Рішення від 05.08.2021 по справі 200/7136/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2021 р. Справа№200/7136/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Галатіної О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Мангушського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171919, 87400, Донецька область, смт. Мангуш, вул. Тітова, б. 72-а) про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом до Мангушського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, в якому просить суд:

1) визнати протиправними дій Мангушського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, щодо незастосування при розрахунку пенсії за віком ОСОБА_1 показника середньої заробітної плати працівників, занятих у галузях України за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, тобто за 2017-2019 роки (7763,17 грн.), відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” №1058-IV;

2) зобов'язати Мангушське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 зі застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузях України за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2017-2019 роки (7763,17 грн.) з дати призначення пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” №1058-ІV, тобто з 14.02.2020 року, з урахуванням фактично виплачених сум.

Обґрунтовуючи позов, зазначила, що з 19.06.2010 року їй була призначена пенсія за віком відповідно до Закону України “Про державну службу” №3723-ХІІ.

14.02.2020 року Мангушським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області було проведено перерахунок її пенсії, а саме переведення її пенсії за віком на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” , тобто було проведено перерахунок її пенсії за віком, призначеної з 19.06.2010 року відповідно до Закону «Про державну службу» № 3723-ХІІ на пенсію за віком відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV. Відповідачем було реалізоване її право на даний вид пенсії, про що їй не було повідомлено. Про зміни та складові її пенсії вона дізналася лише 25.05.2021, після звернення до управління ПФУ в Донецькій області, отримавши консультацію та ознайомившись з матеріалами пенсійної справи, отримавши копіїї копії певних документів. З матеріалів пенсійної справи їй стало відомо, що відповідачем при розрахунку її пенсії за віком були застосовані норми ч.3 ст.45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017 рік (2014-2016), з урахуванням індексу інфляції (4888,83 грн.). Вона звернулася з письмовою заявою до відповідача про проведення перерахунку та виплату пенсії за віком відповідно до ч.2 ст.40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях України за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2017-2019 роки. Однак відповідачем, у своїй відповіді № 138-132/З-03/8-0579/21 від 27.05.2021 року, було відмовлено їй в перерахунку пенсії, посилаючись на відсутність обставин Вважає таку відмову відповідача у перерахунку її пенсії неправомірною, e зв'язку з чим звернулась до суду.

02 серпня 2021 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що у відповідності до статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеним правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, якій діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Відповідно до пункту 1.5 Порядку №22-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплати пенсії за довіреністю, термін дії більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерам, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса адреса одержувача цієї частини пенсії. Згідно з пунктом 4.1 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. При прийманні документів орган, що призначає пенсію перевіряється правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж, перевірся зміст і належне оформлення наданих документів, перевіряє копії відповідних документів, фіксує і засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Таким чином, враховуючі вищенаведені норми чинного законодавства, які регулюють пенсійні правовідносини, у разі звернення особи до пенсійного органу із заявою про призначенні (перерахунок, переведення) пенсії, останній зобов'язаний розглянути подану заяву та прийняти відповідне рішення. Позивач до Мангушського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою про перерахунок пенсії встановленого зразка не зверталась. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

11 червня 2021 року судом було прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали подати до суду відзиву на позовну заяву з доказами на його підтвердження з одночасним надісланням (наданням) його копії та доданих до нього документів позивачу, про що була винесена відповідна ухвала.

Ухвалою суду від 05 серпня 2021 року відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження у справі за позовом ОСОБА_2 до Костянтинівсько - Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою суду від 05 серпня 2021 року в задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області про заміну відповідача по справі - відмовлено.

Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно частини 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), є громадянкою України та відповідно до ст.43 КАС України здатна здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.

Відповідач, Мангушське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171919, 87400, Донецька область, смт. Мангуш, вул. Тітова, б. 72-а), є суб'єктом владних повноважень, основним завданням якого згідно вимог чинного законодавства, є забезпечення своєчасно і в повному обсязі нарахування та виплати пенсій.

19.06.2010 року позивачу було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу”.

25.05.2021 року позивач звернулася до відповідача зі зверненням, у якому просила провести перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до ст.40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” №1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях України за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2017-2019 роки (7763,17 грн.) з урахуванням раніше виплачених сум пенсії з моменту призначення з 14.02.2020 року.

З листа відповідача за № 138-132/З-03/8-0579/21 від 27.05.2021 року вбачається, що 14.02.2020 року був проведений перерахунок за матеріалами пенсійної справи “Перехід із закону на закон” і пенсія позивача стала обчислюватися за нормами Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” №1058-ІV на більш вигідних умовах. Для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. З 01.05.2020 після проведення індексації середній заробіток за три попередні роки (2014-2016) збільшився на коефіцієнт 1,2987 та склав 4888,83 грн. проти 3764,40 грн. З 01.03.2021 після проведення індексації середній заробіток за три попередні роки (2014-2016) збільшився на коефіцієнт 1,441557 та склав 5426,60 грн. проти 3764,40 грн. Після проведення індивідуально-масових перерахунків із застосуванням середнього заробітку 5426,60 грн. розмір пенсії на сьогодні склав 3362,57 грн. Таким чином, на думку відповідача, при призначенні пенсії позивачу, переведенні з закону на закон та здійсненні перерахунків було дотримано вимоги чинного законодавства України з питань пенсійного забезпечення та немає підстав для застосування показника середнього заробітку за три попередні роки (2017-2019).

Не погоджуючись з такими діями відповідача позивач звернулась до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (стаття 44 Конституції України).

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV) розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Частиною першою статті 9 Закону №1058-ІV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно із статтею 10 вказаного Закону особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Виходячи з аналізу вищевикладених норм Закону № 1058-ІV суд дійшов висновку, що виплата пенсії позивача за нормами Закону України “Про державну службу” не входила до сфери правового регулювання Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а є спеціальною пенсією для конкретно визначеного кола осіб.

На користь цього висновку свідчить також те, що Закон України “Про державну службу” №3723-XII був прийнятий Верховною радою України 16 грудня 1993 року, тобто значно раніше, ніж Закон №1058.

Таким чином, отримуючи до 14.02.2020 року пенсію за віком за Законом України “Про державну службу” позивач не користувався жодним із видів пенсій, встановлених Законом №1058-ІV, тому призначення позивачу пенсії за віком відповідно до вказаного Закону у 14 лютого 2020 року з метою визначення розміру пенсії вважається таким, що відбулось вперше.

За приписами частини другої статті 40 Закону №1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

У той же час, частиною третьою статті 45 вказаного Закону встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої цим Законом.

Враховуючи, що позивачу у 2006 році було призначено пенсію відповідно до Закону України “Про державну службу”, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, призначення пенсії позивачу відповідно до Закону №1058-ІV в травні 2020 року відбулося вперше.

Відтак, відповідач мав призначити пенсію, виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017, 2018 та 2019 роки, тобто показник середньої заробітної плати має враховуватись за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії за Законом №1058-ІV.

При формулюванні наведених висновків суд враховує правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 03.10.2018 у справі №428/450/17, згідно з якою якщо особі, якій до досягнення загального пенсійного віку була призначена та виплачувалась пенсія іншого виду і на підставі іншого Закону, при зверненні із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV у зв'язку із досягненням такого віку пенсія повинна обраховуватись на підставі положень статті 40 Закону № 1058-ІV як вперше призначена.

Вказана правова позиція Верховного Суду підтримана Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 31.10.2018 у справі №876/5312/17.

Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постановах від 31.01.2019 у справі №639/2751/17 (провадження №К/9901/43912/18) та від 18.01.2019 у справі №577/5237/16-а (адміністративне провадження № К/9901/21869/18).

Пенсія, як “легітимне очікування” у відповідності до низки рішень Європейського суду з прав людини становить право власності позивача, захист якого гарантується Протоколом 1 до статті 1 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.

Статтею 13 Конвенції визначено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі “Чахал проти Об'єднаного Королівства” (Chahal v. TheUnitedKingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п.75 рішення Європейського суду з прав людини у справі “Афанасьєв проти України” від 5 квітня 2005 року (заява N38722/02). Таким чином, ефективний засіб правового захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.

У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої статті 245 КАС України, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Застосування запропонованого позивачем способу захисту у цій справі вимагає з'ясування судом, чи виконано позивачем усі визначені законом умови для переведення її на пенсію за віком у відповідності до Закону №1058.

Разом з тим, з листа-відповіді відповідача від 27.05.2021 року не вбачається вказівок на наявність перешкод для перерахунку пенсії позивача за її заявою окрім тих, оцінка яким надана судом у даному рішенні.

З урахуванням того, що повноваження відповідача у даній справі не є дискреційними (не допускають одночасно двох однаково законних рішень), дотримання всіх встановлених для цього законом умов, суд дійшов висновку про можливість у даній справі зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2017-2019 роки), з 14.02.2020 року з урахуванням фактично виплачених сум.

Зважаючи на наведене, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду з адміністративним позовом сплачено судовий збір у розмірі 908 грн., відповідно до квитанції № 23 від 04.06.2021 року, який повинен бути стягнутий за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Мангушського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171919, 87400, Донецька область, смт. Мангуш, вул. Тітова, б. 72-а) про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Мангушського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, щодо незастосування при розрахунку пенсії за віком ОСОБА_1 показника середньої заробітної плати працівників, занятих у галузях України за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, тобто за 2017-2019 роки (7763,17 грн.), відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” №1058-IV;

Зобов'язати Мангушське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 зі застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузях України за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2017-2019 роки (7763,17 грн.) з дати призначення пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” №1058-ІV, тобто з 14.02.2020 року, з урахуванням фактично виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Мангушського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171919, 87400, Донецька область, смт. Мангуш, вул. Тітова, б. 72-а) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )судовий збір у розмірі 908 грн.

Повне судове рішення складено 05 серпня 2021 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя О.О. Галатіна