Справа № 420/9526/21
06 серпня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Подільської районної державної адміністрації (пр.-кт. Шевченко, 2, м. Подільськ, Одеська обл., 66200, код ЄДРПОУ 04057161) про визнання протиправною бездіяльності, та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із позовною заявою, у якій просить визнати бездіяльність Управління соціального захисту населення Подільської районної державної адміністрації Одеської області щодо донарахування та сплати позивачу, ІНФОРМАЦІЯ_1 , суми 10246 гривень разової грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік протиправною; зобов'язати Управління соціального захисту населення Подільської районної державної адміністрації Одеської області нарахувати та сплатити позивачу кошти у сумі 10246 гривень разової грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 є ветераном війни, інвалідом ІІ групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 13.08.2020 року видане Управлінням соціального захисту населення та охорони здоров'я Окнянської районної державної адміністрації та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни. У 2021 році Управлінням соціального захисту населення Подільської районної державної адміністрації Одеської області позивачу було нараховано та виплачено щорiчну разову грошову допомогу до 05 травня у розмірі 3906 грн.. Зважаючи на викладене позивач вважає, що йому у 2021 роцi до 05 травня повинні були виплатити 14152 грн., натомість було виплачено лише 3906 грн. У відповіді на звернення позивача про нарахування та виплату йому невиплаченої частини щорiчної разової грошової допомоги як учаснику бойових дій за 2021 рік у сумі 10246 Управління соціального захисту населення Подільської районної державної адміністрації Одеської області свою бездіяльність щодо невиплати різниці разової виплати до 05 травня обгрунтовує підзаконними нормативними актами та посилається на Постанову Кабінету Міністрів України від 08 квітня 2021 року №325 «Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», які встановлюють розміри щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій та інвалідам війни. Позивач з аргументами відповідача не погоджується, а також не згоден із вирішенням колізії між законами та підзаконними актами на користь підзаконних актів, а тому вимушений звернутись до Одеського окружного адміністративного суду.
Відповідач - Управління соціального захисту населення Подільської районної державної адміністрації 21.07.2021 року надало до суду відзив (вхід.№39315/21) на позовну заяву, згідно якого зазначає, що виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня 2021 року позивачу як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи здійснено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 325 від 08.04.2021 р. “Деякі питання виплати у 2021 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “;Про жертви нацистських переслідувань” у розмірі 3906 грн.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 14.06.2021р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у справі №420/9526/21 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Подільської районної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності, та зобов'язання вчинити певні дії.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є ветераном війни, інвалідом ІІ групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 13.08.2020 року.
Разова грошова допомога до 5 травня за 2021 рік нарахована позивачу у розмірі 3906 грн., як учаснику бойових дій, інваліду ІІ групи.
ОСОБА_1 07 травня 2021 року звернувся із заявою щодо проведення перерахунку щорічної грошової допомоги до 5 травня 2021 року, за результатом розгляду якої Управлінням соціального захисту населення Подільської районної державної адміністрації надано відповідь викладену у листі від 14.05.2021 року №Р-03 в якій зазначено, що у 2021 році розміри разової грошової допомоги до 5 травня визначено постановою Кабінету Міністрів України від 08 квітня 2021 року № 325 «Деякі питання виплати у 2021 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань». Вiддiл в своїй роботі керується Конституцію України, Бюджетним кодексом України, Законами України та підзаконними актами, які регулюють правовідносини в галузі соціальної політики держави. Таким чином, враховуючи вищевикладене, Окнянський відділ управління соціального захисту населення Подільської райдержадміністрації при виплаті одноразової грошової допомоги до 5 Травня, а також її розмір, враховувало норми чинного законодавства.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.
Так, на думку суду, позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Подільської районної державної адміністрації Одеської області щодо донарахування та сплати позивачу, суми 10246 грн. разової грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік; зобов'язання Управління соціального захисту населення Подільської районної державної адміністрації Одеської області нарахувати та сплатити позивачу кошти у сумі 10246 грн. разової грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік, підлягають задоволенню, з урахуванням наступного.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано, що відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 24 Конституції України визначено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч.5 ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" № 3551-XII від 22 жовтня 1993 року (далі - Закон № 3551-XII) щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
Підпунктом "б" підпункту 1 пункту 20 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI від 28 грудня 2007 року (набрав чинності 01 січня 2008 року) статтю 12 частину 5 Закону України № 3551-XII викладено у такій редакції: "Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України".
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення підпункту "б" підпункту 1 пункту 20 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI від 28 грудня 2007 року.
У подальшому Законом України від 28 грудня 2014 року № 79-VІІІ "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" (набрав чинності 01 січня 2015 року) розділ VІ "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, яким встановлено, що норми і положення, зокрема статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
На виконання зазначених приписів Бюджетного кодексу України з метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", Кабінетом Міністрів України щороку приймалися відповідні щодо окремого бюджетного року постанови, а саме: № 147 від 31 березня 2015 року, № 141 від 02 березня 2016 року, № 233 від 05 квітня 2017 року, № 170 від 14 березня 2018 року, № 237 від 20 березня 2019 року та № 112 від 19 лютого 2020 року, якими визначався, зокрема, розмір та порядок виплати разової грошової допомоги учасникам бойових дій.
Зокрема, у постанові Кабінету Міністрів України "Деякі питання виплати у 2021 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" №325 від 08.04.2021 року визначено розмір виплати разової грошової допомоги інвалідам війни - 1769 гривень.
Водночас, рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 у справі № 1-247/2018(3393/18) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст. 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У цьому ж рішенні зазначено, що окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст. 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Отже, з 27 лютого 2020 року норми і положення, зокрема статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", не застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до ч. 4 статті 13 Закону №3551-XII (в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998 року №367-XIV) щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком".
За визначенням, наведеним у статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09 липня 2003 року, мінімальна пенсія - державна соціальна гарантія, розмір якої визначається цим Законом.
Відповідно до статті 28 частини 1 вказаного Закону мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" від 11 липня 2021 року встановлено у 2021 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2020 року - 1769 гривень.
Таким чином, розмір щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій у 2021 році становить 14152 грн. (1769 грн. х 8).
Відповідна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в рішенні від 29.09.2020 р. по справі №440/2722/20, яка залишена без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13.01.2020 року, висновок якого суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин (частина 5 статті 242 КАС України).
При цьому, це рішення суду є зразковим для справ, у яких предметом спору є оскарження дій (бездіяльності) органу, уповноваженого здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня (Управління соціального захисту населення за місцем проживання особи та/або Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат) щодо нарахування і виплати разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році у розмірі, передбаченому статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Як було встановлено судом, відповідачем у 2021 році виплачено позивачу разову грошову допомогу у сумі 3906 грн.
Отже, сума недоотриманих позивачем коштів становить 10246 грн.
Таким чином, враховуючи вищевикладені норми, суд зазначає, що виплата позивачу разової грошової допомоги до 05 травня 2021 року у розмірі 3906 грн. не відповідає положенням статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене, суд доходить висновку що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом: визнання протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Подільської районної державної адміністрації Одеської області щодо донарахування та сплати ОСОБА_1 суми 10246 (десять тисяч двісті сорок шість) гривень разової грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік; зобов'язання Управління соціального захисту населення Подільської районної державної адміністрації Одеської області (код ЄДРПОУ 04057161) нарахувати та сплатити ОСОБА_1 кошти у сумі 10246 (десять тисяч двісті сорок шість) гривень разової грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік.
Суд вважає, що саме такий спосіб захисту порушеного права позивача з боку відповідача є належним та достатнім в даному випадку.
Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Подільської районної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності, та зобов'язання вчинити певні дії, підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.72-77, 139, ч.9 ст.205, ст.ст.241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Подільської районної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності, та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Подільської районної державної адміністрації Одеської області щодо донарахування та сплати ОСОБА_1 суми 10246 (десять тисяч двісті сорок шість) гривень разової грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік.
3. Зобов'язати Управління соціального захисту населення Подільської районної державної адміністрації Одеської області (код ЄДРПОУ 04057161) нарахувати та сплатити ОСОБА_1 кошти у сумі 10246 (десять тисяч двісті сорок шість) гривень разової грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293,295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.
Суддя Харченко Ю.В.