14 липня 2021 року Справа № 160/8279/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В. М.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
25 травня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови в перерахунку та виплати пенсії за віком ОСОБА_1 без застосування доплати до старого розміру пенсії, виплачуючи основний розмір пенсії який був призначений 14.01.2017 року з урахуванням перерахунку на підставі ч.ч. 2,4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з 03.10.2017 року;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати пенсію за віком ОСОБА_1 без застосування доплати до старого розміру пенсії, виплачуючи основний розмір пенсії який був призначений 14.01.2017 року з урахуванням перерахунку на підставі ч.ч.2,4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з 03.10.2017 року.
В обґрунтування позовної заяви позивачем зазначено наступне.
На момент виходу на пенсію до позивача застосовувалась наступна редакція закону, а саме абз.5 ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», де зазначено, що заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно абз.4 ч.1 ст.25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%. Тобто, формула обрахунку пенсії наступна: коефіцієнт стажу множиться на 1,35, множиться на коефіцієнт заробітку та множиться на середню заробітну плату по Україні для обчислення пенсії і таким чином виходить основний розмір пенсії 0,395* 1,35*4,03269*3764,40= 8095.08 грн..
Пенсія позивачу призначена до вступу в дію пенсійної реформи, однак із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки у розмірі 3764,40 грн.
20 квітня 2021 року позивач через свого представника звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із адвокатським запитом, в якому просив повідомити його про таке: на підставі чого пенсія позивача не збільшувалась у зв'язку із перерахунком як працюючому пенсіонеру кожні 2 роки; у зв'язку з чим пенсія позивача не індексувалась та не змінювалась при збільшенні середньої заробітної плати за три роки, що передують року звернення; з яких правових підстав був зменшений коефіцієнт стажу з 1.35% на 1% та яким нормативно-правовим документом визначено право Пенсійного фонду зменшувати основний розмір пенсії позивача та застосовувати доплату до старого розміру пенсії.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 30 квітня 2021 року за №0400-010308-8/61437 повідомлено позивачу про відмову в перерахунку та виплаті пенсії за віком ОСОБА_1 без застосування доплати до старого розміру пенсії, виплачуючи основний розмір пенсії, який був призначений 14.01.2017 року, з урахуванням перерахунку на підставі ч.ч.2,4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 03.10.2017 року, що і стало підставою для звернення до суду для захисту своїх прав на пенсійне забезпечення.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 травня 2021 відкрито спрощене позовне провадження без виклику учасників справи у письмовому провадженні.
06 липня 2021 року на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву вх.№55823/21, в якому останній не визнає позовні вимоги в повному обсязі з наступних підстав.
ОСОБА_1 станом на момент призначення пенсії за віком - 14 січня 2017 року отримував пенсію в розмірі 8413,69 грн.
З 01 жовтня 2017 року розмір пенсії позивача перераховано згідно з пунктом 4-3 Прикінцевих положень Закону №2148 та статті 25 Закону №1058, якими проведено осучаснення пенсії, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки у розмірі 3764,40 грн із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
01 квітня 2019 року розмір пенсії ОСОБА_1 перераховано згідно з постановою КМУ №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,17, за результатами чого пенсія склала - 8413,69 грн.
З 01 травня 2020 року розмір пенсії ОСОБА_1 перераховано згідно з пунктом 2 постанови КМУ №251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році", за результатами якого пенсія склала - 8413,69 грн.
Відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058 та постанови КМУ від 22.02.2021 року №127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 року" проведено перерахунок пенсій з 01 березня 2021 року, у зв'язку з осучасненням заробітної плати, розмір пенсії позивача склав - 9086,82 грн.
З урахуванням останнього перерахунку, станом на 01 липня 2021 року, пенсія позивача складає - 9107,22 грн.
13 липня 2021 року на адресу суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив вх.№58178/21, в якій останній заперечує проти доводів викладених у відзиві представника відповідача, підтримує позовні вимоги позивача викладені у позовній заяві та зазначає наступне.
Відповідач посилався на незрозумілість позовних вимог, що викладені у позовній заяві, однак у відповідь представником вказано на те, що позивач просить перерахувати його пенсію без урахування доплати, яку встановив відповідач та яка дає змогу збільшити його пенсію на підставі ч.2 ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Також, представником відповідача не зазначено, що пенсія позивача залишилась не змінною, хоча особам, які вийшли на пенсію в 2016 році і до яких застосовували пенсійну реформу з 01.10.2017 року розмір пенсії було збільшено і в 2019 році, і в 2020 році.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 - позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (відділ з питань перерахунку пенсій №4) з 14 січня 2017 року та отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Загальний стаж ОСОБА_1 на дату призначення пенсії становив 39 років 06 місяців 28 днів (в тому числі стаж роботи за статтею 114 - 01 рік, за статтею 118 (виборні посади) - 05 років 07 місяців 04 дні).
20 квітня 2021 року позивач через свого представника звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із адвокатським запитом, в якому просив повідомити його: на підставі чого пенсія позивача не збільшувалась у зв'язку із перерахунком як працюючому пенсіонеру кожні 2 роки; у зв'язку з чим пенсія позивача не індексувалась та не змінювалась при збільшенні середньої заробітної плати за три роки, що передують року звернення; з яких правових підстав був зменшений коефіцієнт стажу з 1.35% на 1% та яким нормативно-правовим документом визначено право Пенсійного фонду зменшувати основний розмір пенсії позивача та застосовувати доплату до старого розміру пенсії.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 30 квітня 2021 року за №0400-010308-8/61437 представнику позивача повідомлено про відмову в перерахунку та виплаті пенсії за віком ОСОБА_1 без застосування доплати до старого розміру пенсії, виплачуючи основний розмір пенсії, який був призначений 14.01.2017 року з урахуванням перерахунку на підставі ч.ч. 2, 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 03.10.2017 року.
Станом на дату звернення до суду ОСОБА_1 не згоден з основним розміром пенсії, що виплачується відповідачем у зв'язку із застосуванням не вірної величини оцінки страхового стажу в розмірі 1% та положеннями пенсійної реформи, що погіршують становище позивача щодо пенсійних виплат.
При дослідженні матеріалів справи, судом вбачаються наступні обставини.
Згідно зі ст.25 Закону №1058, коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається за формулою, де:
Кс - коефіцієнт страхового стажу;
См - сума місяців страхового стажу;
Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35%.
Індивідуальний коефіцієнт страхового стажу для обчислення пенсії становив 0,53325, а саме: (39 х 12 + 6)/1200 х 1,35 = 0,53325.
Заробітна плата для обчислення пенсії позивача врахована за період роботи з 01.06.1995 по 30.06.2000 та за данники системи персоніфікованого обліку за періоди з 01.07.2000 по 31.12.2016.
Стаття 40 Закону №1058 закріплює порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.
Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс X (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + КзЗ +Кзп);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення пенсії за віком після оптимізації складає 4,03269.
Заробітна плата для розрахунку пенсії становить - 15180,66 грн., розрахована 3764,40 грн. х 4,03269, з яких 3764,40 грн - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Відповідно до статті 27 Закону №1058, розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп • Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Таким чином, ОСОБА_1 , станом на момент призначення пенсії за віком - на 14.01.2017 (до осучаснення пенсії 01.10.2017) отримував пенсію в розмірі 8413,69 грн, де:
- 8095,09 грн - розмір пенсії за віком (0,53325 х 15180,66 грн);
- 49,88 грн. - доплата за понаднормовий стаж (за 4 роки);
- 268,72 грн. - доплата пенсії за особливі заслуги перед Україною.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148 до Закону №1058 внесено ряд змін, зокрема, підпунктом 4 пункту 4 розділу XV Прикінцеві положення, встановлено:
Пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Таким чином, з 01.10.2017 розмір пенсії позивача перераховано згідно з пунктом 4 Прикінцевих положень Закону №2148 та статті 25 Закону №1058 проведено осучаснення пенсії, виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн.), із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Розмір пенсії за віком ОСОБА_1 після осучаснення, станом на 01.10.2017 склав 8413,69 грн., де:
- 5996,36 грн. - розмір пенсії за віком (0,39500 х 15180,66 грн, де 0,39500 - індивідуальний коефіцієнт стажу із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%);
- 59,88 грн. - доплата за понаднормовий стаж (за 4 роки);
- 299,40 грн. - доплата пенсії за особливі заслуги перед Україною (1497 грн. х 20%);
- 2058,05 грн. - доплата до старого основного розміру пенсії з 01.10.2017.
Постановою від 20 лютого 2019 року №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" Кабінет Міністрів України затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Постановою №124 передбачено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17.
Таким чином, з 01.04.2019 розмір пенсії ОСОБА_1 , перерахованого згідно з вищенаведеною постановою Кабінету Міністрів України, склав 8413,69 грн., де:
- 7030,49 грн. - розмір пенсії за віком (17761,38 грн. х 0,39583, де 17761,38 грн: індивідуальна заробітна плата для розрахунку пенсії - 15180,66 грн. х 1,17 - коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати);
- 59,88 грн. - доплата за понаднормовий стаж роботи 4 роки;
- 299,40 грн. - доплата пенсії за особливі заслуги перед Україною (1497 грн. х 20%);
- 1023,92 грн. - доплата до старого основного розміру пенсії з 01.10.2017.
Згідно з пунктом 2 Постанови №251 у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.
Перерахунок пенсії позивачу, передбачений вищезазначеним пунктом та пунктом 3 Постанови КМУ від 01.04.2020 №251, проведено з 01.05.2020 року.
Загальний розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 з 01.05.2020 складав 8413,69 грн, з яких:
- 7803,84 грн, - розмір пенсії за віком (19715,14 грн. х 0,39583);
- 65,52 грн. - доплата за понаднормовий стаж роботи 4 роки (1638 грн. х 4%);
- 327,60 грн. - доплата пенсії за особливі заслуги перед Україною (1638 х 20%);
- 216,73 грн. - доплата до старого основного розміру пенсії з 01.10.2017.
Відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058 та постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" проведено перерахунок пенсій з 01.03.2021 у зв'язку з осучасненням заробітної плати, з врахуванням якої обчислено пенсію.
Після проведеного перерахунку заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки, за 2014-2016 роки (застосований після проведення перерахунку з 01.10.2017 згідно з пунктом 4-3 розділу XI "Прикінцеві положення" Закону №1058 та з урахуванням коефіцієнту, що відповідає 50% показника зростання споживчих цін за 2019 рік та 50% показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено внески протягом 2019-2020 років порівняно з 2018-2019), складає 5426.60 грн. - 3764,40грн. х 1,17 х 1,11 х 1,11.
Загальний розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 з 01.03.2021 складає 9086,82 грн,, з яких:
- 8662,26 грн. - розмір пенсії за віком (21883,80 грн. х 0,39583);
- 70,76 грн. - доплата за понаднормовий стаж роботи 4 роки (1769 грн. х 4%);
- 353,80 грн. - доплата пенсії за особливі заслуги перед Україною (1769 грн. х 20%));
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до положень ст.19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч.1 ст.46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст.25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:
Кс - коефіцієнт страхового стажу;
См - сума місяців страхового стажу;
Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп х Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Абзацом 5 частини 1 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Частиною 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148 до Закону №1058 внесено ряд змін, зокрема, підпунктом 4-3 пункту 4 розділу XV Прикінцеві положення, встановлено:
Пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Постановою від 20 лютого 2019 року №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" Кабінет Міністрів України затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Постановою №124 передбачено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17.
Згідно з пунктом 2 Постанови №251 у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.
Відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058 та постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" проведено перерахунок пенсій з 01.03.2021 у зв'язку з осучасненням заробітної плати, з врахуванням якої обчислено пенсію.
Після проведеного перерахунку заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки, за 2014-2016 роки (застосований після проведення перерахунку з 01.10.2017 згідно з пунктом 4-3 розділу XI "Прикінцеві положення" Закону України №1058 та з урахуванням коефіцієнту, що відповідає 50% показника зростання споживчих цін за 2019 рік та 50% показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено внески протягом 2019-2020 років порівняно з 2018-2019).
Судом встановлено, що з 14 січня 2017 року пенсія позивача була у розмірі 8413,69 грн., однак з урахуванням (осучаснення) з 01 жовтня 2017 розмір пенсії став меншим, після чого Пенсійним органом проведено доплати до раніше призначеного розміру пенсії аби в цілому виплата не була меншою ніж 8413,69 грн.
Дана доплата була тимчасовою, доки розмір пенсії з 01 березня 2021 року став більшим, ніж вперше призначений (до перерахунку).
Стосовно застосування величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, встановлено, що остання є тимчасовою та застосовується лише у випадку призначення пенсії особам вперше, що охоплює період з 01.10.2017 до 31.12.2017 року, виходячи з чого вимога позивача про застосування при розрахунку пенсії з 03.10.2017 року коефіцієнта стажу на рівні 0,53325 за формулою (474*1,35%/100%*12), який було застосовано при обчисленні пенсії до 01.10.2017 року, є протиправною та задоволенню не підлягає.
Суд також враховує, що згідно перерахунку у зв'язку із зміною прожиткового мінімуму станом на 01 липня 2021 року, розмір пенсії ОСОБА_1 з надбавками становить - 9107,22 грн.
Таким чином, доводи позивача, викладені у позовній заяві та відповіді на відзив, про те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській протиправно відмовлено в перерахунку та здійсненні виплати пенсії за віком ОСОБА_1 без застосування доплати до старого розміру пенсії, виплачуючи основний розмір пенсії, який був призначений з 14.01.2017 року, з урахуванням перерахунку на підставі ч.ч. 2,4 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 03.10.2017 року, є необґрунтованими та такими, що суперечать положенням чинного законодавства України.
Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи, що протягом судового розгляду справи відповідачем доведено правомірність своїх дій та рішень, які стосуються перерахунків розміру пенсії позивача, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.
Керуючись ст.ст.241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.М. Олійник