Рішення від 09.08.2021 по справі 540/931/21

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 серпня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/931/21

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гомельчука С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області, Дніпровського районного відділу у місті Херсоні Управління Державної міграційної служби в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області (далі - відповідач-1, Управління ДМСУ в Херсонській області), Дніпровського районного відділу у місті Херсоні Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області (далі - відповідач-2, Дніпровський РВ у м. Херсоні УДМСУ в Херсонській області), в якому просить:

- визнати протиправною відмову Управління ДМСУ в Херсонській області в особі Дніпровського РВ у м. Херсоні УДМСУ в Херсонській області у вклеюванні фотокартки у паспорт громадянина України у формі книжечки на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв'язку з досягненням 45-річного віку;

- зобов'язати Управління ДМС України в Херсонській області в особі Дніпровського РВ у м. Херсоні УДМСУ в Херсонській області вклеїти до паспорта громадянина України зразка 1994 року, який виданий на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , нову фотокартку у зв'язку з досягненням 45-річного віку.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що після досягнення 45 років, він звернувся до Дніпровського РВ у м. Херсоні УДМСУ в Херсонській області із заявою вклеїти до паспорта нову фотокартку. Проте, відповідач-2 відмовив у вчиненні таких дій, роз'яснивши, що відповідно до абз. 1 п. 2 р. V Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорту громадянину України, затвердженого наказом МВС України від 06.06.2019р. №456, для вклеювання фотокартки при досягненні віку 25 або 45 років особи повинні подати протягом 30 календарних днів відповідну заяву та фотокартки. Після спливу тридцятиденного строку, крім інших передбачених Порядком документів необхідно подати відповідне рішення суду щодо зобов'язання вклеїти фотокартку. Таку відмову вважає протиправною та такою, що порушує його конституційні права як громадянина України. Просить задовольнити позов повністю.

Ухвалою суду від 18.03.2021р. позовну заяву залишено без руху та встановлено строк на усунення її недоліків. Позивач усунув недоліки заяви.

Ухвалою суду від 13.04.2021р. відкрито спрощене провадження в справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження).

Зі змісту наданих до суду відзивів слідує, що позовні вимоги органами ДМСУ не визнаються, із посиланням на таке. Так, позивач звернувся до Дніпровського РВ у м. Херсоні УДМСУ в Херсонській області із заявою, в якій просив вклеїти до свого паспорта громадянина України у вигляді книжечки зразка 1994р. нову фотокартку у зв'язку з досягненням 45-річного віку. У заяві зазначив, що через свої релігійні переконання не бажає отримувати паспорт громадянина України у формі ID-карти. Відповідач-2 надав позивачу відповідь, де зазначив про те, що ОСОБА_1 пропустив строк, встановлений законодавством, протягом якого може бути вклеєна до паспорта громадянина України у вигляді книжечки нова фотокартка у зв'язку з досягненням 45- річного віку, а тому за відсутності необхідного пакету документів (серед якого обов'язкова наявність судового рішення) не має законних підстав для вчинення такої дії. Позивач жодним чином не був позбавлений можливості своєчасно звернутись до відповідача-2, у місячний строк після досягненню 45-річного віку, за відповідною формою із заявою вклеїти фотокартку до паспорту. Однак, ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) звернувся до територіального органу ДМСУ із заявою від 13.03.2021р. після спливу терміну, встановленого законом. Із наведених підстав, просить відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою суду від 26.05.2021р. справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження. Продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів. Призначено підготовче засідання на 20.07.2021р.

Сторони подали заяви, в яких просили здійснювати розгляд справи без їх участі.

Відтак, з огляду на вказані заяви, приписи ч. 7 ст. 181 КАС України, ч. 3 ст. 194 та ч. 9 ст. 205 КАС України, суд закриває підготовче провадження та вирішуватиме справу по суті у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заяви по суті, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що 13.03.2021р. позивач звернувся до Дніпровського районного відділу у місті Херсоні Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області із заявою, в якій просив вклеїти фотокартку по досягненню 45 річного віку у паспорт громадянина України, зазначивши, що у зв'язку з її релігійними переконаннями відмовляється від пластикової ІD-картки. До даної заяви позивач додав паспорт серії НОМЕР_1 , дві фотокартки 3,5 х 4,5 см.

13.03.2021р. Дніпровський РВ у м. Херсоні УДМСУ в Херсонській області листом №6510-454/6510.1-21 повідомив ОСОБА_1 про те, що згідно з чинним законодавством України, сплинув тридцятиденний термін протягом якого необхідно було звернутись із заявою про вклеювання фотокартки. Також, зазначено, що абз. 3 п. 2 р. V Порядку №456 передбачено, що ... Для вклеювання фотокартки при досягненні відповідного віку особи після спливу тридцятиденного строку заявник подає працівнику територіального підрозділу за місцем проживання заяву про вклеювання фотокартки, паспорт і дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см із зображенням, яке відповідає досягнутому нею віку, та відповідне рішення суду щодо зобов'язання ДМС вклеїти фотокартку…. Таким чином, вклеювання фотокартки можливе лише після надання вказаних документів.

Не погоджуючись із такими діями відповідача-2, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи оцінку позиціям сторін, суд враховує наступні обставини та положення законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Статтею 5 Закону України Про громадянство України від 18.01.2001р. №2235-III (далі - Закон №2235-III) визначено, що документом, що підтверджує громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.

Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20.11.2012р. №5492-VI (далі - Закон №5492-VI) визначені правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи.

Згідно ч. 1 ст. 13 Закону №5492-VI документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, відповідно до їх функціонального призначення поділяються на: документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України та документи, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус.

Зважаючи на зміст п. п. "а" п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону №5492-VI паспорт громадянина України є одним із документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України.

Відповідно до ч. ч. 1, 2, 4-6 ст. 14 Закону №5492-VI форма кожного документа встановлюється цим Законом.

Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета.

Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації.

Персоналізація документів у формі книжечки здійснюється за технологією лазерного гравіювання та лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі картки виконується за технологією термодруку або лазерного гравіювання. Персоналізація документів здійснюється централізовано у Державному центрі персоналізації документів.

Відцифрований образ обличчя особи в документах у формі книжечки розміщується на сторінці даних і виконується за технологією лазерного гравіювання та дублюється в центрі сторінки даних за технологією лазерної перфорації.

Отже, вказаним Законом передбачена можливість видачі документа як у формі книжечки, так і у вигляді картки.

Так, заявник, звернувшись до уповноваженого суб'єкта з відповідними документами, передбаченими Законом №5492-VI, має право на отримання документа у формі книжечки, зокрема, паспорта громадянина України.

Пунктом 1 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992р. №2503-ХІІ (далі - Положення №2503-ХІІ) визначено, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України.

Відповідно до п. п. 2, 3 Положення №2503-ХІІ паспорт громадянина України (далі - паспорт) видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, після досягнення 16-річного віку. Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни впровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.

Пункт 5 Положення №2503-ХІІ визначає, що паспортна книжечка являє собою зшиту внакидку нитками обрізну книжечку розміром 88 х 125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок.

Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта. З огляду на п. 8 Положення №2503-ХІІ термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується.

Пунктом 8 Положення №2503-ХІІ встановлено, що термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується.

Згідно із п. 9 Положення №2503-ХІІ передбачено, що паспорт, виготовлений у вигляді паспортної картки (інформаційного листка), має розмір 80 х 60 мм. У інформаційний листок вклеюється фотокартка і вносяться відомості про його власника: прізвище, ім'я та по батькові, дата народження і особистий номер, а також дата видачі і код органу, що його видав. Інформаційний листок заклеюється плівкою з обох боків.

Відповідно до п. п. 10, 11 Положення №2503-ХІІ термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної картки, визначається Кабінетом Міністрів України.

Бланки паспортів виготовляються на замовлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, з високоякісного паперу з використанням спеціального захисту.

Зі змісту зазначених норм слідує, що Положенням №2503-ХІІ про паспорт громадянина України визначено дві форми паспорта громадянина України: паспортна книжечка та паспортна картка.

Також при вирішенні даної справи суд враховує правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.09.2018р. у зразковій справі №806/3265/17 (провадження №Пз/9901/2/18), що відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України, при ухваленні рішення у цій справі враховуються правові висновки Верховного суду, викладені у рішенні за результатом розгляду зразкової справи.

Так, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що норми Закону №5492-VI на відміну від норм Положення №2503-ХІІ (теж діючого на момент виникнення правовідносин) не тільки звужують, але фактично скасовують право громадянина на отримання паспорту у вигляді паспортної книжечки без безконтактного електронного носія персональних даних, який містить кодування його прізвища, ім'я та по-батькові та залишають тільки право на отримання паспорта громадянина України, який містить безконтактний електронний носій, що є безумовним порушенням вимог статті 22 Конституції України, яка забороняє при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, не відповідає вимогам якості закону (тобто втручання не було встановлене законом) не було необхідним у демократичному суспільстві у тому сенсі, що воно було непропорційним цілям, які мали бути досягнуті, не покладаючи на особу особистий надмірний тягар. Зазначене допускає свавільне втручання у право на приватне життя, у контексті неможливості реалізації права на власне ім'я, що становить порушення ст. 8 Конвенції.

Також, при вирішенні спору Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що законодавець, приймаючи Закон №1474-VIII, яким внесені зміни до Закону №5492-VI, не дотримав вимог, за якими такі зміни повинні бути зрозумілими і виконуваними, не мати подвійного тлумачення, не звужувати права громадян у спосіб, не передбачений Конституцією України та не допускати жодної дискримінації у залежності від часу виникнення правовідносин з отриманням паспорта громадянина України.

Вирішуючи даний спір, суддя вважає, що фактична безальтернативність документування особи паспортом з безконтактним електронним носієм (ID-картки), у разі пропуску місячного строку, після досягнення певного віку, для звернення до уповноваженого органу для вклеювання нових фотокарток, була передбачена Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015р. №302.

Пунктом 6 Порядку №302 (в редакції постанови КМУ №795 від 03.10.2018р.) передбачено те, що обмін паспорту здійснюється у разі, якщо особа досягла 25- чи 45-річного віку та не звернулася в установленому законодавством порядку не пізніше як через місяць після досягнення відповідного віку для вклеювання до паспорта зразка 1994р. нових фотокарток.

Судом встановлено, що позивачу виповнилось 45 років 24.05.2001р., тому він мав звернутися до відповідача-2 із заявою з проханням вклеїти фотокартку по досягненню 45-річного віку у паспорт громадянина України протягом місяця, тобто в строк до 23.06.2001р. Проте, таку заяву позивач подав лише 13.03.2021р.

Враховуючи викладене, суд погоджується із висновком відповідача-2 про пропуск позивачем строку для звернення до відповідача-2 із заявою про вклеювання фотокартки в паспорт громадянина України у формі книжечки, у зв'язку із досягнення 45-річного віку і це є порушенням вимог пп. 6 п. 6 Порядку №302.

При цьому, суд зауважує, що за дане порушення позивача може бути притягнуто до адміністративної відповідальності, однак, це не може перешкоджати чи позбавити особу права на користування паспортом у формі книжечки.

Крім цього, постановою КМУ від 03.04.2019р. №398 "Про внесення змін до п. 3 постанови КМУ від 25.03.2015р. №302", передбачено, що Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994р. здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994р.

З 21.06.2019р. набрав чинності Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019р. №456 (далі - Порядок №456).

За змістом п. 2 р. V Порядку №456 для вклеювання фотокартки при досягненні відповідного віку особа після спливу тридцятиденного строку заявник подає працівнику територіального підрозділу за місцем проживання заяву про вклеювання фотокартки, паспорт і дві фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см із зображенням, яке відповідає досягнутому нею віку, та відповідне рішення суду. Облік заяв про вклеювання фотокартки здійснюється в журналі реєстрації заяв про вклеювання фотокарток.

Отже, у зв'язку із зміною чинного законодавства, передбачена можливість вклеювання фотокартки, після спливу тридцятиденного строку, до паспорту громадянина України зразка 1994р.

Суд відмічає, що можливість вклеювання Державною міграційною службою фотокартки до паспорта громадянина України при досягненні відповідного віку особою після спливу тридцятиденного строку може бути реалізована лише за наявності подання такою особою рішення суду.

У свою чергу, така можливість може бути реалізована виключно за умови наявності судового рішення, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994р.

Тобто, у будь-якому випадку особа, яка через свої переконання бажає залишити за собою право бути документованою паспортом зразка 1994р., змушена звертатися до суду про зобов'язанням Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994р.

Таким чином, у даному випадку звернення позивача із цим позовом до суду є необхідним для реалізації останньої зазначеного права, оскільки іншої процедури вклеювання фотокартки до паспорту зразка 1994р., законодавством не передбачено.

Суддя зауважує на тому, що позивачем обрано належний спосіб захисту своїх прав, тому вважає за необхідне зобов'язати відповідача-2 вклеїти до паспорта ОСОБА_1 зразка 1994р. нової фотокартки у зв'язку з досягненням 45-річного віку.

Аналогічний підхід до тлумачення зазначених норм права Верховний Суд висловив у постановах від 05.12.2019р. у справі №420/270/19, від 31.01.2020р. у справі №200/6627/19-а, від 06.02.2020р. у справі №420/3253/19 та від 31.03.2020р. у справі №460/842/19.

Враховуючи викладене, суддя дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову в частині зобов'язання відповідача-2 вклеїти до паспорта громадянина України, зразка 1994р., виданого на ім'я ОСОБА_1 , серії НОМЕР_1 , нової фотокартки у зв'язку з досягнення 45-річного віку.

Водночас, суддя не вбачає підстав для задоволення позову в частині вимог про визнання протиправною відмови відповідача-2 у вклеюванні до паспорта громадянина України зразка 1994р., який виданий на ім'я ОСОБА_1 , серії НОМЕР_1 , нової фотокартки у зв'язку з досягнення 45 років, оскільки обов'язок відповідача-2 вчинити такі дії виникне за наявності рішення суду зобов'язального характеру.

Зазначене свідчить про відсутність у відповідача-2, станом на час виникнення спірних правовідносин, підстав для вклеювання до паспорта громадянина України зразка 1994р., який виданий на ім'я ОСОБА_1 .

Відтак, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог в цій частині.

Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суддя

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_1, АДРЕСА_1 ) до Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 37839478, 73036, м. Херсон, вул. Перекопська, 168), Дніпровського районного відділу у місті Херсоні Управління Державної міграційної служби в Херсонській області (код ЄДРПОУ 37839478, 73008, м. Херсон, вул. Залаегерсег, 29) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити частково.

Зобов'язати Управління державної міграційної служби України в Херсонській області в особі Дніпровського районного відділу у місті Херсоні Управління Державної міграційної служби в Херсонській області вклеїти до паспорта громадянина України, зразка 1994 року, виданого на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , серії НОМЕР_1 , нову фотокартку у зв'язку з досягнення 45-річного віку.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн. за рахунок бюджетних асигнувань з Управління Державної міграційної служби України в Херсонській області, шляхом безспірного списання.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п. п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя С.В. Гомельчук

кат. 102080000