Постанова від 06.08.2021 по справі 440/2523/21

Головуючий І інстанції: М.В. Довгопол

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2021 р. Справа № 440/2523/21

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді Ральченка І.М.,

Суддів: Катунова В.В. , Бершова Г.Є. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 18.05.2021, по справі № 440/2523/21

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області

про визнання протиправним та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом, у якому просила визнання протиправним та скасувати рішення відділу перерахунків пенсій № 1 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 52 від 08.02.2021 та рішення відділу перерахунків пенсій № 3 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 244 від 01.03.2021 про відмову у здійсненні переведення з пенсії за віком, призначеної згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058, на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VІІІ; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058, на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 - з 28.01.2021, з урахуванням стажу державної служби станом на 27.01.2021 згідно розрахунку, виданого Оржицьким районним судом Полтавської області, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на січень 2021 року від 28.01.2021 № 02/315/2021-вих, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Полтавській області, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за грудень 2020 року від 28.01.2021 № 02/316/2021-вих, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 18.05.2021 позовні вимоги задоволено частково.

Визнано протиправними та скасовано рішення відділу перерахунків пенсій № 1 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 52 від 08.02.2021 в частині відмови ОСОБА_1 у переведенні з пенсії за віком, призначеної згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003, на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII, та рішення відділу перерахунків пенсій № 3 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 244 від 01.03.2021.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003, на пенсію за віком згідно із Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII, призначивши та здійснивши нарахування і виплату (з урахуванням проведених виплат) пенсії за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993, починаючи з 03.02.2021.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Позивач, не погодившись із судовим рішенням в частині відмовлених позовних вимог, подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи, що призвело до неправомірного висновку, просила скасувати рішення суду у наведеній частині та прийняти постанову, якою позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги позивач зазначила, що належним способом захисту її прав у спірних правовідносинах є саме зобов'язання пенсійного органу провести нарахування пенсії за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ на підставі розрахунку, виданого Оржицьким районним судом Полтавської області, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на січень 2021 року від 28.01.2021 № 02/315/2021-вих, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Полтавській області, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за грудень 2020 року від 28.01.2021 № 02/316/2021-вих, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України.

Крім того, апелянт звертала увагу, що нарахування пенсії слід проводити саме з 28.01.2021, а не з 03.02.2021, оскільки звернутись до пенсійного органу із відповідною заявою вона була позбавлена можливості у зв'язку із перебуванням на лікарняному у період з 27.01.2021 по 05.02.2021 та з огляду на запровадження на території України постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 (зі змінами та доповненнями) "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", карантину.

Відповідно до приписів ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судовим розглядом, ОСОБА_1 у період з 08.01.1991 по 01.10.2001 працювала на посаді секретаря судового засідання Оржицького районного суду Полтавської області, з 01.10.2001 по 25.01.2008 - на посаді секретаря суду Оржицького районного суду Полтавської області, з 25.01.2008 по 13.09.2010 - на посаді консультанта з кадрової роботи Оржицького районного суду Полтавської області, з 13.09.2010 по 27.01.2021 - на посаді заступника керівника апарату Оржицького районного суду Полтавської області, що підтверджується записами трудової книжки.

У зв'язку із досягненням пенсійного віку позивачу призначена пенсія відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.

03.02.2021 ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою щодо переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV, на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, додавши довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 02/315/2021-вих, № 02/316/2021-вих від 28.01.2021, розрахунок стажу державної служби, копії паспорту, довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру, трудової книжки.

Рішенням відділу перерахунків пенсій № 1 управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 52 від 08.02.2021 відмовлено позивачу у частині переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058, на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" № 889, оскільки довідки про заробітну плату не відповідають чинному законодавству, вирішено провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 по факту звільнення згідно із заявою від 03.02.2021.

22.02.2021 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою від 22.02.2021, у якій повідомила, що до попередньої заяви надано довідку про заробітну плату, видану Територіальним управлінням ДСА в Полтавській області, із помилкою, а саме із зазначенням розміру заробітної плати "станом на грудень 2020 року" замість вірного - "станом на січень 2021 року". Також до вказаної заяви додано вірну довідку.

Крім того, 22.02.2021 позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою щодо переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV, на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, додавши довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 02/315/2021-вих, № 02/316/2021-вих від 28.01.2021, розрахунок стажу державної служби, копії паспорту, довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру, трудової книжки.

Рішенням відділу перерахунків пенсій № 3 управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 244 від 01.03.2021 відмовлено позивачу у переведенні з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058, на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" № 889, оскільки довідки про заробітну плату не відповідають чинному законодавству.

Не погодившись із рішеннями пенсійного органу позивач звернулась до суду із даним позовом.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відмовляючи частково у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що датою призначення пенсії є дата звернення особою до пенсійного органу із відповідною заявою, та з відсутності підстав для зобов'язання пенсійного органу здійснити нарахування пенсії на підставі конкретних документів.

Колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Так, доводи та вимоги апеляційної скарги позивача зводяться до незгоди із відмовою у задоволенні позовних вимог в частині щодо зобов'язання відповідача призначити пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" на підставі конкретних документів, а саме: розрахунку стажу, виданого Оржицьким районним судом Полтавської області, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на січень 2021 року від 28.01.2021 № 02/315/2021-вих, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Полтавській області, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за грудень 2020 року від 28.01.2021 № 02/316/2021-вих, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України

Крім того, апелянт не згодна із датою, з якої зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".

Рішенням суду першої інстанції підтверджено, що ОСОБА_1 набула право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", з огляду на що зобов'язано відповідача здійснити таке призначення.

Відповідно до ч. 8 ст. 37 Закону № 3723-XII визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 31 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою КМУ від 14.09.2016 № 622 передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 № 889-VIII "Про державну службу" займали посади державної служби та які пенсію, призначену відповідно до Закону, не отримували з дати призначення до дня набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 № 889-VIII "Про державну службу", мають право на обчислення пенсії на умовах цього Порядку після звільнення з посади державної служби.

Згідно з п. 4 Порядку № 622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 затверджено форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.

Відповідно до п. 39 Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до ПФУ.

Пунктом 4.3 Порядку № 22-1 визначено, що рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління.

Із досліджених у судовому засіданні оскаржуваних рішень Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 52 від 08.02.2021, № 244 від 01.03.2021 встановлено, що при дослідженні документів, доданих позивачем до заяв про призначення пенсії відповідач виходив з невідповідності довідок про заробітну плату встановленій формі.

У той же час, рішенням суду першої інстанції, в частині яка не оскаржується сторонами, встановлено, що формальні неточності у документах, за загальним правилом, не можуть бути підставою для органів пенсійного фонду для обмеження особи у реалізації конституційного права на соціальний захист.

Окремі неточності у довідках про складові заробітної плати не можуть бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком, оскільки закон пов'язує виникнення права на пенсію за віком державних службовців виключно з умовами, визначеними ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-XII.

Крім того, судом першої інстанції зазначено, що пенсійним органом не здійснено жодних дій, спрямованих на з'ясування причин суперечностей у вищенаведених документах та витребування від уповноважених органів та позивача додаткових документів чи відомостей про розмір заробітної плати, що враховується для призначення та обчислення пенсії.

На підставі викладеного, колегія суддів доходить висновку, що при вирішенні питання щодо наявності у позивача права на призначення пенсії Закону України "Про державну службу" Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області не надано належної оцінки довідкам про заробітну плату позивача, що були додані нею до відповідних заяв.

Таким чином, оскільки питання застосування конкретних документів, у тому числі спірних довідок, при призначенні пенсії вирішується безпосередньо пенсійним органом при здійсненні нарахування пенсії із наданням їм належної оцінки, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції, на момент розгляду даної справи відсутні підстави для зобов'язання відповідача здійснити призначення пенсії на підставі чітко визначеного переліку документів.

Стосовно незгоди позивача із датою, з якої зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити призначення пенсії колегія суддів зазначає наступне.

Із матеріалів справи встановлено, що до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою щодо переведення з одного виду пенсії на інший позивач звернулась 03.02.2021.

Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України № 1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Крім того, згідно з п. 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою КМУ від 14.09.2016 № 622, пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Отже, судом першої інстанції обґрунтовано встановлено, що датою призначення пенсії/переведення на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" є саме 03.02.2021 - дати подання відповідної заяви до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.

Доводи апелянта щодо перебування у період з 27.01.2021 по 05.02.2021 на лікарняному, що позбавило позивача можливості звернутись до пенсійного органу із заявою щодо переведення на інший вид пенсії раніше, та стосовно запровадження на території України постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 (зі змінами та доповненнями) "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", карантину, колегією суддів не приймаються, оскільки наведені вище норми не містять можливості зміни встановленої дати, з якої проводиться призначення пенсії, тим більше відсутня законодавчо передбачена можливість поновлення такого строку.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову в цій частині.

Апеляційна скарга не містить належних та обґрунтованих доводів, які б спростовували наведені висновки суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що оскаржуване рішення суду першої інстанції відповідає вимогам ч. 1 ст. 242 КАС України, а тому відсутні підстави для його скасування та задоволення апеляційних вимог скаржника.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З урахуванням вище викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається, апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 316, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 18.05.2021 по справі № 440/2523/21 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя-доповідач І.М. Ральченко

Судді В.В. Катунов Г.Є. Бершов