Справа № 676/4617/21
Номер провадження 3/676/1949/21
06 серпня 2021 року м. Кам'янець-Подільський
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області Мантуляк Ю.В., розглянувши матеріали справи, які надійшли від Кам'янець-Подільського РУП ГУНП України в Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , українця, не працюючого ,
за ч.2 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
До Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 497010 від 30 липня 2021 року, складений ДОП СДОП ВП Кам'янець-Подільського РУП ГУНП України в Хмельницькій області Танасом О.В. відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.173-2 КУпАП, згідно із яким останній обвинувачується в тому, що 30 липня 2021 року близько 08 год. 40 хв. в м.Кам'янці-Подільському на території Центрального ринку вчинив до своєї матері ОСОБА_2 домашнє насильство психологічного характеру, а саме виражався нецензурною лайкою, кричав та погрожував фізичною розправою.
Вивчивши матеріали справи, вважаю необхідним повернути до Кам'янець-Подільського РУП ГУНП України в Хмельницькій області матеріали справи про адміністративне правопорушення, оскільки протокол про адміністративне правопорушення складено із порушенням вимог ст. 256 КУпАП.
Так, положеннями ст.276 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, у тому числі й питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення (п.2), а в разі неправильного складання такого протоколу повернути матеріали адміністративної справи органу внутрішніх справ для належного (додаткового) оформлення.
Згідно з приписами ст.245 КУпАП завданням провадження у справі про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її у точній відповідності із законом.
Так, відповідно до вимог ст. 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Проте, ці вимоги закону в протоколі про адміністративне правопорушення не виконані. Зокрема, в ньому не конкретизовано об'єктивну сторону складу вказаного адміністративного правопорушення, а саме, не вказано місце вчинення діяння (місто, вулиця), а також прізвища потерпілої, на адресу якої висловлювався ОСОБА_1 нецензурною лайкою. Отже, формулювання обвинувачення у вищевказаній формі є неконкретним і не зрозумілим, оскільки не відображає усіх ознак правопорушення, передбаченого ч.2 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що позбавляє можливості особи ефективно захищатися від пред'явленого обвинувачення і робить неможливим об'єктивний розгляд справи.
Частина 2 статті 173-2 КупАП визначає відповідальність за повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті. Тобто, відповідальність за повторне протягом року вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.
Разом з тим, у формулюванні обвинувачення не зазначено, що ОСОБА_1 вчинив діяння, в яких обвинувачується, повторно протягом року. Крім цього, у протоколі не зазначено, коли та за які діяння ОСОБА_1 притягався до адміністративної відповідальності, а також до протоколу не долучено копії постанови про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Таким чином встановлено, що матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення оформленні з порушенням вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим матеріали підлягають поверненню до Кам'янець-Подільського РУП ГУНП України в Хмельницькій області для належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 173-2, 256, 276, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Повернути матеріали справи про адміністративне правопорушення, складені відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.173-2 КУпАП, до Кам'янець-Подільського РУП ГУНП України в Хмельницькій області, для належного оформлення.
Суддя Кам'янець-Подільського
міськрайонного суду
Хмельницької області Мантуляк Ю.В.