Красилівський районний суд Хмельницької області
Справа № 677/1303/21
06.08.2021 м.Красилів
Суддя Красилівського районного суду Хмельницької області Вознюк Р.В., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа - управління соціального захисту населення Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області, про встановлення факту залучення до складу формувань Цивільної оборони під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, -
В своїй заяві ОСОБА_1 просить встановити юридичний факт його залучення до складу формувань Цивільної оборони під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, в період з 01.12.1986 р. по 30.12.1986 р. та з 05.11.1987 р. по 16.01.1987 р.
Встановлення вказаного факту необхідно заявнику для встановлення статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та отримання відповідного посвідчення.
Заяву обґрунтовує тим, що листом управління соціального захисту населення Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області йому було відмовлено у задоволенні заяви про присвоєння заявнику статусу особи з інвалідністю внаслідок війни через відсутність документів, які б підтверджували факт його залучення до формувань Цивільної оборони для виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до положень ч.1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав; чинне законодавство не передбачає іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення такого факту не пов'язується з подальшим вирішенням спору про право. Вказаний висновок зроблений в постанові постанову Великої Палати Верховного Суду від 30 травня 2018 року у справі № 761/16799/15-ц.
Згідно з п. 1 ч.1 ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для встановлення пільг і компенсацій визначаються категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.
Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать, зокрема, інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Правовий статус особи з інвалідністю внаслідок війни підтверджується відповідним посвідченням, виданим відповідно до Порядку видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 року № 302 (надалі - Порядок №302).
У п. 10 Порядку № 302 зазначено, що посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.
Згідно п. 13 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 року № 551 спірні питання щодо визначення статусу осіб, вирішуються комісією при Мінсоцполітики, до складу якої, крім його фахівців, входять представники МОЗ, ДАЗВ, МВС, Міноборони, Київської облдержадміністрації та громадських об'єднань, статутна діяльність яких пов'язана із соціальним захистом осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (за згодою), за поданням уповноважених органів.
З огляду на документи, які є у матеріалах справи, суд вважає, що заявник звернувся до суду з метою отримання доказу, який би підтверджував правомірність його дій, спрямованих на отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни.
Верховним Судом сформована усталена судова практика у справах за заявами фізичних осіб про встановлення факту участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі формувань Цивільної оборони, зокрема у постановах від 22.10.2020 №370/1286/20, від 27.03.2019 року в справі №310/8703/17, від 19.11.2019 року в справі № 758/1149/18, від 18.09.2019 року в справі № 569/5187/19, від 25.09.2019 року в справі № 310/8705/17.
Так, згідно вказаних висновків Верховного Суду, оскільки законодавство передбачає спеціальний порядок встановлення статусу інваліда війни, то в окремому провадженні не може бути встановлений юридичний факт залучення заявника до складу невоєнізованих формувань Цивільної оборони для виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який фактично підтвердить належність особи до інвалідів війни.
У випадку якщо компетентний орган державної влади отримав від заявника документи, які підтверджують факт його залучення до формувань Цивільної оборони для виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, проте надав відмову, яку заявник, маючи документальні підтвердження зазначеного факту, вважає безпідставною, він може оскаржити такі дії органу влади до адміністративного суду, до повноважень якого належить, зокрема, перевірка законності й обґрунтованості відмови заінтересованої особи та оцінка наданих їй заявником документів як доказів його залучення до формувань Цивільної оборони для виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до ч.4 ст.315 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо із заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Зважаючи на вказане доходжу висновку, що заява ОСОБА_1 не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а тому у відкритті провадження слід відмовити на підставі п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України.
Керуючись п.1 ч.1 ст.186, ч.4 ст. 315, 353 ЦПК України,
Відмовити у відкритті провадження в справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - управління соціального захисту населення Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області, про встановлення факту залучення до складу формувань Цивільної оборони під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Роз'яснити заявнику його право на звернення до суду в порядку адміністративного судочинства.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено ЦПК України.
Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Хмельницького апеляційного суду через Красилівський районний суд Хмельницької області протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
СуддяР. В. Вознюк