Справа № 592/9838/21
Провадження № 3/592/1956/21
06 липня 2021 року м.Суми
Суддя Ковпаківського районного суду міста Суми Косолап М.М., за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , потерпілої - ОСОБА_2 , розглянувши матеріали, які надійшли від Сумського районного управління поліції ГУНП в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючої, паспорт НОМЕР_1 , виданий 10.06.1997 Шосткинським МВ УМС України в Сумській області
за статтею 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
06.08.2021 до Ковпаківського районного суду м. Суми надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за статтею 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ВАБ № 683854 складеного 04.08.2021 ДОП Сумського РУП молодшим лейтенантом поліції Руденком О.В., ОСОБА_1 притягається до адміністративної відповідальності за те, що 23.07.2021 о 21 год. 00 хв. перебуваючи на території громадського місця, а саме: КУ «Сумська гімназія № 1» виражалася нецензурною лайкою та штовхнула громадян.
У судовому засіданні ОСОБА_1 суду пояснила, що виконувала обов'язки сторожа. До її обов'язків, зокрема, входить перевірка території гімназії та зачинення воріт. Вона обійшла територію, пересвідчилась, що всі вийшли, зачинила ворота. Почула стук в двері, на запитання хто стукає ніхто не відповів. Пішла дивитись в камери відеонагляду. Потім знову в двері постукали. Вона відчинила двері та побачила хлопчика та запитала в нього, що сталося. Підійшла жінка, почала знімати її на телефон, кричати та хапати за двері. Вона взяла ключі від воріт та пішла їх відчиняти. Діти вийшли за ворота, а жінка почала кричати та виражатись нецензурною лайкою, ображати її та вдарила ногою в її ліву ногу. Вона звернулась до швидкої допомоги, щоб зафіксувати тілесні ушкодження. Показувала документи з лікарні особі, яка складала протокол. Зазначила, що події викладені у протоколі відбувались о 21 год. 35 хв. бо вона потім дивилась час по камерам відеонагляду. Вказувала, що нецензурною лайкою не виражалась.
Потерпіла ОСОБА_2 суду пояснила, що 23.07.2021 приблизно о 21 год. 00 хв. грали з дітьми на стадіоні. Коли вирішили піти додому виявили, що ворота на території зачинені. Вона попросила дитину, щоб постукав у двері та попросив, щоб відчинили ворота. Після того, як хлопчик постукав, почула агресивну відповідь. Підійшовши ближче запитала у жінки чому вона кричить. Після чого жінка пішла взяла ключі та весь час обурювалась. Між ними почалась словесна перепалка. Жінка відчинила ворота та штовхнула її у спину, коли вона повернулась отримала удар ногою в свою ногу та у відповідь також вдарила ногою в ногу. Знімала відео на телефон. Зазначила, що нецензурною лайкою не виражалась.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілої, дослідивши докази по справі, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до статті 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішуються питання, зокрема: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (стаття 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (частина друга статті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Відповідно до статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Вимоги до оформлення протоколів про адміністративні правопорушення встановлені Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 № 1376 зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2015 р. за № 1496/27941 (далі - Інструкція).
Згідно пункту 9 розділу ІІ Інструкції у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол).
У даному випадку протокол про адміністративне правопорушення наведеним вимогам Інструкції не відповідає.
З матеріалів доданих до протоколу вбачається, що 27.07.2021 мало місце звернення ОСОБА_2 до поліції, у якому остання просила прийняти міри до сторожа гімназії № 1, яка 23.07.2021 близько 21 год. 00 хв. створила конфліктну ситуацію висловлюючись нецензурними словами в присутності дітей.
У судовому засіданні потерпіла ОСОБА_2 зазначила, що 23.07.2021 ОСОБА_1 штовхнула її у спину та вдарила ногою, про що також зазначено у її письмових поясненнях від 27.07.2021 на ім'я начальника Сумського РУП ГУНП в Сумській області.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 виражалася нецензурною лайкою та штовхнула громадян, проте не зазначено яких саме громадян.
Жодних відомостей про нанесення ОСОБА_1 відносно ОСОБА_2 будь-яких ударів протокол про адміністративне правопорушення не містить.
Крім того, усупереч статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення у протоколі не зазначено місце вчинення адміністративного правопорушення (адреса КУ «Сумська гімназія № 1»), а також зазначений у протоколі час вчинення адміністративного правопорушення не збігається з показами ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у судовому засіданні.
За змістом статей 279, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення справа про адміністративне правопорушення повинна розглядатись у межах тих обставин, які зазначені у протоколі про таке порушення. Суддя не має права у постанові за наслідками розгляду вказувати на кваліфікуючі ознаки правопорушення, які не зазначались у протоколі про адміністративне правопорушення, або їх виключати.
Зазначені недоліки, у даному випадку унеможливлюють в повному обсязі встановити усі обставини необхідні для вирішення справи.
Враховуючи те, що зазначені недоліки позбавляють суд можливості повно, всебічно та об'єктивно розглянути дану справу та винести рішення, справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за статтею 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення підлягає поверненню до Сумського районного управління поліції ГУНП в Сумській області для належного оформлення з урахуванням строків передбачених частиною 2 статті 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Керуючись статтею 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за статтею 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення - повернути до Сумського відділу поліції ГУНП в Сумській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя М.М. Косолап