04 серпня 2021 року м. Житомир справа № 240/7572/19
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Токаревої М.С.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради про зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом у якому просить:
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради провести виплату нарахованих коштів згідно поданих розрахунків Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області відповідно до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" доплати до заробітної плати, який здійснено згідно постанови Народицького районного суду Житомирської області № 284/907/14-а за період з 14.01.2014 року по 30.06.2014 рік.
В обгрунтування позову вказано, що на виконання постанови Народицького районного суду Житомирської області від 22 серпня 2014 року у справі № 284/907/14-а Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області провело відповідні нарахування і передало документи до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира. Управлінням соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради розрахункові документи були прийняті. Однак, при зверненні до відповідача з вимогою виплати нарахованих коштів, йому було відмовлено. Відповідач мотивував свою відмову тим, що на нього не покладено зобов'язання виплатити нараховані кошти, що підтверджується листом Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради №2034/13 від 18.04.2019.
Справу призначено до розгляду у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідачем було подано до суду відзив на позовну заяву за змістом якого він позов не визнав та заперечував щодо його задоволення. В обгрунутвання відзиву вказано, що виплата коштів передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" проводиься лише за рішенням судів та на вимогу державної виконавчої служби згідно з виконавчими листами. Зобов'язання виплатити донараховані ОСОБА_1 кошти на управління не покладено .
Ухвалою від 12.12.2019 провадження у справі було зупинено.
Ухвалою від 04.08.2021 провадження було поновлено у справі.
Дослідивши подані сторонами докази суд дійшов наступного висновку.
Постановою Народицького районного суду Житомирської області від 22 серпня 2014 року у справі № 284/907/14-а було зобов'язано Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області провести ОСОБА_1 донарахування доплати до заробітної плати (ст.39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи") за період з 14.01.2014 року по 30.06.2014 року, в розмірі трьох мінімальних заробітних плат, визначених Законом України „Про Державний бюджет України на 2014 рік", щомісяця, з урахуванням виплачених коштів, та подати розрахункові документи до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира.
Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області на виконання вказаного судового рішення провело відповідні нарахування і передало документи до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира. Управлінням соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради розрахункові документи були прийняті.
Однак, при зверненні ОСОБА_1 до відповідача з вимогою виплати нарахованих коштів, йому було відмовлено. За змістом листа Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради №2034/13 від 18.04.2019 відповідач мотивував свою відмову тим, що на нього не покладено зобов'язання виплатити нараховані кошти.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Закон України "Про оплату праці" визначає економічні, правові та організаційні засади оплати праці працівників, які перебувають у трудових відносинах, відповідно до статей 1, 2, 4, 21, 22 якого заробітна плата є гарантованою винагородою працівнику за роботу, яку роботодавець виплачує на підставі трудового договору і джерелом оплати якої є дохід та інші кошти підприємства або бюджетні кошти, виділені на ці цілі. У той же час передбачені статтею 39 Закону України № 796-ХІІ доплати до структури заробітної плати не входять, а відповідно до Закону України "Про формування, порядок надходження і використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення" від 10 лютого 2000 року № 1445-III (далі - Закон № 1445-III) фінансуються за рахунок коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення (далі - Фонд) та інших джерел, визначених законодавством.
Статтею 62 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
Порядок використання коштів Фонду визначається постановою КМ України № 936, відповідно до пункту 5 якої, соціальні виплати, доплати (види допомоги), передбачені підпунктами 6-13 пункту 4 цього Порядку, проводяться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та фізичними особами - підприємцями (далі - підприємства) відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
Відповідно до пункту 4 постанови КМ України № 936 нарахування й виплата доплат особам, які працюють у зоні відчуження, відповідно до статті 39 Закону, постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2008 р. N 831"Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження" проводиться центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних і районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (крім м. Києва) рад.
Пунктом 6 постанови КМ України № 936 встановлено, що підприємства реєструються уповноваженим органом, для чого подають не пізніше ніж за два місяці до початку кожного бюджетного року відомості про підприємство з визначенням кількості постраждалих осіб за категоріями отримувачів компенсацій та допомоги певних видів та кількості громадян, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за формою, затвердженою Мінсоцполітики, і списки громадян із зазначенням прізвища, імені та по батькові, категорії, серії та номера посвідчення (за наявності), місця проживання (перебування), ідентифікаційного номера.
В свою чергу, за приписами абзаців 4 і 6 цього пункту до 25 числа місяця, за який здійснюється нарахування, підприємства подають до уповноваженого органу документи щодо розрахункових витрат, пов'язаних з виплатою компенсацій та допомоги певних видів, за затвердженою Мінсоцполітики формою та реєстр отримувачів компенсаційних виплат і допомоги певних видів, де зазначаються прізвище, ім'я та по батькові, категорія, номер посвідчення, ідентифікаційний номер, відомості про нараховані виплати, суму компенсацій та вид допомоги.
Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що провадяться в установленому законодавством порядку.
Таким чином, виходячи зі змісту вищезазначених положень Порядку, розпорядниками бюджетних коштів, в межах відповідних програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є відповідні управління праці та соціального захисту населення, які перевіряють надані підприємствами розрахунки та подають органам Казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, а тому відповідач неправомірно не прийняв від Овруцької ДПІ розрахунки щодо належної до виплати позивачу доплати, передбаченої статтею 39 Закону № 796-ХІІ та безпідставно відмовився вчинити дії, спрямовані на її виплату.
Відповідно до пункту 2 Порядку розпорядниками коштів є управління праці та соціального захисту населення.
З огляду на наведені норми суд дійшов висновку, що управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира, будучи уповноваженим органом та розпорядником коштів для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зобов'язане прийняти розрахунки, надані ТУ ДСА в Житомирській області, та подати органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, а також, виплатити позивачу кошти, нараховані згідно постанови Народицького районного суду від від 22 серпня 2014 року у справі № 284/907/14-а.Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до пункту 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані. Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
З огляду на викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до положень ст.139 КАС України питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.
Керуючись статтями 6-9, 32, 77, 90, 139, 241-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради (вул. Перемоги, 55,Житомир,10003, код ЄДРПОУ 42103456) про зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради провести виплату нарахованих коштів ОСОБА_1 згідно поданих розрахунків Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області відповідно до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" доплати до заробітної плати, який здійснено згідно постанови Народицького районного суду Житомирської області № 284/907/14-а за період з 14.01.2014 року по 30.06.2014 рік.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.С. Токарева