Рішення від 06.08.2021 по справі 540/3161/21

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/3161/21

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії ГУ Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо зменшення з 01.04.2019 року з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення основного розміру призначеної пенсії за вислугу років під час її перерахунку на підставі довідки Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 16.11.2020 р. №6/2/143 про грошове забезпечення;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату з урахуванням раніше здійснених виплат ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ на підставі довідки про грошове забезпечення Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 16.11.2020 р. №6/2/143 про грошове забезпечення з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 90% грошового забезпечення врахованого для обчислення пенсії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що він перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію, призначену відповідно до ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ у розмірі 90% грошового забезпечення. Відповідно до Постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103, відповідач у квітні 2018 року здійснив перерахунок пенсії з 01.01.2018 року та зменшив відсотковий розмір пенсії до 70%. Рішенням Херсонського ОАС від 01.04.2020 року у справі № 540/461/20 такі дії визнано протиправними. На виконання цього рішення відповідач здійснив перерахунок та з 05.09.2020 року виплачував пенсію з розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення.

На виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 15.01.2021 у справі № 540/4192/20 ГУПФУ в Херсонській області проведено перерахунок пенсії та здійснено виплату перерахованої пенсії з 01.04.2019 р. на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 16.11.2020 №6/2/143 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Вказане рішення набрало законної сили 23.03.2021 р.

Відповідач протиправно здійснив перерахунок та виплачує пенсію за вислугу років у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення, з яким не згоден.

Відповідач Листом за №3230-2904/0-03/8-2100/21 від 20.05.2021 року повідомив позивача про те, що «при виконанні рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 15.01.2021 у справі №540/4192/20, що набрало законної сили 23.03.2021, яким зобов'язано Головне управління здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 16.11.2020 №6/2/143, виданої Херсонським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 №704, з урахуванням проведених раніше виплат, враховано положення статті 13 Закону №2262 в редакції, чинній на момент перерахунку пенсії. Виплата пенсії в перерахованому розмірі 10898,27 грн. розпочата з травня 2021 року. Сума доплати по перерахунку пенсії за період з 01.04.2019 року по 30.04.2021 року становить 96523,04 гривень».

Позивач зазначає, що згідно оновленої довідки Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 16.11.2020 №6/2/143 розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, що враховується для перерахунку пенсії, складає 15568,95 грн., тобто здійснений відповідачем перерахунок пенсії у розмірі 10898,27 грн. складає 70% грошового забезпечення (15568,95 грн. 70%). При проведенні даного перерахунку відповідачем було протиправно зменшено основний розмір пенсії з 90% на 70% врахованого грошового забезпечення, що підтверджується розрахунком пенсії за вислугу років на 01 липня 2021 року.

Такі дії відповідача позивач вважає протиправними.

Відповідач із заявленими вимогами не погоджується та у задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що статтею 13 Закону України № 2262-ХІІ у редакції, яка діяла на момент здійснення перерахунку пенсії позивача, передбачено, що максимальний розмір пенсії за вислугу років не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення, тому підстави для перерахунку пенсії виходячи із розміру 90%, як просить позивач, відсутні. Також видатковою частиною бюджету Пенсійного Фонду України не передбачено кошти на проведення виплат зазначеній категорії пенсіонерів, тому їх здійснення є порушенням чинного бюджетного законодавства.

Суд своєю ухвалою від 09.07.2021 року відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, суд установив такі обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Херсонській області та з 05.08.2010 року отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 90% грошового забезпечення.

З 01.01.2018 позивачу здійснено перерахунок пенсії відповідно Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" у розмірі 70% від грошового забезпечення. Зменшення відсоткового розміру пенсії з 01.01.2018 року позивач оскаржив до суду.

Рішенням Херсонського ОАС від 01.04.2019 року, яке набрало законної сили 07.08.2020 року, ухваленого в адміністративній справі № 540/461/20, визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Херсонській області щодо зменшення відсоткового розміру пенсії та зобов'язано здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року в розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 15.01.2021 у справі 540/4192/20 визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 16.11.2020 р. №6/2/143 про грошове забезпечення та зобов'язано здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії. Рішення набрало законної сили 23.03.2021 року.

Здійснюючи перерахунок пенсії позивача, відповідач знову зменшив відсотковий розмір пенсії позивача з 90% до 70% грошового забезпечення із посиланням на ст. 13 Закону України № 2262-ХІІ у редакції, яка діяла на момент здійснення перерахунку та передбачала, що максимальний розмір пенсії за вислугу років не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Позивач вважає, що зменшення відсоткового розміру пенсії під час здійснення перерахунку на підставі оновленої довідки призвело до порушення його права на належне пенсійне забезпечення.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” від 09.04.1992 за № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до статті 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії), пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90% відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

8 липня 2011 року прийнято Закон №3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон №3668-VI), який набрав чинності 1 жовтня 2011 року, підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема, у частині другій статті 13 цифри "90" замінено цифрами "80".

27 березня 2014 року прийнято Закон №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 1 квітня 2014 року, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри “80” замінено цифрами “70”. Ці зміни набрали чинності з 1 травня 2014 року.

Статтею 63 Закону №2262-ХІІ, у редакції, чинній з 1 січня 2017 року, визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.

Згідно з цією статтею перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постанова КМУ № 704 набрала чинності з 1 березня 2018 року.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103, відповідно до пункту 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови КМУ №704.

13 лютого 2008 року Постановою Кабінету Міністрів України №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45), відповідно до пункту 3 якого на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Пунктом 4 Порядку №45 (у редакції, чинній на час здійснення перерахунку) перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №1166-VII не зазнала.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивача відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

За таких обставин у відповідача відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії позивача при здійсненні її перерахунку.

Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом у рішенні від 04.02.2019 року ухваленого у зразковій справі № 240/5401/18. Велика Палата Верховного Суду за наслідками розгляду апеляційної скарги, 16.10.2019 року підтримала та залишила в силі наведене рішення.

Право позивача на отримання пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення також встановлено рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 14.01.2019 р. по справі № 540/2464/18, яке набрало законної сили 14.02.2019 р., що в силу ч. 4 ст. 78 КАС України є обставинами, які не підлягають доказуванню.

Крім того, суд зазначає, що питання щодо правомірності дій відповідача по зменшенню розміру відсотків пенсії позивача вже були предметом судового розгляду, але за інший період, що стало підставою для подачі нового (цього) позову.

Суд зазначає, що фактично відповідач вчиняє не просто протиправні дії, а дії які мають ознаки злочину щодо умисного невиконання судового рішення, оскільки жодних нових обставин, інших/нових законодавчих актів у період після винесення попереднього рішення суду по зменшенню відсотків не відбулось. Подання нової довідки про зміну грошового забезпечення не є підставою для зміни відсотків призначеної пенсії які підтвердженні рішенням суду у розмірі 90 відсотків.

Обґрунтування відповідача про відсутність у видатковій частині бюджету Пенсійного Фонду України коштів на проведення виплат зазначеній категорії пенсіонерів, а їх здійснення є порушенням чинного бюджетного законодавства, суд відхиляє, оскільки така позиція суперечить практиці Європейського суду з прав людини, викладеній у рішенні у справі "Кечко проти України", згідно з яким, реалізація особою права, яке пов'язано з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, є безпідставними. Європейський Суд з прав людини у своїх рішеннях констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Отже, відсутність належного бюджетного фінансування не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії позивача у належному відсотковому розмірі.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо зменшення з 01.04.2019 року з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення основного розміру призначеної ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії за вислугу років під час її перерахунку на підставі довідки Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 16.11.2020 р. №6/2/143 про грошове забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у розмірі 90% грошового забезпечення на підставі довідки Херсонського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 16.11.2020 р. №6/2/143 про грошове забезпечення з урахуванням виплачених сум.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (місцезнаходження: 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6, код ЄДРПОУ 21295057) за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір у сумі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.Ф. Попов

кат. 112010201