10 серпня 2021 року м. Житомир справа № 240/3548/21
категорія 109020100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Попової О. Г.,
розглянувши у письмовому провадженні клопотання Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, Старосілецької сільської ради Коростишівського району Житомирської області про закриття провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління держгеокадастру у Житомирській області Старосілецької сільської ради Коростишівського району Житомирської області про визнання незаконними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління держгеокадастру у Житомирській області, Старосілецької сільської ради Коростишівського району Житомирської області, в якому просить (з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог) визнати незаконними та скасувати рішення у формі наказу Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області № 24-ОТГ від 01.12.2020 року в частині про передачу у комунальну власність Старосілецької сільської ради Коростишівського району Житомирської області земельної ділянки з кадастровим номером 1822583300:02:000:0302.
Ухвалою суду від 29.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження.
12.04.2021 та 19.04.2021 Старосілецькою сільською радою Коростишівського району Житомирської області та Головним управлінням держгеокадастру у Житомирській області подані до суду клопотання про закриття провадження у справі.
Таке клопотання обґрунтоване тим, що відповідно до наявної інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на день розгляду справи судом спірна земельна ділянка за кадастровим номером 1822583300:02:000:0302 вже перебувала у комунальній власності Старосілецької сільської ради Коростишівського району Житомирської області. Право комунальної власності на земельну ділянку за кадастровим номером 1822583300:02:000:0302 зареєстровано.
Правовідносини, які склалися на момент звернення до адміністративного суду вирізняються наявністю майнового інтересу позивача, оскільки стосуються вже права власності на спірну земельну ділянку та підстав його набуття. В даному випадку, спір не є публічно-правовим та не належить до юрисдикції адміністративних судів, оскільки виник спір про право цивільне, яке підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин. Відповідачі з посиланням на пункт 1 частини першої статті 238 КАС України просять закрити провадження у справі.
Ухвадою судді від 05.08.2021 суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку про відсутність підстав для закриття провадження у даній справі, виходячи з наступного.
Вирішуючи питання чи відноситься оскарження наказу Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області № 24-ОТГ від 01.12.2020 року в частині про передачу у комунальну власність Старосілецької сільської ради Коростишівського району Житомирської області земельної ділянки з кадастровим номером 1822583300:02:000:0302 до юрисдикції адміністративного суду, суд зазначає таке.
Так, позивач вважає оскаржуваний наказ протиправним, оскільки він винесене з порушенням п. 4 ч. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 № 1113 «Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин».
Згідно зі статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єкта владних повноважень.
За приписами статті 4 КАС України встановлено, що адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Згідно зі статтею 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності, де суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 цього Кодексу).
Отже, до адміністративної юрисдикції відноситься справа, яка виникає зі спору в публічно-правових відносинах, що стосується цих відносин, коли один з його учасників є суб'єктом владних повноважень, здійснює владні управлінські функції, у цьому процесі або за його результатами владно впливає на фізичну чи юридичну особу та порушує їх права, свободи чи інтереси в межах публічно-правових відносин.
Разом з тим визначальними ознаками приватноправових відносин є юридична рівність та майнова самостійність їх учасників, наявність майнового чи немайнового особистого інтересу суб'єкта. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням наявного приватного права певного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права призвели владні управлінські дії суб'єкта владних повноважень.
Помилковим є застосування статті 19 КАС України та поширення юрисдикції адміністративних судів на всі спори, стороною яких є суб'єкт владних повноважень, оскільки під час вирішення питання про розмежування компетенції судів щодо розгляду адміністративних і господарських справ недостатньо застосовувати виключно формальний критерій - визначення суб'єктного складу спірних правовідносин (участь у них суб'єкта владних повноважень), тоді як визначальною ознакою для правильного вирішення спору є характер правовідносин, з яких виник спір.
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
З матеріалів справи суд вбачає, що предметом спору у цій справі є наказу наказу Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області № 24-ОТГ від 01.12.2020 року в частині про передачу у комунальну власність Старосілецької сільської ради Коростишівського району Житомирської області земельної ділянки з кадастровим номером 1822583300:02:000:0302, тобто рішення суб'єкта владних повноважень, яке прийняте на виконання його владних управлінських функцій. Подальша передача земельної ділянки, на яку претендує позивач, з державної у комунальну власність не змінює публічно-правової природи спірних правовідносин, а тому мотивація відповідача, що даний спір носить приватноправовий характер, є помилковою.
У даному випадку вказаний спір є публічно-правовим спором у розумінні КАС України, його належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, відтак відсутні підстави, визначені пунктом 1 частини першої статті 238 КАС України, за яких суд закриває провадження у справі, а саме: якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
У задоволенні клопотання відповідача про закриття провадження у справі слід відмовити.
Керуючись статтями 238, 248, 250, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
У задоволенні клопотання Старосілецької сільської ради Коростишівського району Житомирської області та Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про закриття провадження в адміністративній справі №240/3548/21, відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення за правилами, встановленими статтями 293-297 кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст ухвали суду складено та підписано 10 серпня 2021 року.
Суддя О.Г. Попова