09 серпня 2021 рокуСправа № 280/6850/21 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Сацький Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 ,
про забезпечення адміністративного позову в адміністративній справі
за позовом: Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )
до Головного управління Держпраці у Запорізькій області (код ЄДРПОУ 39833546, 69032, м. Запоріжжя, вул. Північне шосе, буд. 25)
про визнання протиправною та скасування постанови
05 серпня 2021 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ФОП ОСОБА_1 ) до Головного управління Держпраці у Запорізькій області (далі по тексту - відповідач) в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною та скасувати постанову Головного управління Держпраці у Запорізькій області про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення №4ДПС-ФС від 24 травня 2021 року, якою з фізичної особи-підприсмця ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , накладено штраф у розмірі 60000,00 грн (шістдесят тисяч гривен 00 коп.);
- стягнути на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , сплачений нею судовий збір в розмірі 1589,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпраці у Запорізькій області ЄДРПОУ 39833546.
05 серпня 2021 року разом із позовною заявою до суду надійшла заява про забезпечення позову, в якому позивач просить суд
- забезпечити позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 );
- зупинити стягнення на підставі виконавчого документу, який оскаржується, а саме постанови Головного управління Держпраці у Запорізькій області про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення № 4ДПС - ФС від 24 травня 2021 року, до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Держпраці у Запорізькій області про визнання протиправною та скасування постанови Головного управління Держпраці у Запорізькій області про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення № 4ДПС - ФС від 24 травня 2021 року.
В обґрунтуванні заяви заявник зазначає, що оскаржувана постанова відповідача набирає законної сили з моменту її складання, а саме з 24 травня 2021 року. Постанова є виконавчими документом і пред'являється до виконання органам державної виконавчої служби протягом трьох місяців з наступного дня після набрання законної сили. Оскарження постанови не зупиняє її виконання.
Одночасно з відкриття виконавчого провадження з виконання постанови про накладення штрафу для позивачки настануть негативні наслідки у вигляді накладення арешту на рахунки та стягнення виконавчого збору у розмірі 10 відсотків від суми стягнення.
За правилами частини 1 статті 154 КАС України, заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Частина друга ст. 154 КАС України - суд, розглядаючи заяву про забезпечення позову, може викликати особу, яка подала заяву про забезпечення позову, для надання пояснень або додаткових доказів, що підтверджують необхідність забезпечення позову.
Тобто, розгляд заяви про забезпечення позову в судовому засіданні здійснюється виключно у разі якщо матеріали адміністративної справи та заяви про забезпечення позову перешкоджають можливості об'єктивного розгляду заяви без участі сторін.
Проте, в даному випадку, суд дослідивши матеріали адміністративної справи та заяву про забезпечення позову вважає за можливе розглянути заяву про забезпечення позову без повідомлення учасників справи.
Розглянувши заяву про забезпечення позову та додані до неї письмові докази, суд дійшов висновку, що заява не підлягає задоволенню, з огляду наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
За приписами частини 1 статті 151 КАС України, позов може бути забезпечено:
1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;
2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;
3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії;
4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;
5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Частиною 2 цієї статті встановлено, що забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.
Суд звертає увагу, що статтею 150 КАС України визначено вичерпний перелік підстав для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, а суд повинен, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи існують зазначені підстави, і оцінити, чи не може застосування заходів забезпечення позову завдати більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.
Змісту вказаних норм свідчить про те, що суд може забезпечити адміністративний позов лише за наявності 2 обов'язкових умов: існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі та якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Оскаржувана постанова відповідача набирає законної сили з моменту її складання, а саме з 24 травня 2021 року. Постанова є виконавчими документом і пред'являється до виконання органам державної виконавчої служби протягом трьох місяців з наступного дня після набрання законної сили. Оскарження постанови не зупиняє її виконання.
Одночасно з відкриття виконавчого провадження з виконання постанови про накладення штрафу для позивачки настануть негативні наслідки у вигляді накладення арешту на рахунки та стягнення виконавчого збору у розмірі 10 відсотків від суми стягнення.
Подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, але суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються. Ухвала негайно надсилається до суб'єкта владних повноважень, що прийняв рішення, та є обов'язковою для виконання.
Тому, суд вважає наведені позивачем обставини щодо очевидності протиправності оскаржуваного рішення достатніми, безспірними та доведеними.
Зокрема, суд вважає за необхідне зазначити, що невжиття заходів забезпечення позову призведе до того, що позивачу доведеться докласти значних зусиль і витрат, щоб відновити свої права та повернути своє майно (кошти), на яке може бути звернено стягнення у разі примусового виконання цієї Постанови.
Відтак, у суду є всі підстави для задоволення заяви позивача про забезпечення позову. За таких обставин, суд вважає заяву такою, що підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 150, 151, 154 та 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Забезпечити позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ).
Зупинити стягнення на підставі виконавчого документу, який оскаржується, а саме постанови Головного управління Держпраці у Запорізькій області про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення № 4ДПС - ФС від 24 травня 2021 року, до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №280/6850/21 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Держпраці у Запорізькій області про визнання протиправною та скасування постанови Головного управління Держпраці у Запорізькій області про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення № 4ДПС - ФС від 24 травня 2021 року.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі протягом 15 днів з дня її підписання.
Ухвала виготовлена в повному обсязі та підписана суддею 09 серпня 2021 року.
Суддя Р.В. Сацький