04 серпня 2021 рокуЛьвівСправа № 380/11724/20 пров. № А/857/11542/21
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Кушнерика М.П.
суддів - Мікули О.І., Ніколіна В.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у місті Львові апеляційну скаргу Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23 березня 2021 року, прийняте суддею Сасевич О.М. в м.Львові, в порядку спрощеного позовного провадження, у справі № 380/11724/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Західного регіонального управління ДПС України (військова частина НОМЕР_1 ) про визнання дій протиправними ,зобов"язання вчинення дій, -
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом, в якому просить визнати протиправними дії Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (військової частини НОМЕР_1 ) в частині нарахування та виплати допомоги на оздоровлення в 2016 та 2017 роках, без врахування у складі місячного грошового забезпечення для обрахунку вказаних виплат щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року №889; зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити недоплачену допомогу на оздоровлення у липні 2016 року та у липні 2017 року, з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року №889; визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування та виплати позивачу надбавки за кваліфікацію “майстра”, за період проходження військової служби у ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військовій частині НОМЕР_1 ) у 2015-2018 роках, у розмірі 50% від законодавчо встановленого розміру; зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (Військову частину НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 надбавку за кваліфікацію “майстра” з листопада 2015 року по лютий 2018 року включно, в розмірі 11% посадового окладу, визначеному у додатку №25 до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу”, з урахуванням виплачених сум.
Позовні вимоги обгрунтовує тим, що відповідачем було протиправно нараховано та виплачено позивачу допомогу на оздоровлення в 2016 та 2017 році без врахування у складі місячного грошового забезпечення для обрахунку вказаних виплат щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року №889, а також було протиправно нараховано та виплачено надбавки за кваліфікацію “майстра”, за період проходження військової служби у 2015-2018 роках у розмірі 50% від законодавчо встановленого розміру.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23 березня 2021 року позов задоволено.
Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військової частини НОМЕР_1 ) в частині нарахування та виплати ОСОБА_1 допомоги на оздоровлення в 2016 та 2017 роках, без врахування у складі місячного грошового забезпечення для обрахунку вказаних виплат щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року №889.
Зобов'язано Західне регіональне управління Державної прикордонної служби України нарахувати та виплатити позивачу недоплачену допомогу на оздоровлення у липні 2016 року та у липні 2017 року, з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року №889.
Визнано протиправними дії відповідача щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 надбавки за кваліфікацію “майстра”, за період проходження військової служби у ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військовій частині НОМЕР_1 ) у 2015-2018 роках, у розмірі 50% від законодавчо встановленого розміру.
Зобов'язано Західне регіональне управління Державної прикордонної служби України нарахувати та виплатити позивачу надбавку за кваліфікацію “майстра” з листопада 2015 року по лютий 2018 року включно, в розмірі 11% посадового окладу, визначеному у додатку №25 до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу”, з урахуванням виплачених сум.
Не погодившись із зазначеним рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, з підстав порушення норм матеріального та процесуального права, неповного з'ясування обставин справи..
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що відповідно до пункту 1 ст. 10-1 Закону України “Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, надаються щорічні основні відпустки із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.
Відповідно до п. 4.9.10 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України № 425 від 20.05.2008 р., грошова компенсація за всі невикористані дні відпустки провадиться виходячи з розміру місячного грошового забезпечення, право на отримання якого має військовослужбовець відповідно до чинного законодавства, на день виключення зі списків особового складу органу Держприкордонслужби. При цьому, одноденний розмір грошового забезпечення визначається шляхом місячного розміру грошового забезпечення на 30 календарних днів. Таким чином, відповідно до вищезазначених норм допомога на оздоровлення розраховується з розміру місячного грошового забезпечення.
Згідно з п. 8 Інструкції про розміри і порядок виплати додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України (далі - Інструкція № 73 від 02.02.2016) винагорода не включається до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення одноразових додаткових видів грошового забезпечення та інших одноразових виплат, відтак, представник відповідача наголошує, що додаткова винагорода не входить до структури і складу грошового забезпечення військовослужбовців, з якого нараховується одноразова грошова допомога при звільненні в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, компенсація за невикористану щорічну додаткову відпустку та грошова допомога на оздоровлення.
Щодо виплати надбавки за кваліфікацію, то відповідно до пункту 7 Постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 до упорядкування додаткових видів грошового забезпечення, визначених згідно з додатками 25-28, їх виплата проводиться в межах затвердженого фонду грошового забезпечення в обсязі до 50 відсотків установленого згідно із зазначеними додатками розміру. В спірний період Адміністрацією Державної прикордонної служби України щорічно на підставі Закону України “Про державний бюджет України” та інших законів було видано ряд наказів та розпоряджень, які регулювали виплату надбавки за кваліфікацію. Тому, за період проходження служби в Західному регіональному управлінні позивачу надбавка за кваліфікацію “майстра” в розмірі 11 відсотків посадового окладу виплачувалась 5,5 відсотків посадового окладу (з листопада 2015 по лютий 2018 року в розмірі 104,5 грн.) згідно виданих наказів.
Просить скасувати рішення суду та прийняти нове, яким в задоволенні позову відмовити.
Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду - без змін.
Оскільки апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України.
Згідно ч.1 та ч. 2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , проходив військову службу в Західному регіональному управлінні Державної прикордонної служби України в період з 19.10.2015 року до 01.10.2019 року.
Наказом начальника Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України №460-ОС від 01.10.2019 року генерал-майора ОСОБА_2 , начальника Західного регіонального управління (І категорії), якого звільнено з військової служби за підпунктом “в” (у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів - у разі неможливості їх використання на службі) п.2 ч.6 ст.26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у запас було виключено зі списків особового складу Західного регіонального управління (І категорії) та всіх видів забезпечення.
16.10.2020 року представник позивача звернувся із адвокатським запитом до відповідача, в якому просив повідомити про наявність чи відсутність перед ОСОБА_1 заборгованості із матеріального та грошового забезпечення, інформацію про проведений розрахунок при звільненні а також просив надати: копії наказів про зарахування та виключення позивача зі списків особового складу, копію особистих карток грошового забезпечення позивача, інформацію про виплачену індексацію грошового забезпечення.
Відповідач, листом від 23.10.2020 року за №11/6645, повідомив представника позивача, що заборгованість з грошового забезпечення та індексації грошового забезпечення перед ОСОБА_1 відсутня. Інформацію про проведений розрахунок при звільненні ОСОБА_1 було доведено під час отримання грошового атестату, про що засвідчує підпис ОСОБА_1 в грошовому атестаті та підпис в книзі реєстрації атестатів. Окрім цього, відповідачем було надіслано копії особистих карток за період проходження військової служби в Західному регіональному управлінні та інформаційну довідку про нараховану та виплачену індексацію грошового забезпечення Єгорова за період з 2015 року по жовтень 2019 року.
Із наданих особистих карток грошового забезпечення та заробітної плати вбачається, що позивачу присвоєно клас «майстра».
Окрім того, за період проходження служби в Західному регіональному управлінні Державної прикордонної служби України надбавка за класну кваліфікацію йому нарахована в наступних розмірах: за листопад-грудень 2015 року - 104,50 грн.; за січень-грудень 2016 року - 104,50 грн.; за січень-грудень 2017 року - 104,50 грн.; за січень-лютий 2018 року - 104,50 грн.
Із особистих карток також вбачається, що грошова допомога на оздоровлення за 2016 рік позивачу виплачена 14.07.2016 року в розмірі 13858,50 грн., за 2017 рік - у 13.07.2017 року в розмірі 14268,50 грн.
Позивач вважаючи, що під час проходження військової служби та звільнення з неї, грошове забезпечення та допомога на оздоровлення виплачувались у меншому, ніж законодавчо передбаченому розмірі, звернувся до суду.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив із того, що відповідач протиправно здійснював нарахування та виплату ОСОБА_1 допомоги на оздоровлення в 2016 та 2017 роках, без врахування у складі місячного грошового забезпечення для обрахунку вказаних виплат щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року №889, також надбавки за кваліфікацію “майстра”, за період проходження військової служби у ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військовій частині НОМЕР_1 ) у 2015-2018 роках, у розмірі 50% від законодавчо встановленого розміру.
Апеляційний суд погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Частина 2 статті 19 Конституція України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до абз.1 ч.1 ст.9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” № 2011-XII від 20.12.1991 (далі також - Закон №2011-XII), держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Абзацом другим ч.4 ст.9 Закону № 2011-XII встановлено, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Згідно з частин 2, 3 ст.9 Закону № 2011-XII, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Відповідно до абз.1 ч.4 ст.9 Закону № 2011-XII, грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Також, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (далі - Постанова № 1294), грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Підпунктом 5 п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889 “Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій” (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 року № 704, яка набрала чинності з 01.01.2016 року, далі також - постанова Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889) установлено щомісячну додаткову грошову винагороду військовослужбовцям Державної прикордонної служби (крім тих, що зазначені в підпункті 1 цього пункту, та військовослужбовців строкової військової служби) - у розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення.
Порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення військовослужбовцям, які займають посади в спеціально уповноваженому центральному органі виконавчої влади у справах охорони державного кордону (Адміністрації Державної прикордонної служби України), територіальних органах спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у справах охорони державного кордону (регіональних управліннях Державної прикордонної служби України), Морській охороні, яка складається із загонів морської охорони, органах охорони державного кордону (прикордонних загонах, окремих контрольно-пропускних пунктах, авіаційних частинах), розвідувальному органі спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у справах охорони державного кордону, навчальних закладах, науково-дослідних установах, підрозділах спеціального призначення та органах забезпечення Державної прикордонної служби України (далі - органи Держприкордонслужби) визначає Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженій наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України 20.05.2008 № 425 та зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 18 червня 2008 року за № 537/15228 (далі - Інструкція № 425 в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей", з наступними змінами та доповненнями, пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” № 2262-XII від 09.04.1992 року, з наступними змінами та доповненнями (далі - Закон № 2262-XII), який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто, при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Таким чином, щомісячна додаткова грошова винагорода має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Апеляційний суд погоджується з судом першої інстанції, щодо застосування аналогічної правової позиції у постановах Верховного Суду у справах № 320/7310/16-а від 06.03.2019 року, № 560/589/17 від 12.06.2019 року, № 569/8920/16-а від 27.11.2019 року, № 295/11615/17 від 30.09.2020 року, № 620/3346/19 від 26.02.2021 року, № 240/1095/20 від 29.12.2020 року.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо нарахування та виплати надбавки за кваліфікацію “майстра”, за період проходження військової служби у ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) у 2015 - 2018 роках, у розмірі 50% від законодавчо встановленого розміру, то суд виходить з наступного.
Відповідно до п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (чинна на час виникнення спірних правовідносин), до упорядкування додаткових видів грошового забезпечення, визначених згідно з додатками 25-28, їх виплата провадиться в межах затвердженого фонду грошового забезпечення в обсязі до 50 відсотків установленого згідно із зазначеними додатками розміру, крім щомісячних виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу льотного та наземного складу авіації, плаваючого складу, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, які виконують водолазні роботи, проходять службу в аеромобільних військах та частинах спеціального призначення, та виплати одноразової винагороди військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, які знешкоджують вибухові предмети.
20.05.2008 року на виконання п.2 Постанови № 1294 наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України за № 425 затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, п.3.13.1 якої встановлено, що особам офіцерського складу (крім військових льотчиків і штурманів, військових льотчиків і штурманів інструкторського складу), особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, які мають клас, присвоєний у встановленому порядку, виплачується надбавка в таких розмірах: 2-й клас - 5 відсотків посадового окладу; 1-й клас - 8 відсотків посадового окладу; клас майстра - 11 відсотків посадового окладу.
Отже, Адміністрацією Державної прикордонної служби України Інструкцією № 425 було упорядковано перелік додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, до складу яких входить й надбавка за кваліфікацію.
Судом встановлено, що згідно інформації зазначеної в особистих картках грошового забезпечення за 2015-2018 роки, позивачу присвоєно клас майстра. Однак, надбавка за кваліфікацію йому виплачувалась не у повному розмірі.
Враховуючи вищевикладене, відповідач протиправно здійснював нарахування та виплату позивачу допомоги на оздоровлення в 2016 та 2017 роках, без врахування у складі місячного грошового забезпечення для обрахунку вказаних виплат щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889, також надбавки за кваліфікацію “майстра”, за період проходження військової служби у Західному регіональному управлінні Державної прикордонної служби України (Військовій частині НОМЕР_1 ) у 2015-2018 роках, у розмірі 50% від законодавчо встановленого розміру; а також протиправно виплатив надбавку за кваліфікацію позивачу за період з листопада 2015 по лютий 2018 років в розмірі 50% від законодавчо встановленого розміру, оскільки наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 20.05.2008 року за № 425 упорядковано виплати додаткових видів грошового забезпечення.
Наведені скаржником доводи висновки суду першої інстанції не спростовують.
З огляду на наведене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для його скасування колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст.243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України - залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23 березня 2021 року у справі № 380/11724/20, - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя М. П. Кушнерик
судді О. І. Мікула
В. В. Ніколін