06 серпня 2021 року
м. Київ
справа № 420/11219/20
адміністративне провадження № К/9901/25041/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Мартинюк Н.М.,
суддів -Кашпур О.В., Соколова В.М.,
перевіривши касаційну скаргу Державної судової адміністрації України на постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 7 червня 2021 року у справі №420/11219/20 за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області, за участі третіх осіб - Державної судової адміністрації України, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
У жовтні 2020 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області, за участі третіх осіб - Державної судової адміністрації України, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області, в якому просила:
- визнати протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області щодо обмеження виплат суддівської винагороди в період з 18 квітня до 28 серпня 2020 року;
- зобов'язати територіальне управління Державної судової адміністрації України в Одеській області виплатити судді Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області ОСОБА_1 нараховану, але не виплачену суму суддівської винагороди за період з 18 квітня до 28 серпня 2020 року відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів»;
- рішення суду в частині виплати суддівської винагороди за один місяць допустити до негайного виконання.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18 січня 2021 року позов задоволено частково:
- визнано протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області щодо обмеження виплат суддівської винагороди в період з 18 квітня до 28 серпня 2020 року.
- зобов'язано Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Одеській області виплатити судді Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області ОСОБА_1 нараховану, але не виплачену суму суддівської винагороди за період з 18 квітня до 28 серпня 2020 року відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 7 червня 2021 року рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 січня 2021 року скасовано та прийнято нову постанову, якою позов задоволено частково:
- стягнуто з держави України за рахунок коштів Державного бюджету України, головним розпорядником яких є Державна судова адміністрація України, шляхом безспірного списання Державною казначейською службою України з бюджетної програми КПКВК 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів і працівників апаратів судів» на користь ОСОБА_1 недоотриману суддівську винагороду за період з 18 квітня 2020 року до 28 серпня 2020 року в сумі: 137 229,33 грн з відрахуванням обов'язкових податків та зборів.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із цим судовим рішенням суду апеляційної інстанції, Державна судова адміністрація України звернулася із касаційною скаргою до Верховного Суду як суду касаційної інстанції в адміністративних справах відповідно до статті 327 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - "КАС України"), надіславши її 6 липня 2021 року за допомогою засобів поштового зв'язку.
У своїй касаційній скарзі скаржник просить постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 7 червня 2021 року у справі №420/11219/20 скасувати й ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Верховний Суд ухвалою від 15 липня 2021 року відмовив у задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору та залишив касаційну скаргу без руху, встановивши скаржнику строк у десять днів з моменту отримання копії вказаної ухвали для усунення недоліків касаційної скарги шляхом надання до суду документа про сплату судового збору.
На виконання цієї ухвали та в межах наданого строку Державна судова адміністрація України повторно зазначила про неможливість сплати судового збору з огляду на відсутність бюджетних асигнувань за відповідним кодом економічної класифікації видатків.
Проаналізувавши додаткові аргументи скаржника в світлі Закону України "Про судовий збір", Верховний Суд не встановив підстав для відстрочення сплати судового збору за раніше заявленим клопотанням.
Водночас, Суд звертає увагу скаржника на положення пункту 1 частини другої статті 129 Конституції України, згідно з яким однією з основних засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом. У зв'язку з цим обставини, пов'язані з фінансуванням суб'єкта владних повноважень з Державного бюджету України не можуть вважатися достатньою підставою для відстрочення або звільнення від сплати судового збору.
Відтак, враховуючи зазначене, на час постановлення цієї ухвали вимоги ухвали Верховного Суду від 15 липня 2021 року про залишення касаційної скарги без руху скаржником не виконано.
Верховний Суд вважає за необхідне звернути увагу на практику Європейського суду з прав людини, за якою вимога сплатити судовий збір не порушує право заявників на доступ до правосуддя. У справі "Шишков проти Росії" ("Shishkov v. Russia", заява №26746/05, п.108-112) Європейський суд з прав людини нагадує, що право на доступ до суду не є абсолютним та може бути обмеженим; це допускається, оскільки право доступу за своєю природою вимагає державного регулювання, що може змінюватися в часі та на місці відповідно до потреб та ресурсів громади та окремих осіб ("Ashingdane v. the United Kingdom", Заява № 8225/78, п. 57).
Згідно частини другої статті 332 КАС України до касаційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 330 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
За таких обставин, подана в цій справі касаційна скарга підлягає поверненню особі, яка її подала.
Керуючись статтями 169, 332 КАС України, Верховний Суд,
Касаційну скаргу Державної судової адміністрації України на постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 7 червня 2021 року у справі №420/11219/20 за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області, за участі третіх осіб - Державної судової адміністрації України, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії повернути скаржнику.
Копію ухвали про повернення касаційної скарги надіслати учасникам справи. Скаржнику надіслати копію ухвали про повернення касаційної скарги разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами.
Повернення касаційної скарги не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і не може бути оскаржена.
…………………………….
…………………………….
…………………………….
Н.М. Мартинюк
О.В. Кашпур
В.М. Соколов,
Судді Верховного Суду