Рішення від 10.08.2021 по справі 360/2667/21

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

10 серпня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2667/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом адвоката Свирида Тараса Степановича в інтересах ОСОБА_1 до Марківської селищної територіальної виборчої комісії Старобільського району Луганської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Луганська обласна організація політичної партії «Наш край», ОСОБА_2 про визнання протиправними та скасування постанов, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

24 травня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов адвоката Свирида Т.С. (далі представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) до Марківської селищної територіальної виборчої комісії Старобільського району Луганської області (далі відповідач), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Луганська обласна організація Політична партія «Наш край», ОСОБА_2 (далі треті особи), відповідно до якого позивач, з урахуванням уточненої позовної заяви від 07.06.2021 (арк. спр. 25-31) просить суд:

- визнати протиправною та скасувати постанову Марківської селищної територіальної виборчої комісії Старобільського району Луганської області № 8 від 07.05.2021 «Про дострокове припинення повноважень депутата Марківської селищної ради Старобільського району Луганської області ОСОБА_1 , висунутої Луганською обласною організацією політичної партії «Наш край» та обраної депутатом на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року»;

- визнати протиправною та скасувати постанову Марківської селищної територіальної виборчої комісії Старобільського району Луганської області № 9 від 07.05.2021 «Про визнання обраним депутатом Марківської селищної ради Старобільського району Луганської області, після дострокового припинення повноважень депутата ОСОБА_1 в єдиному виборчому списку Луганської обласної організації політичної партії «Наш край» за черговістю, встановленою з урахуванням результатів голосування виборців у територіальному виборчому окрузі № 1 - ОСОБА_2 »;

- зобов'язати Марківську селищну територіальну виборчу комісію Старобільського району Луганської області утриматися від прийняття рішення про дострокове припинення повноважень депутата Марківської селищної ради Старобільського району Луганської області ОСОБА_1 у зв'язку із відкликанням депутата місцевої ради за народною ініціативою раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень.

В обґрунтування пред'явленого позову зазначено таке.

Постановою ЦВК від 08 серпня 2020 року № 160 були призначені перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року, які були проведені та зареєстровано обраних депутатів Марківської селищної ради Старобільського району Луганської області, в тому числі позивача ОСОБА_1

07.05.2021 Марківська селищна територіальна виборча комісія Старобільського району Луганської області прийняла постанову № 8 «Про дострокове припинення повноважень депутата Марківської селищної ради Старобільського району Луганської області ОСОБА_1 , висунутої Луганською обласною організацією політичної партії «Наш край» та обраної депутатом на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 р.», згідно з якою достроково припинені повноваження депутата Марківської селищної ради Старобільського району Луганської області ОСОБА_1 , висунутої Луганською обласною організацією політичної партії «Наш край» та обраної депутатом на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року по територіальному виборчому округу №1.

Як підставу припинення повноважень зазначено лист політичної партії «Наш край» від 22.03.2021 № 5/03 та протокол 31-го позачергового з'їзду політичної партії «Наш край» від 20 березня 2021 року.

В своїй постанові відповідач зазначає, що вона прийнята у відповідності до статті 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», тобто за процедурою відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою. При цьому, в оскаржуваній постанові відповідачем не зазначено на підставі якої саме частини ст. 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» її прийнято.

За приписами частини першої статті 38 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» право вносити пропозицію про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (не раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень) мають місцева організація політичної партії, від якої його обрано депутатом, а також громадяни України, які є виборцями відповідного виборчого округу.

Отже, позивач зауважує, що відповідно до чинного законодавства, відкликання депутатів за народною ініціативою (в тому числі за ініціативою місцевої організації політичної партії, від якої його обрано депутатом) можливе не раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень.

Перша сесія Марківської селищної ради Старобільського району Луганської області відбулась 24.11.2020, на якій позивач набула повноважень як депутат. А тому, зазначає, що право внесення пропозиції про відкликання ОСОБА_1 як депутата виникає не раніше 24.11.2021.

Таким чином, на думку позивача, Марківська ТВК протиправно, в порушення закону прийняла постанову від 07.05.2021 № 9 «Про визнання обраним депутатом Марківської селищної ради Старобільського району Луганської області, після дострокового припинення повноважень депутата ОСОБА_1 у відповідному територіальному виборчому списку Луганської обласної організації політичної партії «Наш край» за черговістю, встановленою з урахуванням результатів голосування виборців у територіальному виборчому окрузі №1 - ОСОБА_2 ».

Враховуючи, що строк відкликання депутатів за народною ініціативою ще не настав, постанови від 07.05.2021 № 8 та від 07.05.2021 № 9 позивач вважає протиправними.

Зауважив, що оскаржувані постанови підписано не уповноваженою особою, оскільки згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань керівником (головою комісії) Марківської ТВК є - Серпокрилов В'ячеслав Юрійович, тоді як постанови підписано як головою Марківської селищної територіальної виборчої комісії Старобільського району Луганської області - Шматко О.В.

Ухвалою суду від 31.05.2021 позов ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_1 залишено без руху (арк. спр. 20-21).

Ухвалою суду від 14.06.2021 прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі. Залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Луганську обласну організацію політичної партії «Наш край», ОСОБА_2 . Розгляд справи визначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (арк. спр. 36-37).

Ухвалою суду від 25.05.2021 відмовлено у задоволенні заяви про забезпечення позову у справі за позовною заявою ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_1 до Марківської селищної територіальної виборчої комісії Старобільського району Луганської області про визнання протиправними та скасування постанов, зобов'язання вчинити певні дії (арк. спр. 17-18).

Відповідач правом надання відзиву на позовну заяву не скористався.

Треті особі - Регіональна організація політичної партії «Опозиційний Блок» в Луганській області та ОСОБА_4 правом надання пояснень щодо позову також не скористались.

У відповідності до частини шостої статті 162 КАС України суд вирішує справ за наявними матеріалами справи.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-74 КАС України, суд прийшов до такого.

Постановою Центральної виборчої комісії від 08.08.2020 № 160 «Про перші вибори сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року» призначено на неділю, 25 жовтня 2020 року перші вибори депутатів сільських, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів за переліками згідно з додатками. Додатком 11 до постанови Центральної виборчої комісії від 08.08.2021 № 160 серед переліку сільських, селищних, міських територіальних громад Луганської області, у яких призначаються перші місцеві вибори 25 жовтня 2020 року зазначено Марківську селищну раду Старобільського району Луганської області.

24.11.2020 відбулася перша сесія Марківської селищної ради Луганської області восьмого скликання, на засіданні якої ОСОБА_1 набула повноважень як депутат Марківської селищної ради восьмого скликання, що підтверджується протоколом пленарних засідань першої сесії Марківської селищної ради Луганської області від 24.11.2020 (арк. спр. 47-51).

26.11.2020 Марківською селищною радою Луганської області видано позивачу посвідчення № 12 депутата Марківської селищної ради восьмого скликання (арк. спр. 12).

Постановою Марківської селищної територіальної виборчої комісії Старобільського району Луганської області від 07.05.2021 №8 достроково припинено повноваження депутата Марківської селищної ради Старобільського району Луганської області ОСОБА_1 , висунутої Луганською обласною організацією політичної партії «Наш край» та обраної депутатом на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року (арк. спр. 7).

Також, постановою Марківської селищної територіальної виборчої комісії Старобільського району Луганської області від 07.05.2021 № 9 відповідно до статті 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та частини першої статті 284 Виборчого кодексу України, визнано обраним депутатом Марківської селищної ради Старобільського району Луганської області за черговістю, встановленою з урахуванням результатів голосування виборців у територіальному виборчому окрузі №1 - ОСОБА_2 (арк. спр. 7 зворотній бік).

Не погоджуючись із постановами відповідача від 07.05.2021 № 8 «Про дострокове припинення повноважень депутата Марківської селищної ради Старобільського району Луганської області ОСОБА_1 , висунутої Луганською обласною організацією політичної партії «Наш край» та обраної депутатом на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року» та від 07.08.2021 № 9 «Про визнання обраним депутатом Марківської селищної ради Старобільського району Луганської області, після дострокового припинення повноважень депутата ОСОБА_1 у відповідному територіальному виборчому списку Луганської обласної організації політичної партії «Наш край» за черговістю, встановленою з урахуванням результатів голосування виборців у територіальному виборчому окрузі № 1 - ОСОБА_2 », позивач звернулась до суду з даним позовом.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - місцева рада) як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради визначає та встановлює гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради Закон України від 11.07.2002 № 93-IV «Про статус депутатів місцевих рад» (далі Закон № 93-IV).

Частинами першою, другою статті 4 Закону № 93-IV передбачено, що депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".

Повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 5 Закону № 93-IV повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі його відкликання за народною ініціативою у встановленому цим Законом порядку.

За статтею 37 Закону № 93-IV підставами для відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою можуть бути: 1) порушення депутатом місцевої ради положень Конституції України і законів України, що встановлено судовим рішенням, яке набрало законної сили; 2) пропуск депутатом місцевої ради протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, невиконання ним без поважних причин обов'язків депутата місцевої ради у виборчому окрузі, передбачених статтею 10 цього Закону; 3) невідповідність практичної діяльності депутата місцевої ради основним принципам і положенням передвиборної програми місцевої організації політичної партії, від якої його обрано депутатом, чи програмі політичної партії, від місцевої організації якої його обрано; 4) невиконання депутатом місцевої ради передбачених статтею 16 цього Закону зобов'язань звітувати перед виборцями та проводити зустрічі з ними; 5) невходження депутата, обраного в багатомандатному виборчому окрузі, до фракції місцевої організації партії, за виборчим списком якої він обраний, або припинення членства депутата місцевої ради у фракції.

Згідно із частиною першою статті 38 Закону № 93-IV право вносити пропозицію про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (не раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень) мають місцева організація політичної партії, від якої його обрано депутатом, а також громадяни України, які є виборцями відповідного виборчого округу.

Частиною дев'ятою статті 38 Закону № 93-IV визначено, що рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою місцевою організацією політичної партії, від якої його обрано депутатом, приймається на зборах (конференції) цієї організації, які проводяться у порядку, передбаченому статутом політичної партії. Таке рішення приймається не менше ніж двома третинами голосів присутніх учасників (делегатів) зборів (конференції).

Відповідно до частини другої статті 39 Закону № 93-IV у триденний строк після дня проведення зборів (конференції) місцевої організації партії, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, така організація партії повідомляє територіальну виборчу комісію, яка встановила результати відповідних місцевих виборів, про факт проведення зборів (конференції). До повідомлення додається витяг з протоколу зборів (конференції), в якому зазначаються дата, місце проведення зборів (конференції), кількість їх учасників (делегатів), хід обговорення питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, результати голосування, зміст прийнятого рішення.

Голова, а в разі його відсутності - заступник голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретар територіальної виборчої комісії на наступний день з дня одержання повідомлення про проведення зборів виборців чи зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, інформує депутата та місцеву раду.

Протокол зборів (конференції), на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, місцевою організацією політичної партії надсилається політичній партії для розгляду питання про відкликання депутата місцевої ради її вищим керівним органом.

За приписами частини сьомої статті 41 Закону № 93-IV вищий керівний орган політичної партії розглядає звернення територіальної виборчої комісії щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою чи протокол зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на якому прийнято рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, та приймає рішення про відкликання такого депутата за народною ініціативою або про відмову в задоволенні цієї пропозиції.

Рішення вищого керівного органу партії, прийняте відповідно до її статуту, передається до відповідної територіальної виборчої комісії, яка інформує про зміст рішення ініціативну групу (частина восьма статті 41 Закону № 93-IV).

З аналізу наведених норм вбачається, що чинним законодавством передбачено відкликання депутата за народною ініціативою (в тому числі за ініціативою місцевої організації політичної партії, від якої його обрано депутатом), однак у строк не раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень.

Матеріалами справи встановлено, що 07.05.2021 о 17 год. 30 хв. Марківською селищною територіальною виборчою комісією Старобільського району Луганської області винесено постанову № 8, відповідно до якої відповідач, розглянувши лист Політичної партії «Наш край» №5/03 від 22.03.2021 та протокол 31-го позачергового з'їзду Політичної партії «Наш край» від 20 березня 2021 року, достроково припинив повноваження депутата Марківської селищної ради Старобільського району Луганської області ОСОБА_1 , висунутої Луганською обласною організацією політичної партії «Наш край» та обраної депутатом на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад та відповідних сільських, селищних міських голів 25 жовтня 2020 року по територіальному округу № 1.

Отже, з постанови слідує, що підставою для дострокового припинення повноважень депутата Марківської селищної ради Старобільського району Луганської області ОСОБА_1 слугував лист Політичної партії «Наш край» від 22.03.2021 № 5/03 та відповідно протокол 31-го позачергового з'їзду Політичної партії «Наш край» від 20 березня 2021 року.

Водночас, матеріалами справи підтверджено, що перша сесія Марківської селищної ради Старобільського району Луганської області відбулась 24.11.2020, на якій ОСОБА_1 набула повноваження депутата Марківської селищної ради Старобільського району Луганської області восьмого скликання.

Тобто, право на внесення пропозиції щодо відкликання депутата ОСОБА_1 за народною ініціативою місцевою організацією політичної партії, від якої її обрано депутатом, виникає не раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень, тобто не раніше 24.11.2021.

Однак, в порушення вимог частини першої статті 38 Закону 93-IV, внесення пропозиції про відкликання депутата Марківської селищної ради Старобільського району Луганської області ОСОБА_1 , висунутої Луганською обласною організацією політичної партії «Наш край» мало місце до спливу річного терміну набуття повноважень депутата ОСОБА_1 , у зв'язку із чим постанова відповідача від 07.05.2021 № 8 є протиправною та підлягає скасуванню.

Частиною дев'ятою статті 41 Закону № 93-IV визначено, що на підставі рішення вищого керівного органу політичної партії про відкликання депутата, обраного шляхом висування місцевою організацією політичної партії, за народною ініціативою, а у разі якщо депутат був обраний шляхом самовисування, - на підставі свого рішення, передбаченого частиною п'ятою цієї статті, відповідна територіальна виборча комісія зобов'язана у порядку, передбаченому Виборчим кодексом України, визнати обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації політичної партії або призначити проміжні вибори депутата у відповідному багатомандатному виборчому окрузі.

Судом встановлено, що постановою Марківської селищної територіальної виборчої комісії Старобільського району Луганської області від 07.05.2021 № 9 відповідно до статті 41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та відповідно до частини першої статті 283 Виборчого кодексу України, визнано обраним депутатом Марківської селищної ради Старобільського району Луганської області у територіальному виборчому окрузі №1, висунутим Луганською обласною організацією політичної партії «Наш край» - ОСОБА_2 .

Оскільки суд дійшов висновку про протиправність постанови відповідача від 07.05.2021 № 8 та відсутність підстав для припинення повноважень депутата Марківської селищної ради Старобільського району Луганської області ОСОБА_1 , як наслідок є протиправною постанова відповідача від 07.05.2021 № 9 «Про визнання обраним депутатом Марківської селищної ради Старобільського району Луганської області, після дострокового припинення повноважень депутата ОСОБА_1 у відповідному територіальному виборчому списку Луганської обласної організації політичної партії «Наш край» за черговістю, встановленою з урахуванням результатів голосування виборців у територіальному виборчому окрузі № 1 - ОСОБА_2 ».

Суд вважає слушним твердження позивача щодо підписання оскаржуваних постанов не уповноваженою особою, оскільки згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань керівником (головою комісії) Марківської ТВК є Серпокрилов В'ячеслав Юрійович, тоді як постанови підписано як головою Марківської селищної територіальної виборчої комісії Старобільського району Луганської області - Шматко О.В.

Що стосується вимог позову в частині зобов'язання Марківську селищну територіальну виборчу комісію Старобільського району Луганської області утриматися від прийняття рішення про дострокове припинення повноважень депутата Марківської селищної ради Старобільського району Луганської області ОСОБА_1 у зв'язку із відкликанням депутата місцевої ради за народною ініціативою раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень, суд зауважує наступне.

У відповідності до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Тобто, завданням адміністративного судочинства є захист лише тих прав та охоронюваних законом інтересів, які порушені, зокрема, внаслідок прийняття рішення суб'єктом владних повноважень.

В контексті зазначеного, суд звертає увагу на правові висновки Конституційного Суду України, який, вирішуючи питання, порушені в конституційному зверненні і конституційному поданні щодо тлумачення частини другої статті 55 Конституції України, в Рішенні від 14.12.2011 №19-рп/2011 зазначив, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (частина друга статті 3 Конституції України). Для здійснення такої діяльності органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи наділені публічною владою, тобто мають реальну можливість на підставі повноважень, встановлених Конституцією і законами України, приймати рішення чи вчиняти певні дії. Особа, стосовно якої суб'єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист. Право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб порушення, про яке стверджує позивач, було обґрунтованим. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Відповідно до частини третьої статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.

Згідно із частиною першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 01.12.2004 №18-рп/2004 поняття «порушене право», за захистом якого особа може звертатися до суду і яке вживається в низці законів України, має той самий зміст, що й поняття «охоронюваний законом інтерес». Щодо останнього, то в цьому ж Рішенні Конституційний Суд України зазначив, що поняття «охоронюваний законом інтерес» означає правовий феномен, який: а) виходить за межі змісту суб'єктивного права; б) є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони; в) має на меті задоволення усвідомлених індивідуальних і колективних потреб; г) не може суперечити Конституції і законам України, суспільним інтересам, загальновизнаним принципам права; д) означає прагнення (не юридичну можливість) до користування у межах правового регулювання конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом; є) розглядається як простий легітимний дозвіл, тобто такий, що не заборонений законом. Охоронюваний законом інтерес регулює ту сферу відносин, заглиблення в яку для суб'єктивного права законодавець вважає неможливим або недоцільним.

Отже, гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб порушення, про яке стверджує позивач, було обґрунтованим. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Тому, не можуть бути об'єктом судового захисту права та інтереси, які станом на час звернення до суду фактично не порушені, оскільки можливість прийняття відповідачем рішення про дострокове припинення повноважень депутата Марківської селищної ради Старобільського району Луганської області ОСОБА_1 у зв'язку із відкликанням депутата місцевої ради за народною ініціативою раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень, носить імовірний характер і ґрунтується на суб'єктивних припущеннях особи, яка звертається до суду.

Зазначене узгоджується із правовим висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 22 вересня 2020 року по справі № 369/7293/16-а (адміністративне провадження № К/9901/43320/18).

На підставі викладеного суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 є такими, що підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд виходить з такого.

Позивачем при зверненні до суду з даним позовом сплачено судовий збір у загальній сумі 1816,00 грн.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.

Частиною восьмою статті 139 КАС України визначено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, суд вважає за необхідне стягнути витрати зі сплати судового збору на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у повному розмірі.

Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов адвоката Свирида Тараса Степановича в інтересах ОСОБА_1 (зареєстрована за адресою проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Марківської селищної територіальної виборчої комісії Старобільського району Луганської області (місцезнаходження: 92400, Луганська область, Марківський район, смт. Марківка, пров. Лермонтова, буд. 1 А, код ЄДРПОУ 43775480), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Луганська обласна організація політичної партії «Наш край» (місцезнаходження: 93406, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Гагаріна, буд. 54/1, код ЄДРПОУ 39966023), ОСОБА_2 (місце реєстрації: АДРЕСА_2 ) про визнання протиправними та скасування постанов, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати постанову Марківської селищної територіальної виборчої комісії Старобільського району Луганської області від 07.05.2021 № 8 «Про дострокове припинення повноважень депутата Марківської селищної ради Старобільського району Луганської області ОСОБА_1 , висунутої Луганською обласною організацією політичної партії «Наш край» та обраної депутатом на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року».

Визнати протиправною та скасувати постанову Марківської селищної територіальної виборчої комісії Старобільського району Луганської області від 07.05.2021 № 9 «Про визнання обраним депутатом Марківської селищної ради Старобільського району Луганської області, після дострокового припинення повноважень депутата ОСОБА_1 у відповідному територіальному виборчому списку Луганської обласної організації політичної партії «Наш край» за черговістю, встановленою з урахуванням результатів голосування виборців у територіальному виборчому окрузі № 1 - ОСОБА_2 ».

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Марківської селищної ради Старобільського району Луганської області судові витрати по сплаті судового збору у сумі 1816 (одна тисяча вісімсот шістнадцять) гривень 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Суддя О.В. Захарова