Рішення від 09.08.2021 по справі 280/4249/21

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

09 серпня 2021 року о/об 09 год. 05 хв.Справа № 280/4249/21 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

до Бердянської міської ради (71100, Запорізька область, м.Бердянськ, пл.Єдності, буд.2; код ЄДРПОУ 20525153)

про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Бердянської міської ради (надалі - відповідач), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправною відмову Бердянської міської ради в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі у власність громадянину України ОСОБА_1 земельної ділянки площею 2.0000 га (кадастровий номер 2310494000:01:005:0117), розташованої на території Бердянської міської територіальної громади Запорізької області, за межами населеного пункту с.Нововасилівка, для ведення особистого селянського господарства оформлену рішенням від 25.03.2021 «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» №44; 2) зобов'язати Бердянську міську раду прийняти рішення та затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі у власність громадянину України ОСОБА_1 земельної ділянки площею 2.0000 га (кадастровий номер 2310494000:01:005:0117), розташованої на території Бердянської міської територіальної громади Запорізької області, за межами населеного пункту с.Нововасилівка, для ведення особистого селянського господарства; 3) зобов'язати Бердянську міську раду надати ОСОБА_2 безоплатно у власність земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 2,0 га за рахунок земель комунальної власності на території Бердянського району Запорізької області, за межами населеного пункту, з кадастровим номером 2310494000:01:005:0117.

У позовній заяві (уточненій) зазначено наступне. Даний позов є єдиним позовом про зобов'язання органу місцевого самоврядування надати ОСОБА_1 безоплатно у власність земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га за рахунок земель комунальної власності на території Бердянського району та затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, де позивачем є ОСОБА_1 , інших позовів з тих самих підстав та з того самого предмету до будь-якого суду подано не було. 08.04.2021 була зареєстрована за вх.№П-1100 колективна заява щодо роз'яснення рішення про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, тому що 07.04.2021 від землевпорядної організації дізналися, що рішенням восьмої сесії Бердянської міської ради VIII скликання №44 від 25.03.2021 ОСОБА_1 відмовлено в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення ОСГ, на підставі ст.ст.12, 122, ч.6, ч.17 ст.186 Земельного кодексу України, ст.37 Закону України «Про охорону земель», п.3.5 Порядку ведення агрохімічного паспорту поля земельної ділянки. В ст.50 Закону України «Про землеустрій» відсутня наявність агрохімічного паспорту. Агрохімічний паспорт не належить до переліку документів, які подаються в обов'язковому порядку при відведенні земельної ділянки. Агрохімічна паспортизація суперечить змісту статей 116, 118, 186, 186-1 Земельного кодексу України, Закону України «Про землеустрій». Жодна ОТГ на території Запорізької області не вимагає, відповідно ст.50 Закону України «Про землеустрій», агрохімпаспорт, окрім Бердянської міської ради. В заяві прохали надати роз'яснення про обґрунтованість вимоги надати разом із проектом землеустрою агрохімічного паспорту із посиланням на діюче законодавство України; надати більш детальне обґрунтування прийнятого 25.03.2021 рішення Бердянської міської ради Запорізької області №44, а саме повне роз'яснення про підстави відмови у затвердженні проекту землеустрою, висновок про відмову. В квітні 2021 року представник позивача ОСОБА_3 - ОСОБА_1 отримала від землевпорядної організації рішення про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу у власність. Відмова оформлена Рішенням восьмої сесії VIII скликання Бердянської міської ради Запорізької області від 25.03.2021 за №44. Позивач ОСОБА_1 вважає, що перешкоди для затвердження позивачу проектної документації із землеустрою про відведення земельної ділянки відсутні, як і визначені законом підстави для відмови теж відсутні, у зв'язку з чим вважає дії відповідача протиправними та такими, що не відповідають вимогам законодавства, яким врегульовані спірні правовідносини, порушують його право на першочергове отримання земельної ділянки, передбачене Законом України від 22.10.1993 за №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 за №413 «Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними», якою затверджена Стратегія удосконалення механізму управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними, якою закріплено принцип першочерговості забезпечення земельними ділянками учасників антитерористичної операції, незалежно від площі земельних ділянок, право оренди на які було продано.

Позивач підтримав позовну заяву.

Відповідачем не подано до суду відзив на позовну заяву. Про розгляд справи відповідач повідомлений належним чином.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 25.06.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

Згідно з Посвідченням серії НОМЕР_2 , виданим 16.02.2017, позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.

У Витязі з Рішення Бердянської міської ради від 23.07.2020 за №11 «Про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» зазначено: «… Розглянувши матеріали про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, керуючись статтями 2, 12, 22, 33, 35, 36, 40, 59-62, 78-81, 83, 116-118, 121-126, 134, 184-186-1 Земельного кодексу України, ст.ст.85-88 та 90 Водного кодексу України, Законом України "Про землеустрій", Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", Законом України "Про особисте селянське господарство", Положенням про порядок надання земельних ділянок громадянам для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), затвердженим рішенням шістдесят восьмої сесії Бердянської міської ради V скликання від 25.06.2009 №19 (із змінами), Положенням про порядок надання земельних ділянок для будівництва індивідуальних гаражів на території міста Бердянськ, затвердженим рішенням тринадцятої сесії VI скликання Бердянської міської ради від 26.08.2011 №39, рішенням п'ятдесят п'ятої (позачергової) сесії Бердянської міської ради VII скликання від 28.11.2018 №20 "Про добровільні приєднання до територіальної громади міста Бердянська" (із змінами), рішенням п'ятдесят п'ятої (позачергової) сесії Бердянської міської ради VII скликання від 28.11.2018 №21 "Про добровільні приєднання до територіальної громади міста Бердянська" (із змінами), ст.25, п.34 ч.1 ст.26. ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.3 Статуту територіальної громади міста Бердянська та на підставі протоколів проведення засідань постійної комісії з питань архітектури містобудування, регулювання земельних відносин та екології від 08.07.2020 №122 та від 21.07.2020 №124, Бердянська міська рада ВИРІШИЛА: 2.Надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення громадянину України ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) земельної ділянки площею 2,0000 га (кадастровий номер 2310494000:01:005:0117), розташованої на території Бердянської міської об'єднаної територіальної громади Запорізької області, за межами населеного пункту с.Нововасилівка, м.Бердянськ, Запорізька область, для ведення особистого селянського господарства. Підстава: заява від 01.07.2020 №5803. 16.Фізичній особі, зазначеній в п.2 цього рішення звернутися до суб'єктів господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, для розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, погодження його відповідно до норм чинного законодавства та надання його для прийняття рішення на сесії Бердянської міської ради. …».

У Витязі з Рішення Бердянської міської ради від 25.03.2021 за №44 «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» зазначено: «… Розглянувши проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок, керуючись статтями 2, 12, 20, 22, 33, 35, 40, 59-62, 78-81, 83, 116-118, 121, 122, 125, 126, 134, 184-186-1 Земельного кодексу України, ст.ст.85-88 та 90 Водного кодексу України, ст.ст.1, 19, 20, 22, 25-27, 29, 30, 50 Закону України "Про землеустрій", Законом України "Про Державний земельний кадастр", Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051, Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", Законом України "Про особисте селянське господарство", рішенням п'ятдесят п'ятої (позачергової) сесії Бердянської міської ради VII скликання від 28.11.2018 №20 "Про добровільне приєднання до територіальної громади міста Бердянська" (із змінами), рішенням п'ятдесят п'ятої (позачергової) сесії Бердянської міської ради VII скликання від 28.11.2018 №21 "Про добровільне приєднання до територіальної громади міста Бердянська" (із змінами), п.п.8) п.1, п.п.8) п.3 постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 №807-ІХ "Про утворення та ліквідацію районів", ст.25, п.34 ч.1 ст.26, ст.59 Закону України "Про місцев самоврядування в Україні, ст.3 Статуту територіальної громади міста Бердянська та на підставі протоколу проведення засідання постійної комісії з питань архітектури, містобудування, регулювання земельних відносин та екології, від 10.03.2021 №12, Бердянська міська рада ВИРІШИЛА: 7.Відмовити в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі власність громадянину України ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 (до перейменування - АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 земельної ділянки площею 2,0000 га (кадастровий номер 2310494000:01:005:0117), розташованої на території Бердянської міської територіальної громади Запорізької області, за межами населеного пункту Нововасилівка, для ведення особистого селянського господарства, на підставі ст.ст.12, 122, ч.ч.6, 17 ст.186 Земельного кодексу України, ст.37 Закону України "Про охорону земель", п.3.5 Порядку ведення агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки, затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 11.10.2011 №536, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2011р. за №1517/20255, та протоколу проведення засідання постійної комісії з питань архітектури, містобудування, регулювання земельних відносин та екології, від 10.03.2021 №12. 14.Відповідальність за виконання даного рішення покласти на заступника міського голови з питаї діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_4 …».

Судом досліджено: лист Виконавчого комітету Бердянської міської ради від 05.05.2021 за №1408/05-П-1100 на адресу представника позивача стосовно надання роз'яснення з приводу відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; Протокол №12 від 10.03.2021 проведення засідання постійної комісії з питань архітектури, містобудування, регулювання земельних відносин та екології; інші документи.

При вирішенні спору по суті суд виходить з зазначеного вище та викладеного нижче.

Згідно з ч.6 ст.118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

У ч.7 ст.118 Земельного кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) зазначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін. (…).

Відповідно до ч.8 ст.118 Земельного кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Як зазначено у ч.9 ст.118 Земельного кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду (ч.10 ст.118 Земельного кодексу України).

Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (ч.1 ст.122 Земельного кодексу України).

Згідно з п.«а» ч.2 ст.28 Закону України «Про землеустрій» розробники документації із землеустрою зобов'язані: дотримуватися законодавства України, що регулює земельні відносини, а також норм і правил при здійсненні землеустрою.

У ст.37 Закону України «Про охорону земель» зазначено: «… З метою здійснення контролю за динамікою родючості ґрунтів систематично проводиться їх агрохімічне обстеження, видаються агрохімічні паспорти, в яких фіксуються початкові та поточні рівні забезпечення поживними речовинами ґрунтів і рівні їх забруднення. Дані агрохімічної паспортизації земель використовуються в процесі регулювання земельних відносин при: передачі у власність або наданні в користування, в тому числі в оренду, земельної ділянки; зміні власника земельної ділянки або землекористувача; проведенні грошової оцінки земель; визначенні розмірів плати за землю; здійсненні контролю за станом родючості ґрунтів. Форму агрохімічного паспорта та порядок його ведення встановлює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин».

Відповідно до п.1.1 «Порядку ведення агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки», затвердженого 11.10.2011 наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №536, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.12.2011 за №1517/20255 (надалі - «Порядок ведення агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки»), цей Порядок встановлює єдину процедуру виготовлення, видачі та застосування агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки.

Агрохімічний паспорт поля, земельної ділянки - це документ, що містить дані щодо агрохімічної характеристики ґрунтів і стану їх забруднення токсичними речовинами та радіонуклідами, форма якого наведена у додатку до цього Порядку (п.1.2 «Порядку ведення агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки»).

Згідно з п.1.6 «Порядку ведення агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки» відомості агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки використовуються в процесі регулювання земельних відносин при: передачі у власність або наданні в користування, в тому числі в оренду, земельної ділянки; зміні власника земельної ділянки або землекористувача; проведенні грошової оцінки земель; визначенні розмірів плати за землю; здійсненні контролю за станом родючості ґрунтів.

Як зазначено у п.3.5 «Порядку ведення агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки», наявність агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки є обов'язковою при передачі земельних ділянок у власність, користування, наданні дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, консервації та рекультивації земель і в інших випадках, передбачених законодавством.

Враховуючи наведені норми права суд вважає, що поданий позивачем проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки до відповідача для затвердження по винен мати агрохімічний паспорт поля, земельної ділянки.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем до відповідача для затвердження поданий проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки без агрохімічного паспорту поля, земельної ділянки.

Протилежного позивачем не доведено.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є не обґрунтованими і не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Оскільки у задоволенні позовної заяви має бути відмовлено, то, відповідно, має бути відмовлено й у стягненні на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень (відповідача) судових витрат.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Бердянської міської ради (71100, Запорізька область, м.Бердянськ, пл.Єдності, буд.2; код ЄДРПОУ 20525153) про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.

У стягненні на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень (відповідача) судових витрат - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Рішення виготовлено у повному обсязі 09.08.2021.

Суддя О.О. Прасов