на адресу позивача будь-яких повідомлень з боку відповідача не надходило. Рішення суду злісно не виконується, що демонстраційно показує нехтування виконанням судового рішення та прояв неповаги до суду.

Позивач просить суд врахувати, що здійснення судового контролю за виконанням рішення суду є чи не єдиним правовим механізмом, що може реально забезпечити виконання судового рішення та тим самим поновити його порушені права.

Сторони викликані до суду, однак до судового засідання на 10.08.2021 року на 11.30 не з'явились. Від Позивача раніше надходила заява про розгляд заяви, призначений у судовому засіданні на 25.06.2021 року о 10.30 без його участі.

В зв'язку із неявкою сторін заяву розглянуто у письмовому провадженні.

Дослідивши заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі та накладення штрафу, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Судове рішення є обов'язковим до виконання.

Постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Верховний Суд у постанові від 20 лютого 2019 року у справі № 806/2143/15 (адміністративне провадження № К/9901/5159/18) звертав увагу, що правові норми КАС України, які регламентують порядок судового контролю, мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 11.09.2018 року було зобов'язано Таїровську селищну раду Овідіопольського району Одеської області надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд у розмірі 0,1 га в межах села Лиманка на території Таїровської сільської ради Овідіопольського району Одеської області згідно ідентифікаторів Публічної кадастрової карти - КОАТУУ 5123755800, зона 02, квартал 005.Однак, з моменту ухвалення вказаного рішення судом першої інстанції до теперішнього часу відповідачем рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в межах села Лиманка так і не прийнято.

23.07.2021 року за вх. № 40028/21 від Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області надійшов звіт про виконання рішення суду від 11.09.2018 року відносно позивача.

У звіті Таїровська селищна рада Овідіопольського району Одеської області зазначає, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.09.2018 року Таїровською селищною радою повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 , однак, у зв'язку з тим, що до пакету документів не було додано графічних матеріалів, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, рішенням 7-ї сесії, VII скликання №78-VII від 07.03.2019 року відмовлено громадянину ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку.

Ухвалою від 05.08.2021 року судом прийнятий звіт, однак звернуто увагу на те, що відповідачем не надані докази повного виконання рішення суду.

Таким чином, селищною радою не виконано рішення суду на своєму пленарному засіданні, а отже створено перешкоди для повного виконання рішення суду. Саме наявність таких перешкод Великою палатою Верховного Суду в ухвалі від 6 травня 2019 року у справі № 826/9960/15 вбачалась, як одна з підстав встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.

Частиною 1 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що рада проводить свою роботу сесійно, а сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Згідно ст. 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.

Згідно з п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Хоча з моменту набрання вказаним рішенням законної сили минув великих проміжок часу (рішення набрало законної сили 12.10.2018 року), доказів наявності поважних причин невиконання рішення суду, яке набрало законної сили, відповідачем не надано.

Суд звертає увагу на те, що обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених ст. 129-1 Конституції України, статтями 14, 370 КАС України.

У Рішенні від 30.06.2009 року у справі №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз.1 пп.3.2 п.3, абз.2 п.4 мотивувальної частини).

Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід'ємна частина "судового процесу" для цілей статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У рішенні Європейського суду з прав людини від 19.03.1997 року у справі "Горнсбі проти Греції" суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід'ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (п.40).

З огляду на викладене, враховуючи довготривале невиконання Таїровською селищною радою Овідіопольського району Одеської області рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.09.2018 року, суд вважає за необхідне задовольнити заяву та встановити судовий контроль за виконанням судового рішення, ухваленого на його користь, шляхом зобов'язання Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області подати до суду першої інстанції звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.09.2018 року.

При цьому, з огляду на те, що із заявою про встановлення судового контролю звернувся саме ОСОБА_1 , необхідним є зобов'язати відповідача подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.09.2018 року саме в частині, що стосується задоволених позовних вимог ОСОБА_1 .

Враховуючи положення ч. 5 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», суд вважає достатнім строк для подання звіту протягом двох місяців.

Керуючись ст.ст. 241-243, 246, 382 КАС України,

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 в порядку статті 382 КАС України по справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області про скасування рішення № 907-VII від 28.03.2018 року та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити.

Зобов'язати Таїровську селищну раду Овідіопольського району Одеської області подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.09.2018 року по справі № 815/2306/18 в частині, що стосується зобов'язання Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд у розмірі 0,1 га в межах села Лиманка на території Таїровської сільської ради Овідіопольського району Одеської області згідно ідентифікаторів Публічної кадастрової карти - КОАТУУ 5123755800, зона 02, квартал 005.

Про наслідки розгляду ухвали повідомити Одеський окружний адміністративний суд протягом двох місяців з дня отримання ухвали.

Ухвала суду набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала суду може бути оскаржена в строк та в порядку, передбаченому ст.295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Бутенко А.В.