Рішення від 06.08.2021 по справі 560/8047/21

Справа № 560/8047/21

РІШЕННЯ

іменем України

06 серпня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:

визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 20 січня 2021 року №221050001171 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницької області зарахувати до трудового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах роботи трактористом-машиністом у виробництві сільськогосподарської продукції періоди роботи: з 23 травня 1985 року по 13 червня 1989 року трактористом в Колгоспі ім. Я. Гадана, с. Павлів, Львівської області; з 26 вересня 1989 року по 01 березня 2006 року трактористом в радгоспі "Летичівський".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що gри досягненні 56-ти річного віку, звернувся до відповідача із письмовою заявою від 19.11.2020 року про призначення пільгової пенсії та надав необхідні для цього документи.

Позивач вказує, що 06.03.2021 року отримав лист-відповідь відповідача №2200-0304-8/12431 від 02.03.2021 року та рішення відповідача від 20.01.2021 року №221050001171, з яких слідує, що в призначенні пільгової пенсії тракториста відмовлено, у зв'язку з тим що у позивача відсутній пільговий стаж тракториста - 20 років та що не надано довідок уточнюючих пільговий характер роботи, а підстави для розгляду на комісії щодо зарахування пільгового стажу відсутні через те, що згідно листа Головного управління статистики у Львівській області від 11.12.2020 р. №033-09/677/11-20 колгосп ім.. Я. Галана (агрофірма Я. Галана) в ЄДРПОУ по Львівській області не значиться, а інформація про ліквідацію вказаного суб'єкта відсутня.

Таким чином зараховувати пільговий стаж з 23.05.1985 р. по 13.06.1989 р., що становить 4 роки, та 21 день; з 04.07.1989 року по 18.09.1989 року, що становить 2 місяці, 14 днів; та з 26.09.1989 року по 01.03.2006 року відповідач відмовляється, що на переконання позивача необґрунтовано без законних підстав позбавляє його права на отримання пільгової пенсії за віком.

Ухвалою суду від 06 липня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

27 липня 2021 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому заперечує щодо задоволення адміністративного позову та зазначає, що первинна документація, яка б підтверджувала роботу на посаді тракториста на виробництві сільськогосподарської продукції в рослинництві чи тваринництві в колгоспах, радгоспах чи інших підприємствах сільського господарства району за оспорювані періоди роботи позивачем не надана, тому вимога Закону щодо підтвердження факту роботи трактористом, а також безпосередньої зайнятості у виробництві сільськогосподарської продукції відповідно до п. 20 Постанови № 637 за вищезазначений період не виконана.

Згідно наявних документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу, що містяться в системі персоніфікованого обліку, страховий стаж становить 28 років 5 місяців 13 днів, пільговий стаж роботи на посаді тракториста - відсутній.

Крім того, у відзиві на позов відповідач вказав про необхідність розгляду даної справи з викликом сторін.

Суд зазначає, що частинами п'ятою - шостою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Таким чином, зважаючи на те, що дана справа призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 КАС України, відсутня необхідність призначати розгляд справи у судовому засіданні. Тому, клопотання відповідача до задоволення не підлягає.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що 19 листопада 2020 року позивач звернувся до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

При зверненні за призначенням пенсії позивачем надано наступні документи: трудову книжку колгоспника серії НОМЕР_1 від 20.08.1984; свідоцтво про період навчання № НОМЕР_5 від 14.07.1987; військовий квиток серії НОМЕР_2 ; посвідчення тракториста-машиніста від 23.09.1999; архівну довідку від 23.07.2020 № 251-д про кількість відпрацьованих людиноднів та заробітну плату за період роботи з 1978 року по 1984 рік в колгоспі "Більшовик" с. Греченці, Летичівського району Хмельницької області, видану трудовим архівом Летичівської селищної ради на підставі книги обліку трудового стажу і заробітку колгоспника № 2; архівну довідку від 15.01.2020 № 22 про кількість відпрацьованих людиноднів за період роботи з 1985 року по 1989 рік в колгоспі ім. Я. Гавана с. Павлів, видану архівним відділом Радехівської районної державної адміністрації Львівської області на підставі книги обліку трудового стажу і заробітку колгоспника колгоспу ім. Я. Галана, с. Павлів за 1985-1989 рр.; архівну довідку від 03.03.2020 № 132-д про заробітну плату за період роботи з 1989 року по 1993 рік в радгоспі "Летичівський" Летичівського району Хмельницької області, видану трудовим архівом Летичівської селищної ради на підставі відомостей нарахування і виплати оплати праці; архівну довідку від 03.03.2020 № 132-д про заробітну плату за період роботи з 1994 року по 1998 рік в радгоспі "Летичівський" Летичівського району Хмельницької області, видану трудовим архівом Летичівської селищної ради на підставі відомостей нарахування і виплати оплати праці; архівну довідку від 03.03.2020 № 132-д про заробітну плату за період роботи з 1999 року по 2003 рік в радгоспі "Летичівський" Летичівського району Хмельницької області, видану трудовим архівом Летичівської селищної ради на підставі відомостей нарахування і виплати оплати праці; архівну довідку від 03.03.2020 № 132-д про заробітну плату за період роботи з 2004 року по 2006 рік в радгоспі "Летичівський" Летичівського району Хмельницької області, видану трудовим архівом Летичівської селищної ради на підставі відомостей нарахування і виплати оплати праці; витяг з книги наказів радгоспу "Летичівський" від 23.07.2020 № 234-д, виданий трудовим архівом Летичівської селищної ради на підставі книги наказів № 38, № 1, № 2, № 3, № 4.

Рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 20.01.2021 № 221050001171 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за нормами статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи, про що позивача письмово повідомлено листом № 2200-0304-8/12431 02.03.2021.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року 1058-IV (далі - Закон 1058-IV).

Статтею 8 Закону 1058-IV, передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Згідно із частиною першою статті 26 Закону №1058-ІV, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Відповідно до статті 24 Закону 1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

Згідно з пунктом "в" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

Відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

Отже, головними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є виконання робіт на посаді тракториста-машиніста, безпосередня зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, досягнення відповідного віку, а також наявність кількості відповідного стажу.

Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 06 березня 2019 року у справі № 515/1967/16-а.

Згідно із статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 1, 2, 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 № 637 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставах інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі, коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється на підставі показань свідків.

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які місять відомості про періоди роботи.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації та первинних документів про роботу на посаді тракториста, відомостей про нарахування заробітної плати , тощо необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 20 лютого 2018 року у справі № 234/13910/17, від 07 березня 2018 року у справі № 233/2084/17 та від 25 квітня 2019 року у справі № 593/283/17.

До того ж, суд звертає увагу відповідача на те, що згідно з частиною 3 статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 передбачено, що орган, що призначає пенсію надає роз'яснення з питань призначення та виплати пенсії, за потреби видає бланки документів, допомогу особам щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії, об'єктивно розглядає всі подані документи.

Згідно правової позиції Верховного Суду, яка висвітлена у постанові від 21 лютого 2018 року у справі № 687/975/17, при розгляді аналогічного спору, зазначено "на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці. Відсутність посилання чи неточних записів у первинних документах по обліку трудового стажу та нарахуванню заробітної плати на конкретну посаду, яку займав почивач у той чи інший період його роботи у підприємстві за наявності належним чином оформленої трудової книжки, не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пільгової пенсії за віком, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" .

Аналогічні правові висновки містяться у постановах Верховного Суду від 22 травня 2018 року у справі № 683/977/17, та від 08 травня 2018 року у справі № 672/455/17.

Як встановлено судом, згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_3 від 20 серпня 1964 року ОСОБА_1 23 травня 1985 року був прийнятий на роботу трактористом в Колгосп ім. Я. Гадана, с. Павлів, Львівської області, де працював до 13 червня 1989 року, що становить 4 роки та 21 день, 26 вересня 1989 року позивач прийнятий трактористом в радгосп "Летичівський", де працював до 01 березня 2006 року, що становить 16 років, 5 місяців та 3 дні.

Окрім записів в трудовій книжці робота ОСОБА_1 трактористом підтверджується посвідченням тракториста-машиніста від 23.09.1999; архівну довідку від 23.07.2020 № 251-д про кількість відпрацьованих людиноднів та заробітну плату за період роботи з 1978 року по 1984 рік в колгоспі "Більшовик" с. Греченці, Летичівського району Хмельницької області, видану трудовим архівом Летичівської селищної ради на підставі книги обліку трудового стажу і заробітку колгоспника № 2; архівну довідку від 15.01.2020 № 22 про кількість відпрацьованих людиноднів за період роботи з 1985 року по 1989 рік в колгоспі ім. Я. Гавана с. Павлів, видану архівним відділом Радехівської районної державної адміністрації Львівської області на підставі книги обліку трудового стажу і заробітку колгоспника колгоспу ім. Я. Галана, с. Павлів за 1985-1989 рр.; архівну довідку від 03.03.2020 № 132-д про заробітну плату за період роботи з 1989 року по 1993 рік в радгоспі "Летичівський" Летичівського району Хмельницької області, видану трудовим архівом Летичівської селищної ради на підставі відомостей нарахування і виплати оплати праці; архівну довідку від 03.03.2020 № 132-д про заробітну плату за період роботи з 1994 року по 1998 рік в радгоспі "Летичівський" Летичівського району Хмельницької області, видану трудовим архівом Летичівської селищної ради на підставі відомостей нарахування і виплати оплати праці; архівну довідку від 03.03.2020 № 132-д про заробітну плату за період роботи з 1999 року по 2003 рік в радгоспі "Летичівський" Летичівського району Хмельницької області, видану трудовим архівом Летичівської селищної ради на підставі відомостей нарахування і виплати оплати праці; архівну довідку від 03.03.2020 № 132-д про заробітну плату за період роботи з 2004 року по 2006 рік в радгоспі "Летичівський" Летичівського району Хмельницької області, видану трудовим архівом Летичівської селищної ради на підставі відомостей нарахування і виплати оплати праці; витяг з книги наказів радгоспу "Летичівський" від 23.07.2020 № 234-д, виданий трудовим архівом Летичівської селищної ради на підставі книги наказів № 38, № 1, № 2, № 3, № 4.

Таким чином відповідачем протиправно не прийнято до уваги записи в належній позивачу трудовій книжці серії НОМЕР_3 від 20 серпня 1964 року про роботу трактористом та інших наданих первинних документів та не зарахували йому до пільгового стажу роботи періоди роботи: з 23 травня 1985 року по 13 червня 1989 року трактористом в Колгоспі ім. Я. Гадана, с. Павлів, Львівської області; з 26 вересня 1989 року по 01 березня 2006 року трактористом в радгоспі "Летичівський".

Принцип "належного урядування", як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість (рішення у справі "Moskal v. Poland"). Будь-яка інша позиція була б рівнозначною, inter alia, санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам. Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків (рішення у справі "Lelas v. Croatia"). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (рішення у справі "Pincova and Pine v. the Czech Republic", "Gashi v. Croatia", "Trgo v. Croatia").

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що оскільки період роботи позивача трактористом безпосередньо зайнятим у виробництві сільськогосподарської продукції, підтверджений відповідними записами у трудовій книжці позивача та відповідними документами, що містяться в матеріалах справи, тому даний адміністративний позов слід задоволити.

Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задоволити.

Визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 20 січня 2021 року №221050001171 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницької області зарахувати ОСОБА_1 до трудового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах роботи трактористом-машиністом у виробництві сільськогосподарської продукції періоди роботи: з 23 травня 1985 року по 13 червня 1989 року трактористом в Колгоспі ім. Я. Гадана, с. Павлів, Львівської області; з 26 вересня 1989 року по 01 березня 2006 року трактористом в радгоспі "Летичівський".

Стягнути на користь ОСОБА_1 908 (дев'ятсот вісім) грн. судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_4 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя П.І. Салюк