04 серпня 2021 року Справа № 160/10424/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Турової О.М.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи в порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
29.06.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії з 05.03.2019р., згідно оновленої довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області за №1944 від 21.04.2021р., зобов'язавши відповідача здійснити перерахунок та виплачувати пенсії, а також сплатити заборгованість, що виникла з 05.03.2019р. до моменту здійснення перерахунку.
В обґрунтування позовної заяви зазначається, що він перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області як пенсіонер ГУ ДСНС в Дніпропетровській області. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.12.2020 року у справі №160/9807/20 зобов'язано відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-ХІІ та з урахуванням положень Постанови №704 згідно оновленої довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області за №1815 від 19.06.2020р., з 01.04.2019р. та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум. Разом з цим, 21.04.2021 року від ГУ ДСНС у Дніпропетровській області надійшла оновлена довідка №1944 від 21.04.2021 року по розмір грошового забезпечення з належною сумою премії у розмірі 50% від посадового окладу, замість 10%, яка була зазначена у попередній довідці за №1815 від 19.06.2020 року. Позивач зазначає, що звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою та довідкою №1944 від 21.04.2021 року про перерахунок пенсії з урахуванням належного розміру премії. Проте, листом від 01.06.2021 року №17962-13582/Л-01/8-0400/21 відповідач повідомив про те, що для перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки немає законних підстав. Позивач вважає дії відповідача щодо не проведення перерахунку протиправними та такими, що порушують його право на належне пенсійне забезпечення, у зв'язку із чим звернувся до суду із даним позовом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.07.2021 прийнято до розгляду вищевказану позовну заяву ОСОБА_1 та відкрито провадження в адміністративній справі №160/10424/21, призначено цю справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) з 21.07.2021 року, а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.
28.07.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог та просить відмовити у їх задоволенні у повному обсязі, посилаючись на таке. Законних підстав для проведення перерахунку пенсії за вислугу років позивачу на підставі оновленої довідки від 21.04.2021 р. №1944 немає. Чинним законодавством передбачено порядок перерахунку. Проте, після 24.02.2018 р. та скасування з 05.03.2019 р. постанови КМУ №103 та на час розгляду адміністративної справи Урядом України не приймалось відповідного рішення про зміну грошового забезпечення військовослужбовців, відтак відсутні правові підстави для проведення відповідного перерахунку пенсії позивачу. Позовні вимоги є передчасними, у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не виникло обов'язку здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки з іншими складовими. Крім того, довідка від 21.04.2021 р. №1944 про розмір грошового забезпечення носить суто інформаційний характер, оскільки у ній зазначено, що вона видана відповідно до постанови КМУ №704, пункти якої передбачали проведення перерахунку раніше призначеної пенсії та втратили чинність з 05.03.2019 року, за нормами чинними на 05.03.2019 рік. До того ж, враховуючи приписи ч.2 ст.63 Закону №2263-ХІІ, перерахунок пенсії позивача можливий з дати подання відповідної заяви про перерахунок пенсії, але не більше як за 12 місяців з дня подання додаткових документів. З огляду на викладене, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
23.07.2021 року позивачем подано відповідь на відзив, в якій позивач зазначив про безпідставність доводів відзиву та просить задовольнити позов в повному обсязі. У відповіді позивач зауважує, що довідка №1944 від 21.04.2021 року була офіційно надана ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області та знаходиться в матеріалах пенсійної справи. Відмова відповідача у вчиненні перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки з уповноваженого органу є цілком безпідставна та необґрунтована, на всі доводи відповідача, зазначені у відзиві, судом надана оцінка у справі №160/9807/20. Безпідставними є також і доводи відповідача про те, що нова довідка №1944 від 21.04.2021 року носить інформаційний характер, постанова КМУ №103 повністю не скасована, а лише пункти 1-3. На переконання позивача, відповідач свідомо відмовляє у перерахунку, ігноруючи вимоги ст.63 та ст.43 Закону №2262-ХІІ, ст.9 Закону №ХІІ, правові висновки Верховного Суду та рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.12.2020 року у справі №160/9807/20.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно з п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до ч.2 ст.263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Частиною 4 статті 243 КАС України встановлено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 243, 250, 257, 258, 263 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі, з огляду на таке.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів МНС України та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” (далі - Закон №2262-ХІІ) з 17.01.2005р., вислуга років - 20 років 8 місяців 6 днів у розмірі 50% грошового забезпечення.
30.08.2017р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018р. та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
21.02.2018р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови №704.
В березні 2018 року, на виконання вимог Постанови КМУ №103 та відповідно до Постанови КМУ №704 Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області підготовлено і надано до Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача, відповідно до якої складовими грошового забезпечення для перерахунку пенсії визначено: посадовий оклад, оклад за військове звання та процентна надбавка за вислугу років.
В подальшому, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019р. у наведеній справі, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Таким чином, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р. у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови КМУ №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, зокрема, в частині визначення складових грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія при її перерахунку, набрало законної сили 05.03.2019р.
У зв'язку із набранням 05.03.2019р. законної сили рішенням у справі №826/3858/18 позивач звернувся до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області з приводу видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку його пенсії із зазначенням в ній всіх складових (основних та додаткових видів) такого грошового забезпечення, проте останній відмовив у підготовці та надані до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019р.
Не погоджуючись з такою відмовою Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, позивач оскаржив її у судовому порядку.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.04.2020р. у справі №160/1853/20 було задоволено позовну заяву ОСОБА_1 та, зокрема, зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.04.2020р. у справі №160/1853/20 набрало законної сили 07.08.2020 р.
На виконання наведеного судового рішення, 19.06.2020р. Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області була надана позивачеві довідка №1815 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій станом на 05.03.2019р., згідно якої грошове забезпечення позивача складається із таких складових, а саме: посадовий оклад - 3950,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 1270,00 грн., надбавка за вислугу років 45% - 2349,00 грн., надбавка за особливості проходження служби 50% - 3784,50 грн., премія 10% - 395,00 грн.
07.07.2020р. ОСОБА_1 звернувся до пенсійного органу із заявою, у якій просив здійснити перерахунок його пенсії згідно довідки Головного управління ДСНС України у Дніпропетровській області “Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії” виданої позивачеві на підставі набрання законної сили рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі №160/1853/20 від 24.04.2020р., взявши до обчислення та перерахунку основного розміру пенсії й додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що підтверджується наявною у справі копією відповідної заяви (а.с.15).
Проте, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом №15723-16118/Л-02/8-0400/20 від 14.08.2020р. повідомило позивача, що зобов'язання щодо проведення будь-яких дій згідно рішення суду стосується тільки осіб, відповідно до яких прийнято рішення, а оскільки рішенням суду Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не було зобов'язано вчинити певні дії, для перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019р. на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області №1815 від 19.06.2020р. немає законних підстав, що підтверджується змістом копії відповідного листа.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.12.2020 року у справі №160/9807/20 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформлені листом №15723-16118/Л-02/8-0400/20 від 14.08.2020р., щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії з 01.04.2019 р. зазначених у довідці №1815 від 19.06.2020 р.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-ХІІ та з урахуванням положень Постанови №704 згідно оновленої довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області за №1815 від 19.06.2020 р., з 01.04.2019 р. та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.12.2020 року у справі №160/9807/20 набрало законної сили 04.01.2021 року.
21.04.2021 року Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області було видано позивачеві нову довідку №1944 від 21.04.2021 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” розмір грошового забезпечення за відповідною посадою за нормами, чинними на 5 березня 2019 року, за посадою “старший інспектор 9 СДПЧ м. Дніпродзержинська Дніпропетровській області” становить: посадовий оклад - 3950,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 1270,00 грн., надбавка за вислугу років 45% - 2349,00 грн., надбавка за особливості проходження служби 50% - 3784,50 грн., премія 50% - 1975,00 грн.
Згідно із листом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області від 21.04.2021 року №Л-119/01-27 оновлена довідка №1944 від 21.04.2021 року розмір грошового забезпечення за відповідною посадою за нормами, чинними на 5 березня 2019 року, направлена Головним управлінням до Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
05.05.2021 року ОСОБА_1 подано заяву до пенсійного органу, в якій останній просив відповідача провести перерахунок його пенсії відповідно до оновленої довідки від 21.04.2021 року №1944, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області.
Листом від 01.06.2021р. за вих.№17962-13582/Л-01/8-0400/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивачеві, що проведення перерахунку пенсії на підставі довідки від 21.04.2021 року №1944 Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області немає законних підстав, оскільки після визнання протиправним та скасування пунктів 1-2 Постанови №103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалось.
Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі довідки від 21.04.2021 року №1944, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премії, зазначеної у ній, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробітті з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст.48 Конституції України кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.
Статтею 63 Закону №2262-ХІІ, у редакції, чинній з 1 січня 2017 року, визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.
Згідно з цією статтею перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постанова КМУ №704 набрала чинності з 01 березня 2018 року.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103, відповідно до пункту 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови КМУ №704.
Пунктом 2 Постанови КМУ №103 встановлено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:
з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
13 лютого 2008 року постановою Кабінету Міністрів України №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45), відповідно до пункту 3 якого на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 4 Порядку №45 (у редакції, чинній на час здійснення перерахунку) перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Стаття 63 Закону №2262-ХІІ визначає як обов'язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії - підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.
Кабінет Міністрів України у Порядку №45 визначив, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права.
У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови №704, якою з 01 березня 2018 року змінено грошове забезпечення, зокрема, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, у позивача виникло право на перерахунок призначеної пенсії.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ умови, порядок та розміри вказаного перерахунку визначені Постановою КМУ №103, якою постановлено здійснити перерахунок призначених до 01 березня 2018 року на підставі вказаного Закону пенсій з 01 січня 2018 року.
Слід зауважити, що скасування з 05 березня 2019 року в судовому порядку рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018р. у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019р., пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 не впливає на результат розгляду цієї справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, передбачений у постанові Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, не змінився у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103.
При цьому, пункт 3 Порядку №45 передбачає, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Отже, на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.
Зміни, внесені постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103, зокрема до додатку 2 Порядку №45, визнані судом протиправними та не чинними, а тому з 05.03.2019 року, тобто з дати набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до вказаних змін.
При цьому, порядок дій, які повинні вчинити, у даному випадку Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.
Таким чином, органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. До їх функцій належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій. Розмір складових грошового забезпечення визначається уповноваженим органом, в даному випадку Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.
При цьому суд враховує, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акту, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014р. у справі №21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.
Як вище зазначалось судом, 30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, Постановою КМУ №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови № 704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови № 704).
При цьому, пп. 2 пп. 5 Постанови КМУ № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Таким чином, з 05.03.2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення та саме з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.
Крім того, суд звертає увагу, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019 року, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Як зазначалося вище, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.12.2020 року у справі №160/9807/20 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії було задоволено, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформлені листом №15723-16118/Л-02/8-0400/20 від 14.08.2020р., щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії з 01.04.2019 р. зазначених у довідці №1815 від 19.06.2020 р., а також зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-ХІІ та з урахуванням положень Постанови №704 згідно оновленої довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області за №1815 від 19.06.2020р., з 01.04.2019р. та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.12.2020 року у справі №160/9807/20 набрало законної сили 04.01.2021р.
Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Як слідує з рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.12.2020 року у справі №160/9807/20, цим судовим рішенням встановлено, що ОСОБА_1 має право на проведення перерахунку його пенсії, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-ХІІ та з урахуванням положень Постанови №704 згідно оновленої довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області за №1815 від 19.06.2020р., з 01.04.2019р.
Водночас, 21.04.2021 року Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області було видано позивачеві оновлену довідку №1944 від 21.04.2021 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, згідно з якою розмір грошового забезпечення за відповідною посадою за нормами, чинними на 5 березня 2019 року, за посадою “старший інспектор 9 СДПЧ м. Дніпродзержинська Дніпропетровській області” становить: посадовий оклад - 3950,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 1270,00 грн., надбавка за вислугу років 45% - 2349,00 грн., надбавка за особливості проходження служби 50% - 3784,50 грн., премія 50% - 1975,00 грн.
Вказана довідка отримана відповідачем, що ним визнається, а також останнім отримано заяву позивача про перерахунок пенсії на підставі цієї довідки.
Таким чином, у даному випадку підставою для перерахунку пенсії позивача є вищевказана довідка та відповідне звернення позивача щодо його проведення.
Відповідно до Порядку №45 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Дніпропетровській області, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення позивача, в тому числі складові грошового забезпечення, передбачена додатком 2 Порядку №45.
Щодо доводів відповідача відносно того, що надана Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Дніпропетровській області оновлена довідка №1944 від 21.04.2021 року носить суто інформаційний характер, оскільки вона за своїм змістом та формою не відповідає встановленим Порядком №45 та Порядком №3-1 формам довідки (додаток 2 до Порядку №45), суд зазначає наступне.
З листа відповідача від 01.06.2021р. за вих.№17962-13582/Л-01/8-0400/21 слідує, що неналежна форма оновленої довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Дніпропетровській області №1944 від 21.04.2021 року, яка, на думку відповідача, за своїм змістом та формою не відповідає встановленим Порядком №45 формам довідки (додаток 2 до Порядку №45), не було підставою для відмови позивачеві у проведенні перерахунку пенсії.
Відповідно до Порядку №45 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Дніпропетровській області, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення позивача, в тому числі складові грошового забезпечення, передбачена додатком 2 Порядку №45.
Доводи відповідача щодо необхідності для здійснення такого перерахунку наявності окремого зобов'язання суду є безпідставними та не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства.
За наведених обставин, відмовляючи у здійсненні перерахунку пенсії позивачеві на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Дніпропетровській області №1944 від 21.04.2021 року, відповідач діяв протиправно.
За наведених обставин, відмова ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Дніпропетровській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №1944 від 21.04.2021 року, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, оформлена листом від 01.06.2021р. за вих.№17962-13582/Л-01/8-0400/21, є протиправною та підлягає скасуванню.
При цьому, суд зауважує, що права позивача у даному випадку порушено саме вищевказаною протиправною відмовою відповідача, оформленою листом від 01.06.2021р. за вих.№17962-13582/Л-01/8-0400/21, а не його діями щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії, як зазначає ОСОБА_1 , а тому, керуючись приписами ч.2 ст.9 КАС України, якою, зокрема, передбачено, що суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, а також враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає за необхідне вийти за межі заявлених позовних вимог і визнати протиправною та скасувати відмову ГУ ПФУ в Дніпропетровській області у перерахунку ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Дніпропетровській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №1944 від 21.04.2021р., з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, оформлену листом від 01.06.2021р. за вих.№17962-13582/Л-01/8-0400/21, оскільки саме такий спосіб захисту порушеного права позивача у даному випадку є належним та це необхідне для ефективного захисту цього порушеного права.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Суд зазначає, що відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно із частинами 2 і 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Як зазначалося вище, у зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови №704, якою з 01 березня 2018 року змінено грошове забезпечення, зокрема, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, у позивача виникло право на перерахунок призначеної пенсії на умовах та в порядку, визначених Постановою КМУ №103, якою постановлено здійснити перерахунок призначених до 01 березня 2018 року на підставі Закону №2262-ХІІ пенсій з 01 січня 2018 року.
Саме на виконання приписів постанови КМУ №103 Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Дніпропетровській області у березні 2018 року була складена довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії останнього з 01.01.2018р., на підставі якої та вказаних в ній сум грошового забезпечення в квітні 2018 року відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача саме з 01.01.2018р.
Водночас, в рамках розгляду справи №160/9807/20 встановлено, що з 05.03.2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 у позивача виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, у зв'язку із чим та на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.04.2020р. у справі №160/1853/20 Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Дніпропетровській області видана оновлена довідка від 19.06.2020р. №1815 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій станом на 05.03.2019р., згідно якої грошове забезпечення позивача складається із таких складових, а саме: посадовий оклад - 3950,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 1270,00 грн., надбавка за вислугу років 45% - 2349,00 грн., надбавка за особливості проходження служби 50% - 3784,50 грн., премія 10% - 395,00 грн.
Водночас, 21.04.2021 року Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області було видано позивачеві оновлену довідку №1944 від 21.04.2021 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” розмір грошового забезпечення за відповідною посадою за нормами, чинними на 5 березня 2019 року, за посадою “старший інспектор 9 СДПЧ м. Дніпродзержинська Дніпропетровській області” становить: посадовий оклад - 3950,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 1270,00 грн., надбавка за вислугу років 45% - 2349,00 грн., надбавка за особливості проходження служби 50% - 3784,50 грн., премія 50% - 1975,00 грн., у зв'язку із чим позивач і звернувся до відповідача разом із заявою про проведення перерахунку пенсії на її підставі.
Тобто, із всіх складових та сум складових, що зазначені у від 19.06.2020 року №1815, у новій довідці, сформованої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, змінилось відсоткове значення премії, а саме: стало “премія 50% - 1975,00 грн.”, замість “премія 10% - 395,00 грн.”.
Матеріалами справи підтверджено отримання відповідачем нової довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області №1944 від 21.04.2021 року розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії.
Вказана довідка була також надана позивачем разом із заявою про перерахунок пенсії на її підставі до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримана відповідачем, що не заперечено сторонами.
Отже, довідка №1944 від 21.04.2021 року видана уповноваженим на те органом, є чинною, доказів протилежного відповідачем під час судового розгляду справи не надано.
Разом з цим, доказів вчинення перерахунку на підставі оновленої довідки №1944 від 21.04.2021 про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку основного розміру пенсії матеріали справи не містять.
Доводи відповідача про те, що після скасування пунктів 1-3 постанови КМУ №103 Урядом не приймалось інших рішень про зміну грошового забезпечення, не враховуються судом.
Про безпідставність таких доводів зауважено відповідачу і у рішенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.12.2020 року у справі №160/9807/20, яке набрало законної сили 04.01.2021 року, а відтак в силу статті 129-1 Конституції України, ч.3, ч.4 статті 13 Закону № 1402-VIII, ч.2 статті 14 КАС України, статті 370 КАС України, є обов'язковим до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Суд акцентує, алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та уповноважений на видачу довідок орган, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 - не змінився.
За приписами частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За наведених обставин, враховуючи приписи частини 2 статті 51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсії позивача має бути проведений саме з 01.04.2019р., оскільки це є першим числом місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії (05.03.2019р.), із здійсненням виплати різниці в пенсії за минулий час з урахуванням раніше виплачених сум.
За наведених обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зважає на таке.
Частиною 1 статті 143 КАС України визначено, що суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на задоволення позовних вимог, судові витрати зі сплати судового збору, понесені позивачем при зверненні до суду з цією позовною заявою у розмірі 908,00грн., підлягають відшкодуванню на користь останнього шляхом стягнення цієї суми коштів з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань відповідно до ч.1 ст.139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 72-74, 77, 241-246, 250, 260-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Дніпропетровській області №1944 від 21.04.2021 року, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення і премії, оформлену листом від 01.06.2021р. за вих.№17962-13582/Л-01/8-0400/21.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) здійснити з 1 квітня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Дніпропетровській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №1944 від 21.04.2021 року, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення і премії, та здійснити виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 908,00грн. (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, передбачені ст. ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складено 04.08.2021 року.
Суддя: О.М. Турова