Україна
Донецький окружний адміністративний суд
06 серпня 2021 р. Справа№200/1990/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Льговської Ю.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення певних дій, -
18 лютого 2021 року (згідно з відбитком поштового штампу на конверті) ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом Міністерства внутрішніх справ України про:
визнання протиправною бездіяльності відповідача, що виразились у ненаданні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачеві з 01 грудня 2019 року з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років із обов'язковим включенням до розміру грошового забезпечення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії та індексації;
зобов'язання відповідача протягом десяти днів з дня набрання законної сили рішенням суду скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновлену довідку на ім'я позивача про розмір грошового забезпечення станом на 01 грудня 2019 року відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 13 лютого 2008 року № 45 та постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премій та індексацій у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення за посадою поліцейського - помічник чергового (молодший склад поліції) до посади на день звільнення із служби - помічника оперативного чергового чергової частини міського відділу, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 1 900,00 грн, оклад за спеціальним званням (старший сержант міліції) - 1 000,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) - 1 450,00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби (40%) - 1740,00 грн, премія (103,2%) - 6289,26 грн, доплата в нічний час - 182,88 грн, індексація - 1 069,94 грн (всього: 13 632,08 грн) для проведення з 01 вересня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії позивачеві, а також надіслати позивачеві копію оновленої довідки про розмір грошового забезпечення.
Крім того, позивач просить зобов'язати відповідача подати в установлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Позовні вимоги вмотивовано протиправністю відмови у наданні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, оскільки з 19 листопада 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/12704/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 01 березня 2021 року позовну заяву залишено без руху у зв'язку з її невідповідністю вимогам частини третьої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Після усунення недоліків ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18 березня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
30 березня 2021 року від Міністерства внутрішніх справ України надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив відмовити у позові, обґрунтовуючи тим, що після визнання нечинними пунктів 1, 2, 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» Урядом будь-які інші постанови, які б стосувалась перерахунку пенсій, не приймались. Отже підстави для виготовлення та направлення довідок для перерахунку пенсій до пенсійних органів відсутні.
06 квітня 2021 року на адресу суду надійшла відповідь на відзив з доводами аналогічними позовній заяві.
Дослідивши та оцінивши докази у справі, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ (міліції).
З 01 січня 2009 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Пенсію призначено в розмірі 82% відповідних сум грошового забезпечення (вислуга - 29 років), яке складається з: посадового окладу - 620,00 грн; окладу за військове звання - 65,00 грн; надбавки за вислугу років 40% - 274,00 грн; середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі: надбавка за особливо важливі завдання 50% та премія 44,88% - 911,00 грн; основний розмір пенсії - складає 1 533,65 грн.
21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 (далі - Постанова № 103), абзац 1 пункту 3 якої зобов'язував перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Крім того, Постановою № 103 внесено зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Постанова № 45).
Зокрема, абзац 2 пункту 5 зміненої редакції Постанови № 45 передбачав аналогічне положення абзацу 1 пункту 3 Постанови № 103, але із доповненням щодо того, що подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Разом з цим абзац 1 пункту 5 Постанови № 45 передбачав наступні складові грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
На підставі вказаних постанов пенсія за вислугу років перерахована позивачеві у 2018 році з 01 січня 2016 року, виходячи з таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 1 900 грн; оклад за спеціальним званням - 1 000 грн, відсоткова надбавка за вислугу років у розмірі 50 відсотків - 1 450 грн, премія 10, 08 відсотків - 438, 48 грн, вказаних у довідці Головного управління МВС України в Донецькій області від 13 березня 2018 року № 1702пк.
У подальшому перерахунок пенсії не здійснювався з огляду на приписи пункту 5 Постанови № 45, оскільки такі складові грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням оставались незмінними.
05 березня 2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
19 листопада 2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18, яким визнано протиправним та нечинним пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103.
Вважаючи 19 листопада 2019 року датою, коли виникло право на перерахунок раніше призначеної пенсії, позивачем через свого представника направлено до Головного управління Національної поліції України в Донецькій області запит щодо грошового забезпечення за прирівняною посадою позивача, починаючи з 01 січня 2018 року.
Листом Головного управління Національної поліції України в Донецькій області від 11 грудня 2020 року № 84аз/26/02/-20 надано інформацію щодо фактичного розміру нарахованого грошового забезпечення з урахуванням всіх складових поліцейського за посадою «помічник чергового», що має звання «старший сержант» та стаж служби понад 25 років. Посада, яку займав позивач в органах внутрішніх справ, прирівняна до посади помічник чергового в управліннях, відділах (відділеннях) Національної поліції згідно з наказом Міністерства внутрішніх справ України «Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських» від 17 лютого 2017 року № 138.
24 грудня 2020 року позивач звернувся до Міністерства внутрішніх справ України з заявою про виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
У листі від 12 січня 2020 року № 21 АЗ/22 Міністерство внутрішніх справ України відмовило позивачеві у підготовці та надісланні довідки, оскільки після скасування положень постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103 останнім не прийнято нової постанови, яка би визначала умови, порядок та розмір перерахунку пенсій; з дня прийняття постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988 до теперішнього часу Кабінетом Міністрів України не приймалось постанов, якими би підвищувались розміри грошового забезпечення поліцейських; територіальними органами Пенсійного фонду України не надсилались списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку; перерахунок пенсій з урахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення та сум індексації грошового забезпечення Законом не передбачено.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-ХІІ).
За приписами частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. […].
Ця норма кореспондується з приписами частини вісімнадцятої статті 43 Закону № 2262-ХІІ, згідно з якою, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Таким чином, Закон № 2262-ХІІ встановлює право на перерахунок, підставою для якого визначає зміну (підвищення) грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
11 листопада 2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988, якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10 (далі - Постанова № 988).
Враховуючи, що 19 листопада 2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18, яким визнано протиправним та нечинним пункт 3 Постанови № 103, суд дійшов висновку, що з 19 листопада 2019 року виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 988 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та пункту 3 розділу І Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260, який визначає складові грошового забезпечення, оскільки відбулась зміна по відношенню до позивача розміру грошового забезпечення (складових грошового забезпечення), які враховуються при видачі довідки для проведення перерахунку пенсії.
Частиною першою статті 63 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Крім Порядку № 45, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ регулює Порядок №3-1, затверджений постановою Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначеної пенсії, може бути і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Визначаючи дату, з якого повинен здійснюватись перерахунок, суд керується приписами частини другої статті 51 Закону № 2262-ХІІ, відповідно до якої перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. […].
Відтак, датою проведення перерахунку пенсії є 01 грудня 2019 року (перше числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про визнання протиправною бездіяльності відповідача, що виразились у ненаданні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачеві з 01 грудня 2019 року з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років із обов'язковим включенням до розміру грошового забезпечення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії.
Вказане є підставою для задоволення похідної вимоги в частині зобов'язання відповідача скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновлену довідку на ім'я позивача про розмір грошового забезпечення станом на 01 грудня 2019 року відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, премії для проведення з 01 вересня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії позивачеві.
В іншій частині похідної вимоги слід відмови у зв'язку з наступним.
Вимоги в частині зобов'язання складення та надання довідки протягом десяти днів з дня набрання законної сили рішенням суду задоволенню не підлягають з огляду на презумпцію обов'язковості судового рішення.
Вимоги в частині зобов'язання складення та надання довідки із зазначенням конкретних розмірів, конкретизації прирівняної посади поліцейського, надіслання позивачеві копії оновленої довідки про розмір грошового забезпечення суд вважає передчасними, оскільки Міністерство внутрішніх справ України не виготовляло та не направляло до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивачу станом на 01 грудня 2019 року, а тому не порушувало законних прав та інтересів позивача в цій частині вимог.
Вимоги в частині зобов'язання складення та надання довідки із зазначенням індексації грошового забезпечення задоволенню не підлягають з огляду на те, що вони не відповідають додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в редакції додатку до внесення змін, визнаних судом протиправними. Індексації підлягає пенсія, а не складові, які зазначаються в довідці.
При аналізі та застосуванні вищенаведених норм судом враховано правову позицію, викладену у рішенні Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі №160/8324/19, яке залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року.
Щодо встановлення судового контролю суд зазначає, що в силу положень частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Наведена норма процесуального закону не є імперативною та передбачає право суду на власний розсуд, виходячи з фактичних обставин справи, приймати рішення про необхідність чи недоцільність зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення.
З огляду на викладене та, враховуючи, що примусове виконання судового рішення здійснюється відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року № 1404-VIII, доводи про можливість ухилення від виконання рішення суду в майбутньому є припущенням, суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду.
Відповідно до речення 1 частини першої статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
З огляду на це сума судового збору покладається на сторін пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 295 КАС України, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення певних дій задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України, що виразились у ненаданні ОСОБА_1 оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, який враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років із обов'язковим включенням до розміру грошового забезпечення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України (код ЄДРПОУ: 00032684, місцезнаходження: вул. Богомольця, буд. 10, м. Київ, 01024) скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновлену довідку на ім'я ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) про розмір грошового забезпечення станом на 01 грудня 2019 року відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, премії для проведення з 01 вересня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України (код ЄДРПОУ: 00032684, місцезнаходження: вул. Богомольця, буд. 10, м. Київ, 01024) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) судовий збір в сумі 600 (шістсот) гривень.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 06 серпня 2021 року.
Суддя Ю.М. Льговська