04 серпня 2021 року м. Житомир справа № 240/14510/20
категорія 105000000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Токаревої М.С.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом приватного виконавця виконавчого округу Житомирської області Волкова Євгенія Олегівна до Головного управління статистики у Житомирській області, третя особа: товариство з обмеженою відповідальністю "Розмай Агро" про зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Приватний виконавець виконавчого округу Житомирської області Волкова Євгенія Олегівна звернулась до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом у якому просить:
- зобов'язати Головне управління статистики у Житомирській області виконати вимогу приватного виконавця виконавчого округу Житомирської області Волкової Є.О. за вих. № 3996 від 15.04.2020 та надати копії звітів форми 4-сг та копії звітів форми 29-сг, що були подані за останній звітний період Товариства з обмеженою відповідальністю "Горбулівське", код ЄДРПОУ 41421071.
В обґрунтування позову вказано, що з метою виконання рішення суду приватним виконавцем направлено вимогу до Головного управління статистики у Житомирській області, в якому вона просила надати копії звітів форми 4-сг та копії звітів форми 29-сг, що були подані за останній звітний період боржником - ТОВ "Горбулівське.
27.04.2020 на адресу приватного виконавця надійшла відповідь Головного управління статистики у Житомирській області в якій було зазначено, що копії наявних звітів не нададуть, оскільки дана інформація є конфіденційною. Позивач, вважає що такі дії відповідача не відповідають вимогам чинного законодавства.
У встановлений судом строк відповідачем було надано відзив на позовну заяву за змістом якого він просив відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування відзиву вказано, що законодавчим актом, який регулює відносини у галузі статистики, встановлено, що первинні дані, отримані органами державної статистики від респондентів під час проведення статистичних спостережень, а також адміністративні дані щодо респондентів, отримані органами державної статистики від органів, що займаються діяльністю, пов'язаною із збиранням та використанням адміністративних даних, є конфіденційною інформацією, яка охороняється Законом і використовується виключно для статистичних цілей у зведеному знеособленому вигляді. Збереження конфіденційності такої інформації одна з основних загальноприйнятих умов здійснення державної статистичної діяльності, яка має забезпечувати довіру респондентів до органів державної статистики.
Позивачем на адресу суду було направлено клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав та заперечував щодо задоволення позову з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.
Третя особа пояснень щодо позову до суду не надала.
Після наданих представником відповідача пояснень, суд усною ухвалою постановленою без виходу до нарадчої кімнати та занесеною до протоколу судового засідання суд перейшов до розгляду справи у порядку письмового провадження.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові докази надані сторонами суд дійшов наступного висновку.
На виконанні у приватного виконавця виконавчого округу Житомирської області Волкової Євгенії Олегівни перебуває виконавче провадження ВП № 61643372, відносно примусового виконання наказу № 906/1207/19, виданого 12.02.2020 Господарським судом Житомирської області про стягнення з ТОВ "Горбулівське" на користь ТОВ "Розмай Агро": 13824554,00 грн. боргу, 80144,00 грн, пені, 69117,00 грн. штрафу, 48052,00 грн. 25 % річних, 1780,00 грн. інфляційних, 23723,20 грн. судового збору. 960,50 грн. судового збору за заяву про забезпечення позову.
З метою виконання зазначеного рішення суду приватним виконавцем 15.04.2020 направлено вимогу до Головного управління статистики у Житомирській області, в якому вона просила надати копії звітів форми 4-сг та копії звітів форми 29-сг, що були подані за останній звітний період боржником - ТОВ "Горбулівське".
Листом Головного управління статистики у Житомирській області від 23.04.2020 №15-08/43-20 відмовлено у виконанні вимоги та наданні запитуваної інформації з посиланням на те, що копії наявних звітів не можливо надати, оскільки дана інформація є конфіденційною.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Умови і порядок виконання на території України судових рішень визначаються Законом України від 02 червня 2016 року №1404-VIII "Про виконавче провадження" (у редакції, чинній на момент виникнення правовідносин, далі - Закон № 1404-VIII).
Відповідно до статті 1 Закону №1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Статтею 10 Закону №1404-VIII визначено перелік заходів примусового виконання рішень, а саме: 1) звернення стягнення на кошти, цінні папери, інше майно (майнові права), корпоративні права, майнові права інтелектуальної власності, об'єкти інтелектуальної, творчої діяльності, інше майно (майнові права) боржника, у тому числі якщо вони перебувають в інших осіб або належать боржникові від інших осіб, або боржник володіє ними спільно з іншими особами; 2) звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника; 3) вилучення в боржника і передача стягувачу предметів, зазначених у рішенні; 4) заборона боржнику розпоряджатися та/або користуватися майном, яке належить йому на праві власності, у тому числі коштами, або встановлення боржнику обов'язку користуватися таким майном на умовах, визначених виконавцем; 5) інші заходи примусового характеру, передбачені цим Законом.
Згідно з частиною першою статті 13 Закону №1404-VIII під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Частиною першою статті 18 Закону №1404-VIII передбачено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до частин третьої та четвертої статті 18 Закону №1404-VIII виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право, зокрема, з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну.
Вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов'язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Відповідно до частини першої статті 53 Закону №1404-VIII виконавець має право звернути стягнення на майно боржника, що перебуває в інших осіб, а також на майно та кошти, що належать боржнику від інших осіб. Зазначені особи зобов'язані подати на запит виконавця у визначений ним строк відомості про належне боржнику майно, що перебуває у них, та майно чи кошти, які вони повинні передати боржнику.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що виконавець має право звертатися до осіб, в розпорядженні яких перебуває майно чи кошти боржника, та на відповідний запит отримати у таких осіб необхідні відомості про майно боржника.
При цьому, не зважаючи на те, що позивач не є учасником чи стороною виконавчого провадження, державний виконавець має право відповідно до вимог пункту 3 частини третьої статті 18 Закону № 1404-VIII звернутись до нього з вимогою щодо надання інформації, яка необхідна йому для подальшого здійснення виконавчих дій в межах виконавчого провадження.
Суд зауважує, що відповідач, складаючи та направляючи на адресу позивача вказаний запит, діяв з метою розшуку майна боржника на виконання вимог статті 18 Закону № 1404-VIII, адже законодавцем не визначено іншого алгоритму дій державного виконавця, аніж направлення запиту у випадку необхідності з'ясування місцезнаходження майна боржника в осіб, які не є сторонами у виконавчому провадженні.
Згідно з ст. 18 Закону України "Про інформацію":
1. Статистична інформація - документована інформація, що дає кількісну характеристику масових явищ та процесів, які відбуваються в економічній, соціальній, культурній та інших сферах життя суспільства.
2. Офіційна державна статистична інформація підлягає систематичному оприлюдненню.
3. Держава гарантує суб'єктам інформаційних відносин відкритий доступ до офіційної державної статистичної інформації, за винятком інформації, доступ до якої обмежений згідно із законом.
4. Правовий режим державної статистичної інформації визначається Законом України "Про державну статистику", іншими законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно з ст. 21 Закону України "Про державну статистику", гарантії органів державної статистики щодо забезпечення конфіденційності статистичної інформації:
Первинні дані, отримані органами державної статистики від респондентів під час проведення статистичних спостережень, а також адміністративні дані щодо респондентів, отримані органами державної статистики від органів, що займаються діяльністю, пов'язаною із збиранням та використанням адміністративних даних, є конфіденційною інформацією, яка охороняється Законом і використовується виключно для статистичних цілей у зведеному знеособленому вигляді.
Поширення статистичної інформації, на підставі якої можна визначити конфіденційну статистичну інформацію щодо конкретного респондента, забороняється.
Статистична інформація, отримана органами державної статистики у процесі статистичних спостережень, не може вимагатися державними органами, органами місцевого самоврядування, іншими юридичними особами, об'єднаннями громадян, посадовими та іншими особами з метою використання для прийняття рішень до конкретного респондента.
Зазначені положення не розповсюджуються на інформацію, зазначену у статті 22 цього Закону.
Згідно з ст. 22 цього ж Закону, статистична інформація, на яку не розповсюджується заборона стосовно її поширення органами державної статистики:
Статистична інформація, яка дозволяє прямо чи опосередковано встановити конкретного респондента або визначити первинні дані щодо нього, може бути поширена за згодою цього респондента і відповідно до погоджених з ним умов, або якщо вона отримана із загальнодоступних джерел.
Заборона стосовно поширення статистичної інформації не розповсюджується на:
знеособлену статистичну інформацію у незведеному вигляді, яка не дозволяє визначити конфіденційну статистичну інформацію щодо конкретного респондента;
інформацію щодо назв, адрес, номерів телефонів, видів діяльності, загальних сум заборгованості із виплати (нарахування) заробітної плати підприємств, установ і організацій, якщо інше не передбачено законодавством;
первинні дані, отримані органами державної статистики від респондентів під час проведення державних статистичних спостережень щодо стану навколишнього природного середовища, зокрема землі, води, атмосферного повітря, рослинного і тваринного світу, чинників, які впливають або можуть вплинути на стан навколишнього природного середовища та здоров'я людей, за винятком обмежень, встановлених законодавством.
Суд вважає за необхідне вказати, що згідно позиції Верховного Суду викладеній у постанові від 11 квітня 2018 року у справі № 591/2475/17 інформація про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 20 __ року (форма №4-сг) та про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду (форма №29-сг) вказана статистична інформація є статистичною інформацією, на яку розповсюджується заборона стосовно її поширення органами державної статистики.
Таким чином, позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки право позивача на одержання безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснень, довідок та іншої інформації, в тому числі конфіденційної не скасовує заборону встановлену спеціальним Законом України "Про державну статистику" щодо поширення статистичної інформації, на підставі якої можна визначити конфіденційну статистичну інформацію щодо конкретного респондента.
Відповідно суд не може зобов'язати відповідача надати позивачу відповідну статистичну інформацію, на підставі якої можна визначити конфіденційну статистичну інформацію щодо конкретного респондента, оскільки законом відповідачу заборонено надання такої інформації.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на встановлені обставини та норми законодавства, які їх регулюють, а також враховуючи позицію Верховного Суду у справі № 591/2475/17, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Відповідно до вимог ст. 139 КАС України, судові витрати на користь позивача не присуджуються.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
У задоволенні позову приватного виконавця виконавчого округу Житомирської області Волкової Євгенії Олегівни (бульвар Новий, 5, оф. 2.8, м.Житомир,10014) до Головного управління статистики у Житомирській області (вул. Миколи Сціборського, 6 а, м.Житомир,10003, код ЄДРПОУ 02360412), третя особа: товариство з обмеженою відповідальністю "Розмай Агро", (вул. Метрологічна,14Б м. Київ, код ЄДРПОУ 41622215) про зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.С. Токарева