Справа № 127/17911/21
Провадження № 3/127/5497/21
10 серпня 2021 рокум. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Волошин С.В., розглянувши матеріали, які надішли з Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.164 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №0005269 від 23.06.2021 року ОСОБА_1 як ліцензіатом станом на 23.06.2021 року не повідомлено орган ліцензування Укртнансбезпеку про всі зміни даних, зазначених у документах, що додавалися до заяви на отримання ліцензії протягом не пізніше, ніж одного місяця з дня настання змін, а саме відомостей про власні, орендовані, надані ліцензіату в кредит або лізинг транспортні засоби, не забезпечив вилучення з Єдиної інформаційно-аналітичної системи юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців як засоби провадження господарської діяльності ліцензіата, транспортні засоби DAF, днз НОМЕР_2 , MAN, днз НОМЕР_3 , Renault, днз НОМЕР_4 , Renault, днз НОМЕР_5 , Volvo, днз НОМЕР_6 , Volvo, днз НОМЕР_7 , порушено п.п 2п.16 Ліцензійних умов, затверджених Постановою КМУ №100 від 02.12.2015 року, за що передбачена відповідальність ч.6 ст.164 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину в скоєнні адміністративного правопорушення визнав, просив суворо не карати.
Заслухавши ОСОБА_1 , дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, суд приходить до висновку, що дії ОСОБА_1 охоплюються складом правопорушення, передбаченого ч.6 ст.164 КУпАП, а саме порушення ліцензіатом установленого законом строку повідомлення органу ліцензування про зміну відомостей, зазначених у заяві та документах, що додавалися до заяви про отримання ліцензії.
Вказане підтверджується:
протоколом про адміністративне правопорушення від 23.06.2021 року №0005269;
актом Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртансбезпеки) №3 від 23.06.2021 року, складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) за додержанням ліцензіатом вимог законодавства у сфері провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом.
При вирішенні питання про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення суд враховує те, що останній вину у вчиненні правопорушення визнав, у вчиненому розкаявся, раніше не притягувався до адміністративної відповідальності, а тому суд приходить до переконання, що з метою попередження вчинення ним аналогічних правопорушень в майбутньому до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі, передбаченому санкцією ч.6 ст. 164 КУпАП.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 на користь держави слід стягнути судовий збір в розмірі 0,2 розміру мінімальної заробітної плати, а саме в сумі 454 гривень.
Керуючись ст. ст. 40-1, 164, 283, 284 КУпАП, суд -
Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст. 164 КУпАП.
Застосувати до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 4 250 (чотири тисячі двісті п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , на користь держави судовий збір в сумі 454 гривень.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: