Рішення від 28.07.2021 по справі 380/7177/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2021 року справа № 380/7177/20

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючий-суддя Кедик М.В.,

секретар судового засідання Липитчук Я.І.,

за участю:

представник позивача Іващук О.В., Бекерська О.І.,

представник відповідача Малетич Р.А.,

третя особа не прибула

розглянувши у відкритому засіданні в залі суду в м. Львові в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Львівського міського комунального підприємства "Львівтеплоенерго" до Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування припису, постанови,-

ВСТАНОВИВ:

Львівське міське комунальне підприємство "Львівтеплоенерго" (далі - ЛМКП "Львівтеплоенерго") звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області (далі - відповідач, ГУ Держпродспоживслужби) , в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області щодо проведення у період з 29.07.2020 по 30.07.2020 позапланової перевірки ЛМКП "Львівтеплоенерго" щодо дотримання вимог законодавства про захист прав споживачів;

- визнати протиправним та скасувати припис Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області від 31.07.2020 № 1;

- визнати протиправною та скасувати постанову Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області від 17.08.2020 № 68 про накладення стягнень передбачених ст. 23 Закону України "Про захист прав споживачів".

Ухвалою від 09.09.2020 суддя відкрила провадження у справі та призначив справу до розгляду в загальному позовному провадженні.

Ухвалою, постановленою в підготовчому засіданні 05.10.2020 суд залучив до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Львівську міську раду.

Ухвалою, постановленою в підготовчому засіданні 01.03.2021 суд закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду по суті.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 30.07.2020 ГУ Держпродспоживслужби провело позапланову перевірку ЛМКП "Львівтеплоенерго", за результатами якої складено акт від 30.07.2020 № 0107. Звертає увагу, що нарахування вартості за теплопостачання та гаряче теплопостачання відбувається згідно з тарифами затвердженими Національною комісією ринку регулювання комунальних послуг, Закону України «Про житлово-кумунальні послуги». ЛМКП "Львівтеплоенерго" не має можливості впливати на розмір нарахування, вказані розрахунки залежать від сезонності надання послуги, об'єму спожитої послуги і остаточна ціна на перед не визначена. Тому застосування норми ч. 12 ст. 10 Закону України «Про захист прав споживачів» до відносин у галузі надання комунальних послуг є помилковим. Ціна за калькулятивну одиницю теплової енергії чи гарячої води не змінювалась. Однак кінцева ціна прямо пропорційно обсягу отриманої послуги, і може збільшуватись через зовнішні чинники, такі як зниження середньодобової температури.

У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали, посилаючись на обставини, викладені в позові, просили суд позов задовольнити.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому зазначає, що відповідно до листа ЛМКП «Львівтеплоенерго» від 30.07.2020 № 08-192 ЛМКП «Львівтеплоенерго» приводить приклад розрахунку обсягу теплової енергії, яка була спожита квартирою кв. АДРЕСА_1 , гр. ОСОБА_1 . Відповідно до зазначеного прикладу спочатку від загальної величини теплової енергії, яка була використана на опалення та гарячу воду по житлових будинках АДРЕСА_3, АДРЕСА_2 , віднімаються витрати теплової енергії для облікових субспоживачів: БодексТОВ ВПТ, офісні приміщення №1 Бодекс ТОВ ВПТ, офісні приміщення № 4 КБП «Галичартбуд», які відповідно до отриманої інформації мають окремі теплові лічильники. Згодом від загального показника віднімалась величина теплової енергії використана на гаряче постачання. А лише після цього залишок обсягу теплової енергії, який був використаний, розділявся між житловими будинками АДРЕСА_3 та АДРЕСА_2 . При цьому, позивач зазначає, що теплова енергія спожита будинком по АДРЕСА_2 обліковується загально будинковим приладом обліку теплової енергії, що не відповідає дійсності. Звертає увагу, що відповідно до зазначеного листа ЛМКП «Львівтеплоенерго» повідомило, що розподіл теплової енергії між будинками та іншими об'єктами теплоспоживання, облікованої спільним вузлом обліку теплової енергії проводиться пропорційно до максимального теплового навантаження на об'єкти відповідно до Методики визначення кількості спожитої за розрахунковий період в опалювальний сезон теплової енергії облікових джерел теплоти, погодженої Інститутом «УкрНДІінжпроект» відповідно до листа №12-71 від 2002. У зв'язку з тим, що зазначений порядок розподілу та нарахування обсягу теплової енергії, який використовує ЛМКП «Львівтеплоенерго», передбачає застосування Методики визначення кількості спожитої за розрахунковий період в опалювальний сезон теплової енергії облікових джерел теплоти, погодженої Інститутом «УкрНДІінжпроект» відповідно до листа №12-71 від 2002, яка не являється нормативно-правовим актом, не передбачена та суперечить вимогам пукнту 3.5 Договору приєднання про надання послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води ЛМКП «Львівтеплоенерго» від 01.07.2014 та порушує визначений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства підхід до обсягу величини теплової енергії, Головним управлінням винесено Постанову про накладення стягнень, передбачених статтею 23 Закону України «Про захист прав споживачів» від 17.08.2020 № 68, відповідно до якої до ЛМКП «Львівтеплоенерго» застосовано штраф у розмірі 325 165, грн, що становить сто відсотків вартості наданих послуг за безобліковий період споживання теплової енергії кв. АДРЕСА_1 згідно з даними ЛМКП «Львівтеплоенерго».

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив із підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Третя особа подала відзив на позовну заяву від 06.11.2020 (вх. № 58642) у якому зазначає, що в середньому оплата за опалення квартир в цілому будинку не перевищує 2 (двох) тисяч гривень. Проте у випадку ОСОБА_1 , оплата за споживання тепла в кільканадцять разів перевищує середньо допустиму норму споживання тепла. Споживач фізично не може спожити таку кількість енергії. Такі суми виникли через те, що ЛМКП «Львівтеплоенерго» повісило на ОСОБА_1 всі тепловтрати, адже покази загально і будинкового лічильника віднімають покази усіх споживачів у котрих встановлені індивідуальні теплові лічильники. Без квартирного засобу обліку теплової енергії вартості послуг з централізованого опалення в квартирного лічильника в 35 разів перевищує суму ніж та, що отримана на підставі показань квартирного лічильника за вказаний період. Відповідно кількість теплової енергії спожитої абонентом за даний період без квартирного лічильника визначеної розрахунковим методом перевищує показник згідно з приладом обліку в 100 разів. Жодним нормативно правовим актом не передбачено обов'язок споживача встановлювати індивідуальний квартирний лічильник. Отже, якщо у всіх квартирах в будинку встановлені індивідуальні лічильники, а в одній квартирі ні, і суми за опалення нараховують біля 40 тис., значить є колосальні тепловтрати, місця загального користування не отеплені, теплом користуються необліковані споживачі, або підключені не обліковані прилади. Таким чином, виключно ЛМКП «Львівтеплоенерго» нараховує такі суми за опалення, і виключно від них залежить сума котру потрібно оплатити споживачу, тому в даному випадку міститься порушення ч. 12 ст. 10 ЗУ «Про захист прав споживачів». Просить відмовити у задоволенні позову.

Третя особа в судове засідання не з'явилася, хоча була належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи.

Заслухавши пояснення представників позивача, представника відповідача, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та пояснення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Наказом Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області від 27.07.2020 № 2016 на підставі Погодження Держпродспоживслужби України № 15.3-10/2/11011 від 24.07.2020 на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) на підставі обґрунтованого звернення фізичної особи ОСОБА_1 про порушення суб'єктом господарювання ЛМКП «Львівтеплоенерго» за адресою м. Львів, вул. Д. Апостола, 1 її законних прав та відповідно до Закону України «Про захист прав споживачів», абзацу 5 частини 1 статті 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" 05.04.2007 № 877-V, положення про Головне управління Держпродспоживслужби у Львівській області, затвердженого наказом Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 24.02.2020 № 157, наказано провести перевірку ЛМКП «Львівтеплоенерго» за адресою м. Львів, вул. Д. Апостола, 1 в термін з 29.07.2020 по 31.07.2020.

У період з 29.07.2020 по 30.07.2020 на підставі наказу від 15.10.2019 № 2625 та направлення від 15.10.2019 № 389 посадовими особами Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) стосовно додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів, за результатами якого складено акт від 30.07.2020 № 0107.

У ході перевірки державними інспекторами зокрема виявлено наступні порушення: нарахування кількості та вартості послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води за період відсутності квартирного засобу обліку теплової енергії абоненту за адресою: АДРЕСА_1 при проведенні розрахунків виконавцем ЛМКП «Львівтеплоенерго» застосувалась методика затверджена ВАТ «Проектний та науково-дослідний інститут по газопостачанню, теплопостачанню та комплексному благоустрою міст і селищ України» від 202 № 1271, що є порушенням ст. 10 Закону України «Про захист прав споживачів» та п. 3.5 Договору приєднання про надання послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води ЛМКП «Львівтеплоенерго» від 01.07.2014.

31.07.2020 ГУ Держпродспоживслужби в Львівській області видано припис № 1, яким позивача зобов'язано усунути порушення зазначені в акті від 30.07.2020 № 0107.

17.08.2020 ГУ Держпродспоживслужби в Львівській області прийнято постанову № 68, якою на позивача накладено штраф у розмірі 325165,27 грн.

Не погодившись із діями відповідача щодо проведення у період з 29.07.2020 по 30.07.2020 позапланової перевірки ЛМКП "Львівтеплоенерго" щодо дотримання вимог законодавства про захист прав споживачів, винесеним приписом та постановою позивач звернувся із даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб, права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України від 05.04.2007 № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з ст.ст. 7, 8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Регулювання відносин між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлення прав споживачів, а також визначення механізму їх захисту та основ реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів передбачено Законом України від 12.05.1991 № 1023-XII «Про захист прав споживачів».

Відповідно до ч. 3 ст. 5 Закону України «Про захист прав споживачів» захист прав споживачів здійснюють центральний орган виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної політики у сфері захисту прав споживачів, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, місцеві державні адміністрації, інші органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування згідно із законом, а також суди.

Відповідно до ч. 12 ст. 10 Закону України «Про захист прав споживачів» якщо після укладення договору стане очевидним, що роботи (послуги), зважаючи на їх ціну (вартість) та характеристики або інші обставини, явно не задовольнятимуть інтереси або вимоги споживача, виконавець зобов'язаний негайно повідомити про це споживача. Виконавець зобов'язаний таким же чином повідомити споживача, якщо вартість робіт (послуг) може істотно зрости, ніж можна було очікувати під час укладення договору. Споживач має право відмовитися від договору про виконання робіт (надання послуг) без штрафних санкцій з боку виконавця у разі виникнення обставин, передбачених в абзацах першому та другому цієї частини.

Спеціально уповноваженим центральним органом у сфері захисту прав споживачів є Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, а відповідач - Головне управління Держпродспоживслужби у Львівській області є її територіальним органом.

Згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення розрахунків за енергоносії» від 10.04.2014 № 1198-VII визначено, що виконавцем послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води для об'єктів усіх форм власності є суб'єкт господарювання з постачання теплової енергії (теплопостачальна організація).

ЛМКП «Львівтеплоенерго» надає споживачам - мешканцям житлових будинків, зокрема, мешканцям житлових будинків АДРЕСА_3 та АДРЕСА_2 послуги з централізованого опалення та гарячого водопостачання.

ЛМКП «Львівтеплоенерго» при розрахунках вартості послуг з централізованого опалення в своїй роботі керується п. 2.2 Договору приєднання «Про надання послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води».

Відповідно до вказаного пункту 2.2 Договору приєднання: «Плата за надані послуги за наявності засобів обліку води і теплової енергії справляється за їх показами згідно з пунктами 10 -13 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України№ 630 від 21 липня 2005 року.

Суд встановив, що розрахунок кількості та вартості послуг з централізованого опалення та гарячого водопостачання мешканцям будинків АДРЕСА_3 та АДРЕСА_2 проводяться відповідно до вимог Постанови КМУ від 21.07.2005 № 630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» та наказу Міністерства будівництва, архітектури та ЖКГУ від 31.10.2006 № 359 «Про затвердження методики розрахунку кількості теплоти, спожитої на опалення місць загального користування багатоквартирних будинків, та визначення плати за їх опалення».

Відповідно до п. 12. Постанови КМУ від 21.07.2005 № 630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення»: «У разі встановлення будинкових засобів обліку теплової енергії споживач оплачує послуги згідно з їх показаннями пропорційно опалювальній площі (обєму) квартири (будинку садибного типу)..».

Згідно абз. 3 п. 12 вказаних правил «У разі встановлення будинкових засобів обліку теплової енергії у багатоквартирному будинку, де окремі або всі квартири обладнані квартирними засобами обліку теплової енергії, споживачі, які не мають таких засобів обліку та які не передали виконавцю показання квартирних засобів обліку теплової енергії, оплачують таку послугу за показаннями будинкового засобу обліку теплової енергії пропорційно опалюваній площі (об'єму) квартири, не враховуючи витрати теплової енергії виконавця, юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які є власниками або орендарями приміщень у цьому будинку, та сумарних витрат тепла за показаннями усіх квартирних засобів обліку»

При цьому, в акті перевірки вказано на порушення пункту 3.5 Договору приєднання про надання послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води ЛМКП «Львівтеплоенерго» від 01.07.2014.

Згідно п.3.5 вказаного договору: «Облік спожитих послуг здійснюється згідно норм Правил, іншого чинного законодавства, а також умов цього Договору приєднання».

Житлові будинки №АДРЕСА_3 та АДРЕСА_2 , балансоутримувачем яких є ПП «Управляюча компанія «Рідний дім - Топольна», обладнані спільним індивідуальним тепловим пунктом (ІТП) з вузлом обліку теплової енергії (ВОТЕ) на опалення та гаряче водопостачання.

30.10.2009 в житловому будинку за адресою АДРЕСА_3 встановлено спільний загальнобудинковий вузол обліку теплової енергії на опалення та гаряче водопостачання з ультразвуковим тепловим лічильником Supercal, Ду 80, фірми Aquatherm, Польща, одиниці виміру теплової енергії - ГДж, міжповірочний інтервал - 4 роки.

Наступний термін чергової державної метрологічної повірки - 27.06.2021 ІТП з вузлом обліку теплової енергії на опалення та гаряче водопостачання, який входить до внутрішньобудинкової системи опалення та гарячого водопостачання житлового будинку, перебуває на балансі ПП «Управляюча компанія «Рідний дім - Топольна», яке несе відповідальність за проведення його обслуговування, ремонт та вчасне проведення чергової державної метрологічної повірки приладів обліку.

Розподіл теплової енергії, облікованої спільним вузлом обліку тепла, між будинками та іншими об'єктами теплоспоживання, проводиться пропорційно до максимального теплового навантаження на об'єкти відповідно до Методики визначення кількості спожитої за розрахунковий період в опалювальний сезон теплової енергії безобліковими споживачами, підключеними паралельно з обліковими споживачами до облікових джерел теплоти, погодженої Інститутом «УкрНДІінжпроект».

Вказана Методика розроблена ЛМКП «Львівтеплоенерго» у 2002 році, відповідно до діючих в Україні нормативних документів з питань розрахунку кількості спожитої теплової енергії в умовах наявності приладів обліку або їх відсутності.

Як зазначив представник позивача, необхідність у розробці вказаної Методики полягала у відсутності у діючих нормативно-правових актах чіткого алгоритму дій теплопостачальними підприємствами при визначенні об'єму спожитої теплової енергії різними категоріями споживачів у межах одного приміщення (комплексної будівлі), оскільки на момент розроблення методики та до 2014 року ЛМКП «Львівтеплоенерго» не надавало населенню послуги з теплопостачання. При нарахуванні вартості послуг безпосередньо для населення Методика не застосовується.

Відповідно до опитувального листа споживача теплової енергії, виданого ПП «АРК-Проект», визначено максимальне теплове навантаження по АДРЕСА_3 та АДРЕСА_2 та вказано пооб'єктно величину теплового навантаження, яке припадає на нежитлові приміщення, сходові клітки, житлові будинки та втрати тепла трубопроводами системи опалення.

Відповідно до Методики кількість теплової енергії, відпущеної за розрахунковий період споживачам визначається за формулою:

Q відп. = Qдж. - Q т.м.

Qдж. = кількість спожитої теплової енергії за розрахунковий період від джерела (показник загально будинкового приладу обліку)

Q т.м. = кількість теплової енергії, витраченої за розрахунковий період в теплових мережах виробника теплоти (визначається відповідно до вимог розділу 3 КТМ 204 України 244-94).

Згідно з п. 6.1. Договору приєднання Про надання послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води ЛМКП «Львівтеплоенерго» точками розподілу, в яких здійснюється передача послуг від виконавця споживачеві є відгалуження від стояків у межах квартири.

Отже, для житлової частини будівлі за адресою АДРЕСА_3 та АДРЕСА_2 необхідно визначити кількість спожитої теплової енергії, без врахування втрат в теплових мережах, які розташовані між загальнобудинковим приладом обліку тепла та точкою приєднання стояка будинку АДРЕСА_3 та АДРЕСА_2 до спільної мережі.

Таким чином, передумовою для застосування Постанови КМУ від 21.07.2005 № 630 є визначення об'єму теплової енергії для надання послуги з теплопостачання по будинках, для якого беруться до уваги в тому числі дані Опитувального листа та показники лічильників облікованих споживачів, які не відносяться до категорії населення.

Тарифи на послуги з централізованого опалення та послуги з централізованого постачання гарячої води, що надаються населенню суб'єктами господарювання, які є виконавцями цих послуг приймаються постановами Національної комісії ринку регулювання комунальних послуг.

За спірний період прийняті постанови, якими змінювалися тарифи на послуги:

1. 01.07.2014 Постанова НКРРКП від 13.06.2014 № 664 Про внесення змін в Постанову № 650 від 06.06.14, Наказ № 260 від 27.06.2014;

2. 21.11.2014 Постанова НКРРКП № 146 від 17.10. 2014, Наказ № 497 від 21.11.2014;

3. 08.05.2015 Постанова НКРРКП № 1171 від 31.03. 2015;

4. 01.07.2016 Постанова НКРРКП № 1101 від 09.06.2016;

5. 31.12.2017 Постанова НКРРКП №1536 від 28.12.2017;

6. 11.10.2018 Постанова НКРРКП №405 від 14.06.2018;

7. 01.01.2019 р Постанова НКРРКП №1755 від 10.12.2018.

Також в роз'ясненні Міністерства розвитку громад та територій України №7/10.1/6511-20 від 17.04.2020 наданого Головному управлінні Держпродспоживслужби у Львівській області на їхнє звернення, зазначено «З огляду на зазначене, обсяг теплової енергії для квартир, не оснащених квартирними засобами обліку теплової енергії, розраховується як різниця між обсягом теплової енергії, витраченої згідно з показаннями будинкового засобу обліку теплової енергії та сумою витрат теплової енергії: для потреб виконавця; юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які є власниками або орендарями приміщень у багатоквартирному будинку; на опалення місць загального користування; сумарних витрат теплової енергії за показаннями усіх квартирних засобів обліку теплової енергії у багатоквартирному будинку».

Саме таким методом розраховано кількість та вартість послуг з централізованого опалення гр. ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ).

При цьому, суд звертає увагу, що ЛМКП «Львівтеплоенерго» самостійно не встановлює та змінює існуючий тариф на послуги з централізованого опалення. Підприємством застосовується виключно тариф, затверджений постійно діючим центральним органом виконавчої влади Національною комісією ринку регулювання комунальних послуг.

Також, суд зазначає, що для ЛМКП «Львівтеплоенерго» не встановлено норм та тарифів на послугу з централізованого опалення для квартир, які не обладнані квартирним приладом обліку теплової енергії та які знаходяться у будинках із будинковим приладом обліку.

Отже, ЛМКП «Львівтеплоенерго» дотримується пункту 3.5 Договору приєднання про надання послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води ЛМКП «Львівтеплоенерго» від 01.07.2014, а саме дотримується норм Постанови КМУ від 21.07.2005 № 630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», а відповідно підстав для проведення будь-яких перерахунків згідно із зазначеним пунктом договору немає.

З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про відсутність порушень ЛМКП "Львівтеплоенерго" вимог ст. 10 Закону України «Про захист прав споживачів» та п. 3.5 Договору приєднання про надання послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води ЛМКП «Львівтеплоенерго» від 01.07.2014, а тому дії Управління щодо проведення перевірки є протиправними, а також є протиправними та підлягають скасуванню постанова та припис винесені за результатами проведення позапланової перевірки.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.

У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

1. Позов Львівського міського комунального підприємства "Львівтеплоенерго" (вул. Д.Апостола, 1, м. Львів, 79040, ЄДРПОУ 05506460) до Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області (вул. Вітовського, 18, м. Львів, 79011, ЄДРПОУ 40349068), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування припису, постанови - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області щодо проведення у період з 29.07.2020 по 30.07.2020 позапланової перевірки ЛМКП "Львівтеплоенерго" щодо дотримання вимог законодавства про захист прав споживачів.

3. Визнати протиправним та скасувати припис Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області від 31.07.2020 № 1.

4. Визнати протиправною та скасувати постанову Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області від 17.08.2020 № 68 про накладення стягнень передбачених ст. 23 Закону України "Про захист прав споживачів".

5. Стягнути з Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань в користь Львівського міського комунального підприємства "Львівтеплоенерго" 9 081,47 грн судових витрат.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночаснонадсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Повний текст судового рішення складений 09.08.2021

Суддя Кедик М.В.