Рішення від 29.07.2021 по справі 906/269/21

Господарський суд

Житомирської області

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" липня 2021 р. м. Житомир Справа № 906/269/21

Господарський суд Житомирської області у складі: судді Сікорської Н.А.

секретар судового засідання: Русецька Ю.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Житомирської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком"

до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Коростенської РДА

про стягнення 29 334,68 грн.

за участю представника позивача: Руденко М.В. - довіреність №6270 від 12.01.2021р.

Процесуальні дії по справі.

Публічне акціонерне товариство "Укртелеком" в особі Житомирської філії ПАТ "Укртелеком" звернулось до Господарського суду Житомирської області з позовом про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області 29334,68 грн. вартості телекомунікаційних послуг, наданих пільговій категорії населення.

Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 30.03.2021р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 27.04.2021р.

23.04.2021р. від Управління соціальної політики Коростенської РДА надійшов відзив на позовну заяву (а.с.63-78).

Ухвалою суду від 27.04.2021р. розгляд справи відкладено на 27.05.2021р.

27.05.2021р. від позивача надійшли додаткові пояснення (а.с.87-114).

У судовому засіданні від 27.05.2021р. судом було оголошено перерву до 14.06.2021р.

Ухвалою від 14.06.2021р. судом за власною ініціативою залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Коростенську РДА, оскільки розпорядженням голови Олевської РДА № 198 "Про реорганізацію структурних підрозділів райдержадміністрації, які мають статус юридичної особи публічного права" реорганізовано управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації, шляхом приєднання до Коростенської райдержадміністраці.

27.07.2021р. від Коростенської РДА надійшов лист з додатками (а.с.130-136).

В судовому засіданні 29.07.2021р., відповідно до ст.240 ГПК України, судом постановлено вступну та резолютивну частини рішення.

Відповідно до ст.42 ГПК України, учасники справи, серед іншого, мають право подавати докази; брати участь у судових засіданнях, якщо інше не визначено законом; брати участь у дослідженні доказів; ставити питання іншим учасникам справи, а також свідкам, експертам, спеціалістам; подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб.

В ході розгляду справи господарським судом Житомирської області, у відповідності до п.4 ч.5 ст.13 ГПК України, сторонам було створено всі умови для реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом у межах строків, встановлених ГПК України.

Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.

Позов мотивований неналежним виконанням Управлінням праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області зобов'язання щодо оплати за надані телекомунікаційні послуги пільговим категоріям осіб.

У період з липня по грудень 2020 року ПАТ "Укртелеком" в особі Житомирської філії було надано послуги зв'язку на пільгових умовах частині населення Олевського району на загальну суму 29334,68 грн.

Натомість, відповідачем не здійснено оплати за надані телекомунікаційні послуги громадянам, які користуються пільгами, за період липень-грудень 2020 року, внаслідок чого у відповідача утворилась заборгованість перед позивачем в сумі 29334,68 грн.

Відповідач відзиву на позовну заяву не надав.

Судом встановлено, що відповідно до розпорядження голови Олевської РДА № 198 від 30.12.2020 "Про реорганізацію структурних підрозділів райдержадміністрації, які мають статус юридичної особи публічного права" управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації реорганізовано шляхом приєднання до Коростенської райдержадміністрації.

Разом з тим, до ЄДРПОУ занесено запис про припинення УПСЗН Народицької РДА, однак на день розгляду справи останнє з реєстру як юридична особа не виключено.

Клопотання про залучення до участі у справі правонаступника позивачем не подавалось.

Відзив на позовну заяву, який був поданий до суду 23.04.2021 Управлінням соціальної політики Коростенської РДА, суд до уваги не прийняв, як такий, що подано неуповноваженою особою.

Третя особа у листі №02-10/1199 від 21.07.2021р. вказала, що відповідно до передавального балансу від 15.03.2021р. всі зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області перейшли до правонаступника Управління соціальної політики Коростенської РДА.

З позовними вимогами не погоджується, просить відмовити в їх задоволенні.

Просила розглядати справу за відсутності представника Коростенської РДА.

Представники відповідача та третьої особи в засідання суду 29.07.2021р. не з'явилися, про дату та час розгляду справи повідомлені належним чином, шляхом направлення ухвали суду від 06.07.2021р. на поштові адреси сторін.

Згідно ч.1 ст.202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

В силу вимог ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, 1950 року, учасником якої є Україна, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.

Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору (§ 66-69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").

За вказаних обставин, беручи до уваги, що явка учасників процесу в судове засідання не визнавалась обов'язковою, суд вирішує справу за відсутності представників відповідача та третьої особи.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Публічне акціонерне товариство "Укртелеком", відокремленим підрозділом якого є Житомирська філія ПАТ "Укртелеком" (позивач), є оператором телекомунікацій, який надає телекомунікаційні послуги споживачам відповідно до вимог Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України "Про телекомунікації", Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2012р. №295, інших законодавчих актів України.

Протягом липня-грудня 2020 року Публічним акціонерним товариством "Укртелеком" в особі Житомирської філії ПАТ "Укртелеком" надано телекомунікаційні послуги на пільгових умовах споживачам Олевського району на загальну суму 29334,68 грн., що підтверджується розрахунками видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням окремим категоріям громадян пільг з оплати послуг зв'язку (а.с.22-33).

Позивачем щомісячно направлялись відповідачу для здійснення розрахунку за надані телекомунікаційні послуги пільговим категоріям споживачів відповідні розрахунки та акти звіряння розрахунків за надані населенню послуги, на які надаються пільги, з сумою заборгованості, про що свідчать супровідні листи та описи вкладення (а.с.10-21, 34-36).

Однак відповідач відшкодування пільгової вартості послуг зв'язку за вказаний період не здійснив.

За вказаних обставин, ПАТ "Укртелеком" в особі Житомирської філії ПАТ "Укртелеком" звернулося до суду з позовом про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області 29334,68 грн. вартості телекомунікаційних послуг, наданих пільговій категорії населення.

Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.

Відповідно до частини 3статті 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків можуть бути безпосередньо акти цивільного законодавства.

Частиною 1статті 144 ГК України передбачено, що майнові права та майнові обов'язки суб'єкта господарювання можуть виникати з актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб у випадках, передбачених законом.

За приписами частини 1 статті 174 ГК України, господарські зобов'язання можуть виникати, в тому числі, безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акту, що регулює господарську діяльність.

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію, закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначено Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".

Статтею 19 вказаного Закону встановлено, що виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Соціальні пільги на отримання телекомунікаційних послуг для ряду категорій громадян встановлено такими Законами України: Закону України "Про жертви нацистських переслідувань", Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист", Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", Законом України "Про охорону дитинства".

Згідно з ч.3ст.63 Закону України "Про телекомунікації" телекомунікаційні послуги споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.

Як визначено п. 63 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №295 від 11.04.2012, установлені законами пільги з оплати послуг надаються споживачеві відповідно до законодавства за місцем його проживання з дня пред'явлення ним документа, що підтверджує право на пільги.

За змістомст. 178 ГК України та ст. 633 ЦК України договір про надання телекомунікаційних послуг є публічним, оператор, провайдер телекомунікацій зобов'язаний здійснювати надання послуг зв'язку кожному, хто до нього звертається на законних підставах, не має права відмовити у наданні послуг за наявності у нього такої можливості або надавати перевагу одному споживачеві перед іншими щодо укладення публічного договору, крім випадків, передбачених законодавством. Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.

Отже, наведеними нормами чинного законодавства встановлено право фізичних осіб, які мають визначений законами соціальний статус, на отримання послуг зв'язку на пільгових умовах (з частковою оплатою їх вартості або безкоштовно), та обов'язок провайдера, оператора телекомунікацій надавати такі послуги з урахуванням встановлених чинним законодавством пільг.

Публічне акціонерне товариство "Укртелеком", відокремленим підрозділом якого є Житомирська філії ПАТ "Укртелеком" (позивач) оператор телекомунікацій, який надає телекомунікаційні послуги споживачам відповідно до вимог Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України "Про телекомунікації", Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2012 № 295, інших законодавчих актів України.

Публічне акціонерне товариство "Укртелеком" в особі Житомирської філії ПАТ "Укртелеком" надало у період липень-грудень 2020 року телекомунікаційні послуги на пільгових умовах частині населення Олевського району, яке включено до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають пільги і підпадає під дію Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний статус", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та "Про охорону дитинства".

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією Українита законами України основних соціальних гарантій, визначаються Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".

Частиною 2 ст. 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії"встановлено, що державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Відповідно до п.20-4 ч.1 ст.91 Бюджетного кодексу України до видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів, належать видатки, зокрема, на пільги з послуг зв'язку, інші передбачені законодавством пільги.

Згідно правової позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеної в постанові від 23.10.2019 у справі № 911/1924/18, ПАТ"Укртелеком"є суб'єктом господарювання, який надає телекомунікаційні послуги споживачам, метою діяльності якого як учасника господарських відносин є досягнення економічних та соціальних результатів та одержання прибутку згідно із ч. 2 ст. 3 Господарського кодексу України. А тому в даному випадку у оператора телекомунікаційних послуг виникає цивільне право на відшкодування вартості послуг зв'язку, наданих особам, які згідно з чинним законодавством мають право на соціальні пільги, а у держави цивільний обов'язок здійснити розрахунок за надані цим особам послуги.

Згідно із ч. 1 ст. 170 ЦК України держава набуває і здійснює цивільні права та обов'язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом.

Тобто, держава, як суб'єкт правовідносин, здійснює свої обов'язки у відносинах з особою у певній сфері суспільних відносин через свої органи. Оскільки у відносинах виконання обов'язку у спірних правовідносинах державу представляють органи, які уповноважені на реалізацію державної політики у сфері соціального захисту населення, то саме вони повинні нести відповідальність від імені держави.

З метою удосконалення обліку осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою постановою Кабінету Міністрів України № 117 від 29.01.2003 затверджено Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі Положення).

За змістом п. 3 Положення, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - уповноважені органи):

організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної в пункті 2 цього Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для розрахунку розміру пільг та їх виплати і проведення виплати соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей;

ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки згідно з формою "1 - пільга", в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків. Форма "1 - пільга" затверджується Мінсоцполітики;

ведуть облік отримувачів соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей шляхом формування на кожну особу персональної облікової картки згідно з формою "1 - допомога", в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків або реквізити паспорта громадянина України, документа, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, а також особу, яку визнано в Україні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту;

вносять до Реєстру відповідні уточнення в разі визнання такими, що втратили чинність, чи зупинення дії окремих норм законодавчих актів, на підставі яких пільговики отримують пільги;

надають консультації пільговикам, постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей, підприємствам та організаціям, що надають послуги.

Отже, основним завданням Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області є забезпечення реалізації державної соціальної політики у сфері праці та соціального захисту населення на території Олевського району.

Тобто, останнє зобов'язане проводити розрахунки з організаціями надавачами послуг за надані пільги окремим категоріям громадян, до яких також відноситься ПАТ "Укртелеком", як надавач телекомунікаційних послуг.

Позивач протягом липня-грудня 2020 року надсилав відповідачу листи з доданими до них розрахунками видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням окремим категоріям громадян пільг з оплати послуг зв'язку та актами звіряння розрахунків.

Відповідно до розрахунків видатків, звітів - списків пільговиків по групам категорій, наданого відповідачем одностороннього акту звірки розрахунків, за відповідачем рахується заборгованість по відшкодуванню вартості телекомунікаційних послуг наданих пільговій категорії населення, в сумі 29334,68 грн.

За змістом ст. ст. 525, 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

За приписами ч.1 ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідач доказів сплати компенсації позивачу вартості послуг зв'язку, наданих ним в період липень-грудень 2020р. на пільгових умовах, особам, які проживають на території Олевського району, в сумі 29334,68 грн. суду не надав.

Таким чином, суд доходить висновку про порушення відповідачем права позивача на отримання компенсації вартості послуг зв'язку, наданих ним на виконання імперативних норм чинного законодавства пільговим категоріям громадян.

Європейський суд з прав людини у справі "Проніна проти України", зазначив, що п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі ст.6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

Згідно із ч.ч. 2, 3 ст.13 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

За приписами ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відтак, сторони звертаючись до суду повинні враховувати те, що визначення та наповнення доказової бази переданого на розгляд суду спору покладаються саме на сторони, а не на суд.

Суд вирішує спір на підставі поданих та витребуваних в порядку ст.81 ГПК України сторонами доказів.

За приписами ч.1 ст.86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи викладене, господарський суд приходить до висновку, що уточнені позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі в сумі 29334,68 грн.

Судові витрати за результатами розгляду справи.

Відповідно до ч.ч.1, 4 ст.129 ГПК України судовий збір покладається:

1) у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін;

2) у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються:

1) у разі задоволення позову - на відповідача;

2) у разі відмови в позові - на позивача;

3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи факт задоволення позовних вимог, в порядку п.1 ч.4ст.129 ГПК України, судовий збір в сумі 2270,00 грн., покладається на відповідача.

Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації (11001, Житомирська область, м. Олевськ, вул. Привокзальна, 5, код ЄДРПОУ 03192610)

на користь Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (01601, м.Київ, бульвар Тараса Шевченка, буд.18, код ЄДРПОУ 21560766) в особі Житомирської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (10014, Житомирська область, м.Житомир, вул.Київська, буд.20, код ЄДРПОУ 01184114):

- 29334,68 грн. - відшкодування вартості телекомунікаційних послуг пільговій категорії населення;

- 2270,00 грн. - судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено: 06.08.21

Суддя Сікорська Н.А.

Віддрукувати:

1 - до справи

2 - позивачу - 10014, м.Житомир, вул.Київська, 20 (рек.)

3 - відповідачу -11001, Житомирська обл., м.Олевськ, вул.Привокзальна, 5,(рек. )

4 - третя особа - Коростенська РДА (11500, Житомирська обл., місто Коростень, вул. Грушевського, будинок 60/2 (рек. з пов.)