05 серпня 2021 року м. Житомир справа № 240/10618/20
категорія 106030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Токаревої М.С.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом у якому просить:
- визнати неправомірними дії відповідача щодо проведенняперерахунку призначеної пенсії з 01 січня 2018 року, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", виданої на виконання вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб";
- скасувати безпідставно проведений відповідачем з 01 січня 2018 року перерахунок моєї пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб";
- зобов'язати відповідача - Головне Управління Пенсійного Фонду України в Житомирській провести перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року, з урахуванням складових, встановлених по стану на 31 грудня 2017 року, відповідно до Постанови КМУ №1298 від 30.08.2002 року та Наказу Генерального директора НУАУ №228 від 20.09.2005 року (по стану на даний час), якими встановлено посадовий оклад посаду начальника групи обслуговування автоматизованого комплексу апаратури сейсмічного групування відділу збору інформації центру збору і обробки інформації Головного центру спеціального контролю Національного центру управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України з якої я звільнився на пенсію 21 грудня 2017 року, з урахуванням посадового окладу 4128 грн, 00 коп., вислуги років, в розмірі, встановленому законодавством, середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення -3059 грн. 07коп. та зміненого з 01 січня 2018 року розміру окладу за військове звання "підполковник".
В обґрунтування позову зазначає, що відповідачем протиправно було здійснено перерахунку пенсії з 01.01.2018 з розміру грошового забезпечення на підставі довідки Житомирського ОВК та незаконно встановлено складові грошового забезпечення для обрахунку пенсії. Крім того, вказує, що складові вказані у довідці не відповідають посаді з якої він звільнився, а визначені відповідно до посади з якої він був відряджений до НКАУ (ДКАУ).
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог, зазначивши, що перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 здійснювався у відповідності до вимог законодавства із врахуванням основних видів грошового забезпечення (окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічної посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби) на підставі довідки уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, в якій не зазначені додаткові види грошового забезпечення.
Проаналізувавши наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується учасниками справ, позивач отримує у відповідача пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок якої був здійснений з 01.01.2018 на підставі довідки ЖОВК з врахуванням складових визначених у ній.
Не погоджуючись з тим, що при перерахунку пенсії з 01.01.2018 відповідачем були враховані зокрема посадовий оклад та розмір надбавки за вислугу років, а не складові цих видів грошового забезпечення, які він отримував на час звільнення позивач звернувся до суду з даним позовом.
Предметом спору є дії відповідача щодо здійснення з 01.01.2018 перерахунку пенсії особі, яка отримує її відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії сум грошового забезпечення, які отримував позивач на час звільнення та на підставі яких було визначено йому розмір пенсії до 01.01.2018.
Суд звертає увагу, що дана справа та зразкова справа № 240/6263/18 є типовими, а відповідно до ч.3 ст.291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Згідно висновків Верховного Суду, викладених в рішенні від 13.03.2019 та постанові від 19.02.2020 по справі № 240/6263/18, відповідач при проведенні перерахунку пенсії позивачу діяв правомірно у відповідності до законодавства, чинного на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, а саме: Закону України від 09 квітня 1992 року N 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 № 103, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018).
Статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" перерахунок пенсії військовослужбовцям та деяким іншим особам здійснюється із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено.
Відповідно до Порядку № 45 територіальне управління Пенсійного фонду України здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від уповноваженого органу, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення позивача, в тому числі складові грошового забезпечення, передбачена додатком 2 Порядку № 45.
Права самостійно визначати розміри грошового забезпечення позивачу відповідач не має.
Відповідно до довідки уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, виданої позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, в ній зазначена сума посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, яка і була врахована відповідачем для обчислення пенсії з 01 січня 2018 року, що відповідало вимогам чинного законодавства.
Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування положень Порядку № 45 та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідача при проведенні перерахунку пенсії позивача діяв у відповідності до законодавства, чинного на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, а тому відсутні правові підстави для задоволення позову.
Крім того, необхідно окремо наголосити, що позивач посилається у позові на те, що перерахунок пенсії здійснено на підставі довідки Житомирського ОВК за посадою з якою він не погоджується, разом з тим доказів оскарження таких дій Житомирського ОВК та довідки на підставі якої було здійснено перерахунок суду надано не було.
Разом з тим, позивач не погоджуючись зі складовими грошового забезпечення які визначено йому для перерахунку пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, погоджується з тим, що при перерахунку має врахуватися розмір виплати за військове звання "підполковник" визначений у ній.
Також слід вказати, що внаслідок перерахунку пенсії позивача її розмір не змінився.
Суд при розгляді даної справи не надає оцінку правомірності підготовки Житомирським ОВК довідки для перерахунку пенсії позивача, оскільки це не є предметом даного судового розгляду.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що особі, яка не є суб'єктом владних повноважень у разі відмови у задоволенні позову, судовий збір не відшкодовується.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м.Житомир,10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.С. Токарева