Ухвала від 06.08.2021 по справі 140/8165/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відмову у забезпеченні позову

06 серпня 2021 року ЛуцькСправа № 140/8165/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Сороки Ю.Ю.,

розглянувши заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову, особа, що може набути статус відповідача в справі Локачинська селищна рада Волинської області.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 05.08.2021 року звернулась із заявою про забезпечення позову, до подання позовної заяви до суду, особа, що може набути статус відповідача в справі Локачинська селищна рада Волинської області, в якій просила до пред'явлення адміністративного позову про визнання протиправним та скасування рішення Локачинської селищної ради Волинської області від 21 квітня 2021 року №4/448 «Про затвердження Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, право оренди на які виставлятиметься на земельних торгах у формі аукціону» в частині включення до цього рішення земельної ділянки кадастровий номер 0722483900:03:000:0954, вжити заходи забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення Локачинської селищної ради Волинської області від 21 квітня 2021 року №4/448 «Про затвердження Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, право оренди на які виставлятиметься на земельних торгах у формі аукціону» в частині включення до нього земельної ділянки кадастровий номер 0722483900:03:000:0954 та заборонити відповідачу вчиняти будь-які дії, спрямовані на виставлення права оренди земельної ділянки кадастровий номер 0722483900:03:000:0954 на земельні торги, а також на її відчуження в будь-який спосіб до вирішення питання про відведення відповідної частини цієї земельної ділянки у власність ОСОБА_1 .

Заява обгрунтована тим, що ОСОБА_1 наказом Головного управління Держгеокадастру у Волинській області №3-7952/15-20-СГ від 10.12.2020 року відмовлено у задоволенні заяви про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення частини земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га із складу земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності кадастровий номер 0722483900:03:000:0954 загальною площею 15,0328 га, яка знаходиться за межами населених пунктів Конюхівської сільської ради Локачинського району Волинської області, з метою її подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства.

Підставою відмови слугувала передача цієї земельної ділянки з державної власності у власність Локачинської територіальної громади відповідно до наказу Головного управління Держгеокадасгру у Волинській області від 03.12.2020 року №14-ОТГ «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність».

Для отримання вказаного дозволу, виготовлення зазначеного проекту землеустрою та наступного одержання цієї земельної ділянки у власність, заявник 26.01.2021 року звернулась з заявою аналогічного змісту до Локачинської селищної ради, у комунальну власність якої була передана вказана земельна ділянка.

Рішенням Локачинської селищної ради Волинської області від 10 червня 2021 року №5/370 «Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 » відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розташованої за межами с.Конюхи, орієнтовний розмір земельної ділянки 2,00 га, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.

Поряд з тим, рішенням Локачинської селищної ради Волинської області від 21 квітня 2021 року №4/448 «Про затвердження Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, право оренди на які виставлятиметься на земельних торгах у формі аукціону», земельна ділянка кадастровий номер 0722483900:03:000:0954 включена до переліку земельних ділянок, право оренди яких пропонується для продажу на земельних торгах, згідно додатку 1.

Отже, з прийняттям цього рішення виникла реальна загроза виставлення Локачинською селищною радою права оренди вказаної земельної ділянки на земельні торги у формі аукціону, що ускладнить або взагалі унеможливить виконання рішення суду у справі, а відтак унеможливить поновлення порушеного права заявника на землю, за захистом якого ОСОБА_1 звернулась до суду. Крім того, заявник вважає наявними та очевидними ознаки протиправності оскарженого рішення.

На підставі вищенаведеного просила суд вжити заходи забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення Локачинської селищної ради Волинської області від 21 квітня 2021 року №4/448 «Про затвердження Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, право оренди на які виставлятиметься на земельних торгах у формі аукціону» в частині включення до нього земельної ділянки кадастровий номер 0722483900:03:000:0954 та заборонити відповідачу вчиняти будь-які дії, спрямовані на виставлення права оренди земельної ділянки кадастровий номер 0722483900:03:000:0954 на земельні торги, а також на її відчуження в будь-який спосіб до вирішення питання про відведення відповідної частини цієї земельної ділянки у власність ОСОБА_1 .

Згідно ч.1 ст.154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

З урахуванням вимог статті 154 КАС України заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову розглянуто судом без повідомлення учасників справи.

Суд вважає, що заява ОСОБА_1 про забезпечення позову задоволенню не підлягає з огляду на наступне.

Згідно статті 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:

1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або

2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Ухвалу про забезпечення позову постановляє суд першої інстанції, а якщо розпочато апеляційне провадження, то таку ухвалу може постановити суд апеляційної інстанції.

Подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.

Відповідно до частини першої статті 151 КАС України, позов може бути забезпечено 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

Виходячи з системного тлумачення зазначених положень вбачається, що застосування заходів забезпечення позову можливо лише у разі наявності сукупності обставин, передбачених частиною другою статті 150 КАС України.

Забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи по суті позовних вимог, визначених КАС України заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому постанови суду, якщо її буде прийнято на користь позивача.

За своєю суттю інститут забезпечення в адміністративному судочинстві є інститутом попереднього судового захисту. Метою його запровадження є гарантування виконання рішення суду у випадку задоволення позову за існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення у справі, шляхом збереження існуючого до винесення оскаржуваного рішення положення. Доведення наявності зазначених підстав або принаймні однієї з них, з точки зору процесуального закону, є необхідною передумовою для вжиття судом заходів до забезпечення позову у разі їх вжиття за клопотанням позивача.

При розгляді заяви про забезпечення позову суд має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх доводів, пересвідчитись, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з'ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулась з такою заявою, позовним вимогам.

Отже, заходи забезпечення мають бути вжиті лише в межах позовних вимог та бути співмірними з позовними вимогами.

Співмірність передбачає співвідношення негативних наслідків від вжиття заходів забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії.

Із вищенаведеного слідує висновок, що вирішуючи питання про вжиття заходів забезпечення позову, суд має пересвідчитись, що надані докази та доводи позивача на даному етапі переконливо свідчать про наявність підстав для забезпечення позову.

Заявник в заяві про забезпечення позову покладається на те, що з прийняттям рішення Локачинської селищної ради Волинської області від 21 квітня 2021 року №4/448 «Про затвердження Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, право оренди на які виставлятиметься на земельних торгах у формі аукціону», в частині: земельна ділянка кадастровий номер 0722483900:03:000:0954, виникла реальна загроза виставлення Локачинською селищною радою права оренди вказаної земельної ділянки на земельні торги у формі аукціону, що ускладнить або унеможливить виконання рішення суду у справі, а відтак унеможливить поновлення порушеного права заявника на землю.

З огляду на доводи заявника та з огляду на інститут забезпечення позову, регламентований главою №10 КАС України, суд приходить висновку про неспівмірність заходів забезпечення позову про які просить заявник, оскільки зупинення дії рішення Локачинської селищної ради Волинської області від 21 квітня 2021 року № 4/448 «Про затвердження Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, право оренди на які виставлятиметься на земельних торгах у формі аукціону» в частині включення до нього земельної ділянки кадастровий номер 0722483900:03:000:0954, а також заборона відповідачу вчиняти будь-які дії, спрямовані на виставлення права оренди земельної ділянки кадастровий номер 0722483900:03:000:0954 на земельні торги, а також на її відчуження в будь-який спосіб, є втручання в дискреційні повноваження Локачинської селищної ради Волинської області, щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, повноваження на що передбачені як Земельним Кодексом України так і статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Крім того, на стадії вирішення питання про забезпечення позову, суд не вбачає вагомих підстав вважати, що у разі скасування судом рішення Локачинської селищної ради Волинської області від 21 квітня 2021 року №4/448 «Про затвердження Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, право оренди на які виставлятиметься на земельних торгах у формі аукціону» в частині земельної ділянки кадастровий номер 0722483900:03:000:0954, позивач не зможе поновити порушеного, на думку заявника, права на землю.

Крім того, дія вказаного рішення органу місцевого самоврядування не породжує для заявника тих негативних наслідків, що дають суду підстави для його зупинення.

Будь-яких ознак очевидної протиправності рішення Локачинської селищної ради Волинської області від 21 квітня 2021 року №4/448 «Про затвердження Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, право оренди на які виставлятиметься на земельних торгах у формі аукціону» в частині включення до нього земельної ділянки кадастровий номер 0722483900:03:000:0954, а також очевидної протиправності дій Локачинської селищної ради Волинської області спрямованих на виконання цього рішення суд не вбачає, у зв'язку з чим в задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову суд відмовляє.

Керуючись статтями 150-154, 248 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову, особа, що може набути статус відповідача в справі Локачинська селищна рада Волинської області, відмовити повністю.

Копію ухвали направити заявнику та особі, яка може набути статус відповідача у справі.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя Ю.Ю. Сорока