Справа №766/13053/21
н/п 2/766/11906/21
про залишення позовної заяви без руху
06 серпня 2021 року м. Херсон
Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Ус О.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до відділу реєстрації проживання фізичних осіб Херсонської міської ради, третя особа: Відділ реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про скасування реєстрації померлої особи, -
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом, в якому просить скасувати реєстрацію місця проживання померлої особи, а саме її колишнього чоловіка. Обґрунтовуючи позовні вимоги посилається на ст. 7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця поживання в України» відповідно до якої смерть особи є підставою для її зняття з реєстрації місця проживання, але їй відмовлено у прийнятті заяви через відсутність оригіналу свідоцтва про смерть.
Відповідно до ст.19 ч.1 ЦПК України суди загальної юрисдикції розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ за Кодексом адміністративного судочинства України, Господарським процесуальним кодексом України, Кримінальним процесуальним кодексом України або Кодексом України про адміністративні правопорушення віднесено до компетенції адміністративних, господарських судів, до кримінального провадження чи провадження в справах про адміністративні правопорушення.
В зв'язку з чим, слід виходити з того, що критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є наявність у них спору про право цивільне (спори за позовами, що виникають із будь-яких правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Постановою Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01.03.2013 р. № 3 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» вказано на те, що вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суди повинні перевірити належність справ до їх юрисдикції та підсудності (п.2).
Звертаючись до суд з вищевказаним позовом, позивачка зазначає, що вищевказаний позов підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства відповідно до ст. 19 ЦПК України, при цьому не зазначаючи конкретно які правовідносини вона захищає відповідно до вказаної статті.
Суд звертає увагу, що за оформленими у вищевказаному позові вимогами суддя не може погодитись, виходячи з такого.
Як вбачається з позовної заяви, позивачкою заявлені позовні вимоги до відділу реєстрації проживання фізичних осіб Херсонської міської ради, який не є відокремленою юридичною особою, а тому за ч.2 ст. 48 ЦПК України відділ не може бути відповідачем у справі.
Отже, за заявленими позивачкою вимогами, має спір між нею та суб'єктом владних повноважень Херсонською міською радою з рішенням, діями та бездіяльністю якого вона не погоджується.
Відповідно до ст.19 ч.1 п.1 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, у спорах юридичних осіб із суб'єктом владним повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів встановлено інший порядок судового провадження.
Крім того, позивачкою обраний спосіб захисту прав визначений як скасування реєстрації померлої особи, що не передбачено законом. Реєстрація ОСОБА_2 у квартирі АДРЕСА_1 відбулася 07.08.1990 року, а тому можливість скасування реєстрації передбачає з'ясування обставин правомірності реєстрації у 1990 році, тоді, як посилається сама позивачка у позовній заяві, смерть особи є підставою для зняття з реєстраційного обліку, а не скасування реєстрації. Судом не може вирішуватися питання про права особи, яка не має цивільної процесуальної правоздатності та дієздатності, а скасування реєстрації є наслідком встановлення прав особи.
Отже, за поданим позовом у тому вигляді якому він оформлений, не ставиться питання щодо захисту цивільних прав позивачки як власника або оспорювання чи захист житлових її прав.
Акт реєстрації місця проживання особи (або зняття з реєстрації) є актом індивідуальної дії щодо фізичної особи та пов'язаний з управлінськими функціями суб'єкта владних повноважень. Відповідно до ст.8 ч.1 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справ в суді, але за умови, що ця справа відноситься до підсудності саме цього суду.
Слід зазначити, що за п. 26 Порядку реєстрації місця проживання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 207 від 02.03.2015 р. Зняття з реєстрації місця проживання особи, враховуючи, що позивачка не має можливості отримати свідоцтва про смерть співвласника може здійснюватися на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, про зняття з реєстрації місця проживання особи.
Тобто, позивачка не позбавлена права захищати свої права як за правилами адміністративного судочинства у разі відмови суб'єкта владних повноважень прийняти заяву про зняття особи з реєстраційного обліку, так і в порядку цивільного судочинства, звернувшись до суду з позовом про захист своїх цивільних прав, а саме щодо усунення перешкод у користуванні власністю шляхом зняття померлої особи з реєстраційного обліку, надавши відповідне обґрунтування чим реєстрація померлої особи порушує її цивільні права та чому захистити такі права в іншій, ніж судовий спосіб є неможливим.
Також подана заява не відповідає вимогам ст. 175, 177 ЦПК України.
За ч.4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивачкою до позовної заяви не додано клопотання про звільнення від сплати судового збору, але позовна заява містить таке клопотання, що не передбачено ст. 175 ЦПК України, але суд вважає можливим розглянути його за суттю.
Згідно із частинами 1, 3 ст. 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.
З цих підстав, суд у порядку,передбаченому законом, може зменшити розмір належних до оплати судових витрат, пов'язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за умови, якщо розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
Також суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати із вказаних підстав.
ОСОБА_1 не надано суду документа, який підтверджує річний дохід за попередній 2020 рік, а тому суд позбавлений можливості розглянути зазначене клопотання, виконавши вимоги ст. 8 Закону України «Про судовий збір», надана позивачкою довідка про доходи № 9773 2278 4786 6714 містить відомості про дохід за період з листопада 2020 року по квітень 2021 року, тоді як довідка, що повинна бути надана суду повинна містить відомості за період з січня 2020 року по грудень 2020 року включно.
Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього ЦПК України, постановляє ухвалу про залишення заяви без руху.
За таких обставин клопотання про звільнення від сплати судового збору задоволенню не підлягає, а позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачці строку для усунення вищевказаних недоліків, а саме враховуючи, що позовна заява подана у 2021 році, сплати судового збору в розмірі 908,00 грн. або подати обґрунтоване клопотання про звільнення від сплати судового збору з наданням відповідних доказів, та враховуючи відповідні роз'яснення визначитися щодо юрисдикції спору, предмету та його підстав.
На підставі ст. 185 ч.1 ЦПК України позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачеві строку для усунення недоліків з роз'ясненням того, що в разі їх не усунення у встановлений судом строк позовна заява буде визнана неподаною та повернута позивачеві.
Керуючись ст. 175, 176, 177, 185, 353 ЦПК України,-
Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Позовну заяву ОСОБА_1 до відділу реєстрації проживання фізичних осіб Херсонської міської ради, третя особа: Відділ реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про скасування реєстрації померлої особи - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків п'ять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити, що у разі невиконання вимог цієї ухвали у встановлений строк, позовна заява вважатиметься не поданою та буде повернута.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху направити позивачу.
Ухвала окремому оскарженню не підлягає, заперечення на неї включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяО. В. Ус