05 серпня 2021 року ЛуцькСправа № 140/5375/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій щодо врахування січня 2016 року як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця), при нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення за період з 01 квітня 2017 року по 28 лютого 2018 року; зобов'язання здійснити перерахунок та доплату індексації грошового забезпечення за період з 01 квітня 2017 року по 28 лютого 2018 року в сумі 39056,84 грн із застосуванням січня 2008 року як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця); визнання протиправними дій щодо неврахування вимог абзаців четвертого-шостого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 (далі - Порядок №1078), при нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення у період з 01 березня 2018 року по 31 березня 2020 року; зобов'язання здійснити перерахунок та доплату індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 31 березня 2020 року у сумі 102051,56 грн із урахуванням вимог абзаців четвертого-шостого пункту 5 вказаного Порядку.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 вказав, що з 16 грудня 2016 року проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 ; наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 31 березня 2020 року №88 його звільнено з посади, знято з усіх видів забезпечення та виключено зі списків особового складу частини 31 березня 2020 року. Із карток особового рахунку військовослужбовця він дізнався, що відповідач не у повному обсязі здійснював нарахування та виплату індексації грошового забезпечення, хоч такий обов'язок у зв'язку із зростанням споживчих цін є у всіх юридичних осіб - роботодавців незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №1294) затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців (тарифних сіток), яка набрала чинності 01 січня 2008 року. З 01 січня 2008 року по 28 лютого 2018 року посадові оклади військовослужбовців за посадами були незмінними. Тому січень 2008 року є місяцем підвищенням тарифних ставок (посадових окладів) - базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення військовослужбовцям, у тому числі для новоприйнятих або переведених на інші посади. Застосування відповідачем січня 2016 року як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін, для обрахунку індексації грошового забезпечення за період з 01 квітня 2017 року по 28 лютого 2018 року є протиправним, порушує вимоги абзаців першого, другого пункту 5 та пункту 10-2 Порядку №1078.
Як зазначив позивач, з 01 березня 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), якою затверджено нові схеми тарифних розрядів військовослужбовців. Те, що березень 2018 року є базовим, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації, не є спірним. Однак відповідач проігнорував положення пункту 4, абзаців четвертого-шостого пункту 5 Порядку №1078. З грудня 2017 року по лютий 2018 року величина приросту споживчих цін становила 241,70 відсотка, а прожитковий мінімум - 1762,00 грн, що зумовлює виплату індексації у розмірі 4258,75 грн. Зміна величини приросту індексу споживчих цін у січні 2018 року призвела до збільшення індексації у березні 2018 року, яка становить 4463,15 грн, а оскільки грошовий дохід з 01 березня 2018 року збільшився у порівнянні з попереднім місяцем на 376,92 грн, то позивач вважає, що відповідач мав виплачувати йому індексацію у сумі 4086,23 грн (різницю між сумою індексації і розміром підвищення доходу), починаючи з 01 березня 2018 року й до моменту, коли величина індексу споживчих цін перевищить поріг в розмірі 103 відсотка, й надалі в підвищеному розмірі до наступного підвищення тарифної ставки (окладу), при якому сума збільшення грошового забезпечення перевищить фіксовану суму індексації.
За розрахунками позивача, належна йому сума індексації грошового забезпечення за період з 01 квітня 2017 року по 28 лютого 2018 року становить 39056,84 грн, а з 01 березня 2018 року по 31 березня 2020 року - 102051,56 грн.
З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 01 червня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі; розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У відзиві на позов відповідач позовні вимоги заперечив та у їх задоволенні просив відмовити (а.с.38-48). В обґрунтування цієї позиції вказав, що відповідно до статті 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та пункту 6 Порядку №1078, проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів. У межах наявного фінансового ресурсу можливості виплатити індексацію грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України у січні 2016 року - лютому 2018 року в Міністерства оборони України не було. Відповідно до роз'яснень Міністерства соціальної політики України від 08 серпня 2017 року №13700/з, №78/06-17 механізм нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за попередні періоди відсутній.
Враховуючи викладене, виплата індексації грошового забезпечення позивачу з 01 квітня 2017 року по 28 лютого 2018 року не проводилась, підстав для її нарахування і виплати за вказаний період не було (немає).
Крім того, відповідач зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - Постанова №1013), пунктом 3 якої дозволено міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державної адміністрації та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів вжити заходів для підвищення з 1 грудня 2015 року розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов'язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 року, з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 року перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року. Для проведення подальшої індексації заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 року відповідно до Порядку №1078. Ураховуючи, що в березні 2018 року згідно з Постановою №704 у військовослужбовців посадові оклади збільшилися, обчислення індексу для проведення індексації надалі розраховується з квітня 2018 року (місяця, наступного за місяцем, в якому відбувається підвищення посадових окладів). Відповідно до пункту 5 Порядку №1078 індекс споживчих цін у березні 2018 року рівний 1 та індексація грошового забезпечення не нараховується. За офіційними даними Державної служби статистики України з квітня по жовтень 2018 року індекс споживчих цін не перевищував 103 відсотка. Перевищення порогу 103 відсотка відбулося в листопаді 2018 року, тому право на проведення індексації грошових доходів у військовослужбовців з урахуванням базового місяця березня 2018 року виникло лише в грудні 2018 року. З цих підстав індексація грошового забезпечення позивачу з 01 березня 2018 року по грудень 2018 року не нараховувалася.
Відповідач наголосив, що розрахунок індексації грошового забезпечення є його дискреційними повноваженнями як органу, в якому позивач проходив службу і який виплачував йому грошове забезпечення.
У відповіді на відзив позивач, вважаючи помилковими аргументи відповідача, підтримав свої доводи, наведені у позовній заяві (а.с.53-59). Позивач вважає, що визначення базового місяця для розрахунку індексації з 01 грудня 2015 року залежить виключно від зміни посадового окладу за посадою згідно з рішеннями Уряду і такими місяцями є січень 2008 року та березень 2018 року - місяці, у яких набрали чинності Постанова №1294 та Постанова №704.
Дослідивши письмові докази та перевіривши сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Позивач ОСОБА_1 проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 і ця обставина не є спірною.
Наказом командира Військової частини НОМЕР_1 від 31 березня 2020 року №88 (по стройовій частині) відповідно до частини шостої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (по особовому складу) від 31 березня 2020 року №25-РС, молодшого сержанта ОСОБА_1 , навідника-оператора 3 розвідувального відділення 2 розвідувального взводу 1 розвідувальної роти, звільнено з військової служби у запас у зв'язку із закінченням строку контракту, з 31 березня 2020 року виключено із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення (грошового та речового), з 01 квітня 2020 року знято з котлового забезпечення (а.с.17).
З карток особового рахунку військовослужбовця ОСОБА_1 за 2018-2020 роки вбачається, що з 01 березня 2018 року по 31 березня 2020 року нараховано індексацію грошового забезпечення в розмірі 2754,93 грн (а.с.19-21).
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2020 року у справі №140/11134/20, яке постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17 грудня 2020 року залишене без змін, адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задоволено частково. Зокрема, визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 квітня 2017 року по 31 грудня 2017 року, із 01 січня 2018 року по 30 листопада 2018 року, із 01 січня 2019 року по 31 січня 2019 року та із 01 січня 2020 року по 31 березня 2020 року; зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 нарахувати і виплатити на користь позивача індексацію грошового забезпечення за вказаний період (а.с.67-71).
На виконання вказаного вище рішення суду Військова частина НОМЕР_1 за період з 01 квітня 2017 року по 28 лютого 2018 року нарахувала та виплатила індексацію грошового забезпечення у сумі 3543,31 грн (а.с.18).
Позивач звернувся із цим позовом до суду, вважаючи протиправними дії відповідача щодо врахування січня 2016 року як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця), при нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення з 01 квітня 2017 року по 28 лютого 2018 року, а також щодо неврахування вимог абзаців четвертого-шостого пункту 5 Порядку №1078 при нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення з 01 березня 2018 року по 31 березня 2020 року.
При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з статтею 18 Закону України від 05 жовтня 2000 року №2017-III «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі - Закон №2017-III) законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Статтею 19 Закону №2017-III передбачено, що державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлення єдиної системи їх соціального та правового захисту, гарантування військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливих умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулювання відносини у цій галузі визначає Закон України від 20 грудня 1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-XII).
Згідно з пунктом третім статті 9 Закону №2011-XII грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України від 03 липня 2001 року №1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон №1282-ХІІ)
Згідно із абзацом другим статті 1 Закону №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону №1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Частиною шостою статті 2 Закону №1282-ХІІ визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Згідно із статтею 3 Закону №1282-ХІІ індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
При цьому відповідно до визначення, яке міститься в абзаці третьому статті 1 Закону №1282-ХІІ, індекс споживчих цін - показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання.
Статтею 4 Закону №1282-XII встановлено підстави для проведення індексації, зокрема, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 6 Закону №1282-XII у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюються на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників, визначаються Порядком №1078.
Відповідно до пункту 4 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
Згідно із статтею 9 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів.
Підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів. Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України. Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік (частини перша, друга, шоста статті 5 Закону №1282-XII).
Аналогічні положення закріплені і у пункті 6 Порядку №1078.
Таким чином, виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні і обмежене фінансування жодним чином не впливає на право позивача отримати індексацію грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 1-1 Порядку №1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 року №491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Відповідно до абзацу п'ятого пункту 2 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
Згідно з абзацами першим-другим, п'ятим-шостим пункту 4 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення), допомога по безробіттю та матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, що надаються залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії.
Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
Спір щодо права на виплату індексації грошового забезпечення позивача уже вирішено судом у межах справи №140/11134/20. Воднораз наразі існує спір щодо розміру нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення з 01 квітня 2017 року по 31 березня 2020 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (застосовується з 01 грудня 2015 року, далі - Постанова №1013) внесено зміни до пункту 5 Порядку №1078, яким визначено правила розрахунку індексації грошових доходів громадян.
У разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків (абзац перший пункту 5 Порядку №1078).
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення (абзац другий пункту 5 Порядку №1078).
Тобто, відповідно до наведених положень пункту 5 Порядку №1078 місяць, в якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів) (базовий місяць) є тим місяцем, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення. Визначення базового місяця залежить тільки від зміни розміру тарифної ставки (посадового окладу) та нарахування індексації здійснюється до наступного підвищення розміру посадового окладу.
Відповідно до пункту 10-1 Порядку №1078 це правило стосується як і для новоприйнятих, так і для переведених військовослужбовців (працівників) на інші посади.
У цій справі одним із основних є питання визначення базового місяця для розрахунку індексації грошового забезпечення та саме від нього залежить розмір індексації, оскільки з наступного місяця за базовим здійснюється обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком.
Так індексація грошового забезпечення обчислена позивачу з урахуванням базового місяця січня 2016 року, про що свідчить розрахунок індексації грошового забезпечення при виконанні рішення Волинського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2020 року у справі №140/11134/20.
Суд зауважує, що пунктом 1 Постанови №1013 передбачено підвищення з 01 грудня 2015 року посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та деяких інших працівників. Однак підвищення окладів не стосувалось військовослужбовців. Тобто, Постановою №1013 були підвищені оклади майже в усіх галузях бюджетної сфери, окрім окладів у складі грошового забезпечення військовослужбовців.
Схеми посадових окладів військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб були затверджені пунктом 3 Постанови №1294, яка набрала чинності у січні 2008 року. Перелік одноразових додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил затверджено додатком 25 до Постанови №1294.
Згідно з абзацом п'ятим пункту 5 Порядку №1078 у разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати.
Як визначено пунктом 14 Порядку №1078, роз'яснення щодо застосування цього Порядку надає Мінсоцполітики.
Відповідно до роз'яснення Мінсоцполітики від 08 серпня 2017 року №48/о/66-17 на запит Департаменту фінансів Міноборони від 18 липня 2017 року №248/3/9/1/863 зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на початок обчислення індексації, якщо не підвищується посадовий оклад.
У роз'ясненні Мінсоцполітики від 18 квітня 2018 року №28/о/66-18 вказано, що у разі зростання грошового забезпечення за рахунок інших його складових, без підвищення посадового окладу, сума індексації не зменшується на розмір підвищення грошового забезпечення.
Зі змісту роз'яснення Мінсоцполітики від 09 лютого 2005 року №024-106 також слідує, що зміна розміру премії за рахунок фінансових можливостей підприємства не є підставою вважати місяць базовим, при розрахунку індексу для проведення індексації.
Таким чином, визначення базового місяця залежить тільки від зміни розміру тарифної ставки (посадового окладу).
Отже, оскільки підвищення тарифних ставок (окладів) мало місце у січні 2008 року, то для розрахунку індексації з 01 грудня 2015 року цей місяць і є базовим, а обчислення індексу споживчих цін слід проводити з лютого 2008 року (наступного місяця після місяця підвищення посадового окладу за посадою, яку займає військовослужбовець).
Постанова №1294 діяла до дати набрання чинності Постановою №704, якою встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців з 01 березня 2018 року.
З урахуванням наведеного суд погоджується із доводами позивача, що у спірний період - з 01 квітня 2017 року по 28 лютого 2018 року - необхідно було застосовувати як базовий місяць січень 2008 року. Застосування відповідачем з 01 квітня 2017 року січня 2016 року як базового місяця для індексації є протиправним, оскільки в цьому місяці не вносилися зміни до посадових окладів військовослужбовців (посадові оклади військовослужбовців за посадами з січня 2008 року по лютий 2018 року були незмінними).
З підвищенням у березні 2018 року посадових окладів військовослужбовців, у тому числі і позивача, правила нарахування індексації не змінилися та березень 2018 року став базовим місяцем для нарахування індексації, а обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з квітня 2018 року (місяця наступного за місяцем підвищення тарифних ставок). Визначення березня 2018 року як базового місяця у межах цієї справи не є спірним. Індекс споживчих цін наростаючим підсумком з квітня 2018 року по жовтень 2018 року (опубліковано в листопаді 2018 року) перевищив поріг індексації і становив 103,7 відсотка (100,8 % х 100,0 %х 99,3% х99,3% х 100,0% х 101,9% х 101,7%), або 1,037. Тобто, для індексації грошового забезпечення застосовується індекс 3,7 відсотка.
При цьому для визначення правильності нарахування індексації грошового забезпечення необхідно керуватися положеннями абзаців третього-шостого пункту 5 Порядку №1078, якими врегульовано питання виплати суми індексації у місяці підвищення посадових окладів, а також виплати визначеної суми індексації до чергового підвищення тарифних ставок (окладів).
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу (абзац третій пункту 5 Порядку №1078).
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу (абзац четвертий пункту 5 Порядку №1078).
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру (абзац п'ятий пункту 5 Порядку №1078).
До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку (абзац шостий пункту 5 Порядку №1078).
З урахуванням наведеного алгоритм дій такий: якщо у місяці підвищення посадового окладу розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення, індексація не нараховується; якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, індексація у цьому місяці розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. Зростання заробітної плати за рахунок інших її складових (без підвищення тарифних ставок (окладів)) не зменшує суму індексації на розмір підвищення заробітної плати. Але у разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
Отже, для вирішення питання про наявність підстав для виплати індексації у місяці підвищення доходу необхідно враховувати розмір підвищення грошового доходу, що відбувся у зв'язку зі зміною посадових окладів, а також суму індексації у місяці підвищення грошового доходу (у березні 2018 року) з метою порівняння цих величин. Сума індексації у березні 2018 року розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу з урахуванням положень абзацу четвертого пункту 5 Порядку №1078.
Разом з цим, суд звертає увагу на те, що відповідно до вимог Закону №1282-XII та Порядку №1078 обов'язок визначення розміру підвищення грошового доходу працівника та суми індексації, що склалася у місяці підвищення цього грошового доходу, а також встановлення факту перевищення розміру підвищення грошового доходу працівника над сумою індексації, що склалася у місяці його підвищення з метою вирішення питання про наявність підстав для виплати індексації у місяці підвищення доходу (базовому місяці) покладається безпосередньо на роботодавця.
Відповідач, здійснюючи нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення за період з березня 2018 року по березень 2020 року, врахував лише норми абзаців першого, другого пункту 5 Порядку №1078, згідно з якими у разі підвищення тарифних ставок (окладів) значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків, а обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Однак, на переконання суду, відповідач у межах спірних правовідносин безпідставно не врахував норми абзаців третього-п'ятого пункту 5 Порядку №1078 в частині вирішення питання про наявність підстав для виплати позивачу індексації грошового забезпечення у місяці підвищення доходу і не встановив, чи перевищує розмір підвищення грошового доходу позивача суму індексації, що склалася у місяці підвищення такого доходу, у зв'язку з чим дійшов необґрунтованого висновку про відсутність підстав для виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 31 березня 2020 року, а тому діяв протиправно.
За встановлених обставин, враховуючи, що при нарахуванні та виплаті позивачу індексації грошового забезпечення відповідачем неправильно встановлено базовий місяць для виплати індексації з 01 квітня 2017 року по 28 лютого 2018 року, а також безпідставно не застосовано приписи абзаців третього-шостого пункту 5 Порядку №1078 для обрахунку індексації з 01 березня 2018 року по 31 березня 2018 року, то суд вважає, що у цьому випадку для захисту порушених прав позивача необхідно зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01 квітня 2017 року по 28 лютого 2018 року з урахуванням січня 2008 року як базового місяця, а за період з 01 березня 2018 року по 31 березня 2020 року - з урахуванням положень абзаців четвертого-шостого пункту 5 Порядку №1078.
Стосовно позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та доплату індексації грошового забезпечення за період з 01 квітня 2017 року по 28 лютого 2018 року в сумі 39056,84 грн та з 01 березня 2018 року по 31 березня 2020 року у сумі 102051,56 грн суд зазначає таке.
Відповідно до частини четвертої статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті (визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії), суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Суд наголошує, що саме на відповідача, за наявності законних підстав, покладається обов'язок нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення, тоді як завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішення, тобто, суд наділений лише повноваженнями перевірити правильність такого розрахунку у контексті застосування нормативно-правових приписів, що регулюють спірні правовідносини.
Тому належним способом захисту прав позивача у цьому випадку є саме зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення за спірний період, а не стягнення визначеної самостійно позивачем суми заборгованості.
З урахуванням наведеного суд дійшов до висновку про задоволення позову частково.
Підстави для розподілу судових витрат у цій справі відсутні.
Керуючись статтями 2, 72-77, 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_4 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо врахування січня 2016 року як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін, при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 квітня 2017 року по 28 лютого 2018 року та неврахування вимог абзаців четвертого-шостого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, при нарахуванні індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 31 березня 2020 року.
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення за період з 01 квітня 2017 року по 28 лютого 2018 року із застосуванням січня 2008 року як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін, а також здійснити перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 31 березня 2020 року з урахуванням абзаців четвертого-шостого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ж.В. Каленюк