Ухвала від 10.08.2021 по справі 360/4128/21

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про передачу адміністративної справи до іншого адміністративного суду

10 серпня 2021 року СєвєродонецькСправа № 360/4128/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши позовну заяву адвоката Корнієнка Андрія Андрійовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

05.08.2021 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов адвоката Корнієнка Андрія Андрійовича (далі- представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі- позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі- відповідач), в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 20.07.2021 № 909340157683;

- зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області взяти на облік ОСОБА_1 та поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 20.07.2021.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Луганській області та отримувала пенсію. Позивач є пенсіонером та внутрішньо переміщеною особою, місце проживання якої було зареєстровано на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

20.07.2021 представник позивача по довіреності звернувся до відповідача про переведення пенсійної справи з Луганської області до Київської області, у зв'язку з тим що у позивача змінилась довідка переселенця на адресу: АДРЕСА_1 .

Рішенням №909340157683 від 20.07.2021 позивачу відмовлено у взятті на облік пенсіонера та поновленні виплати пенсії так як звернувся представник по довіреності, а не пенсіонер. Вважає рішення відповідача протиправним.

Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

З'ясовуючи відповідність позовної заяви вказаним вимогам, суд зазначає таке.

Згідно з частиною першою статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Відповідно до частини другої статті 26 КАС України позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

З аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що КАС України встановлює декілька видів територіальної підсудності, в тому числі: загальну (залежно від місця проживання чи місцезнаходження відповідача) та альтернативну (за вибором позивача).

Тобто, якщо предметом адміністративної справи є оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної особи, то позивач може застосувати альтернативну підсудність.

Предметом цього позову є визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.

Відтак, у даному випадку, застосуванню підлягають положення частини першої статті 25 КАС України (підсудність справи за вибором позивача).

Як вбачається з позовної заяви та доданих документів позивач з метою реалізації права на отримання пенсійних виплат зареєструвалась як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_2 . Вказана адреса зазначена як фактичне місце проживання позивача.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

За приписами статті 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону. Адресою фактичного місця проживання внутрішньо переміщеної особи може бути адреса відповідного місця компактного поселення внутрішньо переміщених осіб (адреса містечка із збірних модулів, гуртожитку, оздоровчого табору, будинку відпочинку, санаторію, пансіонату, готелю тощо).

З вказаної норми вбачається, що щодо особи, яка перемістилась з тимчасово окупованої території України та отримала довідку внутрішньо переміщеної особи, належною адресою її реєстрації у розумінні норм КАС України є адреса проживання.

Вказане відповідає нормам Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509.

Суд звертає увагу, що представником позивача в обґрунтування позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області вказується місце перебування позивача як внутрішньо переміщеної особи.

Відповідачем у позовній заяві зазначено Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548, місцезнаходженням: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40).

Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за ідентифікаційним кодом юридичної особи 22933548 зареєстровано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548, місцезнаходженням: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40).

Відтак, враховуючи, що зареєстрованим місцем проживання позивача у розумінні вказаних норм є Київська область, вирішення спору має здійснюватися окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на Київську область (Київський окружний адміністративний суд).

За таких обставин та враховуючи те, що зареєстрованим місцем проживання позивача є Київська область та місцезнаходженням відповідача є м. Київ, ця справа не підсудна Луганському окружному адміністративному суду, а її розгляд має здійснюватись за правилами територіальної підсудності окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на Київську область.

Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне передати справу за підсудністю до Київського окружного адміністративного суду.

Згідно з пунктом другим частини першої статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Відповідно до частин шостої та восьмої статті 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.

Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Відповідно до частини першої статті 318 КАС України, рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.

Отже порушення окружним адміністративним судом правил як предметної, так і територіальної підсудності є підставою для скасування судового рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.

Наведене дає підстави стверджувати, що процесуальний закон забороняє адміністративним судам розглядати справи, які йому територіально не підсудні, і зобов'язує суд направити таку справу на розгляд за встановленою законом підсудністю.

Спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана (частини перша, друга статті 30 КАС України).

Керуючись статтями 25, 26, 29, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Адміністративну справу №360/4128/21 за позовом адвоката Корнієнка Андрія Андрійовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - передати за підсудністю до Київського окружного адміністративного суду (01133, Київ, бульвар Лесі Українки, 26).

Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Копію ухвали надіслати позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

СуддяТ.В. Смішлива