10 серпня 2021 року м. Житомир справа № 240/3548/21
категорія 109020100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Попової О. Г.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, Старосілецької сільської ради Коростишівського району Житомирської області про визнання незаконними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління держгеокадастру у Житомирській області, Старосілецької сільської ради Коростишівського району Житомирської області, в якому просить (з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог) визнати незаконними та скасувати рішення у формі наказу Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області № 24-ОТГ від 01.12.2020 року в частині про передачу у комунальну власність Старосілецької сільської ради Коростишівського району Житомирської області земельної ділянки з кадастровим номером 1822583300:02:000:0302.
В обґрунтування позову зазначає, що ГУ Держгеокадастр в Житомирській області мав забезпечити передачу у комунальну власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності (кадастровий номер: 1822583300:02:000:0302), оскільки ним до 15 грудня 2020 року подано на затвердження документацію із землеустрою. Вважає дії відповідача щодо винесення відповідачем наказу № 24-ОТГ від 01.12.2020 року в частині про передачу у комунальну власність Старосілецької сільської ради Коростишівського району Житомирської області земельної ділянки з кадастровим номером 1822583300:02:000:0302 протиправним, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою суду від 10.03.2021 відмовлено ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у забезпеченні позову.
Ухвалою судді від 29.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання у справі на 20.04.2021 року 12:00.
12.04.2021 від Старосілецької сільської ради Коростишівського району Житомирської області до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача вказує, що на думку позивача оскаржуване рішення винесене з порушенням п. 4 ч. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 № 1113 «Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин». Проте, відповідно до даного рішення передача земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність, проводиться з 17 листопада 2020 року. Таким чином, передача земельних ділянок 01 грудня 2020 року не порушує вимоги чинного законодавства та законні права і інтереси Позивача. Крім того, позивач не посилається на норми Закону, які зобов'язують Старосілецьку сільську раду повернути земельну ділянку, яка і так, згідно чинного законодавства, має належати територіальній громаді, до загальнодержавної власності, оскільки такі норми відсутні. Також, відповідача вважає, що підсудність даного спору має бути віднесена до компетенції загальних судів. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
07.04.2021 від ГУ Держгеокадастру у Житомирській області до суду подано відзив на позов, в якому представник просить відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що З огляду на наведені вище положення, ознаки і властивості нормативно-правового й індивідуального актів, оскаржуваний наказ є актом індивідуальної дії, оскільки: виданий Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області та не містить загальнообов'язкових правил поведінки, а передбачає індивідуалізовані приписи щодо покладених на Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області обов'язків; адресовані виключно співвідповідачу; не регулюють певний вид суспільних відносин, а спрямовані на виникнення конкретних правовідносин між Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області і Старосілецькою сільською радою, не розраховані на багаторазове застосування, а вичерпують дію після реєстрації права. Отже, празо на оскарження наказів Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області надано особі, щодо якої вони прийняті, тобто, Старосілецькій сільській раді. На думку відповідача, оспорюваний наказ не стосується прав, свобод та інтересів позивача, не спрямований на виникнення щодо нього жодних юридичних наслідків, а тому позовні вимоги є необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
20.04.2021 від позивача до суду надійшла письмова відповідь на відзив, в якій заперечує щодо доводів відповідача та вказує, що ГУ Держгеокадастром в Житомирській області порушено п.4 вище Постанови Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2020 року № 1113. Просить задовольнити позовні вимоги.
17.11.2020 протокольно ухвалою підготовче засідання відкладено на 11.05.2021 о 11:00.
Протокольною ухвалою від 20.04.2021, судом відкладено підготовче засідання у справі на 11.05.2021 о 11:00.
06.05.2021 від позивача до суду надійшла письмова відповідь на відзив, в якій заперечує щодо доводів Старосілецької сільської ради з підстав викладених в позові та просить задовольнити позовні вимоги.
07.05.2021 позивачем надіслано заяву заяву про зменшення позовних вимог.
11.05.2021 судом відкладено підготовче засідання у справі на 27.05.2021 12:20.
У зв"язку з неявкою сторін по справі 27.05.2021 судом відкладено підготовче засідання у справі на 15.06.2021 12:00.
Ухвадою судді від 15.06.2021 закрито підготовче провадження і призначено адміністративну справу до судового розгляду у відкритому судовому засіданні з викликом осіб, які беруть участь у справі на 29.06.2021 року 14:00.
29.06.2021 в судовому засіданні оголошено перерву до 15.07.2021 о 12:30 у зв"язку з неявкою сторін по справі.
15.07.2021 судом в судовому засіданні оголошено перерву до 05.08.2021 о 12:30.
Ухвадою судді від 05.08.2021 суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Згідно з частиною четвертою статті 243 КАС Українисудове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Частиною п'ятою статті 250 КАС України встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що відповідно до наказу від 15.10.2019 року № 6-3454/14- 19-СГ про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення виданого Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області було надано дозвіл гр. ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розташованої на території Коростишівського району, за межами населених пунктів Козіївської сільської ради. Орієнтовний розмір земельної ділянки 2,0 га з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.
Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-1814448902020 від 30.11.2020 року на запит ОСОБА_1 , Кадастровий номер: 1822583300:02:000:0302, що розташована в Житомирській області, Коростишівський район, за межами населеного пункту Козіївської сільської ради, Площа земельної ділянки 2,0 га - з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.
ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області з заявою № М-12843/0/21-20 від 02.12.2020про затвердження документації із землеустрою з правом передачі у власність площею по 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства поза межами Козіївської сільської ради Коростишівського району Житомирської області, кадастровий номер: 1822583300:02:000:0302.
Згідно наказу Головного Управління Держгеокадастру у Житомирській області від 01.12.2020 року № 24-ОТГ про передачу у комунальну власність було вирішено передати Старосілецькій сільській раді Коростишівського (Житомирського) району Житомирської області у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності 549,4899 га, які розташовані за межами населених пунктів Старосілецької сільської обєднаної територіальної громади Коростишівського (Житомирського району Житомирської області, згідно з актом приймання -передачі).
Відповідно до акту приймання -передачі земельної ділянки сільськогосподарського призначення з державної у комунальну власність від 01.12.2020 року Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 01.12.2020 року № 24-0ТГ передано із державної власності, а Старосілецька сільська рада Коростишівського (Житомирського) району Житомирської області приймає у комунальну власність Старосілецької сільської ради Коростишівського (Житомирського) району Житомирської області земельні ділянки на території Старосілецької сільської об'єднаної громади згідно з додатком.
Додатком до акту від 01.12.2020 року п.15, п.16, п.17. з кадастровими номерами земельних ділянок 1822583300:02:000:0293, 1822583300:02:000:0302, 1822583300:02:000:0288 по 2,0 га кожна визначені як землі запасу на території Старосілецької сільської об'єднаної територіальної громади.
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області № 1894-УБД від 10.12.2020 року відмовлено ОСОБА_1 у затвердженні проекту' землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,0000 га, для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Старосілецької (Козіївської) сільської ради Коростишівського району, Житомирської області з таких підстав: відсутність повноважень щодо надання у власність даної земельної ділянки в зв'язку з передачею Головним управлінням до Старосілецької сільської ради Коростишівського району Житомирської області у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, які розташовані за межами населених пунктів на території Старосілецької об'єднаної територіальної громади Коростенського району.
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області № 2003-УБД від 14.12.2020 року про внесення змін до наказів Головного управління від 10.12.2020 року № 1894-УБД, № 1895-УБД, № 1896-УБД було внесено зміни до п.1 наказу Головного управління від 10.12.2020 року № 1894-УБД, № 1895-УБД, № 1896-УБД «Про відмову у надані у власність», замінивши слова «на території Старосілецької об'єднаної територіальної громади Коростенського району» на слова «на території Старосілецької об'єднаної територіальної громади Коростишівського району».
14.12.2020року до Старосілецької сільської ради Житомирського району Житомирської області звернулися ОСОБА_3 , ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з проханням затвердити проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 40,0 га з них по 2,0 га кожному з них у власність для ведення особистого селянського господарства.
Відповідно до витягу з рішення четвертої сесії восьмого скликання Старосілецької сільської ради Коростишівського району Житомирської області від 21.01.2021 року № 115 розглянувши заяви ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про затвердження «Проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 40,0000га з них по 2,0000 га кожному » у власність для ведення особистого селянського господарства із земель державної власності Козіївської сільської ради на території Коростишівського району за межами населених пунктів Козіївської сільської ради , Житомирської області» враховуючи витяги з державного земельного кадастру про земельні ділянки НВ-1814448902020 від 30.11.2020 року, НВ-1814443362020 від 30.11.2020 року, НВ-1814442992020 від 30.11.2020 року вирішили відмовити громадянам, зокрема ОСОБА_1 у затвердженні «Проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 40,0000 га , з них по 2,0000 га кожному у власність для ведення особистого селянського господарства із земель державної власності Козіївської сільської ради на території Коростишівського району за межами населених пунктів Козїївської сільської ради, Житомирської області» у звязку з тим, що земельні ділянки за кадастровими номерами 1822583300:02:000:0302, 1822583300:02:000:0288, 1822583300:02:000:0293 згідно витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про державну реєстрацію права власності перебувають у комунальній власності Старосілецької сільської ради.
Не погоджуючись із наказом Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області № 24-ОТГ від 01.12.2020 року в частині про передачу у комунальну власність Старосілецької сільської ради Коростишівського району Житомирської області земельної ділянки з кадастровим номером 1822583300:02:000:0302 та вважаючи його протиправним, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Проаналізувавши положення чинного законодавства України, що регулює спірні правовідносини, враховуючи обставини справи, дослідивши письмові докази, що містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не належать задоволенню повністю, з огляду на таке.
Відповідно до частини першої статті 3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Частиною 2 статті 4 Земельного кодексу України визначено, що завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Згідно з пункту «а» частини другої статті 22 Земельного кодексу України, до земель сільськогосподарського призначення належать, зокрема, сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги).
Відповідно до п. «а» частини третьої статті 22 Земельного кодексу, землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Відповідно до частин першої, другої статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідно до наказу від 15.10.2019 року № 6-3454/14- 19-СГ надано дозвіл ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розташованої на території Коростишівського району, за межами населених пунктів Козіївської сільської ради. Орієнтовний розмір земельної ділянки 2,0 га з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.
ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області з заявою № М-12843/0/21-20 від 02.12.2020 про затвердження документації із землеустрою з правом передачі у власність площею по 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства поза межами Козіївської сільської ради Коростишівського району Житомирської області, кадастровий номер: 1822583300:02:000:0302.
Згідно наказу Головного Управління Держгеокадастру у Житомирській області від 01.12.2020 року № 24-ОТГ про передачу у комунальну власність було вирішено передати Старосілецькій сільській раді Коростишівського (Житомирського) району Житомирської області у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності 549,4899 га, які розташовані за межами населених пунктів Старосілецької сільської обєднаної територіальної громади Коростишівського (Житомирського району Житомирської області, згідно з актом приймання -передачі) серед яких земельна ділянка з кадастровим номером 1822583300:02:000:0302.
У зв"язку з чим, наказом Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області № 1894-УБД від 10.12.2020 року відмовлено ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у зв'язку з передачею Головним управлінням до Старосілецької сільської ради Коростишівського району Житомирської області у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, які розташовані за межами населених пунктів на території Старосілецької об'єднаної територіальної громади Коростенського району.
Правові та організаційні основи діяльності у сфері землеустрою та регулювання відносин, які виникають між органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами із забезпечення сталого розвитку землекористування визначає Закон України «Про землеустрій» (далі - Закон № 858).
Статтею 1 Закону України «Про землеустрій» визначено, що проект землеустрою - сукупність економічних, проектних і технічних документів щодо обґрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити за таким проектом.
Статтею 22 Закону № 858 встановлено, що землеустрій здійснюється на підставі, в тому числі, рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою.
Згідно зі ст. 25 Закону України «Про землеустрій» документація із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації, в тому числі у вигляді проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Статтею 30 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом.
Положеннями ст. 56 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок включає: а)пояснювальну записку; б) технічне завдання на складання документації, затверджене замовником документації; в) кадастрові плани земельних ділянок, які об'єднуються в одну земельну ділянку, або частини земельної ділянки, яка виділяється в окрему земельну ділянку; г) матеріали польових геодезичних робіт; ґ) акт приймання-передачі межових знаків на зберігання при поділі земельної ділянки по межі поділу; д) перелік обтяжень прав на земельну ділянку, обмежень на її використання та наявні земельні сервітути; е) нотаріально посвідчена згода на поділ чи об'єднання земельної ділянки заставодержателів, користувачів земельної ділянки (у разі перебування земельної ділянки в заставі, користуванні); є) згоду власника земельної ділянки, для земель державної власності органу, уповноваженого здійснювати розпорядження земельною ділянкою, на поділ чи об'єднання земельних ділянок користувачем (крім випадків поділу земельної ділянки у зв'язку з набуттям права власності на житловий будинок, розташований на ній).
Відповідно до ч. 1 ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Згідно з ч. 2 ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельних ділянок здійснюється шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок.
Відповідно до ч. 6 ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельних ділянок шляхом поділу та об'єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок.
Відповідно до ч.12 ст.186 Земельного кодексу технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок погоджується у разі якщо поділ, об'єднання земельних ділянок здійснюється її користувачем - власником земельних ділянок, а щодо земельних ділянок державної або комунальної власності - органом виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом місцевого самоврядування, уповноваженими розпоряджатися земельними ділянками відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу; у разі поділу, об'єднання земельної ділянки, що перебуває у заставі, - заставодержателем; у разі поділу, об'єднання власником земельної ділянки, що перебуває у користуванні, - землекористувачем. Технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок затверджується замовником.
Згідно частини 4 статті 122 Земельного кодексу України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
В силу пункту 1 Положення «Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року № 15 (далі - Положення № 15), державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи (п.п.31 п.4 Положення № 15).
Згідно п.п.13 п.4 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого Наказом Мінагрополітики України від 29.09.2016 року № 333, зареєстрованого в Мін'юсті України 25.10.2016 за № 1391/29521 (далі - Положення № 333), Головне управління відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством.
Проаналізувавши норми, частини четвертої статті 122 Земельного Кодексу України, Положення №15 та Положення №333, суд дійшов висновку про наявність у відповідача повноважень щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу (об'єднання) земельних ділянок виключно державної власності на відповідній території.
В той же час, відповідно до підпункту 3 пункту 1 Указу Президента України від 15.10.2020 року № 449/2020 "Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин" постановлено Кабінету Міністрів України вжити в установленому порядку заходів щодо врегулювання питання забезпечення набуття гарантованого права громадян на землю під час передачі у комунальну власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, щодо яких громадянам надано дозволи на розроблення документації із землеустрою.
Кабінетом Міністрів України 16 листопада 2020 прийнято Постанову № 1113 «Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин»:
З метою забезпечення виконання Указу Президента України від 15 жовтня 2020 року №449 "Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин" Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру забезпечити:
1) прискорення проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності;
2) передачу з 17 листопада 2020 земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність відповідно до статті 117 Земельного кодексу України;
3) передачу у комунальну власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, включених до переліків земельних ділянок, права на які виставляються на земельні торги, після оприлюднення результатів земельних торгів та укладення договорів оренди (емфітевзису) таких земельних ділянок відповідно до статті 117 Земельного кодексу України;
4) передачу у комунальну власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, щодо яких надано дозволи на розроблення документації із землеустрою, у разі, коли до 15 грудня 2020 документацію із землеустрою не подано на затвердження до територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру відповідно до статті 117 Земельного кодексу України;
5) у разі відмови органів місцевого самоврядування від підписання акта приймання-передачі земельних ділянок, зазначених у підпункті 1 цього пункту, вжиття заходів до включення відповідних земельних ділянок до переліку земельних ділянок, права на які виставляються на земельні торги з урахуванням вимог Земельного кодексу України.
Позивач як на підставу задоволення позову посилається на те, що ГУ Держгеокадастр в Житомирській області мав забезпечити передачу у комунальну власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності (кадастровий номер: 1822583300:02:000:0302), оскільки ним до 15 грудня 2020 року подано на затвердження документацію із землеустрою.
Суд зазначає, що позивач звернувся до ГУ Держгеокадастр в Житомирській області з відповідною заявою про затвердження проекту землеустрою 02.12.2021.
Разом з тим, відповідно до статей 15-1, 117, 122 Земельного кодексу України, Указу Президента України від 15.10.2020 №449-2020 «Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин», постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 №1113, наказу Держгеокадастру від 17.11.2020 №485, наказом Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області № 24-ОТГ від 01.12.2020 року передано Старосілецькій сільській раді Коростишівського (Житомирського) району Житомирської області у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності 549,4899 га, які розташовані за межами населених пунктів Старосілецької сільської обєднаної територіальної громади Коростишівського, в тому числі і земельну ділянку кадастровим номером 1822583300:02:000:0302 згідно акта приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність.
В даному випадку, станом на дату прийняття оскаржуваного наказу від 01.12.2020 року у відповідача не було на розгляді заяви позивача про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передання безоплатно у власність земельну ділянку площею 2,000 га з кадастровим номером 1822583300:02:000:0302 для ведення особистого селянського господарства поза межами Козіївської сільської ради Коростишівського району Житомирської області.
Таким чином, суд вважає за необхідне наголосити, що факт передачі вказаної земельної ділянки відповідній ОТГ має наслідком обмеження прав відповідача щодо розпорядження чи прийняття будь яких рішень відносно земельної ділянки кадастровий номер 1822583300:02:000:0302.
Доводи позивача, що оскаржуване рішення винесене з порушенням п. 4 ч. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 № 1113 «Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин» суд вважає безпідставними, оскільки відповідно до вказаної Постанови №1113 передача земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність, проводиться з 17 листопада 2020 року. Отже, передача земельних ділянок 01 грудня 2020 року не порушує вимоги чинного законодавства та законні права і інтереси позивача.
З огляду на викладене, оскаржуваний наказ винесено відповідачем на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України та підзаконними нормативними актами.
Частиною першою статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до положень частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У цій справі, заперечуючи проти позову, відповідачем доведено правомірність прийняття оскаржуваного наказу про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою.
Відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, оскаржуване рішення прийняте з дотриманням інших вимог частини другої статті 2 КАС України, у зв'язку із чим у задоволенні позовних вимог про визнання протиправним та скасування наказу належить відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України відсутні.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 257, 262, 295 КАС України, суд, -
вирішив:
В задоволені позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області (вул. Довженка, 45, Житомир, 10002, код ЄДРПОУ 39765513), Старосілецької сільської ради Коростишівського району Житомирської області (вул. Шевченка, 20 а, Старосільці, Коростишівський район, Житомирська область, 12515, код ЄДРПОУ 04348705) про визнання незаконними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду складено у повному обсязі: 10 серпня 2021 року.
Суддя О.Г. Попова