Рішення від 09.08.2021 по справі 200/6624/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 серпня 2021 р. Справа№200/6624/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шинкарьової І.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, паспорт НОМЕР_1 , ІПН НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , як ВПО фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ) до відповідача Головного управління Пенсійного Фонду України у Донецькій області (площа Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецької області, 84122 код ЄДРПОУ - 3486010) щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії згідно з оновленою довідкою про грошове забезпечення станом на 05.03.2019 року та здійснення виплат, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернулась з позовом до Головного Управління Пенсійного Фонду України у Донецькій області, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області у формі відмови здійснити відповідно до статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992№2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704 перерахування та виплату з 01.04.2019 року, пенсії за вислугу років в розмірі 90% грошового забезпечення на підставі довідки ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях № 15/30 від 22 лютого 2021 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, до якої включено наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 6630,00 грн., оклад за військове звання підполковник - 1410,00 грн., надбавка за вислугу років 50% - 4020,00 грн., Глава 2 розділ III у розмірі 44%- 5306,40 грн., Глава 3 Розділ III у розмірі 15% -994,50 грн., Глава 15 розділ III у розмірі 10%-663,00 грн.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області здійснити, з 1 квітня 2019 року перерахунок основного розміру пенсії та виплату з урахуванням раніше проведених виплат з розрахунку 90% від сум грошового забезпечення на підставі довідки ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях № 15/30 від 22 лютого 2021 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, яка включає в себе наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 6630,00 грн., оклад за військове звання підполковник - 1410,00 грн., надбавка за вислугу років 50% - 4020,00 грн., Глава 2 розділ III у розмірі 44% - 5306,40 грн., Глава 3 Розділ III у розмірі 15% -994,50 грн., Глава 15 розділ III у розмірі 10% -663,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що у квітні 2021 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок основного розміру пенсії з урахуванням 90% від грошового забезпечення згідно із оновленою довідкою від ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях про грошове забезпечення станом на 05.03.2019, та здійснення виплат пенсії в новому розмірі, з урахуванням раніше виплачених сум. Відповідач відмовився зробити перерахунок пенсії із посиланням на відсутність підстав. Вважає такі дії відповідача протиправними, у зв'язку з чим просить позовні вимоги задовольнити.

Відповідач, позовні вимоги не визнав, надав відзив, в якому зазначив, що на виконання вимог Постанови № 103 та Постанови № 704 Позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року на підставі довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях, якою визначені такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 6630,00; оклад за військовим званням - 1410,00; надбавка за вислугу років 50% - 4020,00. При цьому, відповідач звертає увагу,що пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 Порядку № 45, додатка 2 до Порядку №45 визнані протиправними та нечинними рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року у справі № 826/3858/18 апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року - без змін. Після визнання протиправним та скасування пунктів 1,2Постанови № 103 інших рішень Кабінетом Міністрів України про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося. Враховуючи це, а також, що асигнування з Державного бюджету України Пенсійному фонду України не збільшувались після набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, пенсії виплачуються в розмірах, що склались станом на день набрання законної сили судовим рішенням, з урахуванням бюджетних асигнувань, визначених на цю мету. Таким чином, станом на момент розгляду даної справи, законодавчо не врегульовано питання проведення перерахунку пенсій колишнім працівникам Служби безпеки України, у зв'язку із скасуванням пунктів 1,2 Постанови №103.

Ухвалою від 07 червня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі у порядку спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження).

Щодо заяви відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, суд зазначає наступне.

В силу приписів статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Відповідно до положень ч. 2 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Згідно з ч. 3 ст. 257 КАС України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

В клопотанні відповідача не наведені конкретні обставини, що ускладнюють розгляд справи в порядку спрощеного провадження. Крім того, відповідачем надано відзив на позовну заяву та матеріали пенсійної справи позивача. Ознайомившись із матеріалами справи, враховуючи категорію справи та характер спірних правовідносин, обсяг та характер доказів у справі, суд дійшов висновку про відсутність підстав для розгляду справи за правилами загального позовного провадження.

Згідно з нормами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Позивач, ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Позивачу з 29.12.2009 призначено пенсію, розмір якої дорівнював 90% грошового забезпечення (вислуга років 32), що підтверджується повідомленням про призначення пенсії від 08.02.2010 №661/05 та протоколом за пенсійною справою.

З 01.01.2018 на підставі статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", пенсійним органом було здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018.

За наслідками такого перерахунку розмір пенсії Позивача з 01.01.2018 був визначений виходячи із 70% від грошового забезпечення. Для розрахунку пенсії було включено посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 50%, премія.

Згідно з протоколом за пенсійною справою від 02.09.2020 відповідачем було зроблено перерахунок, та встановлено основний розмір пенсії 90 % грошового забезпечення

Головним управлінням Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях було видано Позивачу довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 22.02.2021 № 15/30, до якої включено наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 6630,00 грн., оклад за військове звання підполковник - 1410,00 грн., надбавка за вислугу років 50% - 4020,00 грн., Глава 2 розділ III у розмірі 44% - 5306,40 грн., Глава 3 Розділ III у розмірі 15% -994,50 грн., Глава 15 розділ III у розмірі 10% -663,00 грн.Всього для обчислення пенсії - 19023,00 грн.

20 квітня 2021 року позивач звернулась із заявою до відповідача про зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії. До заяви було додано довідку від 22.02.2021 № 15/30.

Листом від 06.05.2021 №0500-0301-8/10879, відповідач отримавши довідку від 22.02.2021 № 15/30, повідомив Позивача, що підстав для проведення перерахунку пенсії немає, оскільки Кабінетом Міністрів України не приймалось рішень про проведення перерахунку пенсій, призначених згідно Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Позивач, вважаючи порушеним своє право на перерахунок його пенсії, звернувся до суду з цим позовом.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законами України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII), «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ), «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VІ (далі - Закон № 3668-VІ), Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45), постановою КМУ від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Постанова № 103), Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 № 280 (далі - Положення № 280), Положенням про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 (далі - Положення № 28-2), Інструкцією з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 № 937 (далі - Інструкція № 937), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Так, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 9 Закону № 2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

У статті 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Викладена норма статті 43 Закону № 2262-ХІІ міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Такий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18 та Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 у зразковій справі № 160/8324/19.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 затвердив Порядок № 45.

Пунктом 1 цього Порядку передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, постановою Уряду № 704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови № 704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови № 704).

Підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови КМУ № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Водночас Додаток 2 до Порядку № 45 передбачає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Уряду №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

До компетенції Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45.

Проте, зміни внесені постановою Уряду № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.

Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Системний аналіз викладених правових норм надає підстави стверджувати, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Таким чином, підставою для вчинення органами ПФУ дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постановах Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а та від 15.07.2020 у справі № 320/3360/19.

Отже, починаючи з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

Разом з тим, саме з моменту отримання належної довідки, зокрема поданої самим позивачем або органом, в якому він проходив службу, в пенсійного органу виникає обов'язок щодо здійснення перерахунку його пенсії.

Аналогічні правові висновки викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 у зразковій справі № 160/8324/19.

З огляду на викладене, суд відхиляє доводи відповідача про те, що після визнання нечинними пунктів 1 - 3 Постанови КМУ № 103 Урядом не було прийнято іншої постанови, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій, і що надання безпосередньо самим позивачем довідки для перерахунку його пенсії або її отримання від органу, в якому він проходив службу, не за списками органу ПФУ, не відповідає алгоритму дій, визначеному чинним законодавством.

Системний аналіз викладених правових норм надає підстави стверджувати, що складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.

Проте, як вбачається з матеріалів справи, відповідач не зробив перерахунок на підставі наданої довідки, на час звернення до суду з даним позовом розмір пенсії складає 90% грошового забезпечення, тому суд вважає вимоги позивача, щодо зобов'язання відповідача зробити перерахунок основного розміру пенсії з розрахунку 90%, є передчасним, а тому не підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 1,2 ст. 9. КАС УкраїниРозгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Щодо вимоги про визнання бездіяльності відповідача у формі відмови здійснити перерахування та виплату пенсії, суд зазначає, що в даному випадку мало місце активна поведінка відповідача, а саме дії щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати пенсії.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, а саме:

- визнати протиправними дії відповідача у формі відмови здійснити відповідно до статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992№2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704 перерахування та виплату з 01.04.2019, пенсії за вислугу років на підставі довідки ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях № 15/30 від 22 лютого 2021 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, до якої включено наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 6630,00 грн., оклад за військове звання підполковник - 1410,00 грн., надбавка за вислугу років 50% - 4020,00 грн., Глава 2 розділ III у розмірі 44%- 5306,40 грн., Глава 3 Розділ III у розмірі 15% -994,50 грн., Глава 15 розділ III у розмірі 10%-663,00 грн.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області здійснити, з 1 квітня 2019 року перерахунок основного розміру пенсії та виплату з урахуванням раніше проведених виплат сум грошового забезпечення на підставі довідки ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях № 15/30 від 22 лютого 2021 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, яка включає в себе наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 6630,00 грн., оклад за військове звання підполковник - 1410,00 грн., надбавка за вислугу років 50% - 4020,00 грн., Глава 2 розділ III у розмірі 44% - 5306,40 грн., Глава 3 Розділ III у розмірі 15% -994,50 грн., Глава 15 розділ III у розмірі 10% -663,00 грн.

Відповідно до пункту 30 рішення Європейського Суду з прав людини у справі “Hirvisaari v. Finland” від 27 вересня 2001 року, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя .

Згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі “RuizTorija v. Spain” від 9 грудня 1994 року, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи

Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Стосовно встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом подання до суду в установлений судом термін з дня набрання рішенням суду законної сили звіт про виконання судового рішення, слід зазначити наступне.

Частиною першою статті 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З аналізу викладених норм вбачається, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, а не його обов'язком.

З огляду на викладене, а також приймаючи до уваги обставини даної справи, враховуючи особливості покладення обов'язків згідно цього рішення, суд вважає, що зазначена вимога позивача є передчасною, а у випадку невиконання рішення відповідачем в подальшому по цій справі, позивач не позбавлений права на звернення до суду для контролю за виконанням рішення в порядку статті 287 КАС України.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Згідно ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на зазначене, суд вважає за можливе покласти судові витрати на відповідача та про необхідність стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 908,00 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного Фонду України у Донецькій області, про:

- визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області у формі відмови здійснити відповідно до статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992№2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704 перерахування та виплату з 01.04.2019 року, пенсії за вислугу років в розмірі 90% грошового забезпечення на підставі довідки ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях № 15/30 від 22 лютого 2021 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, до якої включено наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 6630,00 грн., оклад за військове звання підполковник - 1410,00 грн., надбавка за вислугу років 50% - 4020,00 грн., Глава 2 розділ III у розмірі 44%- 5306,40 грн., Глава 3 Розділ III у розмірі 15% -994,50 грн., Глава 15 розділ III у розмірі 10%-663,00 грн.;

- зобов'язання Головне управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області здійснити , з 1 квітня 2019 року перерахунок основного розміру пенсії та виплату з урахуванням раніше проведених виплат з розрахунку 90% від сум грошового забезпечення на підставі довідки ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях № 15/30 від 22 лютого 2021 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, яка включає в себе наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 6630,00 грн., оклад за військове звання підполковник - 1410,00 грн., надбавка за вислугу років 50% - 4020,00 грн., Глава 2 розділ III у розмірі 44% - 5306,40 грн., Глава 3 Розділ III у розмірі 15% -994,50 грн., Глава 15 розділ III у розмірі 10% -663,00 грн., - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області у формі відмови здійснити відповідно до статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992№2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704 перерахування та виплату з 01.04.2019, пенсії за вислугу років на підставі довідки ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях № 15/30 від 22 лютого 2021 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, до якої включено наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 6630,00 грн., оклад за військове звання підполковник - 1410,00 грн., надбавка за вислугу років 50% - 4020,00 грн., Глава 2 розділ III у розмірі 44%- 5306,40 грн., Глава 3 Розділ III у розмірі 15% -994,50 грн., Глава 15 розділ III у розмірі 10%-663,00 грн.;

Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області здійснити, з 1 квітня 2019 року перерахунок основного розміру пенсії та виплату з урахуванням раніше проведених виплат сум грошового забезпечення на підставі довідки ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях № 15/30 від 22 лютого 2021 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, яка включає в себе наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 6630,00 грн., оклад за військове звання підполковник - 1410,00 грн., надбавка за вислугу років 50% - 4020,00 грн., Глава 2 розділ III у розмірі 44% - 5306,40 грн., Глава 3 Розділ III у розмірі 15% -994,50 грн., Глава 15 розділ III у розмірі 10% -663,00 грн.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп.

Повний текст рішення складено та підписано 09 серпня 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до пункту 3 розділу VІ “Прикінцевих положень” Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя І.В. Шинкарьова