Іменем України
10 серпня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3000/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом адвоката Старовойтова Олександра Вікторовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
11 червня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява адвоката Старовойтова Олександра Вікторовича в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач, ГУПФУ в Луганській області), в якій позивач просить:
1) визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 ОСОБА_1 та скасувати рішення відповідача від 30 березня 2021 року про відмову в призначенні пенсії;
2) зобов'язати відповідача призначити та виплачувати позивачу пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 зі зменшенням пенсійного віку з дати звернення з заявою про призначення пенсії, тобто з 23.03.2021, зарахувавши до страхового стажу період роботи:
- з 18.06.2016 по 09.09.2018 на Федеральному державному унітарному підприємстві «Державний трест «Артиквугілля»;
- з 01.10.2019 по 12.10.2020 на Федеральному державному унітарному підприємстві «Державний трест «Артиквугілля».
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що 23.03.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на пільгових умовах за Списком № 1 згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Однак відповідач прийняв рішення про відмову в призначенні пенсії від 30.03.2021 № 2265/2021 ( ОСОБА_1 ) за заявою від 23.03.2021 у зв'язку з відсутністю на день звернення необхідного пільгового стажу та страхового стажу.
24.03.2021 позивач направляв на адресу відповідача довідки про підтвердження трудового стажу від 15.05.2014 та довідки про заробітну плату від 17.08.2020 №№ 144сп, 145сп та просив повторно переглянути заяву про призначення пенсії з урахуванням наданих довідок, але відповідач листом від 02.04.2021 № 1216-02-8/6683 повідомив, що повторно розглядати заяву про призначення пенсії не має законних підстав, так як разом із заявою від 24.03.2021 були надані копії документів про стаж та заробітну плату.
Рішення відповідача, яким позивачу відмовлено у призначені пенсії на пільгових умовах за списком № 1 у зв'язку з відсутністю на день звернення необхідного пільгового та страхового стажу, на думку представника позивача, є протиправним, а тому має бути скасоване.
На підставі викладеного, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою суду від 15 червня 2021 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (арк. спр. 38-39).
Ухвалою суду від 10 серпня 2021 року замінено відповідача - Управління Пенсійного фонду в м. Сєвєродонецьку Луганської області його правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області (арк. спр. 85).
Відповідач позовні вимоги не визнав, суду надав відзив від 19.07.2020, в якому заперечив щодо вказаного позову (арк. спр. 85-88).
В обґрунтування відзиву зазначив, що згідно з трудовою книжкою НОМЕР_1 від 14.11.1994, та без надання уточнюючих довідок неможливо зарахувати до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 періоди роботи: з 13.08.1993 по 09.11.1994 - 1 рік 2 місяці 26 днів - в Шахтоуправлінні «Луганське» у зв'язку з відсутністю відповідного повного запису в розділі 4 трудової книжки (відсутні дата та номер наказу на прийняття), крім того в трудовій книжці відсутні відомості, передбачені пунктом 2.14. Інструкції № 58. Відповідач вказує, що зазначені неповні записи в трудовій книжці вимагають надання уточнюючої довідки щодо підтвердження спеціального стажу. Згідно з трудовою книжкою НОМЕР_2 від 30.06.2018 та уточнюючих довідок від 17.08.2015 № 48, 53, 55, 57, 88 с/п від 13.05.2020, 142 с/п від 17.08.2020 неможливо зарахувати до страхового стажу періоди роботи на руднику Баренцбург (арх. Шпіцберген, Норвегія): з 18.06.2016 по 09.09.2018 - 2 роки 2 місяці 22 дні; з 01.10.2019 по 12.10.2020 - 1 рік 12 днів; і в тому числі до пільгового стажу: з 18.06.2016 по 01.06.2018 - 1 рік 11 місяців 14 днів; з 01.10.2019 по 29.06.2020 - 8 місяців 29 днів, оскільки в довідках про заробітну плату № 144 с/п, 145 с/п від 17.08.2020 зазначено, що за період з 01.10.2010 згідно з частиною четвертою статті 7 Федерального Закону РФ від 24.07.2009 № 212-фз «О страхових внесках в пенсійний фонд Російської Федерації...» відрахування в Пенсійний фонд не проводяться. Відповідно до наданих документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу Державного реєстру загальнообов'язкового державного страхування до пільгового стажу зараховано періоди роботи у ДВАТ Шахта «Білоріченська» майстром гірничім підземним: з 01.10.2006 по 28.12.2006 - 2 місяці 28 днів; з 01.01.2007 по 24.09.2007 - 8 місяців 24 дні; з 01.08.2008 по 17.12.2008 - 4 місяці 17 днів; з 01.01.2009 по 30.06.2014 - 5 років 6 місяців.
Таким чином, пільговий стаж на підземних роботах, що дає право на пенсію зі зниженням пенсійного віку за списком № 1, складає 6 років 10 місяців 9 днів, загальний трудовий стаж - 17 років 8 днів.
Відповідач зазначив, що враховуючи вищезазначене та на підставі статті 45, частини першої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 за заявою від 23.03.2021 у зв'язку з відсутністю на день звернення необхідного пільгового стажу та страхового стажу.
Враховуючи викладене, відповідач просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , зареєстроване фактичне місце мешкання як внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_2 , звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області із заявою від 23 березня 2021 року про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на пільгових умовах за Списком № 1, додавши до заяви зазначені в розписці-повідомленні документи (арк. спр. 45-46).
24.03.2021 позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області з заявою про прийняття додаткових документів за заявою від 23.03.2021 про призначення пенсії, а саме довідок про підтвердження трудового стажу № 144с/п та № 145с/п від 17.08.2020 та розгляд його заяви про призначення пенсії з урахуванням вказаних довідок (арк. спр. 12).
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області від 30.03.2021 за № 2265/2021 на підставі статей 45, 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, у зв'язку з відсутністю на день звернення необхідного пільгового стажу (арк. спр. 75-77).
З рішення від 30.03.2021 за № 2265/2021 вбачається, що згідно з трудовою книжкою НОМЕР_1 від 14.11.1994 та уточнюючих довідок № 48, 53, 55, 57 від 17.08.2015, № 88с/п від 13.05.2020, № 142с/п від 17.08.2020 неможливо зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди роботи на руднику Баренцбург (арх. Шпіцберген, Норвегія) до страхового: з 18.06.2016 по 09.09.2018 - 02 роки 02 місяці 22 дні та з 01.10.2019 по 12.10.2020 - 01 рік 12 днів, в тому числі: з 18.06.2016 по 01.06.2018 - 01 рік 11 місяців 14 днів та з 01.10.2019 по 29.06.2020 - 08 місяців 29 днів, оскільки в довідках про заробітну плату №144 с/п, 145 с/п від 17.08.2020 зазначено, що за період з 01.10.2010 згідно з частиною четвертою статті 7 Федерального Закону РФ від 24.07.2009 № 212-фз «Про страхові внески в пенсійний фонд Російської Федерації…» відрахування в Пенсійний фонд не проводяться. До страхового та пільгового стажу неможливо зарахувати період роботи з 13.08.1993 по 09.11.1994 - 01 рік 02 місяці 26 днів в Шахтоуправлінні «Луганське» у зв'язку із відсутністю повного запису в розділі 4 трудової книжки. Згідно наданих документів та даних в реєстрі застрахованих осіб страховий стаж ОСОБА_1 становить 17 років 08 днів, пільговий стаж на підземних роботах, що дає право на пенсію зі зниженням пенсійного віку за Списком № 1 - 06 років 10 місяців 09 днів (арк. спр. 10-11).
У межах спірних правовідносин до страхового стажу не зараховані періоди роботи: з 18.06.2016 по 09.09.2018 - 02 роки 02 місяці 22 дні та з 01.10.2019 по 12.10.2020 - 01 рік 12 днів, до пільгового не зараховані: з 18.06.2016 по 01.06.2018 - 01 рік 11 місяців 14 днів та з 01.10.2019 по 29.06.2020 - 08 місяців 29 днів на руднику Баренцбург (архіпелаг Шпіцберген, Норвегія) Державного тресту «Арктиквугілля».
Відповідно до записів у трудовій книжці від 30.06.2016 серії НОМЕР_4 (арк. спр. 78-79) у межах спірних правовідносин ОСОБА_1 : з 18.06.2016 по 09.09.2018 та з 01.10.2019 по 12.10.2020 працював на руднику «Баренцбург» (архіпелаг Шпіцберген, Норвегія) Державного тресту «Арктиквугілля» гірським майстром.
Відповідно до довідки від 17.08.2020 № 142/сп, уточнюючої особливий характер роботи (особливі умови праці), необхідний для призначення трудової пенсії по старості, виданої Федеральним державним унітарним підприємством «Державний трест «Артиквугілля» (арк. спр. 16-17), ОСОБА_1 :
- 17.06.2016 уклав трудовий договір № 72 про роботу на руднику Баренцбург (архіпелаг Шпіцберген, Норвегія); 18.06.2016 на підставі наказу від 17.06.2016 № 50-б/к зарахований до штату рудника Баренцбург; 18.06.2016 приступив до виконання роботи та працював за професіями майстра гірничого; звільнений 09.09.2018 (закінчення строку контракту);
- 01.10.2019 уклав трудовий договір № Б00260 про роботу на руднику Баренцбург (архіпелаг Шпіцберген, Норвегія); 01.10.2019 на підставі наказу від 01.10.2019 № БК117зарахований до штату рудника Баренцбург; 01.10.2019 приступив до виконання роботи та працював за професіями майстра гірничого та начальника дільниці ВТБ; на підставі наказу від 03.04.2020 № БК28 збільшений строк дії трудового договору з 27.04.2020 по 29.06.2020; відпустка за відпрацьований час у кількості 50 календарних днів з 24.08.2020 по 12.10.2020; звільнений 12.10.2020 (закінчення строку контракту).
Також у довідці від 17.08.2020 № 142/сп , виданій Федеральним державним унітарним підприємством «Державний трест «Артиквугілля», зазначено, що відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР від 30 вересня 1968 року № 778 «Про заходи з покращення практики застосування нової системи планування та економічного стимулювання виробництва», наказу Міністерства вугільної промисловості СРСР від 29 жовтня 1986 року № 371 та постанови Державного комітету Ради Міністрів СРСР з питань праці та заробітної плати Президіуму всесоюзної центральної ради професійних союзів від 25 жовтня 1974 року № 298/П-22 «Про затвердження списків виробництв, цехів, професій та посад з шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на додаткову відпустку та скорочений робочий день», ОСОБА_2 у зазначені періоди працював в організації у режимі 35-ти годинного 5-ти денного тижня з 7-ми годинними робочим днем під землею 50% и більше робочого часу в рік. Відповідно до статуту Федеральне державне унітарне підприємство «Державний трест «Артиквугілля» здійснює такі види діяльності: ведення гірничих робіт з видобутку вугілля та інших корисних копалин та збут продукції їх розробок. Видобуток кам'яного вугілля проводиться виключено підземним способом - код за КВЕД-10.10.12. Посада майстер гірничий відноситься до підрозділу 1010100г-23239 розділу 1 Списку № 1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10, робота проходила повний робочий день під землею. Посада начальників дільниць, їх заступників (помічників, що виконували роботи в підземних умовах відносяться до Списку №1 розділу 1 підрозділу 10101000г-24097. Арктичне виробниче об'єднання з видобутку вугілля Міністерства вугільної промисловості СРСР у зв'язку з передачею у ведення Міністерства палива та енергетики РСФСР з 12 грудня 1991 року перейменовано у Державний трест «Арктиквугілля» (підстава: розпорядження Президента РСФСР від 31 серпня 1991 року № 37-п та наказ по Мінпаливенерго РФ від 12 грудня 1991 року № 69). Відповідно до наказу Комітету з вугільної промисловості Мінпаливенерго Росії від 01 листопада 1999 року № 101 та Статуту Державний трест «Арктиквугілля» перейменовано у Федеральне державне унітарне підприємство «Державний трест «Артиквугілля». Рудник Баренцбург є структурними підрозділами Федерального державного унітарного підприємства «Державний трест «Артиквугілля» (арк. спр. 16-17).
Аналогічна за змістом довідка від 18.09.2020 № 204/сп, уточнюючої особливий характер роботи (особливі умови праці), необхідний для призначення трудової пенсії по старості, виданої Федеральним державним унітарним підприємством «Державний трест «Артиквугілля» (арк. спр. 17-18).
Також позивачем надані довідки про трудовой стаж, картки та довідки спеціальної оцінки умов праці, довідку про заробітну плату(арк. спр. 15, 21-33).
У довідці про заробітну плату від 17.08.2020 № 145/сп виданої Федеральним державним унітарним підприємством «Державний трест «Артиквугілля» за період роботи ОСОБА_1 з жовтня 2019 року по липень 2020 року зазначено, що за період з 01.01.2010 у відповідності до частини 4 статті 7 Федерального закону РФ від 24.07.2009 № 212-фз «Про страхові внески в пенсійний фонд Російської Федерації..» відрахування в Пенсійний фонд не здійснюються (арк. спр. 15).
Вказана у довідці про заробітну плату від 17.08.2020 № 145/сп обставина нездійснення відрахувань за законодавством Російської Федерації страхових внесків до пенсійного фонду слугувала підставою для відмови відповідачем у зарахуванні до загального та пільгового стажу позивача періодів роботи на руднику Баренцбург (архіпелаг Шпіцберген, Норвегія).
Позивач не погодився з рішенням управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області від 30.03.2021 за № 2265/2021, а тому за захистом своїх прав звернувся до суду.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги, відзив та пояснення учасників справи, суд виходить з такого.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до частини першої, другої статті 5 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. […].
Частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Абзацами 9, 10 частини 3 статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом. За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
Згідно частиною першою статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Статтею 44 Закону № 1058-IV визначено, що:
- заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (частина перша);
- заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку (частина друга);
- органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (частина третя).
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно з частиною п'ятою статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно з пунктом 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 01 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 23 років у чоловіків.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.
Абзацами першим та другим пункту 2 розділу Прикінцеві положення Закону № 1058-IV визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Статтею 62 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Зазначеній нормі відповідає пункт 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).
За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи (п.3 Порядку).
Пунктом 20 Порядку 637 передбачено, що у тих випадках, коли у трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
В довідці має бути вказано: період роботи, що зараховується до спеціального стажу: професія або посада, характер роботи: розділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включаються цій період роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно трактористів машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 22-1).
Згідно з пунктом 1.1 розділу І «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Відповідно до пункту 1.5 розділу І «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку № 22-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема:
про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (абзац 1 підпункту 2);
для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення).
За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам (абзаци 1 та 2 підпункту 3).
Абзацом першим пункту 2.7 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.
Згідно з абзацами першим, третім пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Пунктом 4.2 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 встановлено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (абзац перший пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).
Зазначений Порядок № 383 регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункт 4.1 Порядку № 383).
Відповідно до пункту 4.3 Порядку № 383 у разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
З аналізу вищезазначених правових норм суд дійшов висновку, що страховий стаж особи за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку (до 01.01.2004) обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом № 1058-IV, - за даними трудової книжки; після впровадження системи персоніфікованого обліку (після 01.01.2004) - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Після 21 серпня 1992 року основними документами, які підтверджують пільговий стаж - період роботи на відповідних посадах або за професіями, які включені до Списків, є трудова книжка та документи, що підтверджують проведення атестації робочих місць за умовами праці, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, якими можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
При цьому, значення трудової книжки та результатів атестації, як основних документів, що підтверджують пільговий стаж роботи, встановлено статтею 62 Закону № 1788-ХІІ, і будь-які підзаконні нормативно-правові акти, які суперечать цьому положенню, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
Проте, якщо трудова книжка відсутня або у ній не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Як слідує з матеріалів справи, позивачем при зверненні до відповідача з заявою про призначення пенсії надавалась трудова книжка та уточнюючі довідки.
В оскаржуваному рішенні відповідач зазначив, що врахувати до страхового та пільгового стажу період роботи на руднику Баренцбург (архіпелаг Шпіцберген, Норвегія) Державного тресту «Арктиквугілля» не має можливості, оскільки в довідках про заробітну плату зазначено, що відрахування в пенсійний фонд за законодавством РФ з 01.10.2010 не здійснюються.
Суд вважає вказані доводи відповідача неприйнятними з огляду на наступне.
Частиною першої статті 9 Конституції України визначено, що чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Згідно з частиною першою статті 15 Закону України «Про міжнародні договори України» чинні міжнародні договори України підлягають сумлінному дотриманню Україною відповідно до норм міжнародного права.
Відповідно до статті 1 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року пенсійне забезпечення громадян держав-учасників цієї Угоди і членів їх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають.
Уряди держав-учасниць цієї Угоди, керуючись статтями 2, 4 Угоди про створення Співдружності Незалежних Держав, виходячи з необхідності захисту прав громадян в області пенсійного забезпечення, усвідомлюючи, що кожна держава-учасниця Співдружності повинна нести безпосередню відповідальність за пенсійне забезпечення своїх громадян, визнаючи, що держави-учасниці Співдружності мають зобов'язання щодо непрацездатних осіб, які придбали право на пенсійне забезпечення на їхній території або на території інших республік за період їх входження в СРСР і реалізують це право на території держав-учасниць Угоди, визнаючи необхідність неухильного дотримання зобов'язань за міжнародними угодами, укладеними СРСР по питань пенсійного забезпечення.
Статтею 4 Угоди передбачено, що Держави-учасниці Угоди проводять політику гармонізації законодавства про пенсійне забезпечення.
Відповідно до частини другої статті 6 Угоди для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсій на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав-учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набрання чинності цієї Угоди.
Зі змісту наведених норм вбачається, що пенсія призначається за нормами законодавства країни, де проживає особа, а стаж, набутий на території однієї із зазначених в Угоді держав, зараховується до трудового стажу у разі, якщо такий стаж взаємно визначений Сторонами.
Таким чином, у спірних правовідносинах суд виходить з того, що загальний та пільговий стаж роботи на руднику Баренцбург (архіпелаг Шпіцберген, Норвегія) обрахований та підтверджується трудовою книжкою та іншими документами Федерального державного унітарного підприємства «Державний трест «Артиквугілля» та вказані документи свідчать, що позивач виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період має бути зарахований до трудового та пільгового стажу, як набутого позивачем на території держави - учасниці Угоди, в тому числі на території Російської Федерації.
Те, що за осіб, які працювали на території Російської Федерації, страхові внески за них роботодавцями не вносились в силу вимог чинного на відповідній території законодавства чи з інших підстав, не може бути підставою для незарахування вказаних періодів роботи до загального та пільгового стажу особи.
За усталеною правовою позицією Верховного суду, викладеною у постановах від 27.03.2018 у справі № 208/6680/16-а (2а/208/245/16), від 24.05.2018 у справі № 490/12392/16-а та від 20.03.2019 у справі № 688/947/17, несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків, за умови підтвердження роботи особи на такому підприємстві, отримання заробітної плати та утримання з неї єдиного соціального внеску, а також не внесення відомостей по спеціальному стажу не повинна порушувати законні права та інтереси позивача, зокрема, порушувати його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки, обов'язок своєчасної сплати страхових внесків до пенсійного фонду покладено на роботодавця, а тому їх несплата не може позбавляти працівників права на зарахування періоду роботи до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі.
Відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що доводи відповідача є неприйнятними, як наслідок визначені відповідачем в оскаржуваному рішенні підстави для відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 є необґрунтованими.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області від 30.03.2021 за №2265/2021 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах є протиправним та таким, що не відповідає критеріям визначеним частиною другою статті 2 КАС України, дотримання яких перевіряє адміністративний суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, внаслідок чого підлягає скасуванню.
Відновленням порушеного права позивача є зобов'язання відповідача зарахувати до загального та пільгового стажу ОСОБА_1 періодів роботи з 18.06.2016 по 09.09.2018 та з 01.10.2019 по 12.10.2020 на Федеральному державному унітарному підприємстві «Державний трест «Артиквугілля».
Щодо вимоги позивача про визнання дій Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області, які виразились у відмові в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», незаконними, суд зазначає, що настання для позивача негативних наслідків пов'язано із прийняттям рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про відмову у призначенні пенсії, а не з діями, вчиненими останнім, як наслідок в цій частині у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Що стосується вимог позивача про зобов'язання відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за Списком № 1 зі зменшенням пенсійного віку з дати звернення з заявою про призначення пенсії, тобто з 23 березня 2021 року, суд зазначає наступне.
З практики Європейського суду слідує таке: в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.
Статтею 58 Закону № 1058 визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.
З огляду на встановлені обставини справи та наведені норми закону, якими регулюються спірні відносини, та з урахуванням дискреційних повноважень Пенсійного органу на прийняття рішення, суд дійшов висновку на підставі частини другої статті 9 КАС України вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім і необхідним (ефективним), а саме: зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.03.2021 про призначення пенсії на пільгових умовах за віком згідно статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із зарахуванням до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 періодів роботи з 18.06.2016 по 09.09.2018 та з 01.10.2019 по 12.10.2020 на Федеральному державному унітарному підприємстві «Державний трест «Артиквугілля», з урахуванням висновків, викладених у судовому рішенні.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
При зверненні до суду із позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн, що підтверджується квитанцією від 11.06.2021 № 9257 (арк. спр. 4).
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на те, що позовні вимоги позивача, який не є суб'єктом владних повноважень, задоволено частково з обранням належного способу захисту порушених прав, суд вважає за необхідне стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України Луганської області судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень на користь позивача у сумі 454,00 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9, код за ЄДРПОУ 21782461) про визнання протиправними дій та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області від 30 березня 2021 року № 265/2021 ( ОСОБА_1 ) про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зарахувати до загального та пільгового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 18.06.2016 по 09.09.2018 та з 01.10.2019 по 12.10.2020 на Федеральному державному унітарному підприємстві «Державний трест «Артиквугілля».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23 березня 2021 року про призначення пенсії на пільгових умовах за віком згідно зі статтею 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням висновків, викладених у судовому рішенні.
В іншій частині у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні 00 копійок.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Захарова