06 серпня 2021 року Справа № 280/4324/21 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр.Соборний, буд. 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012)
про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
31.05.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 6699-6583/К-02/8-0800/21 від 27.05.2021 про відмову у перерахунку пенсії за вислугу років;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з 01.04.2020 здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідок прокуратури Запорізької області від 10.03.2020 № 18-156 вих. 20 та від 07.04.2021 № 21-350 вих.-21 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
Крім того, просить суд встановити контроль за виконанням судового рішення в цій справі.
Ухвалою суду від 07.06.2021 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні). Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років, призначену з 2000 року згідно Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789- XII.
Позивач 01.06.2020 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії за вислугою років згідно Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки Прокуратури Запорізької області від 10.03.2020 року № 18-156вих-20.
Відповідач листом від 03.06.2020 року № 0800-0203-8/25288 повідомив позивача, що відділом з питань перерахунку пенсій №2 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області згідно наданої заяви від 01.06.2020 прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 (о/р № НОМЕР_2 ) у проведені перерахунку пенсії, обчисленої за нормами Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697 на підставі довідки від 10.03.2020 року № 18-156вих20, виданої Прокуратурою Запорізької області про розмір заробітної плати за відповідною (прирівняною) посадою прокурор місцевої прокуратури Запорізької області (прокурор Запорізького району прокуратури Запорізької області) станом на 06.09.2017 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 з наступних причин. Відповідно до п. 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7 - р(ІІ)/2019 положення частини 20 ст. 86 Закону України «Про Прокуратуру» втрачає чинність з дня ухвалення цього рішення. Частина 20 ст. 86 цього Закону підлягає застосуванню в первинній редакції з 13.12.2019 року. Відповідно до ст. 58 Конституції України закони не мають зворотної дії у часі, у рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 року № 10рп/99 визначено, що дію нормативно- правового акту у часі слід розуміти так, що вона починається з моменту набрання ним чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той нормативно-правовий акт, під час якого вони настали.
07.04.2021 позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки Запорізької обласної прокуратури від 07.04.2021 №21-350вих-21 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, за нормами чинними на 15 березня 2021 року за відповідною (прирівняною) посадою керівник окружної прокуратури (прокурор Запорізького району Запорізької області).
Відповідач листом від 27.05.2021 року № 6699-6583/К- 02/8-0800/21 повідомив позивача, що з 01.04.2021 року проведений перерахунок пенсії позивача із заробітку 84000 грн. з розрахунку 60% від середньомісячного заробітку, розмір пенсії склав 50466,43 грн., розмір пенсії з обмеженням склав 17690 грн. Отже, підстав для проведення перерахунку пенсії згідно довідки Запорізької обласної прокуратури від 07.04.2021 №21-350вих-21 (яка видана станом на 15.03.2021 року) з 13.12.2019 року, про що позивач зазначає у своєму зверненні, немає, оскільки це суперечить вимогам статті 86 Закону України «Про прокуратуру», а саме перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Не погоджуючись з відмовою відповідача у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та вирішуючи спір по суті, суд виходить з такого.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1, 2, 4 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Якщо рішення за результатами розгляду скарги позивача на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень не було прийнято та (або) вручено суб'єктом владних повноважень позивачу у строки, встановлені законом, то для звернення до адміністративного суду встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня звернення позивача до суб'єкта владних повноважень із відповідною скаргою на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Згідно ч. 2 ст. 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Згідно частин 4, 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до пунктів 3, 4 розділу ІV Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 25.01.2008 (далі - Порядок 3-1), орган, що призначає щомісячне довічне утримання, розглядає подані документи та приймає рішення не пізніше 10 днів з дня надходження додаткових документів та у десятиденний строк інформує особу про прийняте рішення.
Відповідно до п.4.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду від 25.11.2005р. № 22-1(із змінами) (далі-Порядок 22-1) після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.
Позивач звернувся з позовом до суду 31.05.2021. Із заявою про перерахунок пенсії за вислугу року Позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України 01.06.2020. Рішення прийнято 02.06.2020, про що позивач був повідомлений листом від 03.06.2020 року № 0800-0203-8/25288.
Суд зазначає, що у постанові від 31.03.2021 у справі № 240/12017/19 Судова палата Верховного Суду з розгляду справ щодо захисту соціальних прав відступила від висновків, викладених, зокрема у постановах від 29.10.2020 у справі №816/197/18 (касаційне провадження №К/9901/50050/18), від 20.10.2020 у справі №640/14865/16-а (касаційне провадження № К/9901/36805/18), від 25.02.2021 у справі № 822/1928/18 (касаційне провадження № К/9901/1313/18) щодо застосування строку звернення до суду у соціальних спорах та дійшла наступного висновку щодо застосування строку звернення до суду, передбаченого статтею 122 КАС України у спорах цієї категорії:
1) для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час, коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання такою особою строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів;
2) пенсія є щомісячним періодичним платежем, а тому в будь-якому разі її розмір відомий особі, яка її отримує щомісячно. Відтак, отримання пенсіонером листа від територіального органу Пенсійного фонду України у відповідь на його заяву не змінює момент, з якого така особа повинна була дізнатись про порушення своїх прав.
Таким чином, про розмір своєї пенсії позивач мав дізнатися не пізніше 01.07.2020, тобто під час отримання чергової виплати. Поважних підстав для поновлення строку звернення до суду позивач у справі не зазначив
Оскільки позивач звернувся за захистом свого права 31.05.2021, то його позовні вимоги можуть бути розглянуті по суті з урахуванням шестимісячного строку звернення до суду, тобто за період з 30.11.2020 по 31.05.2021,
Суд зазначає, що будь-які об'єктивні чи суб'єктивні обставини не позбавляли позивача можливості звернутися до суду у визначені законом строки з відповідним позовом до відповідача, якщо позивач вважав, що діями чи бездіяльністю відповідача порушуються його права та законні інтереси.
Отже, з урахуванням висновків Верховного Суду, викладених постанові від 31 березня 2021 року у справі № 240/12017/19, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги за період з 01.04.2020 по 29.11.2020 підлягають залишенню без розгляду.
Відповідно до ч. 4 ст.123 КАС України якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
З поданої позовної заяви та матеріалів справи не вбачається поважних причин для пропуску позивачем строку звернення до суду.
На підставі викладеного та керуючись ст.122,123,243,248 КАС України,
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр.Соборний, буд. 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) в частині позовних вимог про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Запорізької області від 10.03.2020 № 18-156 вих. 20 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії за період з 01.04.2020 по 29.11.2020-залишити без розгляду.
Копію ухвали направити сторонам по справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі протягом 15 днів з дня її підписання.
Ухвала виготовлена в повному обсязі та підписана 06.08.2021.
Суддя О.В.Конишева